Prawidłowe ciśnienie w oponach - zbyt niskie, zbyt wysokie

17 kwiecień 2019
Prawidłowe ciśnienie w oponach - zbyt niskie, zbyt wysokie

Okres zmiany klimatu w Polsce to również okres zamiany opon zimowych na letnie. Wiele osób robi to bez chwili pomyślenia, bo tak po prostu trzeba. Jednak, podczas takiej zamiany warto przeanalizować również ciśnienie w oponach. Oczywiście, jeśli korzysta ktoś z serwisu wulkanizacyjnego to z pewnością zostanie ono sprawdzone. W innych przypadkach jak zamiana opon, które mają już parę lat we własnym garażu, ciśnienie nie jest zawsze sprawdzane.

Skutki zbyt niskiego ciśnienia w oponach

 1. Gorsza trwałość bieżnika
 2. Zwiększone zużycie barków opon
 3. Możliwe jest uszkodzenie struktury wewnętrznej opony
 4. Wydłużona droga hamowania na śliskiej nawierzchni
 5. Spóźnione, a także mniej dokładne manewry samochodowe
 6. Zwiększone ryzyko uszkodzenia opony
 7. Zwiększone zużycie układu kierowniczego w samochodzie
 8. Zwiększone zużycie paliwa

Jak widać skutków zbyt niskiego ciśnienia w oponach jest bardzo dużo i warto zwracać uwagę na ich stan, podczas wymiany. Jednak zdarzają się przypadki, w których ciśnienie w oponach jest zbyt duże. 

 Skutki zbyt wysokiego ciśnienia w oponach

 1. Możliwość zniekształcenia opony
 2. Zbyt mały kontakt opony z podłożem
 3. Zmniejszony komfort jazdy poprzez pogorszenie przyczepności
 4. Większe zużycie opony na środku
 5. Możliwość uszkodzenia pojazdu lub opony, gdy ta uderzy w krawężnik lub wpadnie w dziurę

 

Jak zadbać o odpowiednie ciśnienie w oponach

Specjaliści radzą, żeby co najmniej raz w miesiącu skontrolować ciśnienie, które występuje w oponach. Jeśli w danym okresie występuje zwiększona ilość podróży, to warto przed każdym dalszym wyjazdem podjechać na stację benzynową i sprawdzić, czy ciśnienie to nie jest zbyt wysokie lub zbyt niskie. Jeśli chce ktoś, żeby pomiar był odpowiedni, to powinien robić go na zimnym ogumieniu, czyli przed ruszeniem lub krótko po. Co ciekawe producenci samochodów przykładają coraz większą wagę do opon, przez co zostały zainstalowane programy, które mają informować kierowcę o spadkach ciśnienia. Początkowo pokazywała się kontrolka tylko w przypadku mocnej zmiany ciśnienia, jednak aktualnie wprowadza do programu się zakres i gdy ciśnienie wyjdzie poza niego, to kierowca dostaje o tym informacje. Tak rozbudowany system jest bardzo pomocny dla każdego kierowcy.

 

Jak zauważyć, że coś dzieje się z ciśnieniem w oponie

Na pewno wiele osób zastanawia się jak zauważyć, że występuje problem z ciśnieniem. Nie każdy musi być znawcą przecież w tym temacie, dlatego tak istotne jest poznanie najczęstszych przyczyn utraty ciśnienia w oponach.

 1. Uszkodzenie obręczy opony
 2. Obniżenie temperatury powietrza w okresie zimowym
 3. Przebicie opony
 4. Złe założenie opony na obręcz
 5. Problem z wentylem w oponie

 

Są to najczęściej spotykane problemy, które można spotkać. Warto od czasu do czasu zajrzeć do swojej opony i ustalić, czy nic się z nią nie dzieje. Jeśli niestety, ale jakiś problem zostanie zauważony to można zaradzić jemu samemu lub udać się do specjalisty, który raczej nie będzie miał problemu z ustaleniem przyczyny, a także z naprawieniem jej.

