Co to jest detailing i co warto o nim wiedzieć?

03 maj 2019
Co to jest detaling i co warto o nim wiedzieć?

Usługi detailingu samochodowego zyskują na popularności. Można powiedzieć, że to prawdziwe spa dla samochodu, gdyż detailing porównywany jest do ,,kuracji odmładzających'' samochód. Dzięki niej można uzyskać widoczne zmiany w wyglądzie swojego pojazdu i czerpać radość z jego nowego, świeżego wyglądu. Niejednokrotnie mijając samochody na ulicy, dziwimy się, że egzemplarze, które wyszły kilka lat temu, wyglądają niemal, jak z salonu. Biorąc pod uwagę warunki panujące w kraju oraz jakość dróg, utrzymanie karoserii w doskonałym stanie wydaje się niezwykle trudne. Konieczne jest wykonanie dodatkowych usług, które odświeżają lakier i zabezpieczają go przed szkodliwym wpływem różnych czynników.

Co to jest detailing?

detailing to zabieg, który uważany jest wręcz za sztukę. Zadaniem tego procesu jest wydobycie z samochodu jak największego blasku zarówno na jego zewnętrznej stronie, jak i w środku. Specjaliści świadczący usługi detailingu mogą sprawić, że nawet kilkuletni samochód po wizycie w zakładzie, będzie wyglądał, jakby dopiero co opuścił fabrykę. Często zdarza się tak, że osoby zajmujące się detailingiem poprawiają stan samochodu, który wyjechał z fabryki, gdyż właściciele salonów samochodowych oddają samochód jedynie po umyciu go na myjni automatycznej. detailing może nie tylko wydobyć blask z lakieru, ale często również zmniejszyć jego mat i zniwelować część rys powstałych w czasie eksploatacji. Niestety wykonanie takiego zabiegu jest niemożliwe w domowym zaciszu, gdyż do poprawek konieczne jest skorzystanie ze specjalistycznego sprzętu, dzięki któremu nasz samochód zyska wręcz nowe życie. Proces detailingu podzielić można na kilka zasadniczych etapów. 

 Czy każdy może wykonać detailing w swoim samochodzie?

Pod hasłem detailing znaleźć można szereg odgórnie przemyślanych czynności, dzięki którym specjalista odświeży wygląd naszego samochodu i nada mu nowe życie. Proces ten to przemyślany, dokładny i etapowy proces odnowy wyglądy samochodu. Ma on na celu oczyszczenie, konserwację i renowację poszczególnych elementów, które tworzą samochód. Tego typu usługę wykonać można zarówno na autach używanych, jak i takich, które dopiero opuściły fabrykę. Specjalista do spraw detailingu skupia się na renowacji nie tylko lakieru, ale również wnętrza samochodu. Nawet nowe samochody mogą posiadać otarcia powstałe w wyniku transportu, dlatego detailingiem warto zainteresować się, nawet będąc posiadaczem nowego samochodu bez względu na markę. W efekcie każdy klient odbiera wręcz nowy samochód, który razi blaskiem i świeżym wyglądem. 

Kiedy warto wykonać detailing?

Do głównych celów, dla których posiadacze samochodów decydują się na detailing jest chęć odświeżenia samochodu, bądź też podniesienia jego wartości rynkowej w momencie chęci sprzedaży. To doskonały sposób na uzyskanie wręcz nowego samochodu, który na ulicy będzie prezentował się wręcz perfekcyjnie! Wystarczy wybrać salon detailingu i cieszyć się efektami!

Rodzaje detailingu

Zasadniczo detailing podzielić można na dwa rodzaje, czyli detailing wewnętrzny i zewnętrzny. Prace, jakie specjaliści wykonują w środku, skupiają się na poprawie wyglądu tapicerki i plastików. Warto zaznaczyć, że nie chodzi tutaj tylko o odkurzanie i pranie. Każdy szczegół prac zostaje najpierw przemyślany, a później skrzętnie wykonywany przez specjalistów. Poza akcesoriami samochodu czyszczone są również listwy, uszczelki oraz drobne elementy, których właściciel samochodu nie byłby w stanie wykonać samodzielnie. Obsługa auto detailingu korzysta e specjalistycznych środków, które nie są dostępne absolutnie w żadnych sklepie motoryzacyjnym. Specjaliści detailingu mają świadomość, iż użycie niesprawdzonego preparatu może doprowadzić do jeszcze większych zniszczeń w samochodzie, dlatego wszelkie preparaty dobierane są na podstawie wieloletniego doświadczenia i stosowanie produktów różnych marek. Jeżeli weźmiemy pod uwagę auto detailing zewnętrzny, dostrzeżemy, że prace skupiają się na dokładnym czyszczeniu, konserwacji i polerowaniu lakieru. Nie chodzi tutaj jedynie o czyszczenie i polerkę. Proces poprawy wyglądu lakieru rozpoczyna się od pobrania poziomu lakieru. Do prac, jakie wykonywane są przez specjalistów detailingu zewnętrznego zaliczyć można:

 • Usuwanie smoły z lakieru,
 • usuwanie owadów,
 • usuwanie drobnych rys,
 • usuwanie zadrapań,
 • usuwanie wgnieceń,
 • pogłębienie utraconej głębi lakieru,
 • nałożenie powłok ceramicznej.

Dlaczego detailing robi się coraz bardziej popularny?

Niestety negatywne warunki środowiska oraz niegarażowanie samochodu źle wpływa na jego ogólny wygląd. Podczas jazdy od lakieru odbijają się drobne kamyki, co prowadzi do powstania rys. Warto wspomnieć tutaj również o nieuważnych pieszych, czy rowerzystach, którzy celowo, bądź też nieświadomie niszczą powłokę lakieru elementami torebki, czy kurtek przechodząc obok pojazdu lub wsiadając do swojego samochodu zaparkowanego tuż obok. Nawet niewielkie ryski obniżają wartość samochodu, dlatego coraz większa liczba kierowców pragnie odnowić stan nie tylko w trakcie eksploatacji samochodu, ale również przed jego sprzedażą. 

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Ładowarka Stef-pol EST-514 12V 15A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-514 12V 15A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 34 ÷ 150Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego…

  Czytaj więcej
 • CTEK ON BOARD CHARGING
  • czwartek, 02 listopad 2017

  System ładowania CTEK ON BOARD CHARGING pozwala cieszyć się maksymalną pojemnością baterii, jest również idealną ładowarką dla pojazdów bez dostępu do sieci.

  Tags: CTEK
  Czytaj więcej
 • Urządzenie rozruchowe EST-800 12V 800A
  • niedziela, 01 październik 2017

  Urządzenie rozruchowe EST-800 12V 800A - Przenośne urządzenie rozruchowe BOOSTER przeznaczone jest do rozruchu silnika w trudnych warunkach a także do zasilania urządzeń na napięcie DC 12V np.: TV, radia, komputera, żarówki itp.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Centra EFB
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Przeznaczona jest do pojazdów mikrohybrydowych wyposażonych w system Start & Stop. Dzięki technologii EFB akumulatory tego typu zapewniają optymalne działanie w ekstremalnych zastosowaniach pracy pojazdu jakim jest system Start & Stop. Auto wyposażone w taki system wykonuje w ciągu doby nawet kilkadziesiąt razy większą ilość rozruchów niż samochodów bez tego…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Serwis klimatyzacji Ciechanów – Kiedy dokonać serwisu w pojazdach.
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Regularne czyszczenie i serwisowanie klimatyzacji to konieczność, jeśli zależy nam na tym, by móc cieszyć się z niższej temperatury w nagrzanym samochodzie. Warto również pamiętać o tym, że oprócz chłodzenia, klimatyzacja oczyszcza powietrze. Jeśli działa sprawnie i jest włączona, może skutecznie zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów. Ponadto dzięki niej w powietrzu nie ma pyłków ani kurzu. Czyste powietrze w samochodzie pozwala uniknąć groźnych chorób, takich jak legionelloza, która bardzo przypomina ciężkie zapalenie płuc.

  Czytaj więcej
 • Korzystanie z samochodu bez jego kupowania
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Korzystanie z samochodu należy do wygodnych rozwiązań. Wsiadając do niego, można w komfortowych warunkach przejechać z miejsca na miejsce. Jeśli nie ma się własnego, można skorzystać z oferty udzielanej w ramach usługi wynajem aut.

  Czytaj więcej
 • Jak często należy wymieniać filtr powietrza?
  • sobota, 15 czerwiec 2019

  Filtry są częściami eksploatacyjnymi pojazdu, ulegającymi codziennym zabrudzeniom, mającym wpływ na pracę silnika. Podczas regularnego serwisu motocykla jednym z elementów, o których trzeba pamiętać, jest filtr powietrza. Mocno zanieczyszczony, może prowadzić do zaburzenia trwałości, a nawet uszkodzenia jednostki napędowej.

  Czytaj więcej
 • Od czego zależy żywotność opony
  • poniedziałek, 08 lipiec 2019

  Dzisiejsze konstrukcje samochodów, a przede wszystkim wyśrubowane parametry techniczne, nastawione są na zapewnienie jak najlepszych osiągów. Dzieje się tak dlatego, że takie są podstawowe oczekiwania podażowe, stąd produkcja aut ukierunkowana jest bardziej na aspekty wizualne i technologiczne, niż na bezpieczeństwo. Klienci zapominają, że jeździe takim autem, towarzyszą olbrzymie przeciążenia, potencjalnie zagrażające bezpieczeństwu. W sytuacji, kiedy pojazd jest nowy, a wszystkie systemy kontrolujące i stabilizujące są w pełni sprawne, to ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji samochodu jest stosunkowo niewielkie. Problem zaczyna być poważny, w momencie, gdy pojazd ma już swoje lata, a na dodatek właściciel nie przywiązuje należytej uwagi do elementów, jakie tak naprawdę mają…

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej