Mieszanie elektrolitu czyli zapobieganie stratyfikacji elektrolitu
Wyróżniony

21 maj 2019
Mieszanie elektrolitu

Przed każdorazowym ładowaniem akumulatora warto sprawdzić poziom elektrolitu, dzięki czemu zapobiegniemy tak zwanemu przeładowaniu napięcia na biegunach. W celu sprawdzenia poziomu elektrolitu wystarczy przechylić akumulator w tył i w przód lub tez użyć specjalistycznego, profesjonalnego miernika poziomu elektrolitu. 

Dlaczego warto sprawdzać poziom elektrolitu w akumulatorze?

Elektrolit to nic innego jak mieszanka wody i kwasu. W momencie długotrwałego postoju samochodu kwas zbiega się na dole akumulatora i zwiększa swoją gęstość. To niepożądane zjawisko. Górne części, które zawierają elektrolit o mniejszej gęstości, są zwyczajnie nienaładowane. Sytuacja ta powoduje tak zwany efekt zwiększonego napięcia na obu biegunach. W rezultacie akumulator nie jest naładowany w pełni, a jego pojemność drastycznie spada. Zjawisko to nosi nazwę stratyfikacji elektrolitu. 

Czy mieszanie elektrolitu jest bezpieczne?

Osoby, które nie mają doświadczenia motoryzacyjnego nie powinny podejmować trud samodzielnego naprawiania akumulatora. Taka sytuacja może skończyć się całkowitą destrukcją akumulatora, co prowadzi do powstania niepożądanego zjawiska. Mieszanie elektrolitu powinno odbywać się z użyciem prostownika ze sterowaniem elektronicznym prądu stałego oraz stabilizacją napięcia. To on przerwie automatycznie ładowanie, kiedy wartość osiągnie 14,4 V. To niezwykle ważne, gdyż ładowanie akumulatora powyżej tej wartości doprowadza do szybkiego rozpadu wszelkich cząsteczek wody, co w efekcie doprowadzi do użytku elektrolitu, czyli do wyparowania wody. 

Czy można naprawić stary, zasiarczony akumulator?

To niełatwy i długotrwały proces, jednak jest to możliwy sposób na uratowanie starego, zasiarczonego akumulatora. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że mowa o akumulatorze, w którym nie doszło do zasiarczenia płyt. W przeciwnym wypadku proces ten zakończy się fiaskiem. W momencie rozwarstwienia się elektrolitu w akumulatorze ołowiano-kwasowym, wystarczy przeprowadzić wspomniane już mieszanie elektrolitu, czyli nic innego, jak ładowanie wyrównujące. Inną metodą, nieco trudniejszą, jednak bardzo skuteczną jest rekrystalizacja. Proces ten polega na rozpuszczaniu dużych kryształków siarczanu ołowiu, które występują w przewodach. Proces ten możliwy jest dzięki specjalistycznej procedurze ładowania odsiarczającego. Niestety praca ta bywa trudna i czasochłonna.

Na czym polega proces stratyfikacji elektrolitu?

Rozwarstwienie elektrolitu to zazwyczaj najczęstsza przyczyna uszkodzeń akumulatora. Zjawisko stratyfikacji elektrolitu zachodzi w akumulatorach kwasowo-ołowiowych. Zazwyczaj znane jest na krótkotrwałym polu. Niestety doświadczenia nie ukazały, jaki wpływ ma to zjawisko na długotrwały okres, tak jak w pojazdach elektrycznych, w których dobra jakość funkcjonowania akumulatora musi być stale zapewniania pojazdowi. Stratyfikacja, czyli rozwarstwienie się elektrolitu to koncentrowanie się na dolnych jego częściach. W tym miejscu elektrolit staje się gęstszy, natomiast w górnych jego partiach jest on rzadszy, a sam akumulator staje się nienaładowany. Co ciekawe, nie jest to błąd akumulatora, a jedynie wynik nieodpowiedniej eksploatacji. 

Dlaczego warto dbać o akumulator i przeprowadzać jego przeglądy?

Niestety bardzo często zapominamy o tym, jak akumulator jest ważny i przypominamy sobie o jego istnieniu dopiero wtedy, kiedy samochód nie chce odpalić. Niestety w takich przypadkach może powstać wiele problemów z akumulatorem i nastąpić może konieczność powtórnego jego zakupu. Zasiarczony akumulator można w niektórych sytuacjach uratować, poprzez zastosowanie ładowania ładunku wyrównującego. Dzięki uzupełnianiu elektrolitu akumulator może działać znacznie dłużej, niż zakładaliśmy, a zakup nowej baterii nie będzie konieczny. Mieszanie elektrolitu to czynność, która wymaga przynajmniej niewielkich umiejętności w obsłudze z akumulatorem. W razie problemów należy skontaktować się z mechanikiem. Do zasiarczenia akumulatora nie dojdzie wtedy, kiedy jego przeglądy i uzupełnianie elektrolitu stanie się nawykiem kierowcy. 

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Urządzenie rozruchowe EST-800 12V 800A
  • niedziela, 01 październik 2017

  Urządzenie rozruchowe EST-800 12V 800A - Przenośne urządzenie rozruchowe BOOSTER przeznaczone jest do rozruchu silnika w trudnych warunkach a także do zasilania urządzeń na napięcie DC 12V np.: TV, radia, komputera, żarówki itp.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Optima Yellow Top
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory OPTIMA Yellow Top to gama akumulatorów, wykonana w unikalnej technologii płyt spiralnych SPIRACELL, została zaprojektowana specjalnie do obsługi dodatkowego wyposażenia pojazdów, charakteryzująca się możliwością pracy w cyklach tzw. „ głębokiego rozładowania", będąc jednocześnie źródłem energii rozruchowej. Dzięki swej unikatowej konstrukcji jest odporna na wibracje i przechyły. Akumulatory typu Optima…

  Czytaj więcej
 • Optima Red Top - akumulator rozruchowy o najwyższej wydajności
  • poniedziałek, 13 listopad 2017

  Akumulatory Optima Red Top już sam wygląd jest ekscytujący. Akumulatory OPTIMA stworzone do samochodów tuningowych, ciężarówek, SUV i 4x4, wytrzymują wysokie temperatury powstające pod maską pojazdów wyposażonych w silniki o wysokiej mocy. Zamknięte ogniwa skutecznie chronią przed rozlaniem, nawet w razie instalacji na boku. Nie ma ryzyka potencjalnego uszkodzenia przez…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Bosch do motocykli
  • wtorek, 03 październik 2017

  Akumulatory Bosch do motocykli - Off-road czy turystyka motocyklowa, 6 V lub 12 V… Bosch ma odpowiedź na potrzeby użytkowników motocykli, dokładnie dopasowaną do poszczególnych wymagań. Wszystkie akumulatory Bosch M4 i M6 mają w komplecie pojemnik z elektrolitem. Dzięki temu, że do każdego akumulatora jest dołączona idealnie wymagana ilość elektrolitun…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Akumulatory motocyklowe - jak przechowywać je po sezonie?
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Akumulatory motocyklowe są narażone na negatywne działanie czynników zewnętrznych, dlatego też warto je po sezonie odpowiednio przechowywać, aby nie skrócić żywotności akumulatora. Nie wszyscy motocykliści zdają sobie sprawę z tego, że akumulatory w ich maszynach mogą się bardzo szybko zużyć, jeśli nie będą po sezonie właściwie przechowywane. Po zakończeniu sezonu najlepszym rozwiązaniem będzie więc zdemontowanie akumulatora i pozostawienie go w ciemnym pomieszczeniu, może to być garaż. Nie powinien być narażony na nadmierne promieniowanie słoneczne oraz skoki temperatur. Najlepiej jeśli będzie to miejsce wentylowane, wtedy też z akumulatorem przed kolejnym sezonem nie stanie się nic złego. Zdecydowanie lepiej wybierać nieco chłodniejsze…

  Czytaj więcej
 • Czynniki negatywnie działające na akumulator
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Akumulator jest elementem niezbędnym w każdym pojeździe. W samochodach, w których najczęściej spotkamy akumulator kwasowo-ołowiowy, służy do rozruchu podczas włączania zapłonu pojazdu. Jak każdy często eksploatowany element, również akumulator ulega stopniowemu niszczeniu, wykazując coraz gorsze parametry. Istnieją także pewne czynniki, negatywnie działające na akumulator, znacząco przyspieszające jego degenerację.

  Czytaj więcej
 • Ekologia w kwestii użytkowania akumulatora
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Chociaż akumulator to niezbędne wyposażenie nie tylko w przypadku samochodu i jego wynalezienie było dla ludzkości niezwykle pożyteczne, to już sam jego skład chemiczny nie jest tak przyjazny, ani dla ludzi, ani dla środowiska. Elektrolit, ołów i lit to substancje, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Z tego powodu niezwykle ważne jest zadbanie, by akumulator posłużył nam jak najdłużej, a co za tym idzie, aby jego produkcja nie musiała wzrastać wraz ze zwiększonym zapotrzebowaniem. Jak więc ekomyślenie przekłada się w praktyce na użytkowanie tego źródła prądu?

  Czytaj więcej
 • Kradzież motocykla - czy istnieje szansa uchronić się przed nią?
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Wiele osób jeździ na motocyklach. Oczywiście jego zakup wiąże się z dość dużym kosztem, jednak jest to marzenie osób związanych z motoryzacją od dawna, którzy chcieli zasiąść na własnym motocyklu i poczuć na skórze niesamowite doznania płynące z jazdy. Z motocykli korzysta się głównie w okresie wiosennym oraz letnim, chociaż coraz częściej można zauważyć motocyklistów na drogach w porze jesiennej. W ostatnich latach pojawiło się na ulicach wiele nowych jednośladów, dlatego popularność motocykli stale rośnie.

  Czytaj więcej

News

 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej
 • Producenci akumulatorów motocyklowych na polskim rynku.
  • piątek, 31 maj 2019

  Na rynku polskim dostępnych jest wiele modeli akumulatorów do motocykli. Są to niewielkie baterie ze względu na ograniczone miejsce w pojeździe, o napięciu 6V lub 12V. Cechują się zróżnicowanymi technologiami i różnorodnymi rozwiązaniami, jakie zostały w nich użyte, a także pojemnością, prądem rozruchowym i wymiarami. Wśród producentów akumulatorów motocyklowych warto wyróżnić tych, których produkty są sprawdzone i gwarantują długą pracę.

  Czytaj więcej