Sklep z akumulatorami online

Kontrolka ładowania akumulatora

10 kwiecień 2019
Kontrolka ładowania akumulatora

Pod maską każdego samochodu znajduje się urządzenie, bez działania którego nie ma możliwości rozruchu silnika ani pracy żadnego z odbiorników energii elektrycznej w pojeździe. Jest to bateria, zwana potocznie akumulatorem samochodowym, mająca za zadanie gromadzenie prądu.

Kontrolka akumulatora

    Wskaźnik stanu tego urządzenia, zwany kontrolką akumulatora, znajduje się na desce rozdzielczej. Jest to najczęściej ikonka graficznie przedstawiająca akumulator, czasem jednak jest to tylko napis "battery". Podczas jazdy samochodem akumulator jest ładowany, a jego działanie jest stale monitorowane. W momencie rozruchu silnika, kontrolki na desce rozdzielczej podświetlają się na kilka sekund i jest to sytuacja zupełnie prawidłowa.                                 

    W przypadku wystąpienia nieprawidłowości, kontrolka akumulatora podświetli się na kolor czerwony i będzie świeciła w trybie stałym lub będzie migotać.  Samochód będzie jechał tylko do momentu zużycia całej, zgromadzonej w akumulatorze, energii elektrycznej. Podświetlona czerwona kontrolka akumulatora może oznaczać wystąpienie poważnych usterek, których w żadnym wypadku nie należy lekceważyć. Dalsze kontynuowanie jazdy samochodem jest wysoce niewskazane, ponieważ w każdej chwili pojazd może się zatrzymać. Nie tylko nie będzie wówczas możliwości kontynuowania jazdy, ale również może to doprowadzić do powstania sytuacji niebezpiecznych, np. jeśli auto nagle zatrzyma się na przejeździe kolejowym.Dlaczego kontrolka ładowania akumulatora się zapala

   Przede wszystkim należy brać pod uwagę awarię alternatora, dostarczającego energię elektryczną do akumulatora. Alternator pobiera energię mechaniczną z wału korbowego, następnie przetwarza ją i przesyła do akumulatora. W przypadku nieprawidłowo działającego alternatora dojdzie do niedostatecznego lub przerywanego ładowania akumulatora. Jeżeli awarii uległy szczotki alternatora, kontrolka ładowania akumulatora podświetli się na czerwono w trybie migotania. Jeżeli nie działa stojan alternatora, akumulator nie jest ładowany w ogóle i czerwona kontrolka akumulatora święcić się będzie w trybie stałym.

    Oprócz samego alternatora, awarii może ulec również regulator napięcia. Jest to urządzenie współpracujące z alternatorem. Reguluje ono wysokość napięcia energii elektrycznej dostarczanej do akumulatora. Może tą wysokość ograniczać lub zwiększać, w zależności od aktualnej potrzeby. Jeżeli nie działa prawidłowo - akumulator nie będzie otrzymywał odpowiedniej ilości energii. Do uszkodzenia regulatora napięcia może dojść np. na skutek zalania go wodą lub płynami eksploatacyjnymi.

    Kolejną przyczyną zapalenia się kontrolki ładowania akumulatora może być sam akumulator, który może się zwyczajnie rozładować. Wystarczy go wówczas podpiąć na pewien czas do prostownika. Może również dojść do awarii akumulatora - po kilku latach użytkowania może on nie działać już sprawnie i należy go wymienić na nowy.

    Czerwona kontrolka akumulatora może się również pojawić kiedy klemy akumulatorowe są zaśniedziałe lub skorodowane. Klemy te odpowiadają za transport energii elektrycznej do zasilanych nią układów w samochodzie. Fizyczna bariera w postaci warstwy rdzy może skutecznie uniemożliwić przesyłanie energii elektrycznej do dalszych układów.

    Również zerwany lub zsunięty pasek klinowy może spowodować niedobór przesyłanej energii i zaświecenie się czerwonej kontrolki akumulatora. Pasek ten napędza alternator, więc jego niesprawne działanie wpływa na pracę całego systemu. Oprócz samego paska klinowego sprawcą awarii może być również napinacz paska.

    Dodatkowo uszkodzeniu może ulec przewód obwodu ładowania, co będzie stanowiło istotną przeszkodę w działaniu całego układu.

    W samochodach starszego typu usunięcie takich awarii było łatwiejsze, ponieważ były to konstrukcje mniej skomplikowane i z łatwiejszym dostępem do podzespołów. W nowoczesnych autach systemy elektryczne są bardziej rozbudowane i awaria jednego podzespołu może doprowadzić do kolejnych awarii. Ponadto w samochodach nowszej generacji zużycie energii elektrycznej jest znacznie wyższe z powodu większej ilości układów nią napędzanej. Elektryczne szyby, lusterka, podgrzewane fotele itp. powodują zwiększenie użycia energii, nadmierną eksploatację samego akumulatora jak i alternatora.  Z tego powodu szybciej dochodzi do szybszego starzenia się poszczególnych elementów systemu i częstszego występowanie awarii.  

    Co więc należy zrobić, kiedy na tablicy rozdzielczej pojawi się czerwona kontrolka akumulatora? Najbezpieczniej będzie zaprzestać kontynuowania jazdy i udać się do najbliższego zakładu mechaniki pojazdowej, w celu wykonania diagnostyki i usunięcia awarii.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Wybierz odpowiedni akumulator ciężarowy Exide
  • środa, 01 listopad 2017

  Exide tak zaprojektował swoje akumulatory, aby obniżyć ryzyko awarii i w ten sposób dać klientowi przewagę nad konkurencją. Klient zyskuje produkt o najwyższej wydajności na rynku, niższe koszty jego użytkowania i wybór produktów do różnych zastosowań.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Yuasa High Performance Maintenance Free
  • czwartek, 11 styczeń 2018

  Akumulatory Yuasa High Performance Maintenance Free - Jeśli potrzebujesz wysokiej mocy rozruchowej to idealnym dla ciebie rozwiązaniem będzie akumulator Yuasa z serii Yuasa High Performance Maintenance Free. Seria YTZ to więcej mocy, mniej konserwacji i dłuższa żywotność. Akumulatory Yuasa High Performance Maintenance Free są najlepszym wyborem do motocykli, pojazdów użytkowych,…

  Czytaj więcej
 • Zabezpieczenie akumulatora przed zbyt szybkim zużyciem Stef-pol EST-805 12V 20A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Zabezpieczenie akumulatora przed zbyt szybkim zużyciem Stef-pol EST-805 12V 20A - Zabezpieczenie zabezpiecza akumulator przed zbyt szybkim zużyciem. Zabezpieczenie kontroluje napięcie na akumulatorze, żeby nie rozładował się poniżej 10,5V. Gdy akumulator osiągnie granicę napięcia 10,5V zabezpieczenie odłączy odbiorniki od akumulatora. Zabezpieczenie zwalnia z obowiązku ciągłego kontrolowania akumulatora, żeby nie rozładować…

  Tags: Stefpol
  Czytaj więcej
 • Prostownik Stef-pol EST-325 12V/24V 90A
  • poniedziałek, 02 październik 2017

  Prostownik Stef-pol EST-323 12V/24V 40A przeznaczony jest do ładowania akumulatorów ołowiowo-kwasowych o napięciu 12V/24V i pojemności 120 ÷ 900Ah oraz do wspomagania rozruchu silnika. Prostownik Stef-pol EST-323 12V/24V 40A Sprawdza się przy ładowaniu akumulatorów montowany w samochodach osobowych i ciężarowych.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Sposób na szybką sprzedaż używanego samochodu
  • poniedziałek, 09 grudzień 2019

  Musisz szybko sprzedać swój samochód? Nie wiesz co zrobić z powypadkowym, uszkodzonym pojazdem, którego naprawa kosztowałaby więcej, niż kupno nowego? A może właśnie chcesz wymienić auto na nowszy model? W każdym z tych przypadków sprzedaż starego samochodu jest słusznym sposobem na rozwiązanie problemu. Niestety, taka transakcja często bywa bardzo problematyczna. Wiele portali za samo umieszczenie ogłoszenia wymaga opłaty, proces sprzedaży potrafi trwać bardzo długo, a potencjalni nabywcy mają tendencję do negocjowania ceny do możliwie najniższej.

  Czytaj więcej
 • Wtryskiwacz: elektromagnetyczny czy piezoelektryk?
  • piątek, 06 grudzień 2019

  Wtryskiwacze zrewolucjonizowały świat silników wysokoprężnych diesla. Dzięki nim zmieniły się osiągi, moc silnika, jego mniej negatywny wpływ na środowisko. Stało się tak w dużej mierze właśnie przez zmianę sposobu dostarczania paliwa do komory spalania. Uzyskanie jeszcze lepszych wyników stało się możliwe dzięki zastąpieniu wtryskiwaczy elektromagnetycznych piezoelektrycznymi.

  Czytaj więcej
 • Pomoc drogowa – czy i kiedy warto skorzystać z jej wsparcia
  • środa, 04 grudzień 2019

  Kiedy wyjeżdżamy w trasę powinniśmy być zabezpieczeni. Należy mieć wszystkie niezbędne dokumenty, zapas prowiantu, a także kontakt do zaufanej firmy specjalizującej się w pomocy drogowej. Choć zawsze należy myśleć optymistycznie, zawsze może zdarzyć się nam podbramkowa sytuacja i będziemy musieli skorzystać z pomocy. Dobrze, kiedy udzieli nam jej profesjonalista.

  Czytaj więcej
 • Wybieramy pokrowce na siedzenia – jaki materiał będzie najlepszy?
  • środa, 27 listopad 2019

  Pokrowce na siedzenia to coraz popularniejsze rozwiązanie, zwłaszcza wśród tych spośród kierowców, którzy intensywnie eksploatują swoje pojazdy. Wybierając dla siebie określony typ tego akcesorium samochodowego, musimy wziąć pod uwagę (poza naszymi możliwościami finansowymi) przede wszystkim to, z jakiej tkaniny interesujące nas pokrowce zostały wykonane. Na rynku można najczęściej spotkać cztery warianty: okrycia poliestrowe, welurowe, wykonane z alcantary oraz z syntetycznej skóry. Przyjrzyjmy się wadom i zaletom każdego z tych rozwiązań.

  Czytaj więcej

News

 • Ile kosztuje wypożyczenie samochodu w Gdańsku?
  • sobota, 30 listopad 2019

  W Gdańsku działa wiele wypożyczalni samochodowych, które mogą zagwarantować swoim klientom profesjonalną obsługę. Z jakimi cenami musimy się wtedy liczyć?

  Czytaj więcej
 • FORTIS - Nowość na rynku akumulatorów w Polsce!
  • sobota, 16 listopad 2019

  Akumulatory wychodzące z nowoczesnych linii technologicznych cieszą się bardzo dużą popularnością wśród doświadczonych kierowców. Coraz częściej stawiają na nie również osoby początkujące. Nie jest to w żaden sposób dziwne, ponieważ takie akumulatory cieszą się dużą wydajnością, niezawodnością i zmniejszonym zużyciem energii. W związku z tym warto na nie postawić i mieć pewność, że nawet w przypadku bardzo złej pogody silnik w samochodzie osobowym nie odmówi kierowcom posłuszeństwa.

  Czytaj więcej
 • Najpopularniejsze modele samochodów na polskim rynku
  • niedziela, 03 listopad 2019

  Raporty na temat sprzedaży samochodów osobowych w Polsce publikowane są praktycznie każdego roku. Zestawienia te powstają na podstawie informacji pozyskanych z różnych źródeł. Niektóre z modeli pojazdów rejestrowanych przez osoby fizyczne cieszą się szczególną popularnością. Kiedy najbardziej opłaca się je kupić?

  Czytaj więcej
 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej

Jaki akumulator
 Akustrefa.pl - to artykuły, newsy i porady dotyczące wszystkiego co jest związane z akumulatorami i nie tylko. Swoją wiedzę o akumulatorach zdobywamy w praktyce. Na naszych stronach dowiecie się jaki akumulator kupić oraz gdzie kupić dobry akumulator. Przedstawiamy również ofertę największych producentów akumulatorów i prostowników na rynku.

Kontakt

Sklep stacjonarny
ul. Łozowa 90/94
61-443 Poznań
+48 690 940 134
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny otwarcia
Pn.-Pt. 8:30-19:00
Sobota 9:00-14:00
Niedziela 9:00-14:00

Jak do nas dojechać?