Jak prawidłowo trzymać ręce na kierownicy?

17 kwiecień 2019
Jak prawidłowo trzymać ręce na kierownicy?

Kiedy zgłębiamy techniki prowadzenia samochodu na kursie prawa jazdy, jednym z elementów jest nauka prawidłowego trzymania kierownicy. Zdarza się jednak, że już jako pełnoprawni kierowcy, bagatelizujemy tę kwestię i nie stosujemy się do zasad, które mają przecież znaczenie jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo „za kółkiem”. Bywa, że przykładamy wagę do takich kwestii jak zapinanie pasów, stosujemy się do zasad tzw. eco-drivingu, zaopatrujemy się w zestaw głośnomówiący, aby nie używać telefonu komórkowego, a zupełnie pomijamy przyswojenie sobie nawyku prawidłowego trzymania kierownicy.

Jak prawidłowo trzymać ręce na kierownicy?

Bardzo często w tym względzie ulegamy złym przyzwyczajeniom. Z przeprowadzonych wśród kierowców badań wynika, że aż 30% z nich trzyma kierownicę tylko jedną ręką (druga ręka najczęściej spoczywa na drążku zmiany biegów), 3% chwyta kierownicę na jej szczycie, a 4% opiera ręce na kolanach. W sumie jest to duża grupa użytkowników pojazdów, którzy często nieświadomie naraża się na niebezpieczeństwo. Wśród złych nawyków warto także wymienić chociażby manewrowanie kierownicą otwartą dłonią zamiast uchwytu lub łapanie jej za środkową część, zamiast za obręcz. Dlaczego prawidłowe trzymanie kierownicy jest tak istotne? Przede wszystkim pozwala to kierowcy sprawować pełną kontrolę nad przednią osią kół samochodu oraz nad jego zawieszeniem.

Jest on wtedy w stanie wyczuć nierówności na drodze czy poślizg kół. Znacznie zwiększa to szanse na właściwą reakcję w takiej sytuacji, poprzez odpowiedni manewr kierownicy, który może uchronić go przed poważnymi konsekwencjami, których następstwem może być wypadek. Kierowca w ten sposób zmniejsza także ryzyko odniesienia obrażeń, także tych wynikających z otwarcia się poduszki powietrznej. Przykładowo, w momencie gdy osoba prowadząca pojazd trzyma kierownicę za jej środkową część, w momencie wystrzału poduszki, naraża się na poważne obrażenia stawu łokciowego i nadgarstka. Należy jasno podkreślić, że ryzyko spowodowania wypadku wzrasta w przypadku niewłaściwego trzymania kierownicy wielokrotnie. Chodzi tutaj także o spowolnienie naszej reakcji związanej z odruchami bezwarunkowymi. Przykładowo, gdy na drodze pojawi się jakaś niespodziewana przeszkoda, odruchowo najpierw druga ręka powędruje na kierownicę, a dopiero potem rozpoczniemy hamowanie. Te ułamki sekund opóźnienia mogą kosztować nas i innych uczestników ruchu naprawdę dużo!Jak więc prawidłowo trzymać kierownicę?

Przede wszystkim punktem wyjścia powinien być chwyt oburęczny. Należy jednak pamiętać, że obie ręce na kierownicy to zaledwie krok do sukcesu. O prawidłowym trzymaniu możemy mówić dopiero wówczas, gdy nasze ręce pozostają w pozycji tzw. „za piętnaście trzecia” lub „za dziesięć druga”. Innymi słowy, gdy ułożą się tak jak wskazówki zegara w wyżej wymienionych godzinach. Ponadto, podczas skrętu powinniśmy obracać kierownicę tak, aby nie krzyżować rąk. Najlepiej szybko i płynnie je przekładać. Kciuki nie powinny obejmować obręczy kierownicy, gdyż w momencie ewentualnego wystrzelenia poduszki, będą narażona na uszkodzenie. Chwyt powinien być pewny i swobodny, nie należy ściskać obręczy zbyt mocno.

Pamiętajmy, że tylko dwie ręce ułożone prawidłowo na kierownicy zapewnią odpowiednie sterowanie pojazdem oraz zachowanie precyzji manewrów w nieprzewidzianych sytuacjach na drodze. Ponadto, kiedy jedziemy na wprost i dłonie ułożone są symetrycznie względem osi kierownicy, równoważą się. To z kolei zmniejsza pracę mięśni, a w konsekwencji powoduje wolniejsze męczenie się rąk. Ważne jest również, aby przyjąć odpowiednią pozycję za kierownicą, tak aby móc prawidłowo operować jej kołem.

Nie należy skupiać się tylko na wygodzie, ale także na bezpieczeństwie.

