Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?
Wyróżniony

22 maj 2019
Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe (TU) biorą pod uwagę przy wyliczaniu ceny składki na OC wiele czynników. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie nakłada na zakłady ubezpieczeń zasad wyliczania ceny za OC, nie wskazuje również, które czynniki powinny mieć największy wpływ na koszt ubezpieczenia. Od czego zależy zatem cena OC?

Cena ubezpieczenia OC – co ma znaczenie?

Jeśli skorzystasz z kalkulatorów ubezpieczeń dostępnych w Internecie, to zauważysz, że wymagają one wprowadzenia wielu danych. Sprawdź np. kalkulator OC AXA Direct. Informacje te są niezbędne w celu wyliczenia składki na OC. Pamiętaj jednak, że w każdym TU wyższą wagę mogą mieć inne czynniki. Możliwe również, że w danym zakładzie ubezpieczeń dany czynnik nie wpływa na cenę OC, a w innym już tak. Oto co TU może brać pod uwagę:

  • Zniżki za bezszkodową jazdę – za każdy rok korzystania z ochrony ubezpieczeniowej, w którym z twojego OC nie zostanie wypłacone odszkodowanie, otrzymasz od TU zniżkę na OC. Najczęściej za jeden rok zakład ubezpieczeń przyzna ci 10 proc. zniżki, ale może ona wynieść również 5 czy 20 proc. – wszystko zależy od danego TU. Inny może być również czas, w jakim wypracujesz maksymalne zniżki.
  • Wiek kierowcy – to bardzo ważny czynnik. Młodzi kierowcy muszą się liczyć z tym, że ich pierwsze ubezpieczenie OC będzie stosunkowo drogie. Dlaczego? To, że nie posiadają jeszcze wypracowanych żadnych zniżek, to jedno, ale na ich niekorzyść przemawiają również statystyki wypadków. Według danych Komendy Głównej Policji w 2018 roku doszło w Polsce do 5 113 wypadków spowodowanych przez kierowców w wieku 18-24 lat. Zginęło w nich 428 osób. Ta kategoria wiekowa ma zdecydowanie najwyższy wskaźnik wypadków na 10 tys. osób – 17,5. Dla porównania druga kategoria wiekowa w kolejności to 25-39 lat z wynikiem 9,8. Dlatego jeśli jesteś młodym kierowcą, to najczęściej do 26 roku życia musisz się liczyć ze zwyżką na OC.
  • Czas posiadania prawa jazdy – znaczenie ma nie tylko wiek, ale również czas posiadania prawa jazdy. Zakład ubezpieczeń może uznać danego kierowcę za niedoświadczonego, jeśli ten ma np. mniej niż 26 lat albo posiada prawo jazdy krócej niż 3 lata, ale to również może wyglądać inaczej w każdym TU.
  • Miejsce rejestracji i użytkowania pojazdu – znaczenie ma nie tylko to, gdzie jesteś zameldowany, gdzie zarejestrowałeś pojazd, ale również gdzie najczęściej go użytkujesz. Zwykle niższą cenę za OC płacą kierowcy, którzy mieszkają w małej miejscowości i tam głównie jeżdżą swoim pojazdem, gdyż statystycznie powodują mniej wypadków.
  • Marka pojazdu i jego parametry – zakłady ubezpieczeń biorą również pod uwagę ubezpieczany pojazd. Znaczenie mogą mieć marka, model, wersja, pojemność silnika. TU analizują statystyki wypadków i wiedzą, posiadacze jakich marek czy modeli pojazdów są najczęściej sprawcami szkód. Co więcej, ten sam posiadacz zapłaci średnio nawet o kilkaset złotych więcej za OC pojazdu z silnikiem 3.0 w stosunku do pojazdu z silnikiem 1.0.
  • Stan cywilny – zakłady ubezpieczeń pytają również o stan cywilny posiadacza pojazdu oraz posiadanie dzieci. Na korzystniejszą ofertę cenową za OC od singla może liczyć posiadacz pojazdu, który założył już rodzinę. Dlaczego? Według zakładów ubezpieczeń kierowca podróżujący z żoną i dziećmi jeździ statystycznie mniej szkodowo.
  • Zadeklarowany i obecny przebieg – zazwyczaj kalkulatory ubezpieczenia OC wymagają podania aktualnego przebiegu w kilometrach oraz przebiegu zadeklarowanego na kolejny rok. Jednak nie w każdym TU ma to znaczenie.

Cena za ubezpieczenie OC

Powyżej nie wymieniliśmy wszystkich czynników. Wpływ na cenę za OC mają również zadeklarowanie innych użytkowników pojazdu niż tylko posiadacz, płatność w jednej racie, zamówienie przez Internet i nie tylko. Ile zapłacisz za OC? Sprawdź to w kalkulatorze ubezpieczeń.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

  • Prostownik Stef-pol EST-322 24V 25A
    • poniedziałek, 02 październik 2017

    Prostownik Stef-pol EST-322 24V 25A rzeznaczony jest do samoczynnego ładowania akumulatorów ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 70 ÷ 250Ah. Prostownik Stef-pol EST-322 24V 25A Sprawdza się przy ładowaniu akumulatorów montowany w samochodach ciężarowych.

    Czytaj więcej
  • Akumulatory VARTA Promotive do pojazdów użytkowych
    • środa, 20 wrzesień 2017

    Akumulatory VARTA Promotive do pojazdów użytkowych Zmiany na rynku? Żaden problem. Coraz bardziej restrykcyjne przepisy w dziedzinie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa, większa liczba samochodów ciężarowych z akumulatorem zamontowanym na tynej osi, a także wzrost ilości wyposażenia elektronicznego to czynniki, które przyspieszają zmiany na rynku. W swojej ofercie akumulatorów VARTA® Promotive…

    Czytaj więcej
  • Akumulatory ciężarowe Tuborg HD
    • środa, 20 wrzesień 2017

    Akumulator Tuborg HD to uniwersalny akumulator przeznaczony do maszyn rolniczych, sprzętu budowlanego, autokarów, minibusów o niższych wymaganiach energetycznych. System centralnego odpowietrzenia „KAMINA” plus sprawdzona i przetestowana technologia zapewnia pewny rozruch i bezproblemowe działanie w każdych warunkach.

    Czytaj więcej
  • Akumulatory Tuborg Black
    • poniedziałek, 16 październik 2017

    Akumulator Tuborg Black to uniwersalny akumulator polskiej produkcji, który jest doskonałym kompromisem między ceną a jakością. Spełnia wymagania wszystkich samochodów z podstawowym wyposażeniem. Bardzo dobre parametry rozruchowe, system centralniego odpowietrzenia "Kamina" powodują, że sprawdzi się także w autach dostawczych oraz ciężarowych. Szeroki wolumen akumulatorów Tuborg zapewnia odpowiedni wybór do każdego…

    Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

  • Akumulatory motocyklowe - jak przechowywać je po sezonie?
    • piątek, 14 czerwiec 2019

    Akumulatory motocyklowe są narażone na negatywne działanie czynników zewnętrznych, dlatego też warto je po sezonie odpowiednio przechowywać, aby nie skrócić żywotności akumulatora. Nie wszyscy motocykliści zdają sobie sprawę z tego, że akumulatory w ich maszynach mogą się bardzo szybko zużyć, jeśli nie będą po sezonie właściwie przechowywane. Po zakończeniu sezonu najlepszym rozwiązaniem będzie więc zdemontowanie akumulatora i pozostawienie go w ciemnym pomieszczeniu, może to być garaż. Nie powinien być narażony na nadmierne promieniowanie słoneczne oraz skoki temperatur. Najlepiej jeśli będzie to miejsce wentylowane, wtedy też z akumulatorem przed kolejnym sezonem nie stanie się nic złego. Zdecydowanie lepiej wybierać nieco chłodniejsze…

    Czytaj więcej
  • Czynniki negatywnie działające na akumulator
    • piątek, 14 czerwiec 2019

    Akumulator jest elementem niezbędnym w każdym pojeździe. W samochodach, w których najczęściej spotkamy akumulator kwasowo-ołowiowy, służy do rozruchu podczas włączania zapłonu pojazdu. Jak każdy często eksploatowany element, również akumulator ulega stopniowemu niszczeniu, wykazując coraz gorsze parametry. Istnieją także pewne czynniki, negatywnie działające na akumulator, znacząco przyspieszające jego degenerację.

    Czytaj więcej
  • Ekologia w kwestii użytkowania akumulatora
    • piątek, 14 czerwiec 2019

    Chociaż akumulator to niezbędne wyposażenie nie tylko w przypadku samochodu i jego wynalezienie było dla ludzkości niezwykle pożyteczne, to już sam jego skład chemiczny nie jest tak przyjazny, ani dla ludzi, ani dla środowiska. Elektrolit, ołów i lit to substancje, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Z tego powodu niezwykle ważne jest zadbanie, by akumulator posłużył nam jak najdłużej, a co za tym idzie, aby jego produkcja nie musiała wzrastać wraz ze zwiększonym zapotrzebowaniem. Jak więc ekomyślenie przekłada się w praktyce na użytkowanie tego źródła prądu?

    Czytaj więcej
  • Kradzież motocykla - czy istnieje szansa uchronić się przed nią?
    • piątek, 14 czerwiec 2019

    Wiele osób jeździ na motocyklach. Oczywiście jego zakup wiąże się z dość dużym kosztem, jednak jest to marzenie osób związanych z motoryzacją od dawna, którzy chcieli zasiąść na własnym motocyklu i poczuć na skórze niesamowite doznania płynące z jazdy. Z motocykli korzysta się głównie w okresie wiosennym oraz letnim, chociaż coraz częściej można zauważyć motocyklistów na drogach w porze jesiennej. W ostatnich latach pojawiło się na ulicach wiele nowych jednośladów, dlatego popularność motocykli stale rośnie.

    Czytaj więcej

News

  • Alternatywne źródła zasilania samochodów
    • piątek, 14 czerwiec 2019

    Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

    Czytaj więcej
  • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
    • piątek, 14 czerwiec 2019

    Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

    Czytaj więcej
  • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
    • piątek, 14 czerwiec 2019

    Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

    Czytaj więcej
  • Producenci akumulatorów motocyklowych na polskim rynku.
    • piątek, 31 maj 2019

    Na rynku polskim dostępnych jest wiele modeli akumulatorów do motocykli. Są to niewielkie baterie ze względu na ograniczone miejsce w pojeździe, o napięciu 6V lub 12V. Cechują się zróżnicowanymi technologiami i różnorodnymi rozwiązaniami, jakie zostały w nich użyte, a także pojemnością, prądem rozruchowym i wymiarami. Wśród producentów akumulatorów motocyklowych warto wyróżnić tych, których produkty są sprawdzone i gwarantują długą pracę.

    Czytaj więcej