Sklep z akumulatorami online

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

11 kwiecień 2019
Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

     Dbanie o odpowiedni stan i poziom oleju w skrzyni biegów jest obowiązkiem każdego użytkownika samochodu, zwłaszcza wyposażonego w automatyczną przekładnię. Istotne zaniedbanie tego elementu może prowadzić do kosztownych awarii, unieruchamiających nasz samochód.

Jak często zmieniać olej w automatycznej skrzyni biegów?

     Zużycie oleju w skrzyniach automatycznych następuje znacznie szybciej, niż w ich manualnych odpowiednikach. Część producentów wymaga regularnej wymiany oleju w skrzyni, aby móc zapewnić jej wieloletnią, bezproblemową eksploatację. Inni twórcy zapewniają, że seryjny olej może być używany dożywotnio w ich pojeździe, który teoretycznie ma przejechać około 200 000km, a w praktyce o wiele przekracza podany limit. Dlatego też warto zdać się na zdrowy rozsądek i regularnie wymieniać olej w skrzyni. Pierwsza wymiana powinna mieć miejsce tuż przed przejechaniem 100 tysięcy kilometrów, kolejne średnio co 50 tysięcy kilometrów. Są one stosunkowo częste – powoduje to fakt, że jest to czynność skomplikowana ze względu na trudny dostęp do skrzyni; nie ma możliwości całkowitego usunięcia starego oleju, a jedynie domieszanie do niego nowego, co już na początku nieco obniża jego parametry. Im bardziej eksploatujemy nasz samochód, tym częściej powinniśmy wymieniać olej w automatycznej skrzyni. Szybsze jego zużywanie jest spowodowane głównie przy jeździe z wysoką prędkością, częstych zmianach biegów oraz wielokrotnych podjazdach pod górę.Dlaczego trzeba wymieniać olej w automatycznej skrzyni biegów?

     Automatyczne skrzynie biegów są wyjątkowo wrażliwe na kiepską jakość oleju lub jego niski poziom. Olej ma za zadanie smarować będące w ciągłym ruchu elementy, ograniczając problem ich zużywania się, łagodzić uderzenia kół zębatych oraz separować pojawiające się zanieczyszczenia. Im bardziej zużyty będzie olej, tym słabsze będą jego parametry, oraz zdolność skutecznego smarowania metalowych części. Dodatkowo, stary olej utrudnia odprowadzanie ciepła, mogąc prowadzić do przegrzania się skrzyni oraz wpływa na zaburzoną płynność zmiany biegów. Regularna wymiana oleju pomoże znacząco wydłużyć żywotność oraz poprawić pracę skrzyni biegów. Warto co jakiś czas kontrolować stan oleju w skrzyni oraz szukać ewentualnych wycieków, które mogą spowodować szybszą konieczność dolania nowego oleju. Do oceny poziomu oleju służy specjalny otwór rewizyjny w starszych modelach samochodów, lub otwór wlewowy w nowszych wersjach aut.

Metody wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów

     Istnieją dwie metody wymiany oleju w automatycznej skrzyni – statyczna i dynamiczna. Przy każdorazowej wymianie, należy pamiętać także o założeniu nowego filtra. Metoda jest dobierana w zależności od modelu pojazdu – nie każde auto nadaje się do dynamicznej wymiany oleju. Z zasady im nowsze jest auto, tym częściej będzie posiadało możliwość wykonania dynamicznej wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów.

     Metoda dynamiczna jest zdecydowanie skuteczniejsza, pozwalając na wymianę nawet 90% objętości starego oleju. Specjalistyczne urządzenie podłączone do skrzyni zasysa z niej stary olej, jednocześnie wtłaczając nowy. W trakcie tego typu wymiany jest możliwe dodatkowe zastosowanie środków czyszczących, które następnie są dokładnie usuwane wraz z wychwyconymi zanieczyszczeniami.

     Metoda statyczna jest tańsza i częściej stosowana. W tym przypadku mechanik odkręca korek spustowy w celu upuszczenia starego oleju, i dolewa odpowiednią ilość nowego smaru. Przy tej metodzie możliwe jest usuniecie około 60% starego oleju. W pozostałych 40% o niskich parametrach są obecne zanieczyszczenia, które już krótko po wymianie obniżają parametry nowego oleju, stąd konieczność częstszych wymian niż w przypadku metody dynamicznej.

      Należy dokładnie sprawdzić parametry oleju, które muszą być dostosowane do konkretnego modelu samochodu; oleje do aut osobowych, dostawczych lub sportowych posiadają nieco odmienne właściwości. Nie warto czekać na pojawienie się typowych objawów zużycia oleju, które w skrzyni automatycznej mogą charakteryzować się szarpaniem i dziwnymi dźwiękami podczas zmiany biegów. Jedynie regularna, przeprowadzana na czas wymiana, pozwoli uniknąć problemów z tym elementem pojazdu.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Wybierz odpowiedni akumulator ciężarowy Exide
  • środa, 01 listopad 2017

  Exide tak zaprojektował swoje akumulatory, aby obniżyć ryzyko awarii i w ten sposób dać klientowi przewagę nad konkurencją. Klient zyskuje produkt o najwyższej wydajności na rynku, niższe koszty jego użytkowania i wybór produktów do różnych zastosowań.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Yuasa High Performance Maintenance Free
  • czwartek, 11 styczeń 2018

  Akumulatory Yuasa High Performance Maintenance Free - Jeśli potrzebujesz wysokiej mocy rozruchowej to idealnym dla ciebie rozwiązaniem będzie akumulator Yuasa z serii Yuasa High Performance Maintenance Free. Seria YTZ to więcej mocy, mniej konserwacji i dłuższa żywotność. Akumulatory Yuasa High Performance Maintenance Free są najlepszym wyborem do motocykli, pojazdów użytkowych,…

  Czytaj więcej
 • Zabezpieczenie akumulatora przed zbyt szybkim zużyciem Stef-pol EST-805 12V 20A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Zabezpieczenie akumulatora przed zbyt szybkim zużyciem Stef-pol EST-805 12V 20A - Zabezpieczenie zabezpiecza akumulator przed zbyt szybkim zużyciem. Zabezpieczenie kontroluje napięcie na akumulatorze, żeby nie rozładował się poniżej 10,5V. Gdy akumulator osiągnie granicę napięcia 10,5V zabezpieczenie odłączy odbiorniki od akumulatora. Zabezpieczenie zwalnia z obowiązku ciągłego kontrolowania akumulatora, żeby nie rozładować…

  Tags: Stefpol
  Czytaj więcej
 • Prostownik Stef-pol EST-325 12V/24V 90A
  • poniedziałek, 02 październik 2017

  Prostownik Stef-pol EST-323 12V/24V 40A przeznaczony jest do ładowania akumulatorów ołowiowo-kwasowych o napięciu 12V/24V i pojemności 120 ÷ 900Ah oraz do wspomagania rozruchu silnika. Prostownik Stef-pol EST-323 12V/24V 40A Sprawdza się przy ładowaniu akumulatorów montowany w samochodach osobowych i ciężarowych.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Sposób na szybką sprzedaż używanego samochodu
  • poniedziałek, 09 grudzień 2019

  Musisz szybko sprzedać swój samochód? Nie wiesz co zrobić z powypadkowym, uszkodzonym pojazdem, którego naprawa kosztowałaby więcej, niż kupno nowego? A może właśnie chcesz wymienić auto na nowszy model? W każdym z tych przypadków sprzedaż starego samochodu jest słusznym sposobem na rozwiązanie problemu. Niestety, taka transakcja często bywa bardzo problematyczna. Wiele portali za samo umieszczenie ogłoszenia wymaga opłaty, proces sprzedaży potrafi trwać bardzo długo, a potencjalni nabywcy mają tendencję do negocjowania ceny do możliwie najniższej.

  Czytaj więcej
 • Wtryskiwacz: elektromagnetyczny czy piezoelektryk?
  • piątek, 06 grudzień 2019

  Wtryskiwacze zrewolucjonizowały świat silników wysokoprężnych diesla. Dzięki nim zmieniły się osiągi, moc silnika, jego mniej negatywny wpływ na środowisko. Stało się tak w dużej mierze właśnie przez zmianę sposobu dostarczania paliwa do komory spalania. Uzyskanie jeszcze lepszych wyników stało się możliwe dzięki zastąpieniu wtryskiwaczy elektromagnetycznych piezoelektrycznymi.

  Czytaj więcej
 • Pomoc drogowa – czy i kiedy warto skorzystać z jej wsparcia
  • środa, 04 grudzień 2019

  Kiedy wyjeżdżamy w trasę powinniśmy być zabezpieczeni. Należy mieć wszystkie niezbędne dokumenty, zapas prowiantu, a także kontakt do zaufanej firmy specjalizującej się w pomocy drogowej. Choć zawsze należy myśleć optymistycznie, zawsze może zdarzyć się nam podbramkowa sytuacja i będziemy musieli skorzystać z pomocy. Dobrze, kiedy udzieli nam jej profesjonalista.

  Czytaj więcej
 • Wybieramy pokrowce na siedzenia – jaki materiał będzie najlepszy?
  • środa, 27 listopad 2019

  Pokrowce na siedzenia to coraz popularniejsze rozwiązanie, zwłaszcza wśród tych spośród kierowców, którzy intensywnie eksploatują swoje pojazdy. Wybierając dla siebie określony typ tego akcesorium samochodowego, musimy wziąć pod uwagę (poza naszymi możliwościami finansowymi) przede wszystkim to, z jakiej tkaniny interesujące nas pokrowce zostały wykonane. Na rynku można najczęściej spotkać cztery warianty: okrycia poliestrowe, welurowe, wykonane z alcantary oraz z syntetycznej skóry. Przyjrzyjmy się wadom i zaletom każdego z tych rozwiązań.

  Czytaj więcej

News

 • Ile kosztuje wypożyczenie samochodu w Gdańsku?
  • sobota, 30 listopad 2019

  W Gdańsku działa wiele wypożyczalni samochodowych, które mogą zagwarantować swoim klientom profesjonalną obsługę. Z jakimi cenami musimy się wtedy liczyć?

  Czytaj więcej
 • FORTIS - Nowość na rynku akumulatorów w Polsce!
  • sobota, 16 listopad 2019

  Akumulatory wychodzące z nowoczesnych linii technologicznych cieszą się bardzo dużą popularnością wśród doświadczonych kierowców. Coraz częściej stawiają na nie również osoby początkujące. Nie jest to w żaden sposób dziwne, ponieważ takie akumulatory cieszą się dużą wydajnością, niezawodnością i zmniejszonym zużyciem energii. W związku z tym warto na nie postawić i mieć pewność, że nawet w przypadku bardzo złej pogody silnik w samochodzie osobowym nie odmówi kierowcom posłuszeństwa.

  Czytaj więcej
 • Najpopularniejsze modele samochodów na polskim rynku
  • niedziela, 03 listopad 2019

  Raporty na temat sprzedaży samochodów osobowych w Polsce publikowane są praktycznie każdego roku. Zestawienia te powstają na podstawie informacji pozyskanych z różnych źródeł. Niektóre z modeli pojazdów rejestrowanych przez osoby fizyczne cieszą się szczególną popularnością. Kiedy najbardziej opłaca się je kupić?

  Czytaj więcej
 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej

Jaki akumulator
 Akustrefa.pl - to artykuły, newsy i porady dotyczące wszystkiego co jest związane z akumulatorami i nie tylko. Swoją wiedzę o akumulatorach zdobywamy w praktyce. Na naszych stronach dowiecie się jaki akumulator kupić oraz gdzie kupić dobry akumulator. Przedstawiamy również ofertę największych producentów akumulatorów i prostowników na rynku.

Kontakt

Sklep stacjonarny
ul. Łozowa 90/94
61-443 Poznań
+48 690 940 134
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny otwarcia
Pn.-Pt. 8:30-19:00
Sobota 9:00-14:00
Niedziela 9:00-14:00

Jak do nas dojechać?