Kradzież motocykla - czy istnieje szansa uchronić się przed nią?

14 czerwiec 2019
Kradzież motocykla - czy istnieje szansa uchronić się przed nią? Kradzież motocykla - czy istnieje szansa uchronić się przed nią?

Wiele osób jeździ na motocyklach. Oczywiście jego zakup wiąże się z dość dużym kosztem, jednak jest to marzenie osób związanych z motoryzacją od dawna, którzy chcieli zasiąść na własnym motocyklu i poczuć na skórze niesamowite doznania płynące z jazdy. Z motocykli korzysta się głównie w okresie wiosennym oraz letnim, chociaż coraz częściej można zauważyć motocyklistów na drogach w porze jesiennej. W ostatnich latach pojawiło się na ulicach wiele nowych jednośladów, dlatego popularność motocykli stale rośnie.

Właściciele motocykli powinni jednak wiedzieć jak zabezpieczyć swoje maszyny przed kradzieżą, ponieważ ta może przytrafić się każdemu. Kradzież motocykla niesie za sobą spore straty finansowe, ale też bardzo duży stres, więc zabezpieczenie jednośladu to z pewnością sprawa kluczowa. Niekoniecznie stuprocentowo bezpiecznym rozwiązaniem będzie zablokowanie kierownicy, czy też zabezpieczenia, które są montowane na kołach. Motocykliści uważają, że takie zabezpieczenia mają duży sens, jednak z biegiem czasu przekonują się, że są one mało warte.

Jak uchronić się przed kradzieżą motocykla?

Posiadacze motocykli często zadają sobie pytanie, czy przed kradzieżą można się jakoś zabezpieczyć? Niestety odpowiedź nie jest dla nich zbyt satysfakcjonująca, ponieważ nie ma złotego środka, który mógłby odstraszyć złodzieja. Oczywiście najlepiej będzie przechowywać motocykl w solidnym garażu, do którego trudno dostać się osobom trzecim, jednak nie każdy ma taką możliwość. Ponadto warto zdecydować się na zastosowanie podstawowych zabezpieczeń, wymienionych powyżej. Mało doświadczeni złodzieje nie będą w stanie ich sforsować, a co za tym idzie uda się ochronić swoją maszynę. W wielu przypadkach złodzieje mają jednak doświadczenie, dlatego kradzież motocykla nie jest dla nich trudnym do zrealizowania procederem. Wypatrują ofiarę, obserwują ją przynajmniej przez kilka dni, a następnie podjeżdżają pod jej dom busem lub samochodem ciężarowym, aby szybciej załadować maszynę na pokład i odjechać z nią w siną dal.

Co złodzieje robią ze skradzionymi maszynami?

Skradzione maszyny są łakomym kąskiem na rynku motoryzacyjnym, dlatego złodziejom nie jest trudno je sprzedać po dobrej cenie. Oczywiście muszą wtedy działać bardzo szybko, jednak jeśli już decydują się na kradzież motocykla, to z reguły mają upatrzonego kupca na maszynę. W innych sytuacjach maszyny są wywożone za granicę lub też przechowywane przez jakiś czas i rozbierane na części pierwsze, na czym również można zarobić naprawdę duże pieniądze. Widać wyraźnie, że kradzież motocykla może się złodziejowi bardzo opłacić, dlatego do takich zdarzeń dochodzi coraz częściej zwłaszcza wtedy, gdy ludzie nie decydują się na zakup jakichkolwiek zabezpieczeń. Warto chociaż prowizorycznie zabezpieczyć swoją maszynę, ponieważ dzięki temu można odstraszyć potencjalnego złodzieja i sprawić, że zrezygnuje on z zaplanowanego skoku na upatrzoną maszynę.

Jakie kroki wykonać po kradzieży motocykla?

Kradzież motocykla to dla wielu osób traumatyczne przeżycie, jednak szybko trzeba stanąć na nogi i zacząć racjonalnie myśleć, dzięki czemu pojawi się spora szansa na odzyskanie maszyny. Zainteresowani w pierwszej kolejności powinni:

 • zgłosić sprawę na policję,
 • zabezpieczyć miejsce kradzieży,
 • przeszukać pobliskie warsztaty.

W niektórych przypadkach udaje się odzyskać motocykle, chociaż złodzieje najczęściej na pozyskane w nielegalny sposób maszyny mają swój plan i konsekwentnie go realizują zanim odpowiednie służby zajmą się zbadaniem całej sprawy. Oczywiście dobrym wyborem dla posiadaczy motocykli jest wyposażenie maszyny w system lokalizacji, dzięki czemu nawet po kradzieży będzie szansa na zlokalizowanie go w innym miejscu. Może się tak zdarzyć, że złodzieje wykryją lokalizatory, lecz można umieścić je w trudno dostępnych miejscach, tak aby nie były na pierwszy rzut oka widoczne. Dzięki temu duża liczba jednośladów została zwrócona ich właścicielom, dlatego taka forma zabezpieczenia ma naprawdę duży sens i warto na nią postawić. 

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Ładowarka Stef-pol EST-516 P/12V/ 15A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-516 P/12V/ 15A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 34 ÷ 150Ah . Ładowarki EST – 516 przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 34 ÷…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory AGM Yuasa NPL
  • wtorek, 25 wrzesień 2018

  W odpowiedzi na zainteresowanie użytkowników akumulatorami standardowej serii NP, ale o wydłużonej żywotności, firma YUASA na początku lat 90-tych rozpoczęła produkcję serii NPL w zakresie pojemności 24-200[Ah] o projektowanej żywotności 10 lat.

  Tags: Yuasa
  Czytaj więcej
 • Akumulatory Trojan Flooded
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Trojan Flooded - przeznaczona do zastosowania w energii odnawialnej, gdzie kluczowym czynnikiem jest koszt jednej amperogodziny. Zaprojektowane z wykorzystaniem technologii T2 Technology™ dzięki której możemy osiągnąć maksymalne długą pracę akumulatora oraz dostępną pojemność.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Banner Energy bull
  • wtorek, 26 wrzesień 2017

  Akumulatory Banner Energy Bull  - Banner prezentuje, specjalny akumulator do zastosowań hobbistycznych oraz alternatywnego zasilania. Właściwości akumulatora Energy Bull sprawiają, że jest on solidnym i idealnym zasobnikiem energii podczas kempingu/karawaningu, na łodzi oraz w wielu innych zastosowaniach jak np. instalacje sygnalizacyjne, czy zasilanie silników elektrycznych.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Serwis klimatyzacji Ciechanów – Kiedy dokonać serwisu w pojazdach.
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Regularne czyszczenie i serwisowanie klimatyzacji to konieczność, jeśli zależy nam na tym, by móc cieszyć się z niższej temperatury w nagrzanym samochodzie. Warto również pamiętać o tym, że oprócz chłodzenia, klimatyzacja oczyszcza powietrze. Jeśli działa sprawnie i jest włączona, może skutecznie zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów. Ponadto dzięki niej w powietrzu nie ma pyłków ani kurzu. Czyste powietrze w samochodzie pozwala uniknąć groźnych chorób, takich jak legionelloza, która bardzo przypomina ciężkie zapalenie płuc.

  Czytaj więcej
 • Korzystanie z samochodu bez jego kupowania
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Korzystanie z samochodu należy do wygodnych rozwiązań. Wsiadając do niego, można w komfortowych warunkach przejechać z miejsca na miejsce. Jeśli nie ma się własnego, można skorzystać z oferty udzielanej w ramach usługi wynajem aut.

  Czytaj więcej
 • Jak często należy wymieniać filtr powietrza?
  • sobota, 15 czerwiec 2019

  Filtry są częściami eksploatacyjnymi pojazdu, ulegającymi codziennym zabrudzeniom, mającym wpływ na pracę silnika. Podczas regularnego serwisu motocykla jednym z elementów, o których trzeba pamiętać, jest filtr powietrza. Mocno zanieczyszczony, może prowadzić do zaburzenia trwałości, a nawet uszkodzenia jednostki napędowej.

  Czytaj więcej
 • Od czego zależy żywotność opony
  • poniedziałek, 08 lipiec 2019

  Dzisiejsze konstrukcje samochodów, a przede wszystkim wyśrubowane parametry techniczne, nastawione są na zapewnienie jak najlepszych osiągów. Dzieje się tak dlatego, że takie są podstawowe oczekiwania podażowe, stąd produkcja aut ukierunkowana jest bardziej na aspekty wizualne i technologiczne, niż na bezpieczeństwo. Klienci zapominają, że jeździe takim autem, towarzyszą olbrzymie przeciążenia, potencjalnie zagrażające bezpieczeństwu. W sytuacji, kiedy pojazd jest nowy, a wszystkie systemy kontrolujące i stabilizujące są w pełni sprawne, to ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji samochodu jest stosunkowo niewielkie. Problem zaczyna być poważny, w momencie, gdy pojazd ma już swoje lata, a na dodatek właściciel nie przywiązuje należytej uwagi do elementów, jakie tak naprawdę mają…

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej