Kradzież motocykla - czy istnieje szansa uchronić się przed nią?

14 czerwiec 2019
Kradzież motocykla - czy istnieje szansa uchronić się przed nią? Kradzież motocykla - czy istnieje szansa uchronić się przed nią?

Wiele osób jeździ na motocyklach. Oczywiście jego zakup wiąże się z dość dużym kosztem, jednak jest to marzenie osób związanych z motoryzacją od dawna, którzy chcieli zasiąść na własnym motocyklu i poczuć na skórze niesamowite doznania płynące z jazdy. Z motocykli korzysta się głównie w okresie wiosennym oraz letnim, chociaż coraz częściej można zauważyć motocyklistów na drogach w porze jesiennej. W ostatnich latach pojawiło się na ulicach wiele nowych jednośladów, dlatego popularność motocykli stale rośnie.

Właściciele motocykli powinni jednak wiedzieć jak zabezpieczyć swoje maszyny przed kradzieżą, ponieważ ta może przytrafić się każdemu. Kradzież motocykla niesie za sobą spore straty finansowe, ale też bardzo duży stres, więc zabezpieczenie jednośladu to z pewnością sprawa kluczowa. Niekoniecznie stuprocentowo bezpiecznym rozwiązaniem będzie zablokowanie kierownicy, czy też zabezpieczenia, które są montowane na kołach. Motocykliści uważają, że takie zabezpieczenia mają duży sens, jednak z biegiem czasu przekonują się, że są one mało warte.

Jak uchronić się przed kradzieżą motocykla?

Posiadacze motocykli często zadają sobie pytanie, czy przed kradzieżą można się jakoś zabezpieczyć? Niestety odpowiedź nie jest dla nich zbyt satysfakcjonująca, ponieważ nie ma złotego środka, który mógłby odstraszyć złodzieja. Oczywiście najlepiej będzie przechowywać motocykl w solidnym garażu, do którego trudno dostać się osobom trzecim, jednak nie każdy ma taką możliwość. Ponadto warto zdecydować się na zastosowanie podstawowych zabezpieczeń, wymienionych powyżej. Mało doświadczeni złodzieje nie będą w stanie ich sforsować, a co za tym idzie uda się ochronić swoją maszynę. W wielu przypadkach złodzieje mają jednak doświadczenie, dlatego kradzież motocykla nie jest dla nich trudnym do zrealizowania procederem. Wypatrują ofiarę, obserwują ją przynajmniej przez kilka dni, a następnie podjeżdżają pod jej dom busem lub samochodem ciężarowym, aby szybciej załadować maszynę na pokład i odjechać z nią w siną dal.Co złodzieje robią ze skradzionymi maszynami?

Skradzione maszyny są łakomym kąskiem na rynku motoryzacyjnym, dlatego złodziejom nie jest trudno je sprzedać po dobrej cenie. Oczywiście muszą wtedy działać bardzo szybko, jednak jeśli już decydują się na kradzież motocykla, to z reguły mają upatrzonego kupca na maszynę. W innych sytuacjach maszyny są wywożone za granicę lub też przechowywane przez jakiś czas i rozbierane na części pierwsze, na czym również można zarobić naprawdę duże pieniądze. Widać wyraźnie, że kradzież motocykla może się złodziejowi bardzo opłacić, dlatego do takich zdarzeń dochodzi coraz częściej zwłaszcza wtedy, gdy ludzie nie decydują się na zakup jakichkolwiek zabezpieczeń. Warto chociaż prowizorycznie zabezpieczyć swoją maszynę, ponieważ dzięki temu można odstraszyć potencjalnego złodzieja i sprawić, że zrezygnuje on z zaplanowanego skoku na upatrzoną maszynę.

Jakie kroki wykonać po kradzieży motocykla?

Kradzież motocykla to dla wielu osób traumatyczne przeżycie, jednak szybko trzeba stanąć na nogi i zacząć racjonalnie myśleć, dzięki czemu pojawi się spora szansa na odzyskanie maszyny. Zainteresowani w pierwszej kolejności powinni:

 • zgłosić sprawę na policję,
 • zabezpieczyć miejsce kradzieży,
 • przeszukać pobliskie warsztaty.

W niektórych przypadkach udaje się odzyskać motocykle, chociaż złodzieje najczęściej na pozyskane w nielegalny sposób maszyny mają swój plan i konsekwentnie go realizują zanim odpowiednie służby zajmą się zbadaniem całej sprawy. Oczywiście dobrym wyborem dla posiadaczy motocykli jest wyposażenie maszyny w system lokalizacji, dzięki czemu nawet po kradzieży będzie szansa na zlokalizowanie go w innym miejscu. Może się tak zdarzyć, że złodzieje wykryją lokalizatory, lecz można umieścić je w trudno dostępnych miejscach, tak aby nie były na pierwszy rzut oka widoczne. Dzięki temu duża liczba jednośladów została zwrócona ich właścicielom, dlatego taka forma zabezpieczenia ma naprawdę duży sens i warto na nią postawić. 

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Jenox SHD
  • środa, 27 wrzesień 2017

  Akumulatory Jenox SHD (Super Heavy Duty) to specjalna gama produktów stworzonych z myślą o pojazdach posiadających silniki o dużej mocy oraz pracujące w trudnych warunkach terenowych. Wykonany w technologii hybrydowej akumulator gwarantuje wysoką wydajność energetyczną i wysoki prąd rozruchowy, przy niskim poziomie samorozładowania. Dzięki tym parametrom akumulatory serii SHD znalazły…

  Czytaj więcej
 • Exide Power PRO Imponująca moc przy każdym starcie.
  • środa, 01 listopad 2017

  Logistyka w czasach, gdy klienci oczekują szybkich i pewnych dostaw, ma znaczenie większe niż kiedykolwiek. Działając w tak konkurencyjnym otoczeniu, właściciele flot bacznie monitorują swoje koszty stałe. Nieplanowana przerwa w użytkowaniu samochodu ciężarowego oznacza: niezadowolenie klienta, niewykorzystanie siły roboczej i kapitału, a nawet potencjalne kary.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory do łodzi Exide Start Marine
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulator Exide START można zastosować jako pojedyncze źródło energii zapewniające prąd o dużej mocy do rozruchu silnika łodzi o prostej konstrukcji, ale również jako element zestawu akumulatorów przeznaczonego do uruchamiania silnika na bardziej wyrafinowanych jachtach. Wykorzystanie akumulatora jedynie do rozruchu silnika sprawia, że pozostaje on zwykle w stanie naładowanym, ponieważ…

  Czytaj więcej
 • Akumulator Bosch S3
  • wtorek, 03 październik 2017

  Akumulator Bosch S3 -  bezpieczna podróż. Akumulator Bosch S3 to najlepsze rozwiązanie dla klientów, którzy zwracają uwagę na korzystną cenę, ale równocześnie chcieliby mieć produkt dysponujący zaawansowaną technologią i gwarantujący niezawodny rozruch pojazdom o średnim wyposażeniu w odbiorniki elektryczne.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Uszkodzenie auta na dziurawej drodze — jak uzyskać odszkodowanie
  • poniedziałek, 07 październik 2019

  Według prawa ten, kto wyrządził szkodę, powinien ją naprawić. Wydaje się to oczywiste, ale gdy uszkodzimy auto wjeżdżając w dziurę, o tym zapominamy. A szkoda jest tutaj wyrządzona przez zarządcę drogi, który jest zobowiązany o utrzymanie jej w dobrym stanie. Jak starać się zatem o odszkodowanie?

  Czytaj więcej
 • Wsparcie finansowe dla klientów indywidualnych i firm
  • czwartek, 03 październik 2019

  Jeśli myślisz o zakupie nowego auta, na pewno zdajesz sobie sprawę, że to spory wydatek. Warto go dokładnie przemyśleć. Nie chodzi tutaj jedynie o wybór modelu, ale także o znalezienie wsparcia finansowego w przypadku, gdy nie stać nas na kupno od ręki. Z drugiej strony możemy prowadzić działalność gospodarczą i do jej prawidłowego funkcjonowania niezbędny jest nam samochód służbowy. Szczęśliwie na rynku znajduje się wiele rozwiązań, które można dopasować do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości.

  Czytaj więcej
 • Pielęgnacja samochodu
  • czwartek, 03 październik 2019

  Dbanie o samochód można porównać do troski o buty. Dopóki są nowe, czyścimy je, pastujemy i wstawiamy prawidła. Kiedy przestajemy dbać, buty szybko stają się brzydkie i niewygodne.

  Czytaj więcej
 • Ile się ładuje samochód elektryczny?
  • czwartek, 03 październik 2019

  Stacje paliw na terenie Polski działają w oparciu o markowe sieci. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby po przystąpieniu do współpracy z daną siecią stacji paliw nie postarać się, aby prowadzona przez nas stacja wyróżniała się czymś szczególnym, czego na innych stacjach paliw nie można znaleźć.

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej