Wymiana szyby przedniej w samochodzie

17 kwiecień 2019
Wymiana szyby przedniej w samochodzie

Szyba samochodowa to pozornie najdelikatniejsza materia w samochodzie, chociaż jednocześnie wytrzymała. Tak naprawdę nie musi dojść nawet do kolizji czy wypadku, aby uległa rozbiciu czy pęknięciu. Wystarczy drobny kamyk, który siłą odrzutu spod innego przejeżdżającego samochodu dotrze do naszej szyby, aby została ona uszkodzona. Szyba może nie zostać w takiej sytuacji zupełnie rozbita, ale nawet pęknięcie czy odprysk są podstawą do jej wymiany.

Co więcej, sytuację tę regulują przepisy prawne, czyli Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 września 2009 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów (Dz.U. Nr 155, poz. 1232). Zgodnie z tymi przepisami wszelkie deformacje powierzchniowe, wgłębienia – nie są dopuszczalne, w tym także odpryski czy pęknięcia. Ma to oczywiście znaczenie w zakresie bezpieczeństwa użytkowania pojazdu. Poza nielicznymi wyjątkami, najczęściej uszkodzoną szybę trzeba wymienić. Co istotne, do wymiany szyby przedniej kwalifikuje się również szyba z wyraźnie widocznymi śladami pracy wycieraczek. Rozwiązanie w postaci polerowania nie załatwi sprawy, ponieważ wszelkie zmiany geometrii szyby to czynnik dyskwalifikujący ją do dalszego użytkowania.Wymiana szyby przedniej to zadanie dla profesjonalistów.

Zanim zlecimy je konkretnemu warsztatowi samochodowemu warto dobrze przemyśleć tę decyzję. Oczywistym wydaje się, że najlepiej wymiana szyby przedniej, która jest uszkodzona, powinna zostać przeprowadzona poprzez zastąpienie jej taką samą, jaka była zamontowana fabrycznie. „Oględzin” szyby możemy dokonać sami lub także ten etap powierzyć specjalistom.

Dlaczego jest to tak ważne? Szyby różnią się barwą.

Możemy podzielić je na bezbarwne (clear), zielone, błękitne, szare, fioletowe. Najłatwiej ocenić barwę szyby patrząc przez nią  na białą kartkę papieru. Kolejny ważny element to pas przeciwsłoneczny. Najczęściej spotykanymi kolorami są zielony, ciemnoniebieski, niebieski, szary oraz brązowy. Pod uwagę należy wziąć także ogrzewanie przedniej szyby, a także czujniki deszczu, światła i wilgoci. Wymiana przedniej szyby to istotna sprawa, wymagającego odpowiedniego podejścia. Natychmiast po zauważeniu jakiegokolwiek uszkodzenia, należy zabezpieczyć ją zabrudzeniem, chociażby taśmą klejącą lub inną nalepką, a następnie, nie odwlekając, udać się do warsztatu.

Wymiana przedniej szyby, jak każda naprawa, wiąże się z wydatkami.

Często właściciele samochodów nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważną rolę pełni przednia szyba i na jakie obciążenia jest narażona. Chodzi tutaj nie tylko o zapewnienie odpowiedniej widoczności, ale także o ochronę przed nadmiernym światłem słonecznym, wiatrem, deszczem, śniegiem, a nawet kamieniami. Musi pozostawać wytrzymała na opór powietrza, wysokie i niskie temperatury. Każde uszkodzenie to potencjalne niebezpieczeństwo i konieczność, jaką jest wymiana przedniej szyby.

Wymiana szyby przedniej - cena

Cennik uzależniony jest przede wszystkim od modelu danego samochodu oraz od rodzaju szyby. W autach produkowanych obecnie, wymieniana przednia szyba zwykle jest wklejana. Wbrew pozorom nie jest to wcale łatwy proceder. Dlatego najlepiej, kiedy wykonują go fachowcy, którzy posiadają już odpowiednie doświadczenie. Kiedy czeka nas wymiana przedniej szyby, cennik będzie obejmował dwa koszty: cenę nowej szyby oraz cenę montażu. Całkowity koszt waha się od 400-800 zł, z czego około 100-200 zł to cena za montaż. Dokonując przeglądu ofert warsztatów z największych polskich miast: Warszawy, Krakowa, Poznania, Łodzi, Szczecina, czy Wrocławia, które wykonują wymianę przedniej szyby, cennik wydaje się być zróżnicowany. W mniejszych warsztatach za tę usługę zapłacimy od 90 zł do 150 zł, z kolei w autoryzowanych serwisach ceny są najwyższe. Pamiętajmy jednak, aby spośród dostępnych ofert nie wybierać tej najtańszej, czy podejrzanie niskiej. Często oznacza to bowiem niską jakość usługi, której szybko możemy w przyszłości pożałować. Wymiana przedniej szyby wymaga precyzji i staranności. Ponadto, po wymianie auto powinno kilka godzin pozostać w warsztacie, aby klej w pełni związał powierzchnie. W późniejszym czasie, przez dwie kolejne doby, zaleca się spokojną jazdę oraz unikanie parkowania na nierównościach.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Ładowarka automatyczna EST–536 36V 25A
  • niedziela, 01 październik 2017

  Ładowarka automatyczna EST–536 36V 25A przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 36V i pojemności 74 ÷ 250Ah. Ładowarka automatyczna EST–536 36V 25A  przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 36V i pojemności 74 ÷ 250Ah. Zaletą i wyróżnieniem ładowarki…

  Czytaj więcej
 • Prostownik Stef-pol EST-322 24V 25A
  • poniedziałek, 02 październik 2017

  Prostownik Stef-pol EST-322 24V 25A rzeznaczony jest do samoczynnego ładowania akumulatorów ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 70 ÷ 250Ah. Prostownik Stef-pol EST-322 24V 25A Sprawdza się przy ładowaniu akumulatorów montowany w samochodach ciężarowych.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Deep Cycle Tuborg AGM
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory do pracy buforowej Tuborg TP - posiadają elektrolit wchłonięty w separatory z włókna szklanego o bardzo dużej porowatości. Eliminuje to niebezpieczeństwo wycieków i umożliwia pracę w dowolnym położeniu (z wyjątkiem pozycji z klemami do dołu). Charakteryzują się niską rezystancją wewnętrzną, co oznacza wyższe napięcie na zaciskach oraz dłuższy czas…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Bosch T3
  • wtorek, 03 październik 2017

  Przed samochodami użytkowymi stawia się najwyższe wymagania odnośnie zasilania. Akumulatory T5, T4 i T3 firmy Bosch są specjalnie zaprojektowane aby sprostać wymaganiom stawianym przez wszystkie odbiorniki elektryczne samochodów użytkowych zapewniając pewny rozruch i komfortową podróż nawet w niekorzystnych warunkach. Akumulatory do samochodów ciężarowych Bosch to oszczędność czasu i pieniędzy. Akumulatory…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Jak kupić auto używane
  • środa, 15 maj 2019

  Samochodów przybywa każdego dnia. Według badań jest ich więcej niż ludzi w dużych miastach. Jednak czy Polacy zarabiają, aż tak dużo, że mogą sobie pozwolić na kupowanie nowych aut z salonu? Odpowiedź niestety nie będzie twierdząca, ponieważ w większości samochody kupowane w Polsce pochodzą z rynku wtórnego. Można nawet znaleźć opinie mechaników, którzy twierdzą, że jak przyjedzie do nich samochód z 2010 roku to jest to nówka. Kupowanie auta używanego wcale nie należy do najprostszych rzeczy i właśnie, dlatego warto zainteresować się tym tematem. Przed czym się ustrzec i co sprawdzić przed zakupem samochodu od handlarza albo z aukcji internetowych. To wszystko…

  Czytaj więcej
 • Jak dbać o kondycję samochodu i nie zbankrutować?
  • środa, 15 maj 2019

  Właściwy stan techniczny samochodu to nie tylko poczucie komfortu i niezawodność pojazdu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Stan ten gwarantuje regularna wymiana części eksploatacyjnych i dopilnowanie podstawowych obowiązków serwisowych. Zaniedbania na tym polu oznaczają skrócenie żywotność pojazdu, a także skutkują zwiększonymi wydatkami.

  Czytaj więcej
 • Do czego służy przetwornica samochodowa i jak ją wybrać?
  • sobota, 11 maj 2019

  Prawie każdy kierowca oraz pasażer zadawał sobie kiedyś pytanie, jak poradzić sobie w sytuacji gdy rozładuje się telefon albo laptop. W aucie znajduje się stale ładowany akumulator, z którego bez problemu korzystają wszelkie samochodowe urządzenia, takie jak światła (w środku i na zewnątrz), klimatyzacja czy radio. Oczywiście można skorzystać ze specjalnych ładowarek samochodowych umożliwiających podłączenie określonych urządzeń. Jednak znacznie prościej byłoby, gdyby można było skorzystać ze zwykłego gniazdka elektrycznego jak w ścianie w domu. Odpowiedzią jest przetwornica samochodowa.'

  Czytaj więcej
 • Zużyte sprzęgło - na co zwrócić uwagę
  • czwartek, 09 maj 2019

  Sprzęgło samochodowe jest to mechanizm służący do połączenia dwóch wałów - czynnego (napędowego) i biernego (napędzanego) - w celu przeniesienia momentu obrotowego. Objawy nieprawidłowo działającego sprzęgła są najczęściej łatwe do zaobserwowania, ale istnieją też takie, które łatwo pomylić z inną awarią.

  Czytaj więcej

News

 • Akumulatory Rocket
  • piątek, 10 maj 2019

  Na polskim rynku pojawiła się ostatnio firma Rocket, producent zespołów baterii, który od 28 lat z powodzeniem tworzy akumulatory samochodowe. Rocket Batt to firma założona prawie 30 lat temu. Długa tradycja i ciągłe dążenie do doskonalenia technologii, a także procesu produkcji, w szybkim tempie pcha do przodu przedsiębiorstwo, które nie spoczywa na laurach, dbając o ciągły rozwój. Akumulatory Rocket można znaleźć między innymi w nowych samochodach marki KIA, która zasłynęła ostatnio z trwałości komponentów i wysokiej jakości produkowanych samochodów. Firma współpracuje również z takimi markami jak Ford czy Samsung. Zaufanie tak dużych klientów, mocno przemawia za jakością oferowanych podzespołów.

  Czytaj więcej
 • Najnowszy sedan Cadillac'a - CT5
  • niedziela, 05 maj 2019

  Salony samochodowe przyciągają wielu miłośników motoryzacji i są okazją do zaprezentowania nie tylko bieżącej oferty koncernów samochodowych czy prototypów, ale także premier nowych modeli. Kwiecień tego roku przyniósł dwie tego typu imprezy. Jedną z nich był salon w Szanghaju, odbywający się w dniach 16-25 kwietnia, a drugą jej amerykański odpowiednik w Nowym Jorku, trwający od 19 do 29 kwietnia. To właśnie amerykańska impreza przyniosła prezentację najnowszego sedana Cadillac’a – CT5.

  Czytaj więcej
 • Najnowsze technologie w służbie motoryzacji
  • czwartek, 02 maj 2019

  Minie jeszcze wiele czasu zanim inteligentne samochody wyjadą na ulicę i zastąpią taksówkarzy i innych kierowców. Nie oznacza to jednak, że cała branża spoczywa na laurach. Wręcz przeciwnie. Nowe technologie są stale rozwijane i powoli wkraczają na drogi. Większość nowinek technologicznych dotyczy powiązań motoryzacji z systemami informatycznymi, ale zdarzają się także odkrycia, które zmieniają coś, co na pozór dopracowane jest już do perfekcji.

  Czytaj więcej
 • Nowy VW Golf 8 - dlaczego możemy być pewni jego sukcesu?
  • czwartek, 02 maj 2019

  Nowy Volkswagen Golf 8 nadchodzi wielkimi krokami! Ostatnio internet obiegły fotografie tego prawdopodobnie najbardziej wyczekiwanego kompaktu na świecie. Golf z pewnością może zostać uznany za prawdziwą ikonę designu i stylu "ewolucji", gdyż niemal nigdy nie wyszedł on poza narzucone ramy stylistyczne. Każda generacja czerpie garściami ze swojego poprzednika, często oczy niewprawnych obserwatorów... mylą nowego Golfa ze starym. Nie inaczej jest i tym razem. Ostatnio opublikowane zdjęcia każą nam sądzić, iż o rewolucji nie mam mowy. Nowy VW Golf 8 to wciąż ten sam uwielbiany przez wszystkich kompakt, symbol klasy średniej i pojazdu niezawodnego, punkt odniesienia dla większości nowo powstających konstrukcji.

  Czytaj więcej