Oparcie fotela powinno przylegać do pleców, a po wyprostowaniu ręki, nadgarstek powinien opierać się na szczycie koła kierownicy, bez odrywania łopatek od fotela. W większości samochodów można także wyregulować wysokość kierownicy. Powinna być ona ustawiona tak, by zapewniać dobrą widoczność deski rozdzielczej, nie zasłaniać widoku na wprost oraz dawać możliwość sprawnego operowania nią bez konieczności odrywania pleców od fotela.

 

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory VARTA Funstart
  • piątek, 26 styczeń 2018

  Akumulatory VARTA Funstart dostarczają energii, na której możesz polegać w każdej sytuacji. Niezależnie od tego czy będzie to relaksująca jazda na motorze, wypad na pustynię na quadzie, jazda na skuterze po mieście, karkołomne akrobacje na skuterze wodnym czy przygoda w głębokim śniegu na skuterze śnieżnym: AKUMULATORY MOTOCYKLOWE VARTA Funstart oferuje…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Banner EFB
  • wtorek, 26 wrzesień 2017

  Akumulator Banner EFB stosuje się przede wszystkim w przypadku samochodów klasy średniej, małych pojazdów i w systemach start/stop bez rekuperacji energii hamowania. Te odporne na obciążenia cykliczne akumulatory rozruchowe będą w następnych latach w coraz większym stopniu wykorzystywane jako oryginalne wyposażenie samochodów.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Tuborg AGM
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory Tuborg AGM dedykowane są do pojazdów z systemem Start-Stop oraz do pojazdów wyposażonych w system hamowania regeneracyjnego (odzyskującego energię).Tuborg AGM może być także stosowany w pojazdach posiadających bogatą wersję wyposażenia dodatkowego. Dzięki zastosowaniu technologii AGM (Absorbent Glass Mat) akumulatory tego typu gwarantują optymalne działanie w wyjątkowo trudnej pracy alternatora…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Banner POWER BULL
  • wtorek, 26 wrzesień 2017

  Akumulator Banner POWER BULL - Jakość oryginalnego wyposażenia wśród akumulatorów rozruchowych! Akumulator Power Bull to najwyższej klasy akumulator rozruchowy marki Banner dla nowoczesnych samochodów. Dzięki konstrukcji spełniającej wymogi standardów oryginalnego wyposażenia marki BMW oraz VW, akumulator Power Bull jest najczęściej kupowanym akumulatorem.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Części samochodowe Warszawa – gdzie kupować?
  • piątek, 19 lipiec 2019

  „Części samochodowe Warszawa – gdzie kupować?” – tego typu frazę w wyszukiwarce internetowej wpisał przynajmniej raz każdy z mieszkańców stolicy oraz okolicznych miejscowości, który zmuszony był szybko i najlepiej niedrogo nabyć część niezbędną do wyeliminowania danej usterki pojazdu. Wszystkie pilnie potrzebujące ich osoby na pewno też przekonały się wówczas, że ze względu na fakt, iż w Warszawie funkcjonuje bardzo duża liczba sklepów motoryzacyjnych, niezwykle trudno jest w pojedynkę zadecydować, na skorzystanie z usług którego postawić. W końcu każdy zapewnia na swojej stronie internetowej, że prowadzi dystrybucję wyłącznie nowych i sprawdzonych artykułów, a różnorodność jego oferty jest tym, co wyróżnia go…

  Czytaj więcej
 • Serwis klimatyzacji Ciechanów – Kiedy dokonać serwisu w pojazdach.
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Regularne czyszczenie i serwisowanie klimatyzacji to konieczność, jeśli zależy nam na tym, by móc cieszyć się z niższej temperatury w nagrzanym samochodzie. Warto również pamiętać o tym, że oprócz chłodzenia, klimatyzacja oczyszcza powietrze. Jeśli działa sprawnie i jest włączona, może skutecznie zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów. Ponadto dzięki niej w powietrzu nie ma pyłków ani kurzu. Czyste powietrze w samochodzie pozwala uniknąć groźnych chorób, takich jak legionelloza, która bardzo przypomina ciężkie zapalenie płuc.

  Czytaj więcej
 • Korzystanie z samochodu bez jego kupowania
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Korzystanie z samochodu należy do wygodnych rozwiązań. Wsiadając do niego, można w komfortowych warunkach przejechać z miejsca na miejsce. Jeśli nie ma się własnego, można skorzystać z oferty udzielanej w ramach usługi wynajem aut.

  Czytaj więcej
 • Jak często należy wymieniać filtr powietrza?
  • sobota, 15 czerwiec 2019

  Filtry są częściami eksploatacyjnymi pojazdu, ulegającymi codziennym zabrudzeniom, mającym wpływ na pracę silnika. Podczas regularnego serwisu motocykla jednym z elementów, o których trzeba pamiętać, jest filtr powietrza. Mocno zanieczyszczony, może prowadzić do zaburzenia trwałości, a nawet uszkodzenia jednostki napędowej.

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej