Prawidłowe ciśnienie w oponach - zbyt niskie, zbyt wysokie

17 kwiecień 2019
Prawidłowe ciśnienie w oponach - zbyt niskie, zbyt wysokie

Okres zmiany klimatu w Polsce to również okres zamiany opon zimowych na letnie. Wiele osób robi to bez chwili pomyślenia, bo tak po prostu trzeba. Jednak, podczas takiej zamiany warto przeanalizować również ciśnienie w oponach. Oczywiście, jeśli korzysta ktoś z serwisu wulkanizacyjnego to z pewnością zostanie ono sprawdzone. W innych przypadkach jak zamiana opon, które mają już parę lat we własnym garażu, ciśnienie nie jest zawsze sprawdzane.

Skutki zbyt niskiego ciśnienia w oponach

 1. Gorsza trwałość bieżnika
 2. Zwiększone zużycie barków opon
 3. Możliwe jest uszkodzenie struktury wewnętrznej opony
 4. Wydłużona droga hamowania na śliskiej nawierzchni
 5. Spóźnione, a także mniej dokładne manewry samochodowe
 6. Zwiększone ryzyko uszkodzenia opony
 7. Zwiększone zużycie układu kierowniczego w samochodzie
 8. Zwiększone zużycie paliwa

Jak widać skutków zbyt niskiego ciśnienia w oponach jest bardzo dużo i warto zwracać uwagę na ich stan, podczas wymiany. Jednak zdarzają się przypadki, w których ciśnienie w oponach jest zbyt duże. 

 Skutki zbyt wysokiego ciśnienia w oponach

 1. Możliwość zniekształcenia opony
 2. Zbyt mały kontakt opony z podłożem
 3. Zmniejszony komfort jazdy poprzez pogorszenie przyczepności
 4. Większe zużycie opony na środku
 5. Możliwość uszkodzenia pojazdu lub opony, gdy ta uderzy w krawężnik lub wpadnie w dziurę

 

Jak zadbać o odpowiednie ciśnienie w oponach

Specjaliści radzą, żeby co najmniej raz w miesiącu skontrolować ciśnienie, które występuje w oponach. Jeśli w danym okresie występuje zwiększona ilość podróży, to warto przed każdym dalszym wyjazdem podjechać na stację benzynową i sprawdzić, czy ciśnienie to nie jest zbyt wysokie lub zbyt niskie. Jeśli chce ktoś, żeby pomiar był odpowiedni, to powinien robić go na zimnym ogumieniu, czyli przed ruszeniem lub krótko po. Co ciekawe producenci samochodów przykładają coraz większą wagę do opon, przez co zostały zainstalowane programy, które mają informować kierowcę o spadkach ciśnienia. Początkowo pokazywała się kontrolka tylko w przypadku mocnej zmiany ciśnienia, jednak aktualnie wprowadza do programu się zakres i gdy ciśnienie wyjdzie poza niego, to kierowca dostaje o tym informacje. Tak rozbudowany system jest bardzo pomocny dla każdego kierowcy.

 

Jak zauważyć, że coś dzieje się z ciśnieniem w oponie

Na pewno wiele osób zastanawia się jak zauważyć, że występuje problem z ciśnieniem. Nie każdy musi być znawcą przecież w tym temacie, dlatego tak istotne jest poznanie najczęstszych przyczyn utraty ciśnienia w oponach.

 1. Uszkodzenie obręczy opony
 2. Obniżenie temperatury powietrza w okresie zimowym
 3. Przebicie opony
 4. Złe założenie opony na obręcz
 5. Problem z wentylem w oponie

 

Są to najczęściej spotykane problemy, które można spotkać. Warto od czasu do czasu zajrzeć do swojej opony i ustalić, czy nic się z nią nie dzieje. Jeśli niestety, ale jakiś problem zostanie zauważony to można zaradzić jemu samemu lub udać się do specjalisty, który raczej nie będzie miał problemu z ustaleniem przyczyny, a także z naprawieniem jej.

Sprawdzanie ciśnienia w oponach, powinno być odruchem, który jest wykonywany co najmniej raz w miesiącu. Warto o to zadbać, ponieważ problemy, które wynikną ze zbyt niskiego lub wysokiego ciśnienia mogą być czasami opłakane. Śmierć na drodze, wypadek, a czasami po prostu kolizja są to najczęstsze skutki złego ciśnienia. Warto zadbać o nie tuż przed rozpoczęciem dalekiej trasy. Prowadząc samochód, trzeba pamiętać, że jest się odpowiedzialnym za wszystkich w środku, a także za innych uczestników ruchu drogowego. Zdarzają się osoby, które uważają, że one nic nie muszą, bo jeżdżą sami w dalekie trasy, jednak podczas wypadku bardzo często może ucierpieć druga osoba, która niczym nie zawiniła i wracała sobie spokojnie do domu. Odpowiedzialność na drodze jest bardzo ważnym czynnikiem i w jej skład wchodzi między innymi sprawdzanie ciśnienia w oponach swojego samochodu. Jeśli ktoś się na tym nie zna to zawsze może skorzystać z pomocy innych osób lub podjechać do wulkanizacji.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Prostownik Arctic Classic CL30 12/24V 30A
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Prostowniki Arctic Classic - dedykowany jest do ładowania akumulatorów o pojemności od 20Ah do 240Ah oraz przy 24V do 180Ah oraz do konserwacji akumulatorów o pojemności do 300Ah. Zbudowany na wydajnym transformatorze kształtkowym zapewnia wysoki i stabilny prąd ładowania. W tej klasie prostowników jest to jedna z lepszych propozycji na…

  Czytaj więcej
 • Proces produkcji akumulatorów Tuborg
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Producent akumulatorów Tuborg (Auto Part) wytwarza tlenek ołowiu (podstawowy składnik pasty akumulatorowej) metodą rozpyleniową opartą na systemie BARTONA. Metoda ta jest stosowana w krajach Ameryki Północnej i Dalekiego Wschodu, gdzie wytwarzane jest 75% światowej produkcji akumulatorów. Jej cechą charakterystyczną jest łatwość i czułość sterowania procesem, co pozwala otrzymać wyrób o…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Duracell EXTREME EFB
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Duracell Extreme EFB to idealny wybór do dobrze wyposażonych samochodów lub z podstawowym systemem start stop. Duży wzrost zapotrzebowania na pobór prądu przez urządzenia pokładowe w nowoczesnych samochodach osobowych stawia akumulatorom stale nowe wymagania. Technologia czystego wapnia dla wyższej mocy rozruchu, system Double Top jako ochrona przed wylaniem się…

  Czytaj więcej
 • Łatwe ładowanie z CTEK
  • sobota, 14 październik 2017

  Ładowarki CTEK maksymalizują okres trwałości akumulatorów poprzez wykonanie serii 4 do 8 etapów unikalnego procesu ładowania. Ładowarki monitorują w sposób ciągły stan akumulatorów. W razie potrzeby przeprowadzają one odpowiednią akcję: odsiarczanie, przywracanie do użytku, ładowanie, regenerację i podtrzymanie. Ładowarki CTEK dokonują regulacji napięcia ładowania w celu ochrony wrażliwych i kosztownych…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Części samochodowe Warszawa – gdzie kupować?
  • piątek, 19 lipiec 2019

  „Części samochodowe Warszawa – gdzie kupować?” – tego typu frazę w wyszukiwarce internetowej wpisał przynajmniej raz każdy z mieszkańców stolicy oraz okolicznych miejscowości, który zmuszony był szybko i najlepiej niedrogo nabyć część niezbędną do wyeliminowania danej usterki pojazdu. Wszystkie pilnie potrzebujące ich osoby na pewno też przekonały się wówczas, że ze względu na fakt, iż w Warszawie funkcjonuje bardzo duża liczba sklepów motoryzacyjnych, niezwykle trudno jest w pojedynkę zadecydować, na skorzystanie z usług którego postawić. W końcu każdy zapewnia na swojej stronie internetowej, że prowadzi dystrybucję wyłącznie nowych i sprawdzonych artykułów, a różnorodność jego oferty jest tym, co wyróżnia go…

  Czytaj więcej
 • Serwis klimatyzacji Ciechanów – Kiedy dokonać serwisu w pojazdach.
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Regularne czyszczenie i serwisowanie klimatyzacji to konieczność, jeśli zależy nam na tym, by móc cieszyć się z niższej temperatury w nagrzanym samochodzie. Warto również pamiętać o tym, że oprócz chłodzenia, klimatyzacja oczyszcza powietrze. Jeśli działa sprawnie i jest włączona, może skutecznie zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów. Ponadto dzięki niej w powietrzu nie ma pyłków ani kurzu. Czyste powietrze w samochodzie pozwala uniknąć groźnych chorób, takich jak legionelloza, która bardzo przypomina ciężkie zapalenie płuc.

  Czytaj więcej
 • Korzystanie z samochodu bez jego kupowania
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Korzystanie z samochodu należy do wygodnych rozwiązań. Wsiadając do niego, można w komfortowych warunkach przejechać z miejsca na miejsce. Jeśli nie ma się własnego, można skorzystać z oferty udzielanej w ramach usługi wynajem aut.

  Czytaj więcej
 • Jak często należy wymieniać filtr powietrza?
  • sobota, 15 czerwiec 2019

  Filtry są częściami eksploatacyjnymi pojazdu, ulegającymi codziennym zabrudzeniom, mającym wpływ na pracę silnika. Podczas regularnego serwisu motocykla jednym z elementów, o których trzeba pamiętać, jest filtr powietrza. Mocno zanieczyszczony, może prowadzić do zaburzenia trwałości, a nawet uszkodzenia jednostki napędowej.

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej