Jak zapłacić mandat przez internet?

05 kwiecień 2019
Jak zapłacić mandat przez internet?

Większości z nas zdarzyło się za bardzo „śpieszyć” i przekroczyć obowiązującą na danym odcinku drogi prędkość. Bywa, że jesteśmy zmuszeni ponieść konsekwencje takiego zachowania, które sprowadza się do otrzymania mandatu karnego za drogowe wykroczenie. Ze statystyk wynika, że chociażby w 2017 roku polscy kierowcy otrzymali aż 3,6 milionów mandatów. Może to być mandat, który wystawi nam „drogówka” będąca świadkiem naszego wykroczenia, albo mandat z fotoradaru, który zarejestrował naszą nadmierną prędkość. W pierwszym przypadku, kiedy mandat wystawia nam patrol policji, sprawa jest prostsza. Policjant na miejscu pyta nas o przyjęcie kary i powiadamia o jej wysokości. Na mandat z fotoradaru trzeba trochę poczekać.

Jak zapłacić mandat przez internet?

   Po otrzymaniu mandatu, należy zapłacić go w ciągu 7 dni na poczcie, w banku, przelewem internetowym lub na miejscu kartą, gdy funkcjonariusze policji będą wyposażeni są w terminal. Zgodnie z nowymi regulacjami obecnie kierowca ukarany mandatem ma na zapłatę 14 dni od chwili jego przyjęcia (do niedawna było to 7 dni). Od 1 lutego każdy radiowóz powinien być wyposażony w terminal płatniczy, dzięki czemu za mandat można zapłacić na miejscu bezgotówkowo.

   Wygodną i coraz bardziej popularną metodą płatności mandatu karnego jest przelew internetowy. Coraz częściej robimy zakupy przez Internet, płacimy rachunki, ten trend dotyczy także zapłaty mandatów. Jest to metoda wygodna, niewymagająca wychodzenia z domu. Nie musimy stać w kolejce na poczcie czy w banku i unikamy konieczności zapłaty prowizji za realizację wypełnionego polecenia przelewu. Jak zapłacić mandat przez Internet? Nic prostszego. Na co dzień często korzystamy z bankowości internetowej i ze standardowej opcji przelewu. Często jednak nie jesteśmy świadomi, że ramach bankowości elektronicznej dla użytkowników dostępna jest także opcja przelewu podatkowego.   Pierwszym krokiem jest oczywiście zalogowanie się do bankowości elektronicznej swojego banku. Następnie zamiast standardowej wersji transakcji, z której korzystamy na co dzień, wybieramy z listy opcję „przelew do Urzędu Skarbowego”, „przelew do organu podatkowego” lub „przelew podatkowy”. Nazwa ta może różnić się w zależności od tego, którego banku jesteśmy klientami. Następnie wybieramy typ formularza, który w tym przypadku nosi nazwę „Mandaty’. W formularzu, który nam się otworzy, wybieramy z listy właściwy organ administracyjny, czyli Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu. Niezależnie od miejsca zamieszkania od 1 stycznia 2016 roku to właśnie do opolskiego urzędu spływają wszystkie mandaty krajowe wystawione przez Policję. Dane tego organu, w tym numer rachunku bankowego, powinny „wskoczyć” automatycznie we właściwe pola formularza przelewu. Po upewnieniu się, iż wybraliśmy odpowiedni podmiot, przechodzimy do następnego kroku. W celu identyfikacji wpisujemy swój numer PESEL, a także serię i numer posiadanego dowodu osobistego. Aby można było zidentyfikować zobowiązanie, wpisujemy serię i numer mandatu karnego oraz datę jego wystawienia. Powyższe dane znajdziemy na blankiecie mandatu, który przyjęliśmy. Uzupełniamy także jego kwotę. Po sprawdzeniu poprawności wprowadzonych danych, przelew możemy zrealizować poprzez jego zatwierdzenie. Pamiętajmy, że poszczególne systemy bankowości internetowej mają różne szablony tego rodzaju przelewu, dlatego układ rubryk może nieco się różnić. Wszystkie jednak zawierają te same pola, wymagające podania tych samych danych.

Jak zapłacić mandat przez internet otrzymany zagranicą?

   Kierowcy, którzy podróżują poza granicami kraju także muszą liczyć się z tym, że złamanie miejscowych przepisów będzie wiązało się z otrzymaniem mandatu. Również w tym przypadku możemy skorzystać z przelewu internetowego, jednak w nieco innej formie. Jak zapłacić mandat z zagranicy? Na wezwaniu mandatowym znajdziemy numer konta oraz IBAN, czyli międzynarodowy numer rachunku bankowego, którego podanie wymagane jest w przypadku przelewu zagranicznego. Płatności możemy dokonać ze swojego rachunku, jednakże potrzebne będzie przewalutowanie. Należy liczyć się z tym, że przewalutowanie i transfer pieniędzy będą wiązały się z pobraniem przez bank prowizji. W przypadku płatności w Euro do krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli krajów UE oraz Szwajcarii, Islandii, Norwegii i Lichtensteinu) warto skorzystać z opcji tzw. przelewu SEPA. Jest to rozwiązanie tańsze (opłata to maksymalnie 10 zł). Nie ma tutaj podmiotów pośredniczących w przekazywaniu pieniędzy, które mogłyby naliczać dodatkowe opłaty. Taki przelew księgowany jest na wskazanym rachunku bankowym najpóźniej następnego dnia roboczego po jego zleceniu.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Optima Yellow Top
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory OPTIMA Yellow Top to gama akumulatorów, wykonana w unikalnej technologii płyt spiralnych SPIRACELL, została zaprojektowana specjalnie do obsługi dodatkowego wyposażenia pojazdów, charakteryzująca się możliwością pracy w cyklach tzw. „ głębokiego rozładowania", będąc jednocześnie źródłem energii rozruchowej. Dzięki swej unikatowej konstrukcji jest odporna na wibracje i przechyły. Akumulatory typu Optima…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory DEKA Sports Power
  • piątek, 28 wrzesień 2018

