Wymiana szyby przedniej w samochodzie

17 kwiecień 2019
Wymiana szyby przedniej w samochodzie

Szyba samochodowa to pozornie najdelikatniejsza materia w samochodzie, chociaż jednocześnie wytrzymała. Tak naprawdę nie musi dojść nawet do kolizji czy wypadku, aby uległa rozbiciu czy pęknięciu. Wystarczy drobny kamyk, który siłą odrzutu spod innego przejeżdżającego samochodu dotrze do naszej szyby, aby została ona uszkodzona. Szyba może nie zostać w takiej sytuacji zupełnie rozbita, ale nawet pęknięcie czy odprysk są podstawą do jej wymiany.

Co więcej, sytuację tę regulują przepisy prawne, czyli Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 września 2009 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów (Dz.U. Nr 155, poz. 1232). Zgodnie z tymi przepisami wszelkie deformacje powierzchniowe, wgłębienia – nie są dopuszczalne, w tym także odpryski czy pęknięcia. Ma to oczywiście znaczenie w zakresie bezpieczeństwa użytkowania pojazdu. Poza nielicznymi wyjątkami, najczęściej uszkodzoną szybę trzeba wymienić. Co istotne, do wymiany szyby przedniej kwalifikuje się również szyba z wyraźnie widocznymi śladami pracy wycieraczek. Rozwiązanie w postaci polerowania nie załatwi sprawy, ponieważ wszelkie zmiany geometrii szyby to czynnik dyskwalifikujący ją do dalszego użytkowania.Wymiana szyby przedniej to zadanie dla profesjonalistów.

Zanim zlecimy je konkretnemu warsztatowi samochodowemu warto dobrze przemyśleć tę decyzję. Oczywistym wydaje się, że najlepiej wymiana szyby przedniej, która jest uszkodzona, powinna zostać przeprowadzona poprzez zastąpienie jej taką samą, jaka była zamontowana fabrycznie. „Oględzin” szyby możemy dokonać sami lub także ten etap powierzyć specjalistom.

Dlaczego jest to tak ważne? Szyby różnią się barwą.

Możemy podzielić je na bezbarwne (clear), zielone, błękitne, szare, fioletowe. Najłatwiej ocenić barwę szyby patrząc przez nią  na białą kartkę papieru. Kolejny ważny element to pas przeciwsłoneczny. Najczęściej spotykanymi kolorami są zielony, ciemnoniebieski, niebieski, szary oraz brązowy. Pod uwagę należy wziąć także ogrzewanie przedniej szyby, a także czujniki deszczu, światła i wilgoci. Wymiana przedniej szyby to istotna sprawa, wymagającego odpowiedniego podejścia. Natychmiast po zauważeniu jakiegokolwiek uszkodzenia, należy zabezpieczyć ją zabrudzeniem, chociażby taśmą klejącą lub inną nalepką, a następnie, nie odwlekając, udać się do warsztatu.

Wymiana przedniej szyby, jak każda naprawa, wiąże się z wydatkami.

Często właściciele samochodów nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważną rolę pełni przednia szyba i na jakie obciążenia jest narażona. Chodzi tutaj nie tylko o zapewnienie odpowiedniej widoczności, ale także o ochronę przed nadmiernym światłem słonecznym, wiatrem, deszczem, śniegiem, a nawet kamieniami. Musi pozostawać wytrzymała na opór powietrza, wysokie i niskie temperatury. Każde uszkodzenie to potencjalne niebezpieczeństwo i konieczność, jaką jest wymiana przedniej szyby.

Wymiana szyby przedniej - cena

Cennik uzależniony jest przede wszystkim od modelu danego samochodu oraz od rodzaju szyby. W autach produkowanych obecnie, wymieniana przednia szyba zwykle jest wklejana. Wbrew pozorom nie jest to wcale łatwy proceder. Dlatego najlepiej, kiedy wykonują go fachowcy, którzy posiadają już odpowiednie doświadczenie. Kiedy czeka nas wymiana przedniej szyby, cennik będzie obejmował dwa koszty: cenę nowej szyby oraz cenę montażu. Całkowity koszt waha się od 400-800 zł, z czego około 100-200 zł to cena za montaż. Dokonując przeglądu ofert warsztatów z największych polskich miast: Warszawy, Krakowa, Poznania, Łodzi, Szczecina, czy Wrocławia, które wykonują wymianę przedniej szyby, cennik wydaje się być zróżnicowany. W mniejszych warsztatach za tę usługę zapłacimy od 90 zł do 150 zł, z kolei w autoryzowanych serwisach ceny są najwyższe. Pamiętajmy jednak, aby spośród dostępnych ofert nie wybierać tej najtańszej, czy podejrzanie niskiej. Często oznacza to bowiem niską jakość usługi, której szybko możemy w przyszłości pożałować. Wymiana przedniej szyby wymaga precyzji i staranności. Ponadto, po wymianie auto powinno kilka godzin pozostać w warsztacie, aby klej w pełni związał powierzchnie. W późniejszym czasie, przez dwie kolejne doby, zaleca się spokojną jazdę oraz unikanie parkowania na nierównościach.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Prostownik Arctic Classic CL30 12/24V 30A
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Prostowniki Arctic Classic - dedykowany jest do ładowania akumulatorów o pojemności od 20Ah do 240Ah oraz przy 24V do 180Ah oraz do konserwacji akumulatorów o pojemności do 300Ah. Zbudowany na wydajnym transformatorze kształtkowym zapewnia wysoki i stabilny prąd ładowania. W tej klasie prostowników jest to jedna z lepszych propozycji na…

