Jak zapłacić mandat przez internet?

05 kwiecień 2019
Jak zapłacić mandat przez internet?

Większości z nas zdarzyło się za bardzo „śpieszyć” i przekroczyć obowiązującą na danym odcinku drogi prędkość. Bywa, że jesteśmy zmuszeni ponieść konsekwencje takiego zachowania, które sprowadza się do otrzymania mandatu karnego za drogowe wykroczenie. Ze statystyk wynika, że chociażby w 2017 roku polscy kierowcy otrzymali aż 3,6 milionów mandatów. Może to być mandat, który wystawi nam „drogówka” będąca świadkiem naszego wykroczenia, albo mandat z fotoradaru, który zarejestrował naszą nadmierną prędkość. W pierwszym przypadku, kiedy mandat wystawia nam patrol policji, sprawa jest prostsza. Policjant na miejscu pyta nas o przyjęcie kary i powiadamia o jej wysokości. Na mandat z fotoradaru trzeba trochę poczekać.

Jak zapłacić mandat przez internet?

   Po otrzymaniu mandatu, należy zapłacić go w ciągu 7 dni na poczcie, w banku, przelewem internetowym lub na miejscu kartą, gdy funkcjonariusze policji będą wyposażeni są w terminal. Zgodnie z nowymi regulacjami obecnie kierowca ukarany mandatem ma na zapłatę 14 dni od chwili jego przyjęcia (do niedawna było to 7 dni). Od 1 lutego każdy radiowóz powinien być wyposażony w terminal płatniczy, dzięki czemu za mandat można zapłacić na miejscu bezgotówkowo.

   Wygodną i coraz bardziej popularną metodą płatności mandatu karnego jest przelew internetowy. Coraz częściej robimy zakupy przez Internet, płacimy rachunki, ten trend dotyczy także zapłaty mandatów. Jest to metoda wygodna, niewymagająca wychodzenia z domu. Nie musimy stać w kolejce na poczcie czy w banku i unikamy konieczności zapłaty prowizji za realizację wypełnionego polecenia przelewu. Jak zapłacić mandat przez Internet? Nic prostszego. Na co dzień często korzystamy z bankowości internetowej i ze standardowej opcji przelewu. Często jednak nie jesteśmy świadomi, że ramach bankowości elektronicznej dla użytkowników dostępna jest także opcja przelewu podatkowego.

   Pierwszym krokiem jest oczywiście zalogowanie się do bankowości elektronicznej swojego banku. Następnie zamiast standardowej wersji transakcji, z której korzystamy na co dzień, wybieramy z listy opcję „przelew do Urzędu Skarbowego”, „przelew do organu podatkowego” lub „przelew podatkowy”. Nazwa ta może różnić się w zależności od tego, którego banku jesteśmy klientami. Następnie wybieramy typ formularza, który w tym przypadku nosi nazwę „Mandaty’. W formularzu, który nam się otworzy, wybieramy z listy właściwy organ administracyjny, czyli Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu. Niezależnie od miejsca zamieszkania od 1 stycznia 2016 roku to właśnie do opolskiego urzędu spływają wszystkie mandaty krajowe wystawione przez Policję. Dane tego organu, w tym numer rachunku bankowego, powinny „wskoczyć” automatycznie we właściwe pola formularza przelewu. Po upewnieniu się, iż wybraliśmy odpowiedni podmiot, przechodzimy do następnego kroku. W celu identyfikacji wpisujemy swój numer PESEL, a także serię i numer posiadanego dowodu osobistego. Aby można było zidentyfikować zobowiązanie, wpisujemy serię i numer mandatu karnego oraz datę jego wystawienia. Powyższe dane znajdziemy na blankiecie mandatu, który przyjęliśmy. Uzupełniamy także jego kwotę. Po sprawdzeniu poprawności wprowadzonych danych, przelew możemy zrealizować poprzez jego zatwierdzenie. Pamiętajmy, że poszczególne systemy bankowości internetowej mają różne szablony tego rodzaju przelewu, dlatego układ rubryk może nieco się różnić. Wszystkie jednak zawierają te same pola, wymagające podania tych samych danych.

Jak zapłacić mandat przez internet otrzymany zagranicą?

   Kierowcy, którzy podróżują poza granicami kraju także muszą liczyć się z tym, że złamanie miejscowych przepisów będzie wiązało się z otrzymaniem mandatu. Również w tym przypadku możemy skorzystać z przelewu internetowego, jednak w nieco innej formie. Jak zapłacić mandat z zagranicy? Na wezwaniu mandatowym znajdziemy numer konta oraz IBAN, czyli międzynarodowy numer rachunku bankowego, którego podanie wymagane jest w przypadku przelewu zagranicznego. Płatności możemy dokonać ze swojego rachunku, jednakże potrzebne będzie przewalutowanie. Należy liczyć się z tym, że przewalutowanie i transfer pieniędzy będą wiązały się z pobraniem przez bank prowizji. W przypadku płatności w Euro do krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli krajów UE oraz Szwajcarii, Islandii, Norwegii i Lichtensteinu) warto skorzystać z opcji tzw. przelewu SEPA. Jest to rozwiązanie tańsze (opłata to maksymalnie 10 zł). Nie ma tutaj podmiotów pośredniczących w przekazywaniu pieniędzy, które mogłyby naliczać dodatkowe opłaty. Taki przelew księgowany jest na wskazanym rachunku bankowym najpóźniej następnego dnia roboczego po jego zleceniu.

Zostaw swój komentarz

Najnowsze porady eksperta

 • Wymiana szyby przedniej w samochodzie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Szyba samochodowa to pozornie najdelikatniejsza materia w samochodzie, chociaż jednocześnie wytrzymała. Tak naprawdę nie musi dojść nawet do kolizji czy wypadku, aby uległa rozbiciu czy pęknięciu. Wystarczy drobny kamyk, który siłą odrzutu spod innego przejeżdżającego samochodu dotrze do naszej szyby, aby została ona uszkodzona. Szyba może nie zostać w takiej sytuacji zupełnie rozbita, ale nawet pęknięcie czy odprysk są podstawą do jej wymiany.

  Czytaj więcej
 • Prawidłowe ciśnienie w oponach - zbyt niskie, zbyt wysokie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Okres zmiany klimatu w Polsce to również okres zamiany opon zimowych na letnie. Wiele osób robi to bez chwili pomyślenia, bo tak po prostu trzeba. Jednak, podczas takiej zamiany warto przeanalizować również ciśnienie w oponach. Oczywiście, jeśli korzysta ktoś z serwisu wulkanizacyjnego to z pewnością zostanie ono sprawdzone. W innych przypadkach jak zamiana opon, które mają już parę lat we własnym garażu, ciśnienie nie jest zawsze sprawdzane.

  Czytaj więcej
 • Jak prawidłowo trzymać ręce na kierownicy?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Kiedy zgłębiamy techniki prowadzenia samochodu na kursie prawa jazdy, jednym z elementów jest nauka prawidłowego trzymania kierownicy. Zdarza się jednak, że już jako pełnoprawni kierowcy, bagatelizujemy tę kwestię i nie stosujemy się do zasad, które mają przecież znaczenie jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo „za kółkiem”. Bywa, że przykładamy wagę do takich kwestii jak zapinanie pasów, stosujemy się do zasad tzw. eco-drivingu, zaopatrujemy się w zestaw głośnomówiący, aby nie używać telefonu komórkowego, a zupełnie pomijamy przyswojenie sobie nawyku prawidłowego trzymania kierownicy.

  Czytaj więcej
 • Wideorejestrator samochodowy - jak dobrać optymalny model kamery samochodowej?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Na drodze mogą zdarzyć się różne sytuacje, nie zawsze przyjemne. Kolizje, stłuczki czy wypadki zawsze wiążą się z dużym stresem i wymagają wskazania winnego. Sprawca może oczywiście przyznać się dobrowolnie, lecz jest to rzadkość, dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na montaż wideorejestratora samochodowego.

  Czytaj więcej

News

 • Szóste wcielenie Hyundai Elantra już w Polsce
  • środa, 20 marzec 2019

  Hyundai Elantra liczy sobie już niemal 30 lat. Pierwsza generacja tych samochodów na rynku pojawiła się w roku 1990. Obecnie zakupić można już szóste wcielenie tego modelu, który prezentuje się nieszablonowo, a przy tym jest bardzo wygodny. Co warto jeszcze na jego temat wiedzieć? Czym cechuje się najnowszy model Hyundai Elantra, który trafił również do Polski?

  Czytaj więcej
 • Nowy Lexus UX - co trzeba o nim wiedzieć?
  • środa, 20 marzec 2019

  Pod koniec 2018 roku do sprzedaży trafił nowy crossover Lexusa. Liczba zamówień na samochód wyniosła już niemal 9 tysięcy egzemplarzy. To o wiele więcej niż się spodziewano. Wcześniej mówiono o sprzedaży rzędu 900 sztuk w skali miesiąca. Co ciekawe, zdaniem ekspertów japońska firma nie zwiększy produkcji i zrealizuje wszystkie złożone zamówienia, to na auto trzeba będzie czekać nawet 10 miesięcy.

  Czytaj więcej
 • Rivian - Nowość na rynku samochodów elektrycznych
  • środa, 20 marzec 2019

  Choć auta elektryczne w świecie motoryzacji to nie nowość, od momentu premiery pierwszego elektrycznego samochodu bardzo wiele się zmieniło. Nawet najwięksi przeciwnicy akumulatorów zamiast rzędowych V6, muszą przyznać, że nowości, które pojawiają się na rynku potrafią zachwycać osiągami.

  Czytaj więcej
 • Kia Stinger - Gran Turismo w sedanie za rozsądną cenę
  • środa, 20 marzec 2019

  W świecie motoryzacji możemy zaobserwować ostatnio mocną zmianę na liście liderów sprzedaży, a przede wszystkim niesamowitą metamorfozę niegdyś zapomnianych marek. Oczywiście pomimo tego, że w Polsce cały czas królem, a właściwie królową sprzedaży jest niezmienne Skoda Octavia, reszta miejsc na podium jest mocno chwiejna. Można to porównać do zawodów sportowych. W wyścigach Formuły 1 często mówi się o zaletach jazdy na drugim miejscu. Kierowca nie tylko korzysta z tunelu aerodynamicznego zwycięskiego samochodu, ale także może obserwować trasę i unikać błędów, które popełnia jego rywal. Na ostatnim odcinku przystępuje do wyprzedzania i wygrywa wyścig. Podobna sytuacja ma obecnie miejsce na rynku…

  Czytaj więcej