Zużyte sprzęgło - na co zwrócić uwagę

09 maj 2019
Zużyte sprzęgło

Sprzęgło samochodowe jest to mechanizm służący do połączenia dwóch wałów - czynnego (napędowego) i biernego (napędzanego) - w celu przeniesienia momentu obrotowego. Objawy nieprawidłowo działającego sprzęgła są najczęściej łatwe do zaobserwowania, ale istnieją też takie, które łatwo pomylić z inną awarią.

Objawy nieprawidłowości pracy sprzęgła

Do najczęściej zauważanych objawów nieprawidłowej pracy zespołu sprzęgła zaliczamy:

 • niemożność włączenia pierwszego lub wstecznego biegu podczas pracy silnika, przy zgaszonym silniku można włączyć biegi bez trudu
 • odczuwamy intensywny, nieprzyjemny zapach w pojeździe - przyczyną jest najczęściej spalone sprzęgło
 • ślizganie się sprzęgła - przy puszczonym sprzęgle i włączonym biegu, nie dochodzi do przyspieszenia, wzrastają tylko obroty silnika - takie objawy przemawiają za zużyciem tarczy sprzęgła
 • nietypowe szumy ze skrzyni biegów, świadczące najczęściej o zużyciu łożyska oporowego
 • szarpanie przy ruszaniu pojazdem, najczęściej jest to spowodowane zużyciem koła dwumasowego lub tłumików drgań w tarczy sprzęgła
 • konieczność puszczenia pedała sprzęgła prawie do końca przy włączonym biegu, aby samochód ruszył - najczęściej przyczyną jest  zużyciem okładzin ciernych

Zużycie sprzęgła - najczęstsze objawy

    Do typowych objawów zużycia tarczy lub docisku sprzęgła należy ślizganie się sprzęgła, nietypowe dźwięki słyszalne ze strony skrzyni biegów, zmieniające się po wciśnięciu pedału sprzęgła, niemożność  włączenia pierwszego lub wstecznego biegu, a co za tym idzie - unieruchomienie pojazdu, konieczność dwukrotnego wysprzęglenia w celu włączenia pierwszego biegu, szarpanie przy ruszaniu pojazdu czy zaolejenie tarczy. Objawy takie zaobserwowane przy użytkowaniu starszego sprzęgła, mogą świadczyć o jego znacznym zużyciu i konieczności wymiany sprzęgła na nowe. Jeżeli jednak podobne sytuacje zauważymy już po wymianie sprzęgła na nowe, będzie to świadczyło o niepoprawnym zamontowaniu sprzęgła, jego złym dopasowaniu do danego modelu pojazdu lub niskiej jakości. Sprzęgło źle dobrane lub wykonane z niskiej jakości materiałów, będzie powodowało znaczny dyskomfort podczas użytkowania i zużyje się w zdecydowanie krótszym czasie, niż miałoby to miejsce w przypadku dobrego jakościowo mechanizmu.

Dowiedz się więcej o sprzęgłach i kołach dwumasowych: https://www.sprzegla24.pl/blog/

Ocena stanu sprzęgła

    Nie ma możliwości zdiagnozowania przyczyny nieprawidłowego działania zespołu sprzęgła bez jego całkowitego demontażu. Tylko w takim przypadku mechanik ma możliwość ocenić, który element wymaga wymiany. Nie zawsze występuje konieczność wymiany sprzęgła na nowe. Czasem do wystąpienia podobnych objawów, szczególnie w samochodach starszego typu, prowadzi np. uszkodzenie linki lub łapy sprzęgła. Przy awarii koła dwumasowego będzie dochodziło do szarpania przy ruszaniu, praca silnika na biegu jałowym będzie nierówna, mogą pojawić się silne wibracje, mogące przenosić się nawet na cały pojazd i nietypowe dźwięki podczas przyspieszania. Niestety może się jednak zdarzyć, że konieczna będzie wymiana sprzęgła na nowe. Przed zakupem  sprzęgła warto zasięgnąć porady fachowca, który zarekomenduje nam zakup konkretnego sprzęgła, niekoniecznie droższego niż inne, ale od sprawdzonego producenta. Należy zwrócić uwagę nie tylko na wymiary sprzęgła, ale również na pozostałe parametry np. moc oraz moment obrotowy pojazdu.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Ładowarka Stef-pol EST-514 12V 15A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-514 12V 15A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 34 ÷ 150Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego…

  Czytaj więcej
 • CTEK ON BOARD CHARGING
  • czwartek, 02 listopad 2017

  System ładowania CTEK ON BOARD CHARGING pozwala cieszyć się maksymalną pojemnością baterii, jest również idealną ładowarką dla pojazdów bez dostępu do sieci.

  Tags: CTEK
  Czytaj więcej
 • Urządzenie rozruchowe EST-800 12V 800A
  • niedziela, 01 październik 2017

  Urządzenie rozruchowe EST-800 12V 800A - Przenośne urządzenie rozruchowe BOOSTER przeznaczone jest do rozruchu silnika w trudnych warunkach a także do zasilania urządzeń na napięcie DC 12V np.: TV, radia, komputera, żarówki itp.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Centra EFB
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Przeznaczona jest do pojazdów mikrohybrydowych wyposażonych w system Start & Stop. Dzięki technologii EFB akumulatory tego typu zapewniają optymalne działanie w ekstremalnych zastosowaniach pracy pojazdu jakim jest system Start & Stop. Auto wyposażone w taki system wykonuje w ciągu doby nawet kilkadziesiąt razy większą ilość rozruchów niż samochodów bez tego…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Serwis klimatyzacji Ciechanów – Kiedy dokonać serwisu w pojazdach.
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Regularne czyszczenie i serwisowanie klimatyzacji to konieczność, jeśli zależy nam na tym, by móc cieszyć się z niższej temperatury w nagrzanym samochodzie. Warto również pamiętać o tym, że oprócz chłodzenia, klimatyzacja oczyszcza powietrze. Jeśli działa sprawnie i jest włączona, może skutecznie zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów. Ponadto dzięki niej w powietrzu nie ma pyłków ani kurzu. Czyste powietrze w samochodzie pozwala uniknąć groźnych chorób, takich jak legionelloza, która bardzo przypomina ciężkie zapalenie płuc.

  Czytaj więcej
 • Korzystanie z samochodu bez jego kupowania
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Korzystanie z samochodu należy do wygodnych rozwiązań. Wsiadając do niego, można w komfortowych warunkach przejechać z miejsca na miejsce. Jeśli nie ma się własnego, można skorzystać z oferty udzielanej w ramach usługi wynajem aut.

  Czytaj więcej
 • Jak często należy wymieniać filtr powietrza?
  • sobota, 15 czerwiec 2019

  Filtry są częściami eksploatacyjnymi pojazdu, ulegającymi codziennym zabrudzeniom, mającym wpływ na pracę silnika. Podczas regularnego serwisu motocykla jednym z elementów, o których trzeba pamiętać, jest filtr powietrza. Mocno zanieczyszczony, może prowadzić do zaburzenia trwałości, a nawet uszkodzenia jednostki napędowej.

  Czytaj więcej
 • Od czego zależy żywotność opony
  • poniedziałek, 08 lipiec 2019

  Dzisiejsze konstrukcje samochodów, a przede wszystkim wyśrubowane parametry techniczne, nastawione są na zapewnienie jak najlepszych osiągów. Dzieje się tak dlatego, że takie są podstawowe oczekiwania podażowe, stąd produkcja aut ukierunkowana jest bardziej na aspekty wizualne i technologiczne, niż na bezpieczeństwo. Klienci zapominają, że jeździe takim autem, towarzyszą olbrzymie przeciążenia, potencjalnie zagrażające bezpieczeństwu. W sytuacji, kiedy pojazd jest nowy, a wszystkie systemy kontrolujące i stabilizujące są w pełni sprawne, to ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji samochodu jest stosunkowo niewielkie. Problem zaczyna być poważny, w momencie, gdy pojazd ma już swoje lata, a na dodatek właściciel nie przywiązuje należytej uwagi do elementów, jakie tak naprawdę mają…

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej