Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

11 kwiecień 2019
Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

     Dbanie o odpowiedni stan i poziom oleju w skrzyni biegów jest obowiązkiem każdego użytkownika samochodu, zwłaszcza wyposażonego w automatyczną przekładnię. Istotne zaniedbanie tego elementu może prowadzić do kosztownych awarii, unieruchamiających nasz samochód.

Jak często zmieniać olej w automatycznej skrzyni biegów?

     Zużycie oleju w skrzyniach automatycznych następuje znacznie szybciej, niż w ich manualnych odpowiednikach. Część producentów wymaga regularnej wymiany oleju w skrzyni, aby móc zapewnić jej wieloletnią, bezproblemową eksploatację. Inni twórcy zapewniają, że seryjny olej może być używany dożywotnio w ich pojeździe, który teoretycznie ma przejechać około 200 000km, a w praktyce o wiele przekracza podany limit. Dlatego też warto zdać się na zdrowy rozsądek i regularnie wymieniać olej w skrzyni. Pierwsza wymiana powinna mieć miejsce tuż przed przejechaniem 100 tysięcy kilometrów, kolejne średnio co 50 tysięcy kilometrów. Są one stosunkowo częste – powoduje to fakt, że jest to czynność skomplikowana ze względu na trudny dostęp do skrzyni; nie ma możliwości całkowitego usunięcia starego oleju, a jedynie domieszanie do niego nowego, co już na początku nieco obniża jego parametry. Im bardziej eksploatujemy nasz samochód, tym częściej powinniśmy wymieniać olej w automatycznej skrzyni. Szybsze jego zużywanie jest spowodowane głównie przy jeździe z wysoką prędkością, częstych zmianach biegów oraz wielokrotnych podjazdach pod górę.Dlaczego trzeba wymieniać olej w automatycznej skrzyni biegów?

     Automatyczne skrzynie biegów są wyjątkowo wrażliwe na kiepską jakość oleju lub jego niski poziom. Olej ma za zadanie smarować będące w ciągłym ruchu elementy, ograniczając problem ich zużywania się, łagodzić uderzenia kół zębatych oraz separować pojawiające się zanieczyszczenia. Im bardziej zużyty będzie olej, tym słabsze będą jego parametry, oraz zdolność skutecznego smarowania metalowych części. Dodatkowo, stary olej utrudnia odprowadzanie ciepła, mogąc prowadzić do przegrzania się skrzyni oraz wpływa na zaburzoną płynność zmiany biegów. Regularna wymiana oleju pomoże znacząco wydłużyć żywotność oraz poprawić pracę skrzyni biegów. Warto co jakiś czas kontrolować stan oleju w skrzyni oraz szukać ewentualnych wycieków, które mogą spowodować szybszą konieczność dolania nowego oleju. Do oceny poziomu oleju służy specjalny otwór rewizyjny w starszych modelach samochodów, lub otwór wlewowy w nowszych wersjach aut.

Metody wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów

     Istnieją dwie metody wymiany oleju w automatycznej skrzyni – statyczna i dynamiczna. Przy każdorazowej wymianie, należy pamiętać także o założeniu nowego filtra. Metoda jest dobierana w zależności od modelu pojazdu – nie każde auto nadaje się do dynamicznej wymiany oleju. Z zasady im nowsze jest auto, tym częściej będzie posiadało możliwość wykonania dynamicznej wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów.

     Metoda dynamiczna jest zdecydowanie skuteczniejsza, pozwalając na wymianę nawet 90% objętości starego oleju. Specjalistyczne urządzenie podłączone do skrzyni zasysa z niej stary olej, jednocześnie wtłaczając nowy. W trakcie tego typu wymiany jest możliwe dodatkowe zastosowanie środków czyszczących, które następnie są dokładnie usuwane wraz z wychwyconymi zanieczyszczeniami.

     Metoda statyczna jest tańsza i częściej stosowana. W tym przypadku mechanik odkręca korek spustowy w celu upuszczenia starego oleju, i dolewa odpowiednią ilość nowego smaru. Przy tej metodzie możliwe jest usuniecie około 60% starego oleju. W pozostałych 40% o niskich parametrach są obecne zanieczyszczenia, które już krótko po wymianie obniżają parametry nowego oleju, stąd konieczność częstszych wymian niż w przypadku metody dynamicznej.

      Należy dokładnie sprawdzić parametry oleju, które muszą być dostosowane do konkretnego modelu samochodu; oleje do aut osobowych, dostawczych lub sportowych posiadają nieco odmienne właściwości. Nie warto czekać na pojawienie się typowych objawów zużycia oleju, które w skrzyni automatycznej mogą charakteryzować się szarpaniem i dziwnymi dźwiękami podczas zmiany biegów. Jedynie regularna, przeprowadzana na czas wymiana, pozwoli uniknąć problemów z tym elementem pojazdu.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Wodoszczelna i wstrząsoodporna BLUE POWER IP67
  • piątek, 22 wrzesień 2017

  Ładowarka Blue Power Marine IP67 - dedykowana do zastosowania w sektorze marynistycznym. Woda, olej, ani piasek nie są w stanie uszkodzić ładowarki Blue Power IP67. Obudowa jest odlana z aluminium, a elektronika jest zalana w żywicy. dy temperatura osiągnie 60 ° C prąd wyjściowy zostaje zredukowany utrzymując prawidłowe działanie i…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Jenox SHD
  • środa, 27 wrzesień 2017

  Akumulatory Jenox SHD (Super Heavy Duty) to specjalna gama produktów stworzonych z myślą o pojazdach posiadających silniki o dużej mocy oraz pracujące w trudnych warunkach terenowych. Wykonany w technologii hybrydowej akumulator gwarantuje wysoką wydajność energetyczną i wysoki prąd rozruchowy, przy niskim poziomie samorozładowania. Dzięki tym parametrom akumulatory serii SHD znalazły…

  Czytaj więcej
 • Typy Ukladu Biegunow
  • środa, 01 listopad 2017

  Układy biegunów stosowane w akumulatorach ciężarowych.

  Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-511 12V 6A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-511 12V 6A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 34 ÷ 60Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Jak kupić samochód, który spełni oczekiwania?
  • wtorek, 25 czerwiec 2019

  Zakup samochodu to niełatwe zadanie. Dla wielu osób, nawet pasjonatów motoryzacji, to prawdziwe wyzwanie. Można nawet powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że pasjonaci motoryzacji będą poświęcali wiele godzin na zakup samochodu, który spełni wszystkie ich marzenia.

  Czytaj więcej
 • Jak sfinansować służbowy samochód?
  • wtorek, 25 czerwiec 2019

  Rynek oferuje coraz atrakcyjniejsze formy finansowania firmowych pojazdów. Przedsiębiorcy mogą przebierać wśród kredytów inwestycyjnych, leasingów, a także coraz popularniejszych ofert wynajmu długoterminowego pojazdów. Zatem jak sfinansować służbowy samochód?

  Czytaj więcej
 • Akumulatory motocyklowe - jak przechowywać je po sezonie?
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Akumulatory motocyklowe są narażone na negatywne działanie czynników zewnętrznych, dlatego też warto je po sezonie odpowiednio przechowywać, aby nie skrócić żywotności akumulatora. Nie wszyscy motocykliści zdają sobie sprawę z tego, że akumulatory w ich maszynach mogą się bardzo szybko zużyć, jeśli nie będą po sezonie właściwie przechowywane. Po zakończeniu sezonu najlepszym rozwiązaniem będzie więc zdemontowanie akumulatora i pozostawienie go w ciemnym pomieszczeniu, może to być garaż. Nie powinien być narażony na nadmierne promieniowanie słoneczne oraz skoki temperatur. Najlepiej jeśli będzie to miejsce wentylowane, wtedy też z akumulatorem przed kolejnym sezonem nie stanie się nic złego. Zdecydowanie lepiej wybierać nieco chłodniejsze…

  Czytaj więcej
 • Czynniki negatywnie działające na akumulator
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Akumulator jest elementem niezbędnym w każdym pojeździe. W samochodach, w których najczęściej spotkamy akumulator kwasowo-ołowiowy, służy do rozruchu podczas włączania zapłonu pojazdu. Jak każdy często eksploatowany element, również akumulator ulega stopniowemu niszczeniu, wykazując coraz gorsze parametry. Istnieją także pewne czynniki, negatywnie działające na akumulator, znacząco przyspieszające jego degenerację.

  Czytaj więcej

News

 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej
 • Producenci akumulatorów motocyklowych na polskim rynku.
  • piątek, 31 maj 2019

  Na rynku polskim dostępnych jest wiele modeli akumulatorów do motocykli. Są to niewielkie baterie ze względu na ograniczone miejsce w pojeździe, o napięciu 6V lub 12V. Cechują się zróżnicowanymi technologiami i różnorodnymi rozwiązaniami, jakie zostały w nich użyte, a także pojemnością, prądem rozruchowym i wymiarami. Wśród producentów akumulatorów motocyklowych warto wyróżnić tych, których produkty są sprawdzone i gwarantują długą pracę.

  Czytaj więcej