  Akumulatory DEKA Sports Power - Idealne do Quadów, Motocykli, Skuterów Wodnych i Śnieżnych. Akumulatory z serii DEKA SPORTS POWER zostały zaprojektowane z myślą o entuzjastach i miłośnikach sportów motorowych. Są całkowicie szczelne i niewylewne - nie wymagają częstego wymieniania oraz konserwacji. Wykonanie w technologii AGM zwiększa moc baterii i czyni…

  Tags: Deka
  Czytaj więcej
 • Akumulatory Varta Promotive Blue
  • środa, 20 wrzesień 2017

  To wytrzymały pakiet mocy wyróżniający się dzięki swojej solidności i wydajności. VARTA Promotive Blue to akumulator całkowicie bezobsługowy, wykonany w technologii wapniowo-srebrowej o bardzo wydłużonej żywotności i zwiększonej wytrzymałości na wstrząsy i wibracje. Dzięki tym wszystkich cechom VARTA Promotive Blue jest akumulatorem numer 1 do pojazdów, które zarówno na budowach,…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Duracell Advanced
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Duracell Advanced to znak firmowy jakości produkowanej pod marką Duracell. Idealny wybór do bogato wyposażonych samochodów z wysokim zapotrzebowaniem na energię. Duży wzrost zapotrzebowania na pobór prądu przez urządzenia pokładowe w nowoczesnych samochodach osobowych stawia akumulatorom stale nowe wymagania.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Jak kupić samochód, który spełni oczekiwania?
  • wtorek, 25 czerwiec 2019

  Zakup samochodu to niełatwe zadanie. Dla wielu osób, nawet pasjonatów motoryzacji, to prawdziwe wyzwanie. Można nawet powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że pasjonaci motoryzacji będą poświęcali wiele godzin na zakup samochodu, który spełni wszystkie ich marzenia.

  Czytaj więcej
 • Jak sfinansować służbowy samochód?
  • wtorek, 25 czerwiec 2019

  Rynek oferuje coraz atrakcyjniejsze formy finansowania firmowych pojazdów. Przedsiębiorcy mogą przebierać wśród kredytów inwestycyjnych, leasingów, a także coraz popularniejszych ofert wynajmu długoterminowego pojazdów. Zatem jak sfinansować służbowy samochód?

  Czytaj więcej
 • Akumulatory motocyklowe - jak przechowywać je po sezonie?
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Akumulatory motocyklowe są narażone na negatywne działanie czynników zewnętrznych, dlatego też warto je po sezonie odpowiednio przechowywać, aby nie skrócić żywotności akumulatora. Nie wszyscy motocykliści zdają sobie sprawę z tego, że akumulatory w ich maszynach mogą się bardzo szybko zużyć, jeśli nie będą po sezonie właściwie przechowywane. Po zakończeniu sezonu najlepszym rozwiązaniem będzie więc zdemontowanie akumulatora i pozostawienie go w ciemnym pomieszczeniu, może to być garaż. Nie powinien być narażony na nadmierne promieniowanie słoneczne oraz skoki temperatur. Najlepiej jeśli będzie to miejsce wentylowane, wtedy też z akumulatorem przed kolejnym sezonem nie stanie się nic złego. Zdecydowanie lepiej wybierać nieco chłodniejsze…

  Czytaj więcej
 • Czynniki negatywnie działające na akumulator
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Akumulator jest elementem niezbędnym w każdym pojeździe. W samochodach, w których najczęściej spotkamy akumulator kwasowo-ołowiowy, służy do rozruchu podczas włączania zapłonu pojazdu. Jak każdy często eksploatowany element, również akumulator ulega stopniowemu niszczeniu, wykazując coraz gorsze parametry. Istnieją także pewne czynniki, negatywnie działające na akumulator, znacząco przyspieszające jego degenerację.

  Czytaj więcej

News

 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej
 • Producenci akumulatorów motocyklowych na polskim rynku.
  • piątek, 31 maj 2019

  Na rynku polskim dostępnych jest wiele modeli akumulatorów do motocykli. Są to niewielkie baterie ze względu na ograniczone miejsce w pojeździe, o napięciu 6V lub 12V. Cechują się zróżnicowanymi technologiami i różnorodnymi rozwiązaniami, jakie zostały w nich użyte, a także pojemnością, prądem rozruchowym i wymiarami. Wśród producentów akumulatorów motocyklowych warto wyróżnić tych, których produkty są sprawdzone i gwarantują długą pracę.

  Czytaj więcej