Jak prawidłowo trzymać ręce na kierownicy?

17 kwiecień 2019
Jak prawidłowo trzymać ręce na kierownicy?

Kiedy zgłębiamy techniki prowadzenia samochodu na kursie prawa jazdy, jednym z elementów jest nauka prawidłowego trzymania kierownicy. Zdarza się jednak, że już jako pełnoprawni kierowcy, bagatelizujemy tę kwestię i nie stosujemy się do zasad, które mają przecież znaczenie jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo „za kółkiem”. Bywa, że przykładamy wagę do takich kwestii jak zapinanie pasów, stosujemy się do zasad tzw. eco-drivingu, zaopatrujemy się w zestaw głośnomówiący, aby nie używać telefonu komórkowego, a zupełnie pomijamy przyswojenie sobie nawyku prawidłowego trzymania kierownicy.

Jak prawidłowo trzymać ręce na kierownicy?

Bardzo często w tym względzie ulegamy złym przyzwyczajeniom. Z przeprowadzonych wśród kierowców badań wynika, że aż 30% z nich trzyma kierownicę tylko jedną ręką (druga ręka najczęściej spoczywa na drążku zmiany biegów), 3% chwyta kierownicę na jej szczycie, a 4% opiera ręce na kolanach. W sumie jest to duża grupa użytkowników pojazdów, którzy często nieświadomie naraża się na niebezpieczeństwo. Wśród złych nawyków warto także wymienić chociażby manewrowanie kierownicą otwartą dłonią zamiast uchwytu lub łapanie jej za środkową część, zamiast za obręcz. Dlaczego prawidłowe trzymanie kierownicy jest tak istotne? Przede wszystkim pozwala to kierowcy sprawować pełną kontrolę nad przednią osią kół samochodu oraz nad jego zawieszeniem.

Jest on wtedy w stanie wyczuć nierówności na drodze czy poślizg kół. Znacznie zwiększa to szanse na właściwą reakcję w takiej sytuacji, poprzez odpowiedni manewr kierownicy, który może uchronić go przed poważnymi konsekwencjami, których następstwem może być wypadek. Kierowca w ten sposób zmniejsza także ryzyko odniesienia obrażeń, także tych wynikających z otwarcia się poduszki powietrznej. Przykładowo, w momencie gdy osoba prowadząca pojazd trzyma kierownicę za jej środkową część, w momencie wystrzału poduszki, naraża się na poważne obrażenia stawu łokciowego i nadgarstka. Należy jasno podkreślić, że ryzyko spowodowania wypadku wzrasta w przypadku niewłaściwego trzymania kierownicy wielokrotnie. Chodzi tutaj także o spowolnienie naszej reakcji związanej z odruchami bezwarunkowymi. Przykładowo, gdy na drodze pojawi się jakaś niespodziewana przeszkoda, odruchowo najpierw druga ręka powędruje na kierownicę, a dopiero potem rozpoczniemy hamowanie. Te ułamki sekund opóźnienia mogą kosztować nas i innych uczestników ruchu naprawdę dużo!Jak więc prawidłowo trzymać kierownicę?

Przede wszystkim punktem wyjścia powinien być chwyt oburęczny. Należy jednak pamiętać, że obie ręce na kierownicy to zaledwie krok do sukcesu. O prawidłowym trzymaniu możemy mówić dopiero wówczas, gdy nasze ręce pozostają w pozycji tzw. „za piętnaście trzecia” lub „za dziesięć druga”. Innymi słowy, gdy ułożą się tak jak wskazówki zegara w wyżej wymienionych godzinach. Ponadto, podczas skrętu powinniśmy obracać kierownicę tak, aby nie krzyżować rąk. Najlepiej szybko i płynnie je przekładać. Kciuki nie powinny obejmować obręczy kierownicy, gdyż w momencie ewentualnego wystrzelenia poduszki, będą narażona na uszkodzenie. Chwyt powinien być pewny i swobodny, nie należy ściskać obręczy zbyt mocno.

Pamiętajmy, że tylko dwie ręce ułożone prawidłowo na kierownicy zapewnią odpowiednie sterowanie pojazdem oraz zachowanie precyzji manewrów w nieprzewidzianych sytuacjach na drodze. Ponadto, kiedy jedziemy na wprost i dłonie ułożone są symetrycznie względem osi kierownicy, równoważą się. To z kolei zmniejsza pracę mięśni, a w konsekwencji powoduje wolniejsze męczenie się rąk. Ważne jest również, aby przyjąć odpowiednią pozycję za kierownicą, tak aby móc prawidłowo operować jej kołem.

