Co to jest detailing i co warto o nim wiedzieć?

03 maj 2019
Co to jest detaling i co warto o nim wiedzieć?

Usługi detailingu samochodowego zyskują na popularności. Można powiedzieć, że to prawdziwe spa dla samochodu, gdyż detailing porównywany jest do ,,kuracji odmładzających'' samochód. Dzięki niej można uzyskać widoczne zmiany w wyglądzie swojego pojazdu i czerpać radość z jego nowego, świeżego wyglądu. Niejednokrotnie mijając samochody na ulicy, dziwimy się, że egzemplarze, które wyszły kilka lat temu, wyglądają niemal, jak z salonu. Biorąc pod uwagę warunki panujące w kraju oraz jakość dróg, utrzymanie karoserii w doskonałym stanie wydaje się niezwykle trudne. Konieczne jest wykonanie dodatkowych usług, które odświeżają lakier i zabezpieczają go przed szkodliwym wpływem różnych czynników.

Co to jest detailing?

detailing to zabieg, który uważany jest wręcz za sztukę. Zadaniem tego procesu jest wydobycie z samochodu jak największego blasku zarówno na jego zewnętrznej stronie, jak i w środku. Specjaliści świadczący usługi detailingu mogą sprawić, że nawet kilkuletni samochód po wizycie w zakładzie, będzie wyglądał, jakby dopiero co opuścił fabrykę. Często zdarza się tak, że osoby zajmujące się detailingiem poprawiają stan samochodu, który wyjechał z fabryki, gdyż właściciele salonów samochodowych oddają samochód jedynie po umyciu go na myjni automatycznej. detailing może nie tylko wydobyć blask z lakieru, ale często również zmniejszyć jego mat i zniwelować część rys powstałych w czasie eksploatacji. Niestety wykonanie takiego zabiegu jest niemożliwe w domowym zaciszu, gdyż do poprawek konieczne jest skorzystanie ze specjalistycznego sprzętu, dzięki któremu nasz samochód zyska wręcz nowe życie. Proces detailingu podzielić można na kilka zasadniczych etapów. 

 Czy każdy może wykonać detailing w swoim samochodzie?

Pod hasłem detailing znaleźć można szereg odgórnie przemyślanych czynności, dzięki którym specjalista odświeży wygląd naszego samochodu i nada mu nowe życie. Proces ten to przemyślany, dokładny i etapowy proces odnowy wyglądy samochodu. Ma on na celu oczyszczenie, konserwację i renowację poszczególnych elementów, które tworzą samochód. Tego typu usługę wykonać można zarówno na autach używanych, jak i takich, które dopiero opuściły fabrykę. Specjalista do spraw detailingu skupia się na renowacji nie tylko lakieru, ale również wnętrza samochodu. Nawet nowe samochody mogą posiadać otarcia powstałe w wyniku transportu, dlatego detailingiem warto zainteresować się, nawet będąc posiadaczem nowego samochodu bez względu na markę. W efekcie każdy klient odbiera wręcz nowy samochód, który razi blaskiem i świeżym wyglądem. 

Kiedy warto wykonać detailing?

Do głównych celów, dla których posiadacze samochodów decydują się na detailing jest chęć odświeżenia samochodu, bądź też podniesienia jego wartości rynkowej w momencie chęci sprzedaży. To doskonały sposób na uzyskanie wręcz nowego samochodu, który na ulicy będzie prezentował się wręcz perfekcyjnie! Wystarczy wybrać salon detailingu i cieszyć się efektami!

Rodzaje detailingu

Zasadniczo detailing podzielić można na dwa rodzaje, czyli detailing wewnętrzny i zewnętrzny. Prace, jakie specjaliści wykonują w środku, skupiają się na poprawie wyglądu tapicerki i plastików. Warto zaznaczyć, że nie chodzi tutaj tylko o odkurzanie i pranie. Każdy szczegół prac zostaje najpierw przemyślany, a później skrzętnie wykonywany przez specjalistów. Poza akcesoriami samochodu czyszczone są również listwy, uszczelki oraz drobne elementy, których właściciel samochodu nie byłby w stanie wykonać samodzielnie. Obsługa auto detailingu korzysta e specjalistycznych środków, które nie są dostępne absolutnie w żadnych sklepie motoryzacyjnym. Specjaliści detailingu mają świadomość, iż użycie niesprawdzonego preparatu może doprowadzić do jeszcze większych zniszczeń w samochodzie, dlatego wszelkie preparaty dobierane są na podstawie wieloletniego doświadczenia i stosowanie produktów różnych marek. Jeżeli weźmiemy pod uwagę auto detailing zewnętrzny, dostrzeżemy, że prace skupiają się na dokładnym czyszczeniu, konserwacji i polerowaniu lakieru. Nie chodzi tutaj jedynie o czyszczenie i polerkę. Proces poprawy wyglądu lakieru rozpoczyna się od pobrania poziomu lakieru. Do prac, jakie wykonywane są przez specjalistów detailingu zewnętrznego zaliczyć można:

 • Usuwanie smoły z lakieru,
 • usuwanie owadów,
 • usuwanie drobnych rys,
 • usuwanie zadrapań,
 • usuwanie wgnieceń,
 • pogłębienie utraconej głębi lakieru,
 • nałożenie powłok ceramicznej.

Dlaczego detailing robi się coraz bardziej popularny?

Niestety negatywne warunki środowiska oraz niegarażowanie samochodu źle wpływa na jego ogólny wygląd. Podczas jazdy od lakieru odbijają się drobne kamyki, co prowadzi do powstania rys. Warto wspomnieć tutaj również o nieuważnych pieszych, czy rowerzystach, którzy celowo, bądź też nieświadomie niszczą powłokę lakieru elementami torebki, czy kurtek przechodząc obok pojazdu lub wsiadając do swojego samochodu zaparkowanego tuż obok. Nawet niewielkie ryski obniżają wartość samochodu, dlatego coraz większa liczba kierowców pragnie odnowić stan nie tylko w trakcie eksploatacji samochodu, ale również przed jego sprzedażą. 

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Ładowarka automatyczna EST–536 36V 25A
  • niedziela, 01 październik 2017

  Ładowarka automatyczna EST–536 36V 25A przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 36V i pojemności 74 ÷ 250Ah. Ładowarka automatyczna EST–536 36V 25A  przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 36V i pojemności 74 ÷ 250Ah. Zaletą i wyróżnieniem ładowarki…

  Czytaj więcej
 • Prostownik Stef-pol EST-322 24V 25A
  • poniedziałek, 02 październik 2017

  Prostownik Stef-pol EST-322 24V 25A rzeznaczony jest do samoczynnego ładowania akumulatorów ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 70 ÷ 250Ah. Prostownik Stef-pol EST-322 24V 25A Sprawdza się przy ładowaniu akumulatorów montowany w samochodach ciężarowych.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Deep Cycle Tuborg AGM
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory do pracy buforowej Tuborg TP - posiadają elektrolit wchłonięty w separatory z włókna szklanego o bardzo dużej porowatości. Eliminuje to niebezpieczeństwo wycieków i umożliwia pracę w dowolnym położeniu (z wyjątkiem pozycji z klemami do dołu). Charakteryzują się niską rezystancją wewnętrzną, co oznacza wyższe napięcie na zaciskach oraz dłuższy czas…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Bosch T3
  • wtorek, 03 październik 2017

  Przed samochodami użytkowymi stawia się najwyższe wymagania odnośnie zasilania. Akumulatory T5, T4 i T3 firmy Bosch są specjalnie zaprojektowane aby sprostać wymaganiom stawianym przez wszystkie odbiorniki elektryczne samochodów użytkowych zapewniając pewny rozruch i komfortową podróż nawet w niekorzystnych warunkach. Akumulatory do samochodów ciężarowych Bosch to oszczędność czasu i pieniędzy. Akumulatory…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Jak kupić auto używane
  • środa, 15 maj 2019

  Samochodów przybywa każdego dnia. Według badań jest ich więcej niż ludzi w dużych miastach. Jednak czy Polacy zarabiają, aż tak dużo, że mogą sobie pozwolić na kupowanie nowych aut z salonu? Odpowiedź niestety nie będzie twierdząca, ponieważ w większości samochody kupowane w Polsce pochodzą z rynku wtórnego. Można nawet znaleźć opinie mechaników, którzy twierdzą, że jak przyjedzie do nich samochód z 2010 roku to jest to nówka. Kupowanie auta używanego wcale nie należy do najprostszych rzeczy i właśnie, dlatego warto zainteresować się tym tematem. Przed czym się ustrzec i co sprawdzić przed zakupem samochodu od handlarza albo z aukcji internetowych. To wszystko…

  Czytaj więcej
 • Jak dbać o kondycję samochodu i nie zbankrutować?
  • środa, 15 maj 2019

  Właściwy stan techniczny samochodu to nie tylko poczucie komfortu i niezawodność pojazdu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Stan ten gwarantuje regularna wymiana części eksploatacyjnych i dopilnowanie podstawowych obowiązków serwisowych. Zaniedbania na tym polu oznaczają skrócenie żywotność pojazdu, a także skutkują zwiększonymi wydatkami.

  Czytaj więcej
 • Do czego służy przetwornica samochodowa i jak ją wybrać?
  • sobota, 11 maj 2019

  Prawie każdy kierowca oraz pasażer zadawał sobie kiedyś pytanie, jak poradzić sobie w sytuacji gdy rozładuje się telefon albo laptop. W aucie znajduje się stale ładowany akumulator, z którego bez problemu korzystają wszelkie samochodowe urządzenia, takie jak światła (w środku i na zewnątrz), klimatyzacja czy radio. Oczywiście można skorzystać ze specjalnych ładowarek samochodowych umożliwiających podłączenie określonych urządzeń. Jednak znacznie prościej byłoby, gdyby można było skorzystać ze zwykłego gniazdka elektrycznego jak w ścianie w domu. Odpowiedzią jest przetwornica samochodowa.'

  Czytaj więcej
 • Zużyte sprzęgło - na co zwrócić uwagę
  • czwartek, 09 maj 2019

  Sprzęgło samochodowe jest to mechanizm służący do połączenia dwóch wałów - czynnego (napędowego) i biernego (napędzanego) - w celu przeniesienia momentu obrotowego. Objawy nieprawidłowo działającego sprzęgła są najczęściej łatwe do zaobserwowania, ale istnieją też takie, które łatwo pomylić z inną awarią.

  Czytaj więcej

News

 • Akumulatory Rocket
  • piątek, 10 maj 2019

  Na polskim rynku pojawiła się ostatnio firma Rocket, producent zespołów baterii, który od 28 lat z powodzeniem tworzy akumulatory samochodowe. Rocket Batt to firma założona prawie 30 lat temu. Długa tradycja i ciągłe dążenie do doskonalenia technologii, a także procesu produkcji, w szybkim tempie pcha do przodu przedsiębiorstwo, które nie spoczywa na laurach, dbając o ciągły rozwój. Akumulatory Rocket można znaleźć między innymi w nowych samochodach marki KIA, która zasłynęła ostatnio z trwałości komponentów i wysokiej jakości produkowanych samochodów. Firma współpracuje również z takimi markami jak Ford czy Samsung. Zaufanie tak dużych klientów, mocno przemawia za jakością oferowanych podzespołów.

  Czytaj więcej
 • Najnowszy sedan Cadillac'a - CT5
  • niedziela, 05 maj 2019

  Salony samochodowe przyciągają wielu miłośników motoryzacji i są okazją do zaprezentowania nie tylko bieżącej oferty koncernów samochodowych czy prototypów, ale także premier nowych modeli. Kwiecień tego roku przyniósł dwie tego typu imprezy. Jedną z nich był salon w Szanghaju, odbywający się w dniach 16-25 kwietnia, a drugą jej amerykański odpowiednik w Nowym Jorku, trwający od 19 do 29 kwietnia. To właśnie amerykańska impreza przyniosła prezentację najnowszego sedana Cadillac’a – CT5.

  Czytaj więcej
 • Najnowsze technologie w służbie motoryzacji
  • czwartek, 02 maj 2019

  Minie jeszcze wiele czasu zanim inteligentne samochody wyjadą na ulicę i zastąpią taksówkarzy i innych kierowców. Nie oznacza to jednak, że cała branża spoczywa na laurach. Wręcz przeciwnie. Nowe technologie są stale rozwijane i powoli wkraczają na drogi. Większość nowinek technologicznych dotyczy powiązań motoryzacji z systemami informatycznymi, ale zdarzają się także odkrycia, które zmieniają coś, co na pozór dopracowane jest już do perfekcji.

  Czytaj więcej
 • Nowy VW Golf 8 - dlaczego możemy być pewni jego sukcesu?
  • czwartek, 02 maj 2019

  Nowy Volkswagen Golf 8 nadchodzi wielkimi krokami! Ostatnio internet obiegły fotografie tego prawdopodobnie najbardziej wyczekiwanego kompaktu na świecie. Golf z pewnością może zostać uznany za prawdziwą ikonę designu i stylu "ewolucji", gdyż niemal nigdy nie wyszedł on poza narzucone ramy stylistyczne. Każda generacja czerpie garściami ze swojego poprzednika, często oczy niewprawnych obserwatorów... mylą nowego Golfa ze starym. Nie inaczej jest i tym razem. Ostatnio opublikowane zdjęcia każą nam sądzić, iż o rewolucji nie mam mowy. Nowy VW Golf 8 to wciąż ten sam uwielbiany przez wszystkich kompakt, symbol klasy średniej i pojazdu niezawodnego, punkt odniesienia dla większości nowo powstających konstrukcji.

  Czytaj więcej