Sprawdzanie ciśnienia w oponach, powinno być odruchem, który jest wykonywany co najmniej raz w miesiącu. Warto o to zadbać, ponieważ problemy, które wynikną ze zbyt niskiego lub wysokiego ciśnienia mogą być czasami opłakane. Śmierć na drodze, wypadek, a czasami po prostu kolizja są to najczęstsze skutki złego ciśnienia. Warto zadbać o nie tuż przed rozpoczęciem dalekiej trasy. Prowadząc samochód, trzeba pamiętać, że jest się odpowiedzialnym za wszystkich w środku, a także za innych uczestników ruchu drogowego. Zdarzają się osoby, które uważają, że one nic nie muszą, bo jeżdżą sami w dalekie trasy, jednak podczas wypadku bardzo często może ucierpieć druga osoba, która niczym nie zawiniła i wracała sobie spokojnie do domu. Odpowiedzialność na drodze jest bardzo ważnym czynnikiem i w jej skład wchodzi między innymi sprawdzanie ciśnienia w oponach swojego samochodu. Jeśli ktoś się na tym nie zna to zawsze może skorzystać z pomocy innych osób lub podjechać do wulkanizacji.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Ładowarka automatyczna EST–536 36V 25A
  • niedziela, 01 październik 2017

  Ładowarka automatyczna EST–536 36V 25A przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 36V i pojemności 74 ÷ 250Ah. Ładowarka automatyczna EST–536 36V 25A  przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 36V i pojemności 74 ÷ 250Ah. Zaletą i wyróżnieniem ładowarki…

  Czytaj więcej
 • Prostownik Stef-pol EST-322 24V 25A
  • poniedziałek, 02 październik 2017

  Prostownik Stef-pol EST-322 24V 25A rzeznaczony jest do samoczynnego ładowania akumulatorów ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 70 ÷ 250Ah. Prostownik Stef-pol EST-322 24V 25A Sprawdza się przy ładowaniu akumulatorów montowany w samochodach ciężarowych.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Deep Cycle Tuborg AGM
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory do pracy buforowej Tuborg TP - posiadają elektrolit wchłonięty w separatory z włókna szklanego o bardzo dużej porowatości. Eliminuje to niebezpieczeństwo wycieków i umożliwia pracę w dowolnym położeniu (z wyjątkiem pozycji z klemami do dołu). Charakteryzują się niską rezystancją wewnętrzną, co oznacza wyższe napięcie na zaciskach oraz dłuższy czas…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Bosch T3
  • wtorek, 03 październik 2017

  Przed samochodami użytkowymi stawia się najwyższe wymagania odnośnie zasilania. Akumulatory T5, T4 i T3 firmy Bosch są specjalnie zaprojektowane aby sprostać wymaganiom stawianym przez wszystkie odbiorniki elektryczne samochodów użytkowych zapewniając pewny rozruch i komfortową podróż nawet w niekorzystnych warunkach. Akumulatory do samochodów ciężarowych Bosch to oszczędność czasu i pieniędzy. Akumulatory…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Jak kupić auto używane
  • środa, 15 maj 2019

  Samochodów przybywa każdego dnia. Według badań jest ich więcej niż ludzi w dużych miastach. Jednak czy Polacy zarabiają, aż tak dużo, że mogą sobie pozwolić na kupowanie nowych aut z salonu? Odpowiedź niestety nie będzie twierdząca, ponieważ w większości samochody kupowane w Polsce pochodzą z rynku wtórnego. Można nawet znaleźć opinie mechaników, którzy twierdzą, że jak przyjedzie do nich samochód z 2010 roku to jest to nówka. Kupowanie auta używanego wcale nie należy do najprostszych rzeczy i właśnie, dlatego warto zainteresować się tym tematem. Przed czym się ustrzec i co sprawdzić przed zakupem samochodu od handlarza albo z aukcji internetowych. To wszystko…

  Czytaj więcej
 • Jak dbać o kondycję samochodu i nie zbankrutować?
  • środa, 15 maj 2019

  Właściwy stan techniczny samochodu to nie tylko poczucie komfortu i niezawodność pojazdu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Stan ten gwarantuje regularna wymiana części eksploatacyjnych i dopilnowanie podstawowych obowiązków serwisowych. Zaniedbania na tym polu oznaczają skrócenie żywotność pojazdu, a także skutkują zwiększonymi wydatkami.

  Czytaj więcej
 • Do czego służy przetwornica samochodowa i jak ją wybrać?
  • sobota, 11 maj 2019

  Prawie każdy kierowca oraz pasażer zadawał sobie kiedyś pytanie, jak poradzić sobie w sytuacji gdy rozładuje się telefon albo laptop. W aucie znajduje się stale ładowany akumulator, z którego bez problemu korzystają wszelkie samochodowe urządzenia, takie jak światła (w środku i na zewnątrz), klimatyzacja czy radio. Oczywiście można skorzystać ze specjalnych ładowarek samochodowych umożliwiających podłączenie określonych urządzeń. Jednak znacznie prościej byłoby, gdyby można było skorzystać ze zwykłego gniazdka elektrycznego jak w ścianie w domu. Odpowiedzią jest przetwornica samochodowa.'

  Czytaj więcej
 • Zużyte sprzęgło - na co zwrócić uwagę
  • czwartek, 09 maj 2019

  Sprzęgło samochodowe jest to mechanizm służący do połączenia dwóch wałów - czynnego (napędowego) i biernego (napędzanego) - w celu przeniesienia momentu obrotowego. Objawy nieprawidłowo działającego sprzęgła są najczęściej łatwe do zaobserwowania, ale istnieją też takie, które łatwo pomylić z inną awarią.

  Czytaj więcej

News

 • Akumulatory Rocket
  • piątek, 10 maj 2019

  Na polskim rynku pojawiła się ostatnio firma Rocket, producent zespołów baterii, który od 28 lat z powodzeniem tworzy akumulatory samochodowe. Rocket Batt to firma założona prawie 30 lat temu. Długa tradycja i ciągłe dążenie do doskonalenia technologii, a także procesu produkcji, w szybkim tempie pcha do przodu przedsiębiorstwo, które nie spoczywa na laurach, dbając o ciągły rozwój. Akumulatory Rocket można znaleźć między innymi w nowych samochodach marki KIA, która zasłynęła ostatnio z trwałości komponentów i wysokiej jakości produkowanych samochodów. Firma współpracuje również z takimi markami jak Ford czy Samsung. Zaufanie tak dużych klientów, mocno przemawia za jakością oferowanych podzespołów.

  Czytaj więcej
 • Najnowszy sedan Cadillac'a - CT5
  • niedziela, 05 maj 2019

  Salony samochodowe przyciągają wielu miłośników motoryzacji i są okazją do zaprezentowania nie tylko bieżącej oferty koncernów samochodowych czy prototypów, ale także premier nowych modeli. Kwiecień tego roku przyniósł dwie tego typu imprezy. Jedną z nich był salon w Szanghaju, odbywający się w dniach 16-25 kwietnia, a drugą jej amerykański odpowiednik w Nowym Jorku, trwający od 19 do 29 kwietnia. To właśnie amerykańska impreza przyniosła prezentację najnowszego sedana Cadillac’a – CT5.

  Czytaj więcej
 • Najnowsze technologie w służbie motoryzacji
  • czwartek, 02 maj 2019

  Minie jeszcze wiele czasu zanim inteligentne samochody wyjadą na ulicę i zastąpią taksówkarzy i innych kierowców. Nie oznacza to jednak, że cała branża spoczywa na laurach. Wręcz przeciwnie. Nowe technologie są stale rozwijane i powoli wkraczają na drogi. Większość nowinek technologicznych dotyczy powiązań motoryzacji z systemami informatycznymi, ale zdarzają się także odkrycia, które zmieniają coś, co na pozór dopracowane jest już do perfekcji.

  Czytaj więcej
 • Nowy VW Golf 8 - dlaczego możemy być pewni jego sukcesu?
  • czwartek, 02 maj 2019

  Nowy Volkswagen Golf 8 nadchodzi wielkimi krokami! Ostatnio internet obiegły fotografie tego prawdopodobnie najbardziej wyczekiwanego kompaktu na świecie. Golf z pewnością może zostać uznany za prawdziwą ikonę designu i stylu "ewolucji", gdyż niemal nigdy nie wyszedł on poza narzucone ramy stylistyczne. Każda generacja czerpie garściami ze swojego poprzednika, często oczy niewprawnych obserwatorów... mylą nowego Golfa ze starym. Nie inaczej jest i tym razem. Ostatnio opublikowane zdjęcia każą nam sądzić, iż o rewolucji nie mam mowy. Nowy VW Golf 8 to wciąż ten sam uwielbiany przez wszystkich kompakt, symbol klasy średniej i pojazdu niezawodnego, punkt odniesienia dla większości nowo powstających konstrukcji.

  Czytaj więcej