Kontrolka ładowania akumulatora

10 kwiecień 2019
Kontrolka ładowania akumulatora

Pod maską każdego samochodu znajduje się urządzenie, bez działania którego nie ma możliwości rozruchu silnika ani pracy żadnego z odbiorników energii elektrycznej w pojeździe. Jest to bateria, zwana potocznie akumulatorem samochodowym, mająca za zadanie gromadzenie prądu.

Kontrolka akumulatora

    Wskaźnik stanu tego urządzenia, zwany kontrolką akumulatora, znajduje się na desce rozdzielczej. Jest to najczęściej ikonka graficznie przedstawiająca akumulator, czasem jednak jest to tylko napis "battery". Podczas jazdy samochodem akumulator jest ładowany, a jego działanie jest stale monitorowane. W momencie rozruchu silnika, kontrolki na desce rozdzielczej podświetlają się na kilka sekund i jest to sytuacja zupełnie prawidłowa.                                 

    W przypadku wystąpienia nieprawidłowości, kontrolka akumulatora podświetli się na kolor czerwony i będzie świeciła w trybie stałym lub będzie migotać.  Samochód będzie jechał tylko do momentu zużycia całej, zgromadzonej w akumulatorze, energii elektrycznej. Podświetlona czerwona kontrolka akumulatora może oznaczać wystąpienie poważnych usterek, których w żadnym wypadku nie należy lekceważyć. Dalsze kontynuowanie jazdy samochodem jest wysoce niewskazane, ponieważ w każdej chwili pojazd może się zatrzymać. Nie tylko nie będzie wówczas możliwości kontynuowania jazdy, ale również może to doprowadzić do powstania sytuacji niebezpiecznych, np. jeśli auto nagle zatrzyma się na przejeździe kolejowym.

Dlaczego kontrolka ładowania akumulatora się zapala

   Przede wszystkim należy brać pod uwagę awarię alternatora, dostarczającego energię elektryczną do akumulatora. Alternator pobiera energię mechaniczną z wału korbowego, następnie przetwarza ją i przesyła do akumulatora. W przypadku nieprawidłowo działającego alternatora dojdzie do niedostatecznego lub przerywanego ładowania akumulatora. Jeżeli awarii uległy szczotki alternatora, kontrolka ładowania akumulatora podświetli się na czerwono w trybie migotania. Jeżeli nie działa stojan alternatora, akumulator nie jest ładowany w ogóle i czerwona kontrolka akumulatora święcić się będzie w trybie stałym.

    Oprócz samego alternatora, awarii może ulec również regulator napięcia. Jest to urządzenie współpracujące z alternatorem. Reguluje ono wysokość napięcia energii elektrycznej dostarczanej do akumulatora. Może tą wysokość ograniczać lub zwiększać, w zależności od aktualnej potrzeby. Jeżeli nie działa prawidłowo - akumulator nie będzie otrzymywał odpowiedniej ilości energii. Do uszkodzenia regulatora napięcia może dojść np. na skutek zalania go wodą lub płynami eksploatacyjnymi.

    Kolejną przyczyną zapalenia się kontrolki ładowania akumulatora może być sam akumulator, który może się zwyczajnie rozładować. Wystarczy go wówczas podpiąć na pewien czas do prostownika. Może również dojść do awarii akumulatora - po kilku latach użytkowania może on nie działać już sprawnie i należy go wymienić na nowy.

    Czerwona kontrolka akumulatora może się również pojawić kiedy klemy akumulatorowe są zaśniedziałe lub skorodowane. Klemy te odpowiadają za transport energii elektrycznej do zasilanych nią układów w samochodzie. Fizyczna bariera w postaci warstwy rdzy może skutecznie uniemożliwić przesyłanie energii elektrycznej do dalszych układów.

    Również zerwany lub zsunięty pasek klinowy może spowodować niedobór przesyłanej energii i zaświecenie się czerwonej kontrolki akumulatora. Pasek ten napędza alternator, więc jego niesprawne działanie wpływa na pracę całego systemu. Oprócz samego paska klinowego sprawcą awarii może być również napinacz paska.

    Dodatkowo uszkodzeniu może ulec przewód obwodu ładowania, co będzie stanowiło istotną przeszkodę w działaniu całego układu.

    W samochodach starszego typu usunięcie takich awarii było łatwiejsze, ponieważ były to konstrukcje mniej skomplikowane i z łatwiejszym dostępem do podzespołów. W nowoczesnych autach systemy elektryczne są bardziej rozbudowane i awaria jednego podzespołu może doprowadzić do kolejnych awarii. Ponadto w samochodach nowszej generacji zużycie energii elektrycznej jest znacznie wyższe z powodu większej ilości układów nią napędzanej. Elektryczne szyby, lusterka, podgrzewane fotele itp. powodują zwiększenie użycia energii, nadmierną eksploatację samego akumulatora jak i alternatora.  Z tego powodu szybciej dochodzi do szybszego starzenia się poszczególnych elementów systemu i częstszego występowanie awarii.  

    Co więc należy zrobić, kiedy na tablicy rozdzielczej pojawi się czerwona kontrolka akumulatora? Najbezpieczniej będzie zaprzestać kontynuowania jazdy i udać się do najbliższego zakładu mechaniki pojazdowej, w celu wykonania diagnostyki i usunięcia awarii.

Zostaw swój komentarz

Najnowsze porady eksperta

 • Wymiana szyby przedniej w samochodzie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Szyba samochodowa to pozornie najdelikatniejsza materia w samochodzie, chociaż jednocześnie wytrzymała. Tak naprawdę nie musi dojść nawet do kolizji czy wypadku, aby uległa rozbiciu czy pęknięciu. Wystarczy drobny kamyk, który siłą odrzutu spod innego przejeżdżającego samochodu dotrze do naszej szyby, aby została ona uszkodzona. Szyba może nie zostać w takiej sytuacji zupełnie rozbita, ale nawet pęknięcie czy odprysk są podstawą do jej wymiany.

  Czytaj więcej
 • Prawidłowe ciśnienie w oponach - zbyt niskie, zbyt wysokie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Okres zmiany klimatu w Polsce to również okres zamiany opon zimowych na letnie. Wiele osób robi to bez chwili pomyślenia, bo tak po prostu trzeba. Jednak, podczas takiej zamiany warto przeanalizować również ciśnienie w oponach. Oczywiście, jeśli korzysta ktoś z serwisu wulkanizacyjnego to z pewnością zostanie ono sprawdzone. W innych przypadkach jak zamiana opon, które mają już parę lat we własnym garażu, ciśnienie nie jest zawsze sprawdzane.

  Czytaj więcej
 • Jak prawidłowo trzymać ręce na kierownicy?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Kiedy zgłębiamy techniki prowadzenia samochodu na kursie prawa jazdy, jednym z elementów jest nauka prawidłowego trzymania kierownicy. Zdarza się jednak, że już jako pełnoprawni kierowcy, bagatelizujemy tę kwestię i nie stosujemy się do zasad, które mają przecież znaczenie jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo „za kółkiem”. Bywa, że przykładamy wagę do takich kwestii jak zapinanie pasów, stosujemy się do zasad tzw. eco-drivingu, zaopatrujemy się w zestaw głośnomówiący, aby nie używać telefonu komórkowego, a zupełnie pomijamy przyswojenie sobie nawyku prawidłowego trzymania kierownicy.

  Czytaj więcej
 • Wideorejestrator samochodowy - jak dobrać optymalny model kamery samochodowej?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Na drodze mogą zdarzyć się różne sytuacje, nie zawsze przyjemne. Kolizje, stłuczki czy wypadki zawsze wiążą się z dużym stresem i wymagają wskazania winnego. Sprawca może oczywiście przyznać się dobrowolnie, lecz jest to rzadkość, dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na montaż wideorejestratora samochodowego.

  Czytaj więcej

News

 • Szóste wcielenie Hyundai Elantra już w Polsce
  • środa, 20 marzec 2019

  Hyundai Elantra liczy sobie już niemal 30 lat. Pierwsza generacja tych samochodów na rynku pojawiła się w roku 1990. Obecnie zakupić można już szóste wcielenie tego modelu, który prezentuje się nieszablonowo, a przy tym jest bardzo wygodny. Co warto jeszcze na jego temat wiedzieć? Czym cechuje się najnowszy model Hyundai Elantra, który trafił również do Polski?

  Czytaj więcej
 • Nowy Lexus UX - co trzeba o nim wiedzieć?
  • środa, 20 marzec 2019

  Pod koniec 2018 roku do sprzedaży trafił nowy crossover Lexusa. Liczba zamówień na samochód wyniosła już niemal 9 tysięcy egzemplarzy. To o wiele więcej niż się spodziewano. Wcześniej mówiono o sprzedaży rzędu 900 sztuk w skali miesiąca. Co ciekawe, zdaniem ekspertów japońska firma nie zwiększy produkcji i zrealizuje wszystkie złożone zamówienia, to na auto trzeba będzie czekać nawet 10 miesięcy.

  Czytaj więcej
 • Rivian - Nowość na rynku samochodów elektrycznych
  • środa, 20 marzec 2019

  Choć auta elektryczne w świecie motoryzacji to nie nowość, od momentu premiery pierwszego elektrycznego samochodu bardzo wiele się zmieniło. Nawet najwięksi przeciwnicy akumulatorów zamiast rzędowych V6, muszą przyznać, że nowości, które pojawiają się na rynku potrafią zachwycać osiągami.

  Czytaj więcej
 • Kia Stinger - Gran Turismo w sedanie za rozsądną cenę
  • środa, 20 marzec 2019

  W świecie motoryzacji możemy zaobserwować ostatnio mocną zmianę na liście liderów sprzedaży, a przede wszystkim niesamowitą metamorfozę niegdyś zapomnianych marek. Oczywiście pomimo tego, że w Polsce cały czas królem, a właściwie królową sprzedaży jest niezmienne Skoda Octavia, reszta miejsc na podium jest mocno chwiejna. Można to porównać do zawodów sportowych. W wyścigach Formuły 1 często mówi się o zaletach jazdy na drugim miejscu. Kierowca nie tylko korzysta z tunelu aerodynamicznego zwycięskiego samochodu, ale także może obserwować trasę i unikać błędów, które popełnia jego rywal. Na ostatnim odcinku przystępuje do wyprzedzania i wygrywa wyścig. Podobna sytuacja ma obecnie miejsce na rynku…

  Czytaj więcej