Mieszanie elektrolitu czyli zapobieganie stratyfikacji elektrolitu
Wyróżniony

21 maj 2019
Mieszanie elektrolitu

Przed każdorazowym ładowaniem akumulatora warto sprawdzić poziom elektrolitu, dzięki czemu zapobiegniemy tak zwanemu przeładowaniu napięcia na biegunach. W celu sprawdzenia poziomu elektrolitu wystarczy przechylić akumulator w tył i w przód lub tez użyć specjalistycznego, profesjonalnego miernika poziomu elektrolitu. 

Dlaczego warto sprawdzać poziom elektrolitu w akumulatorze?

Elektrolit to nic innego jak mieszanka wody i kwasu. W momencie długotrwałego postoju samochodu kwas zbiega się na dole akumulatora i zwiększa swoją gęstość. To niepożądane zjawisko. Górne części, które zawierają elektrolit o mniejszej gęstości, są zwyczajnie nienaładowane. Sytuacja ta powoduje tak zwany efekt zwiększonego napięcia na obu biegunach. W rezultacie akumulator nie jest naładowany w pełni, a jego pojemność drastycznie spada. Zjawisko to nosi nazwę stratyfikacji elektrolitu. 

Czy mieszanie elektrolitu jest bezpieczne?

Osoby, które nie mają doświadczenia motoryzacyjnego nie powinny podejmować trud samodzielnego naprawiania akumulatora. Taka sytuacja może skończyć się całkowitą destrukcją akumulatora, co prowadzi do powstania niepożądanego zjawiska. Mieszanie elektrolitu powinno odbywać się z użyciem prostownika ze sterowaniem elektronicznym prądu stałego oraz stabilizacją napięcia. To on przerwie automatycznie ładowanie, kiedy wartość osiągnie 14,4 V. To niezwykle ważne, gdyż ładowanie akumulatora powyżej tej wartości doprowadza do szybkiego rozpadu wszelkich cząsteczek wody, co w efekcie doprowadzi do użytku elektrolitu, czyli do wyparowania wody. 

Czy można naprawić stary, zasiarczony akumulator?

To niełatwy i długotrwały proces, jednak jest to możliwy sposób na uratowanie starego, zasiarczonego akumulatora. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że mowa o akumulatorze, w którym nie doszło do zasiarczenia płyt. W przeciwnym wypadku proces ten zakończy się fiaskiem. W momencie rozwarstwienia się elektrolitu w akumulatorze ołowiano-kwasowym, wystarczy przeprowadzić wspomniane już mieszanie elektrolitu, czyli nic innego, jak ładowanie wyrównujące. Inną metodą, nieco trudniejszą, jednak bardzo skuteczną jest rekrystalizacja. Proces ten polega na rozpuszczaniu dużych kryształków siarczanu ołowiu, które występują w przewodach. Proces ten możliwy jest dzięki specjalistycznej procedurze ładowania odsiarczającego. Niestety praca ta bywa trudna i czasochłonna.

Na czym polega proces stratyfikacji elektrolitu?

Rozwarstwienie elektrolitu to zazwyczaj najczęstsza przyczyna uszkodzeń akumulatora. Zjawisko stratyfikacji elektrolitu zachodzi w akumulatorach kwasowo-ołowiowych. Zazwyczaj znane jest na krótkotrwałym polu. Niestety doświadczenia nie ukazały, jaki wpływ ma to zjawisko na długotrwały okres, tak jak w pojazdach elektrycznych, w których dobra jakość funkcjonowania akumulatora musi być stale zapewniania pojazdowi. Stratyfikacja, czyli rozwarstwienie się elektrolitu to koncentrowanie się na dolnych jego częściach. W tym miejscu elektrolit staje się gęstszy, natomiast w górnych jego partiach jest on rzadszy, a sam akumulator staje się nienaładowany. Co ciekawe, nie jest to błąd akumulatora, a jedynie wynik nieodpowiedniej eksploatacji. 

Dlaczego warto dbać o akumulator i przeprowadzać jego przeglądy?

Niestety bardzo często zapominamy o tym, jak akumulator jest ważny i przypominamy sobie o jego istnieniu dopiero wtedy, kiedy samochód nie chce odpalić. Niestety w takich przypadkach może powstać wiele problemów z akumulatorem i nastąpić może konieczność powtórnego jego zakupu. Zasiarczony akumulator można w niektórych sytuacjach uratować, poprzez zastosowanie ładowania ładunku wyrównującego. Dzięki uzupełnianiu elektrolitu akumulator może działać znacznie dłużej, niż zakładaliśmy, a zakup nowej baterii nie będzie konieczny. Mieszanie elektrolitu to czynność, która wymaga przynajmniej niewielkich umiejętności w obsłudze z akumulatorem. W razie problemów należy skontaktować się z mechanikiem. Do zasiarczenia akumulatora nie dojdzie wtedy, kiedy jego przeglądy i uzupełnianie elektrolitu stanie się nawykiem kierowcy. 

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Varta Silver Dynamic AGM
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory Varta Silver Dynamic AGM - Wysoka jakość materiałów wykorzystanych do produkcji akumulatora Silver dynamic ( włókna szklane, elektrolit, płyty i in. ) to większy prąd rozruchu, wysoka wydajność, duża odporność na wstrząsy i wibracje, możliwość montażu akumulatora w dowolnej pozycji i łatwość utylizacji ( ochrona środowiska ). Wysokiej jakości…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory YUASA NP
  • środa, 26 wrzesień 2018

  Firma YUASA rozpoczęła produkcję kwasowo-ołowiowych akumulatorów z regulacja zaworową (VRLA tj. Valve Regulated Lead Acid battery) serii NP w roku 1958. Od momentu rozpoczęcia produkcji seria NP poddana została wielu modyfikacjom i jest dziś owocem blisko 100 letniego doświadczenia firmy. Akumulatory YUASA w dziedzinie projektowania i produkcji wtórnych źródeł energii.

  Tags: Yuasa AGM
  Czytaj więcej
 • Akumulatory Varta Black Dynamic
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory Varta Black Dynamic - W tym przypadku wysoka jakość ma szczególnie przystępną cenę. Dzięki temu niewielkim nakładem kosztów można nawet mniejszy lub starszy rocznikowo pojazd wyposażyć w pewne i niezawodne źródło energii. Zwłaszcza, gdy nie jest on wyposażony w zbyt dużą liczbę dodatkowych odbiorników energii.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Banner Backup
  • wtorek, 26 wrzesień 2017

  Dzięki zastosowaniu identycznej innowacyjnej technologii AGM, jak w wypadku „dużego“ Running Bulla, akumulator Running Bull BackUp idealnie sprawdza się jako wsparcie dla akumulatora rozruchowego. To małe źródło energii wykorzystywane jest dla pojazdów wyposażonych w system start/stop i dodatkowych urządzeń z wysokim zapotrzebowaniem na energię, jak np. dodatkowe systemy bezpieczeństwa lub…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Jak prawidłowo odłączyć i podłączyć akumulator w samochodzie.
  • niedziela, 15 wrzesień 2019

  Akumulator samochodowy to urządzenie, które powinno dobrze gromadzić energię i wskazuje na to nawet słowo "akumulować", od którego wywodzi się polska nazwa akumulatora. Łatwo więc zrozumieć (w kontekście akumulowania, czyli gromadzenia energii), że największe problemy z prawidłową pracą akumulatora pojawiają się w zimie, kiedy temperatury spadają poniżej 0 stopni Celsjusza. I zwykle wtedy także następuje konieczność wyjęcia, a następnie ponownego podłączenia akumulatora w samochodzie. Wydawać by się mogło z pozoru, że są to proste czynności, jednak lepiej nie ryzykować błędnych rozwiązań i od razu skorzystać z listy sklepów oferujących bezpłatną wymianę nowych akumulatorów:  https://akustrefa.pl/gdzie-kupic-akumulator. Zdarza się, że uszkodzenie nowego akumulatora skutkuje…

  Czytaj więcej
 • Przyczyny wybuchu akumulatora – bezpieczne ładowanie i eksploatacja.
  • niedziela, 15 wrzesień 2019

  Akumulator i prostownik – wydawać by się mogło, że to jeden z najprostszych w obsłudze duetów urządzeń jaki istnieje. Właściwie każdy fan motoryzacji podchodzi do tej kwestii z pozycji znawcy. Oczywiście wiara w siebie bywa cenną zaletą, jednak nawet w tak prozaicznych sytuacjach jak naładowanie akumulatora łatwo przerodzić może się ona w niefrasobliwość. A arogancka brawura z jaką wielu samozwańczych specjalistów w tej dziedzinie gotowa jest przystąpić do banalnych, rutynowych czynności może skończyć się nieciekawie. Skoro tylu użytkowników wszelkiego rodzaju pojazdów tak świetnie się na tym zna, to jak wytłumaczyć wciąż powtarzające się zjawisko wybuchu akumulatora, pomimo rzekomo powszechnej, rzetelnej wiedzy…

  Czytaj więcej
 • Czy warto kupić akumulator o większej pojemnośc?
  • niedziela, 15 wrzesień 2019

  Podczas zakupu akumulatora zdarza się, że sprzedawca proponuje nieco większy model niż dotychczas używany. Chociaż różnica w cenie pomiędzy mniejszym a większym akumulatorem tej samej marki zazwyczaj jest niewielka. Pojawiają się wówczas różnego rodzaju wątpliwości i pytania. Na przykład: czy ze względu na inne czynniki niż niska cena zakup ten przyniesie równie wiele korzyści i jest on rozsądny? Albo: czy chodzi tutaj o marketingową sztuczkę związaną z namawianiem klienta na zakup urządzenia, które przy jednorazowej oszczędności narazi go na późniejsze wyższe koszty związane z eksploatacją, naprawami a nawet zakupem kolejnego akumulatora po upływie stosunkowo krótkiego czasu? Tego rodzaju pytań może…

  Czytaj więcej
 • "Wężykiem, Jasiu!" - Czy warto stosować wężyk odgazowujący do akumulatora?
  • niedziela, 15 wrzesień 2019

  Każdy majster z prawdziwego zdarzenia o wężykach wie wszystko – i nierzadko jeszcze więcej. Nie tylko w hydraulice, ale nawet w przypadku rozwiązań z zakresu motoryzacyjnej elektryki wężyki stosowane bywają chętnie oraz szczodrze. Wiedzą o tym doskonale nie tylko początkujący mechanicy – i to bez skrupulatnego zapisywania tego rodzaju informacji w kajeciku. Jednak w czasach, kiedy wszystko „podawane jest na tacy” a wielu młodych kierowców może już nie pamiętać słynnych popisów kabaretu Dudek, zastosowanie wężyka, a nawet samo jego istnienie, potrafi stanowić zagadkę oraz wywoływać frustracje niektórych użytkowników – szczególnie pojazdów zaopatrzonych w akumulatory.

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej