Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

22 maj 2019
Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe (TU) biorą pod uwagę przy wyliczaniu ceny składki na OC wiele czynników. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie nakłada na zakłady ubezpieczeń zasad wyliczania ceny za OC, nie wskazuje również, które czynniki powinny mieć największy wpływ na koszt ubezpieczenia. Od czego zależy zatem cena OC?

Cena ubezpieczenia OC – co ma znaczenie?

Jeśli skorzystasz z kalkulatorów ubezpieczeń dostępnych w Internecie, to zauważysz, że wymagają one wprowadzenia wielu danych. Sprawdź np. kalkulator OC AXA Direct. Informacje te są niezbędne w celu wyliczenia składki na OC. Pamiętaj jednak, że w każdym TU wyższą wagę mogą mieć inne czynniki. Możliwe również, że w danym zakładzie ubezpieczeń dany czynnik nie wpływa na cenę OC, a w innym już tak. Oto co TU może brać pod uwagę:

 • Zniżki za bezszkodową jazdę – za każdy rok korzystania z ochrony ubezpieczeniowej, w którym z twojego OC nie zostanie wypłacone odszkodowanie, otrzymasz od TU zniżkę na OC. Najczęściej za jeden rok zakład ubezpieczeń przyzna ci 10 proc. zniżki, ale może ona wynieść również 5 czy 20 proc. – wszystko zależy od danego TU. Inny może być również czas, w jakim wypracujesz maksymalne zniżki.
 • Wiek kierowcy – to bardzo ważny czynnik. Młodzi kierowcy muszą się liczyć z tym, że ich pierwsze ubezpieczenie OC będzie stosunkowo drogie. Dlaczego? To, że nie posiadają jeszcze wypracowanych żadnych zniżek, to jedno, ale na ich niekorzyść przemawiają również statystyki wypadków. Według danych Komendy Głównej Policji w 2018 roku doszło w Polsce do 5 113 wypadków spowodowanych przez kierowców w wieku 18-24 lat. Zginęło w nich 428 osób. Ta kategoria wiekowa ma zdecydowanie najwyższy wskaźnik wypadków na 10 tys. osób – 17,5. Dla porównania druga kategoria wiekowa w kolejności to 25-39 lat z wynikiem 9,8. Dlatego jeśli jesteś młodym kierowcą, to najczęściej do 26 roku życia musisz się liczyć ze zwyżką na OC.
 • Czas posiadania prawa jazdy – znaczenie ma nie tylko wiek, ale również czas posiadania prawa jazdy. Zakład ubezpieczeń może uznać danego kierowcę za niedoświadczonego, jeśli ten ma np. mniej niż 26 lat albo posiada prawo jazdy krócej niż 3 lata, ale to również może wyglądać inaczej w każdym TU.
 • Miejsce rejestracji i użytkowania pojazdu – znaczenie ma nie tylko to, gdzie jesteś zameldowany, gdzie zarejestrowałeś pojazd, ale również gdzie najczęściej go użytkujesz. Zwykle niższą cenę za OC płacą kierowcy, którzy mieszkają w małej miejscowości i tam głównie jeżdżą swoim pojazdem, gdyż statystycznie powodują mniej wypadków.
 • Marka pojazdu i jego parametry – zakłady ubezpieczeń biorą również pod uwagę ubezpieczany pojazd. Znaczenie mogą mieć marka, model, wersja, pojemność silnika. TU analizują statystyki wypadków i wiedzą, posiadacze jakich marek czy modeli pojazdów są najczęściej sprawcami szkód. Co więcej, ten sam posiadacz zapłaci średnio nawet o kilkaset złotych więcej za OC pojazdu z silnikiem 3.0 w stosunku do pojazdu z silnikiem 1.0.
 • Stan cywilny – zakłady ubezpieczeń pytają również o stan cywilny posiadacza pojazdu oraz posiadanie dzieci. Na korzystniejszą ofertę cenową za OC od singla może liczyć posiadacz pojazdu, który założył już rodzinę. Dlaczego? Według zakładów ubezpieczeń kierowca podróżujący z żoną i dziećmi jeździ statystycznie mniej szkodowo.
 • Zadeklarowany i obecny przebieg – zazwyczaj kalkulatory ubezpieczenia OC wymagają podania aktualnego przebiegu w kilometrach oraz przebiegu zadeklarowanego na kolejny rok. Jednak nie w każdym TU ma to znaczenie.

Cena za ubezpieczenie OC

Powyżej nie wymieniliśmy wszystkich czynników. Wpływ na cenę za OC mają również zadeklarowanie innych użytkowników pojazdu niż tylko posiadacz, płatność w jednej racie, zamówienie przez Internet i nie tylko. Ile zapłacisz za OC? Sprawdź to w kalkulatorze ubezpieczeń.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Prostownik Stef-pol EST-W301 12V 6A
  • poniedziałek, 02 październik 2017

  Prostownik Stef-pol EST-W300 12V 4A - przeznaczony jest do samoczynnego ładowania akumulatorów ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 34 – 60Ah. Prostownik Stef-pol EST-W300 12V 4A Sprawdza się przy ładowaniu akumulatorów montowany w samochodach osobowych z silnikami benzynowymi.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Moll EFB
  • czwartek, 14 grudzień 2017

  Akumulatory Moll EFB - Nowo opracowany typ baterii kwasowo-ołowiowych EFB Enhanced Flooded Battery czyli akumulator kwasowo-ołowiowy o wydłużonej żywotności. Specjalnie dla samochodów ze standardowym systemem Start-Stop bez rekuperacji energii hamowania (Fiat 500 Start-Stop, Toyota Yaris Start-Stop, Ford ECOnetic) i pojazdów z dużą iloscią urządzeń elektrycznych. Płyty w akumulatorze EFB są…

  Czytaj więcej
 • Optima Blue Top - do zastosowań na jednostkach pływających
  • poniedziałek, 13 listopad 2017

  Akumulatory Optima Blue Top umożliwia dłuższą sprawność jednostek pływających. Akumulatory Optima Blue Top będzie zawsze wiernym i niezawodnym towarzyszem - niezależnie od tego, czy pływasz na jachcie, uprawiasz żeglarstwo czy też sporty motorowodne. Opatentowana technologia SpiralCell zapewnia dłuższy czas sprawności, krótsze czasy ładowania i dwukrotnie dłuższą trwałość użytkową niż tradycyjne…

  Czytaj więcej
 • Akumulator Duracell PROfessional
  • środa, 01 listopad 2017

  Akumulator Duracell Professional został zaprojektowany tak, aby dostarczać największą moc rozruchową w każdy warunkach. Dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów, dostarcza nie tylko wysokiego prądu rozruchowego, ale także posiada odporność na wstrząsy i rozładowania. Stosowany jest w pojazdach takich jak ciężarówki, autokary, pojazdy straży pożarnej, maszyny rolnicze oraz do ciężkiego sprzętu budowlanego.…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Zawieszenie gwintowane do Hondy Civic
  • wtorek, 20 sierpień 2019

  Honda Civic to jedno z tych aut, które zbierają świetne opinie zarówno od dziennikarzy motoryzacyjnych jak i zwykłych użytkowników. Niezależnie jednak od tego, jak bardzo kierowca dba o swój samochód, prędzej czy później konieczna będzie wymiana zawieszenia.

  Czytaj więcej
 • Korytarz życia - co to jest, jak go utworzyć?
  • czwartek, 08 sierpień 2019

  Podczas poruszania się samochodem kierowcy nigdy nie powinni zapominać o tym, że mają nad sobą przepisy z zakresu ruchu drogowego, do których muszą dostosować swoje zachowanie. Nieodpowiedzialne zachowanie na drodze może zakończyć się tragicznie, zwłaszcza jeśli nie ustąpi się pierwszeństwa uprzywilejowanym pojazdom, takim jak karetka. Niestety coraz częściej ludzie nie przepuszczają karetek na drogach, przez co są one cały czas spowalniane i na miejsce zdarzenia docierają po czasie, kiedy dla jakiegoś człowieka jest już za późno na ratunek. W związku z tym tak ważne jest utworzenie tzw. korytarza życia, dzięki któremu Pogotowie Ratunkowe może znaleźć się na miejscu wypadku praktycznie…

  Czytaj więcej
 • Przegrzany silnik - jak rozwiązać usterkę, przyczyny i objawy
  • czwartek, 01 sierpień 2019

  Zupełnie naturalne jest to, że każdy silnik, podczas swojej pracy, generuje duże ilości ciepła. Nierzadko z tego powodu dochodzi do przegrzania. Zazwyczaj takie sytuacje zdarzają się podczas wielogodzinnej podróży, podczas gdy silnik pracuje nieustannie na wysokich obrotach. Poniżej opisane są najczęstsze objawy przegrzania się silnika i sposoby, jak z tym problemem sobie radzić.

  Czytaj więcej
 • Awaria automatycznej skrzyni biegów objawy
  • środa, 31 lipiec 2019

  Posiadanie automatycznej skrzyni biegów to bardzo duży komfort. Coraz większa grupa kierowców wyraża swojego zadowolenie z faktu, iż posiada taki element w swoim samochodzie. Bardzo często automatyczna skrzynia wybierana jest przez kobiety, które chcą zapewnić sobie większą wygodę i pełen spokój podczas prowadzenia swojego auta. Taki rodzaj skrzyni posiada wiele zalet, jednak trzeba mieć na uwadze to, że po drodze mogą się przytrafić liczne awarie techniczne. Ich eliminowanie jest dość kosztowne, zapłaci się za to dużo więcej niż za naprawę skrzyni manualnych. 

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej