Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

11 kwiecień 2019
Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

     Dbanie o odpowiedni stan i poziom oleju w skrzyni biegów jest obowiązkiem każdego użytkownika samochodu, zwłaszcza wyposażonego w automatyczną przekładnię. Istotne zaniedbanie tego elementu może prowadzić do kosztownych awarii, unieruchamiających nasz samochód.

Jak często zmieniać olej w automatycznej skrzyni biegów?

     Zużycie oleju w skrzyniach automatycznych następuje znacznie szybciej, niż w ich manualnych odpowiednikach. Część producentów wymaga regularnej wymiany oleju w skrzyni, aby móc zapewnić jej wieloletnią, bezproblemową eksploatację. Inni twórcy zapewniają, że seryjny olej może być używany dożywotnio w ich pojeździe, który teoretycznie ma przejechać około 200 000km, a w praktyce o wiele przekracza podany limit. Dlatego też warto zdać się na zdrowy rozsądek i regularnie wymieniać olej w skrzyni. Pierwsza wymiana powinna mieć miejsce tuż przed przejechaniem 100 tysięcy kilometrów, kolejne średnio co 50 tysięcy kilometrów. Są one stosunkowo częste – powoduje to fakt, że jest to czynność skomplikowana ze względu na trudny dostęp do skrzyni; nie ma możliwości całkowitego usunięcia starego oleju, a jedynie domieszanie do niego nowego, co już na początku nieco obniża jego parametry. Im bardziej eksploatujemy nasz samochód, tym częściej powinniśmy wymieniać olej w automatycznej skrzyni. Szybsze jego zużywanie jest spowodowane głównie przy jeździe z wysoką prędkością, częstych zmianach biegów oraz wielokrotnych podjazdach pod górę.

Dlaczego trzeba wymieniać olej w automatycznej skrzyni biegów?

     Automatyczne skrzynie biegów są wyjątkowo wrażliwe na kiepską jakość oleju lub jego niski poziom. Olej ma za zadanie smarować będące w ciągłym ruchu elementy, ograniczając problem ich zużywania się, łagodzić uderzenia kół zębatych oraz separować pojawiające się zanieczyszczenia. Im bardziej zużyty będzie olej, tym słabsze będą jego parametry, oraz zdolność skutecznego smarowania metalowych części. Dodatkowo, stary olej utrudnia odprowadzanie ciepła, mogąc prowadzić do przegrzania się skrzyni oraz wpływa na zaburzoną płynność zmiany biegów. Regularna wymiana oleju pomoże znacząco wydłużyć żywotność oraz poprawić pracę skrzyni biegów. Warto co jakiś czas kontrolować stan oleju w skrzyni oraz szukać ewentualnych wycieków, które mogą spowodować szybszą konieczność dolania nowego oleju. Do oceny poziomu oleju służy specjalny otwór rewizyjny w starszych modelach samochodów, lub otwór wlewowy w nowszych wersjach aut.

Metody wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów

     Istnieją dwie metody wymiany oleju w automatycznej skrzyni – statyczna i dynamiczna. Przy każdorazowej wymianie, należy pamiętać także o założeniu nowego filtra. Metoda jest dobierana w zależności od modelu pojazdu – nie każde auto nadaje się do dynamicznej wymiany oleju. Z zasady im nowsze jest auto, tym częściej będzie posiadało możliwość wykonania dynamicznej wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów.

     Metoda dynamiczna jest zdecydowanie skuteczniejsza, pozwalając na wymianę nawet 90% objętości starego oleju. Specjalistyczne urządzenie podłączone do skrzyni zasysa z niej stary olej, jednocześnie wtłaczając nowy. W trakcie tego typu wymiany jest możliwe dodatkowe zastosowanie środków czyszczących, które następnie są dokładnie usuwane wraz z wychwyconymi zanieczyszczeniami.

     Metoda statyczna jest tańsza i częściej stosowana. W tym przypadku mechanik odkręca korek spustowy w celu upuszczenia starego oleju, i dolewa odpowiednią ilość nowego smaru. Przy tej metodzie możliwe jest usuniecie około 60% starego oleju. W pozostałych 40% o niskich parametrach są obecne zanieczyszczenia, które już krótko po wymianie obniżają parametry nowego oleju, stąd konieczność częstszych wymian niż w przypadku metody dynamicznej.

      Należy dokładnie sprawdzić parametry oleju, które muszą być dostosowane do konkretnego modelu samochodu; oleje do aut osobowych, dostawczych lub sportowych posiadają nieco odmienne właściwości. Nie warto czekać na pojawienie się typowych objawów zużycia oleju, które w skrzyni automatycznej mogą charakteryzować się szarpaniem i dziwnymi dźwiękami podczas zmiany biegów. Jedynie regularna, przeprowadzana na czas wymiana, pozwoli uniknąć problemów z tym elementem pojazdu.

Zostaw swój komentarz

Najnowsze porady eksperta

 • Wymiana szyby przedniej w samochodzie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Szyba samochodowa to pozornie najdelikatniejsza materia w samochodzie, chociaż jednocześnie wytrzymała. Tak naprawdę nie musi dojść nawet do kolizji czy wypadku, aby uległa rozbiciu czy pęknięciu. Wystarczy drobny kamyk, który siłą odrzutu spod innego przejeżdżającego samochodu dotrze do naszej szyby, aby została ona uszkodzona. Szyba może nie zostać w takiej sytuacji zupełnie rozbita, ale nawet pęknięcie czy odprysk są podstawą do jej wymiany.

  Czytaj więcej
 • Prawidłowe ciśnienie w oponach - zbyt niskie, zbyt wysokie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Okres zmiany klimatu w Polsce to również okres zamiany opon zimowych na letnie. Wiele osób robi to bez chwili pomyślenia, bo tak po prostu trzeba. Jednak, podczas takiej zamiany warto przeanalizować również ciśnienie w oponach. Oczywiście, jeśli korzysta ktoś z serwisu wulkanizacyjnego to z pewnością zostanie ono sprawdzone. W innych przypadkach jak zamiana opon, które mają już parę lat we własnym garażu, ciśnienie nie jest zawsze sprawdzane.

  Czytaj więcej
 • Jak prawidłowo trzymać ręce na kierownicy?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Kiedy zgłębiamy techniki prowadzenia samochodu na kursie prawa jazdy, jednym z elementów jest nauka prawidłowego trzymania kierownicy. Zdarza się jednak, że już jako pełnoprawni kierowcy, bagatelizujemy tę kwestię i nie stosujemy się do zasad, które mają przecież znaczenie jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo „za kółkiem”. Bywa, że przykładamy wagę do takich kwestii jak zapinanie pasów, stosujemy się do zasad tzw. eco-drivingu, zaopatrujemy się w zestaw głośnomówiący, aby nie używać telefonu komórkowego, a zupełnie pomijamy przyswojenie sobie nawyku prawidłowego trzymania kierownicy.

  Czytaj więcej
 • Wideorejestrator samochodowy - jak dobrać optymalny model kamery samochodowej?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Na drodze mogą zdarzyć się różne sytuacje, nie zawsze przyjemne. Kolizje, stłuczki czy wypadki zawsze wiążą się z dużym stresem i wymagają wskazania winnego. Sprawca może oczywiście przyznać się dobrowolnie, lecz jest to rzadkość, dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na montaż wideorejestratora samochodowego.

  Czytaj więcej

News

 • Szóste wcielenie Hyundai Elantra już w Polsce
  • środa, 20 marzec 2019

  Hyundai Elantra liczy sobie już niemal 30 lat. Pierwsza generacja tych samochodów na rynku pojawiła się w roku 1990. Obecnie zakupić można już szóste wcielenie tego modelu, który prezentuje się nieszablonowo, a przy tym jest bardzo wygodny. Co warto jeszcze na jego temat wiedzieć? Czym cechuje się najnowszy model Hyundai Elantra, który trafił również do Polski?

  Czytaj więcej
 • Nowy Lexus UX - co trzeba o nim wiedzieć?
  • środa, 20 marzec 2019

  Pod koniec 2018 roku do sprzedaży trafił nowy crossover Lexusa. Liczba zamówień na samochód wyniosła już niemal 9 tysięcy egzemplarzy. To o wiele więcej niż się spodziewano. Wcześniej mówiono o sprzedaży rzędu 900 sztuk w skali miesiąca. Co ciekawe, zdaniem ekspertów japońska firma nie zwiększy produkcji i zrealizuje wszystkie złożone zamówienia, to na auto trzeba będzie czekać nawet 10 miesięcy.

  Czytaj więcej
 • Rivian - Nowość na rynku samochodów elektrycznych
  • środa, 20 marzec 2019

  Choć auta elektryczne w świecie motoryzacji to nie nowość, od momentu premiery pierwszego elektrycznego samochodu bardzo wiele się zmieniło. Nawet najwięksi przeciwnicy akumulatorów zamiast rzędowych V6, muszą przyznać, że nowości, które pojawiają się na rynku potrafią zachwycać osiągami.

  Czytaj więcej
 • Kia Stinger - Gran Turismo w sedanie za rozsądną cenę
  • środa, 20 marzec 2019

  W świecie motoryzacji możemy zaobserwować ostatnio mocną zmianę na liście liderów sprzedaży, a przede wszystkim niesamowitą metamorfozę niegdyś zapomnianych marek. Oczywiście pomimo tego, że w Polsce cały czas królem, a właściwie królową sprzedaży jest niezmienne Skoda Octavia, reszta miejsc na podium jest mocno chwiejna. Można to porównać do zawodów sportowych. W wyścigach Formuły 1 często mówi się o zaletach jazdy na drugim miejscu. Kierowca nie tylko korzysta z tunelu aerodynamicznego zwycięskiego samochodu, ale także może obserwować trasę i unikać błędów, które popełnia jego rywal. Na ostatnim odcinku przystępuje do wyprzedzania i wygrywa wyścig. Podobna sytuacja ma obecnie miejsce na rynku…

  Czytaj więcej