Kontrolka ładowania akumulatora

10 kwiecień 2019
Kontrolka ładowania akumulatora

Pod maską każdego samochodu znajduje się urządzenie, bez działania którego nie ma możliwości rozruchu silnika ani pracy żadnego z odbiorników energii elektrycznej w pojeździe. Jest to bateria, zwana potocznie akumulatorem samochodowym, mająca za zadanie gromadzenie prądu.

Kontrolka akumulatora

    Wskaźnik stanu tego urządzenia, zwany kontrolką akumulatora, znajduje się na desce rozdzielczej. Jest to najczęściej ikonka graficznie przedstawiająca akumulator, czasem jednak jest to tylko napis "battery". Podczas jazdy samochodem akumulator jest ładowany, a jego działanie jest stale monitorowane. W momencie rozruchu silnika, kontrolki na desce rozdzielczej podświetlają się na kilka sekund i jest to sytuacja zupełnie prawidłowa.                                 

    W przypadku wystąpienia nieprawidłowości, kontrolka akumulatora podświetli się na kolor czerwony i będzie świeciła w trybie stałym lub będzie migotać.  Samochód będzie jechał tylko do momentu zużycia całej, zgromadzonej w akumulatorze, energii elektrycznej. Podświetlona czerwona kontrolka akumulatora może oznaczać wystąpienie poważnych usterek, których w żadnym wypadku nie należy lekceważyć. Dalsze kontynuowanie jazdy samochodem jest wysoce niewskazane, ponieważ w każdej chwili pojazd może się zatrzymać. Nie tylko nie będzie wówczas możliwości kontynuowania jazdy, ale również może to doprowadzić do powstania sytuacji niebezpiecznych, np. jeśli auto nagle zatrzyma się na przejeździe kolejowym.Dlaczego kontrolka ładowania akumulatora się zapala

   Przede wszystkim należy brać pod uwagę awarię alternatora, dostarczającego energię elektryczną do akumulatora. Alternator pobiera energię mechaniczną z wału korbowego, następnie przetwarza ją i przesyła do akumulatora. W przypadku nieprawidłowo działającego alternatora dojdzie do niedostatecznego lub przerywanego ładowania akumulatora. Jeżeli awarii uległy szczotki alternatora, kontrolka ładowania akumulatora podświetli się na czerwono w trybie migotania. Jeżeli nie działa stojan alternatora, akumulator nie jest ładowany w ogóle i czerwona kontrolka akumulatora święcić się będzie w trybie stałym.

    Oprócz samego alternatora, awarii może ulec również regulator napięcia. Jest to urządzenie współpracujące z alternatorem. Reguluje ono wysokość napięcia energii elektrycznej dostarczanej do akumulatora. Może tą wysokość ograniczać lub zwiększać, w zależności od aktualnej potrzeby. Jeżeli nie działa prawidłowo - akumulator nie będzie otrzymywał odpowiedniej ilości energii. Do uszkodzenia regulatora napięcia może dojść np. na skutek zalania go wodą lub płynami eksploatacyjnymi.

    Kolejną przyczyną zapalenia się kontrolki ładowania akumulatora może być sam akumulator, który może się zwyczajnie rozładować. Wystarczy go wówczas podpiąć na pewien czas do prostownika. Może również dojść do awarii akumulatora - po kilku latach użytkowania może on nie działać już sprawnie i należy go wymienić na nowy.

    Czerwona kontrolka akumulatora może się również pojawić kiedy klemy akumulatorowe są zaśniedziałe lub skorodowane. Klemy te odpowiadają za transport energii elektrycznej do zasilanych nią układów w samochodzie. Fizyczna bariera w postaci warstwy rdzy może skutecznie uniemożliwić przesyłanie energii elektrycznej do dalszych układów.

    Również zerwany lub zsunięty pasek klinowy może spowodować niedobór przesyłanej energii i zaświecenie się czerwonej kontrolki akumulatora. Pasek ten napędza alternator, więc jego niesprawne działanie wpływa na pracę całego systemu. Oprócz samego paska klinowego sprawcą awarii może być również napinacz paska.

    Dodatkowo uszkodzeniu może ulec przewód obwodu ładowania, co będzie stanowiło istotną przeszkodę w działaniu całego układu.

    W samochodach starszego typu usunięcie takich awarii było łatwiejsze, ponieważ były to konstrukcje mniej skomplikowane i z łatwiejszym dostępem do podzespołów. W nowoczesnych autach systemy elektryczne są bardziej rozbudowane i awaria jednego podzespołu może doprowadzić do kolejnych awarii. Ponadto w samochodach nowszej generacji zużycie energii elektrycznej jest znacznie wyższe z powodu większej ilości układów nią napędzanej. Elektryczne szyby, lusterka, podgrzewane fotele itp. powodują zwiększenie użycia energii, nadmierną eksploatację samego akumulatora jak i alternatora.  Z tego powodu szybciej dochodzi do szybszego starzenia się poszczególnych elementów systemu i częstszego występowanie awarii.  

    Co więc należy zrobić, kiedy na tablicy rozdzielczej pojawi się czerwona kontrolka akumulatora? Najbezpieczniej będzie zaprzestać kontynuowania jazdy i udać się do najbliższego zakładu mechaniki pojazdowej, w celu wykonania diagnostyki i usunięcia awarii.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Centra Strong i Power PRO HVR
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Przy dzisiejszej globalizacji rynków, szybka dostawa towarów to podstawa funkcjonowania wielu biznesów. Dlatego właściciele dużych flot pojazdów, bacznie moniotują koszty stałe, które decydują o konkurencyjności na rynku. Każda przerwa w dostawie towaru spowodowana niesprawnością samochodu to niezadowolenie klientów i lawina dodatkowych problemów związana z karami, zmarnowanym czasem i nie tylko.…

  Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-514 12V 15A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-514 12V 15A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 34 ÷ 150Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego…

  Czytaj więcej
 • Baterie Panasonic, Twój partner w dziedzinie zasilania
  • niedziela, 29 październik 2017

  Holistyczne podejście firmy Panasonic do produkcji obejmuje cztery kluczowe obszary - badań i rozwoju, produkcji, kontroli jakości i ochrony środowiska – oraz wiele urządzeń na całym świecie opartych na najnowocześniejszych technologiach. . Poszanowanie przewodniej zasady ciągłego doskonalenia produktów i ścisłej kontroli jakości wypływa z naszego pragnienia, aby dostarczyć klientom wysokiej…

  Czytaj więcej
 • Exide Strong PRO & Carbon Boost
  • środa, 01 listopad 2017

  Nowy akumulator Exide Strong PRO cechuje wykorzystanie najnowszej generacji technologii HVR® (wysoka odporność na wstrząsy) oraz technologii Carbon BoostTM, inteligentnego rozwiązania Exide pozwalającego na obniżenie rozwarstwienia elektrolitu oraz umożliwiającego szybsze doładowanie. W związku z wprowadzeniem zbiorników AdBlue® (Euro 5/6), producenci pojazdów przenieśli lokalizację akumulatora na tylną oś, gdzie występują duże…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Jak kupić samochód, który spełni oczekiwania?
  • wtorek, 25 czerwiec 2019

  Zakup samochodu to niełatwe zadanie. Dla wielu osób, nawet pasjonatów motoryzacji, to prawdziwe wyzwanie. Można nawet powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że pasjonaci motoryzacji będą poświęcali wiele godzin na zakup samochodu, który spełni wszystkie ich marzenia.

  Czytaj więcej
 • Jak sfinansować służbowy samochód?
  • wtorek, 25 czerwiec 2019

  Rynek oferuje coraz atrakcyjniejsze formy finansowania firmowych pojazdów. Przedsiębiorcy mogą przebierać wśród kredytów inwestycyjnych, leasingów, a także coraz popularniejszych ofert wynajmu długoterminowego pojazdów. Zatem jak sfinansować służbowy samochód?

  Czytaj więcej
 • Akumulatory motocyklowe - jak przechowywać je po sezonie?
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Akumulatory motocyklowe są narażone na negatywne działanie czynników zewnętrznych, dlatego też warto je po sezonie odpowiednio przechowywać, aby nie skrócić żywotności akumulatora. Nie wszyscy motocykliści zdają sobie sprawę z tego, że akumulatory w ich maszynach mogą się bardzo szybko zużyć, jeśli nie będą po sezonie właściwie przechowywane. Po zakończeniu sezonu najlepszym rozwiązaniem będzie więc zdemontowanie akumulatora i pozostawienie go w ciemnym pomieszczeniu, może to być garaż. Nie powinien być narażony na nadmierne promieniowanie słoneczne oraz skoki temperatur. Najlepiej jeśli będzie to miejsce wentylowane, wtedy też z akumulatorem przed kolejnym sezonem nie stanie się nic złego. Zdecydowanie lepiej wybierać nieco chłodniejsze…

  Czytaj więcej
 • Czynniki negatywnie działające na akumulator
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Akumulator jest elementem niezbędnym w każdym pojeździe. W samochodach, w których najczęściej spotkamy akumulator kwasowo-ołowiowy, służy do rozruchu podczas włączania zapłonu pojazdu. Jak każdy często eksploatowany element, również akumulator ulega stopniowemu niszczeniu, wykazując coraz gorsze parametry. Istnieją także pewne czynniki, negatywnie działające na akumulator, znacząco przyspieszające jego degenerację.

  Czytaj więcej

News

 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej
 • Producenci akumulatorów motocyklowych na polskim rynku.
  • piątek, 31 maj 2019

  Na rynku polskim dostępnych jest wiele modeli akumulatorów do motocykli. Są to niewielkie baterie ze względu na ograniczone miejsce w pojeździe, o napięciu 6V lub 12V. Cechują się zróżnicowanymi technologiami i różnorodnymi rozwiązaniami, jakie zostały w nich użyte, a także pojemnością, prądem rozruchowym i wymiarami. Wśród producentów akumulatorów motocyklowych warto wyróżnić tych, których produkty są sprawdzone i gwarantują długą pracę.

  Czytaj więcej