Nie należy skupiać się tylko na wygodzie, ale także na bezpieczeństwie.

Oparcie fotela powinno przylegać do pleców, a po wyprostowaniu ręki, nadgarstek powinien opierać się na szczycie koła kierownicy, bez odrywania łopatek od fotela. W większości samochodów można także wyregulować wysokość kierownicy. Powinna być ona ustawiona tak, by zapewniać dobrą widoczność deski rozdzielczej, nie zasłaniać widoku na wprost oraz dawać możliwość sprawnego operowania nią bez konieczności odrywania pleców od fotela.

 

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Varta Black Dynamic
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory Varta Black Dynamic - W tym przypadku wysoka jakość ma szczególnie przystępną cenę. Dzięki temu niewielkim nakładem kosztów można nawet mniejszy lub starszy rocznikowo pojazd wyposażyć w pewne i niezawodne źródło energii. Zwłaszcza, gdy nie jest on wyposażony w zbyt dużą liczbę dodatkowych odbiorników energii.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Tuborg AGM
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory Tuborg AGM dedykowane są do pojazdów z systemem Start-Stop oraz do pojazdów wyposażonych w system hamowania regeneracyjnego (odzyskującego energię).Tuborg AGM może być także stosowany w pojazdach posiadających bogatą wersję wyposażenia dodatkowego. Dzięki zastosowaniu technologii AGM (Absorbent Glass Mat) akumulatory tego typu gwarantują optymalne działanie w wyjątkowo trudnej pracy alternatora…

  Czytaj więcej
 • Baterie Panasonic, Twój partner w dziedzinie zasilania
  • niedziela, 29 październik 2017

  Holistyczne podejście firmy Panasonic do produkcji obejmuje cztery kluczowe obszary - badań i rozwoju, produkcji, kontroli jakości i ochrony środowiska – oraz wiele urządzeń na całym świecie opartych na najnowocześniejszych technologiach. . Poszanowanie przewodniej zasady ciągłego doskonalenia produktów i ścisłej kontroli jakości wypływa z naszego pragnienia, aby dostarczyć klientom wysokiej…

  Czytaj więcej
 • Optima Red Top - akumulator rozruchowy o najwyższej wydajności
  • poniedziałek, 13 listopad 2017

  Akumulatory Optima Red Top już sam wygląd jest ekscytujący. Akumulatory OPTIMA stworzone do samochodów tuningowych, ciężarówek, SUV i 4x4, wytrzymują wysokie temperatury powstające pod maską pojazdów wyposażonych w silniki o wysokiej mocy. Zamknięte ogniwa skutecznie chronią przed rozlaniem, nawet w razie instalacji na boku. Nie ma ryzyka potencjalnego uszkodzenia przez…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Jak kupić auto używane
  • środa, 15 maj 2019

  Samochodów przybywa każdego dnia. Według badań jest ich więcej niż ludzi w dużych miastach. Jednak czy Polacy zarabiają, aż tak dużo, że mogą sobie pozwolić na kupowanie nowych aut z salonu? Odpowiedź niestety nie będzie twierdząca, ponieważ w większości samochody kupowane w Polsce pochodzą z rynku wtórnego. Można nawet znaleźć opinie mechaników, którzy twierdzą, że jak przyjedzie do nich samochód z 2010 roku to jest to nówka. Kupowanie auta używanego wcale nie należy do najprostszych rzeczy i właśnie, dlatego warto zainteresować się tym tematem. Przed czym się ustrzec i co sprawdzić przed zakupem samochodu od handlarza albo z aukcji internetowych. To wszystko…

  Czytaj więcej
 • Jak dbać o kondycję samochodu i nie zbankrutować?
  • środa, 15 maj 2019

  Właściwy stan techniczny samochodu to nie tylko poczucie komfortu i niezawodność pojazdu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Stan ten gwarantuje regularna wymiana części eksploatacyjnych i dopilnowanie podstawowych obowiązków serwisowych. Zaniedbania na tym polu oznaczają skrócenie żywotność pojazdu, a także skutkują zwiększonymi wydatkami.

  Czytaj więcej
 • Do czego służy przetwornica samochodowa i jak ją wybrać?
  • sobota, 11 maj 2019

  Prawie każdy kierowca oraz pasażer zadawał sobie kiedyś pytanie, jak poradzić sobie w sytuacji gdy rozładuje się telefon albo laptop. W aucie znajduje się stale ładowany akumulator, z którego bez problemu korzystają wszelkie samochodowe urządzenia, takie jak światła (w środku i na zewnątrz), klimatyzacja czy radio. Oczywiście można skorzystać ze specjalnych ładowarek samochodowych umożliwiających podłączenie określonych urządzeń. Jednak znacznie prościej byłoby, gdyby można było skorzystać ze zwykłego gniazdka elektrycznego jak w ścianie w domu. Odpowiedzią jest przetwornica samochodowa.'

  Czytaj więcej
 • Zużyte sprzęgło - na co zwrócić uwagę
  • czwartek, 09 maj 2019

  Sprzęgło samochodowe jest to mechanizm służący do połączenia dwóch wałów - czynnego (napędowego) i biernego (napędzanego) - w celu przeniesienia momentu obrotowego. Objawy nieprawidłowo działającego sprzęgła są najczęściej łatwe do zaobserwowania, ale istnieją też takie, które łatwo pomylić z inną awarią.

  Czytaj więcej

News

 • Akumulatory Rocket
  • piątek, 10 maj 2019

  Na polskim rynku pojawiła się ostatnio firma Rocket, producent zespołów baterii, który od 28 lat z powodzeniem tworzy akumulatory samochodowe. Rocket Batt to firma założona prawie 30 lat temu. Długa tradycja i ciągłe dążenie do doskonalenia technologii, a także procesu produkcji, w szybkim tempie pcha do przodu przedsiębiorstwo, które nie spoczywa na laurach, dbając o ciągły rozwój. Akumulatory Rocket można znaleźć między innymi w nowych samochodach marki KIA, która zasłynęła ostatnio z trwałości komponentów i wysokiej jakości produkowanych samochodów. Firma współpracuje również z takimi markami jak Ford czy Samsung. Zaufanie tak dużych klientów, mocno przemawia za jakością oferowanych podzespołów.

  Czytaj więcej
 • Najnowszy sedan Cadillac'a - CT5
  • niedziela, 05 maj 2019

  Salony samochodowe przyciągają wielu miłośników motoryzacji i są okazją do zaprezentowania nie tylko bieżącej oferty koncernów samochodowych czy prototypów, ale także premier nowych modeli. Kwiecień tego roku przyniósł dwie tego typu imprezy. Jedną z nich był salon w Szanghaju, odbywający się w dniach 16-25 kwietnia, a drugą jej amerykański odpowiednik w Nowym Jorku, trwający od 19 do 29 kwietnia. To właśnie amerykańska impreza przyniosła prezentację najnowszego sedana Cadillac’a – CT5.

  Czytaj więcej
 • Najnowsze technologie w służbie motoryzacji
  • czwartek, 02 maj 2019

  Minie jeszcze wiele czasu zanim inteligentne samochody wyjadą na ulicę i zastąpią taksówkarzy i innych kierowców. Nie oznacza to jednak, że cała branża spoczywa na laurach. Wręcz przeciwnie. Nowe technologie są stale rozwijane i powoli wkraczają na drogi. Większość nowinek technologicznych dotyczy powiązań motoryzacji z systemami informatycznymi, ale zdarzają się także odkrycia, które zmieniają coś, co na pozór dopracowane jest już do perfekcji.

  Czytaj więcej
 • Nowy VW Golf 8 - dlaczego możemy być pewni jego sukcesu?
  • czwartek, 02 maj 2019

  Nowy Volkswagen Golf 8 nadchodzi wielkimi krokami! Ostatnio internet obiegły fotografie tego prawdopodobnie najbardziej wyczekiwanego kompaktu na świecie. Golf z pewnością może zostać uznany za prawdziwą ikonę designu i stylu "ewolucji", gdyż niemal nigdy nie wyszedł on poza narzucone ramy stylistyczne. Każda generacja czerpie garściami ze swojego poprzednika, często oczy niewprawnych obserwatorów... mylą nowego Golfa ze starym. Nie inaczej jest i tym razem. Ostatnio opublikowane zdjęcia każą nam sądzić, iż o rewolucji nie mam mowy. Nowy VW Golf 8 to wciąż ten sam uwielbiany przez wszystkich kompakt, symbol klasy średniej i pojazdu niezawodnego, punkt odniesienia dla większości nowo powstających konstrukcji.

  Czytaj więcej