  Czytaj więcej
 • Proces produkcji akumulatorów Tuborg
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Producent akumulatorów Tuborg (Auto Part) wytwarza tlenek ołowiu (podstawowy składnik pasty akumulatorowej) metodą rozpyleniową opartą na systemie BARTONA. Metoda ta jest stosowana w krajach Ameryki Północnej i Dalekiego Wschodu, gdzie wytwarzane jest 75% światowej produkcji akumulatorów. Jej cechą charakterystyczną jest łatwość i czułość sterowania procesem, co pozwala otrzymać wyrób o…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Duracell EXTREME EFB
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Duracell Extreme EFB to idealny wybór do dobrze wyposażonych samochodów lub z podstawowym systemem start stop. Duży wzrost zapotrzebowania na pobór prądu przez urządzenia pokładowe w nowoczesnych samochodach osobowych stawia akumulatorom stale nowe wymagania. Technologia czystego wapnia dla wyższej mocy rozruchu, system Double Top jako ochrona przed wylaniem się…

  Czytaj więcej
 • Łatwe ładowanie z CTEK
  • sobota, 14 październik 2017

  Ładowarki CTEK maksymalizują okres trwałości akumulatorów poprzez wykonanie serii 4 do 8 etapów unikalnego procesu ładowania. Ładowarki monitorują w sposób ciągły stan akumulatorów. W razie potrzeby przeprowadzają one odpowiednią akcję: odsiarczanie, przywracanie do użytku, ładowanie, regenerację i podtrzymanie. Ładowarki CTEK dokonują regulacji napięcia ładowania w celu ochrony wrażliwych i kosztownych…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Części samochodowe Warszawa – gdzie kupować?
  • piątek, 19 lipiec 2019

  „Części samochodowe Warszawa – gdzie kupować?” – tego typu frazę w wyszukiwarce internetowej wpisał przynajmniej raz każdy z mieszkańców stolicy oraz okolicznych miejscowości, który zmuszony był szybko i najlepiej niedrogo nabyć część niezbędną do wyeliminowania danej usterki pojazdu. Wszystkie pilnie potrzebujące ich osoby na pewno też przekonały się wówczas, że ze względu na fakt, iż w Warszawie funkcjonuje bardzo duża liczba sklepów motoryzacyjnych, niezwykle trudno jest w pojedynkę zadecydować, na skorzystanie z usług którego postawić. W końcu każdy zapewnia na swojej stronie internetowej, że prowadzi dystrybucję wyłącznie nowych i sprawdzonych artykułów, a różnorodność jego oferty jest tym, co wyróżnia go…

  Czytaj więcej
 • Serwis klimatyzacji Ciechanów – Kiedy dokonać serwisu w pojazdach.
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Regularne czyszczenie i serwisowanie klimatyzacji to konieczność, jeśli zależy nam na tym, by móc cieszyć się z niższej temperatury w nagrzanym samochodzie. Warto również pamiętać o tym, że oprócz chłodzenia, klimatyzacja oczyszcza powietrze. Jeśli działa sprawnie i jest włączona, może skutecznie zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów. Ponadto dzięki niej w powietrzu nie ma pyłków ani kurzu. Czyste powietrze w samochodzie pozwala uniknąć groźnych chorób, takich jak legionelloza, która bardzo przypomina ciężkie zapalenie płuc.

  Czytaj więcej
 • Korzystanie z samochodu bez jego kupowania
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Korzystanie z samochodu należy do wygodnych rozwiązań. Wsiadając do niego, można w komfortowych warunkach przejechać z miejsca na miejsce. Jeśli nie ma się własnego, można skorzystać z oferty udzielanej w ramach usługi wynajem aut.

  Czytaj więcej
 • Jak często należy wymieniać filtr powietrza?
  • sobota, 15 czerwiec 2019

  Filtry są częściami eksploatacyjnymi pojazdu, ulegającymi codziennym zabrudzeniom, mającym wpływ na pracę silnika. Podczas regularnego serwisu motocykla jednym z elementów, o których trzeba pamiętać, jest filtr powietrza. Mocno zanieczyszczony, może prowadzić do zaburzenia trwałości, a nawet uszkodzenia jednostki napędowej.

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej