Czynniki negatywnie działające na akumulator

14 czerwiec 2019
Czynniki negatywnie działające na akumulator Czynniki negatywnie działające na akumulator

Akumulator jest elementem niezbędnym w każdym pojeździe. W samochodach, w których najczęściej spotkamy akumulator kwasowo-ołowiowy, służy do rozruchu podczas włączania zapłonu pojazdu. Jak każdy często eksploatowany element, również akumulator ulega stopniowemu niszczeniu, wykazując coraz gorsze parametry. Istnieją także pewne czynniki, negatywnie działające na akumulator, znacząco przyspieszające jego degenerację.

Jakie czynniki niekorzystnie wpływają na akumulator?

Wyróżniamy wiele czynników, które negatywnie przyczyniają się do stanu akumulatora, zaburzając jego wydajność. Jednym z głównych powodów gorszego działania akumulatora jest temperatura. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka, ujemnie wpływa na jego sprawność. W trakcie upałów znacząco przyspiesza proces samorozładowywania się akumulatora. Jest to zjawisko niegroźne dla dobrze doładowanych urządzeń, jednak te mniej sprawne może całkowicie wyłączyć z eksploatacji. W przypadku ujemnych temperatur, zmniejsza się zdolność akumulatora do przyjęcia prądu, wydłużając, a nawet uniemożliwiając jego naładowanie. Duże mrozy mogą doprowadzić do zamarznięcia elektrolitu, trwale go uszkadzając. Niewskazane jest ładowanie w przypadku, gdy temperatura elektrolitu wynosi poniżej 5 stopni Celsjusza – takie ładowanie nie przynosi efektów, mogąc nawet zniszczyć urządzenie.

Całkowite rozładowanie akumulatora również wyjątkowo niekorzystnie wpływa na to urządzenie. Może ono doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia sprzętu, a zawsze znacząco ogranicza maksymalny czas jego eksploatacji. Całkowite rozładowanie przy ujemnych temperaturach często prowadzi do zamarznięcia elektrolitu, a nawet do rozerwania obudowy urządzenia.

Kolejnym czynnikiem negatywnie działającym na akumulator jest nieprawidłowy sposób użytkowania pojazdów.

Zbyt długie przestoje, sięgające kilkunastu czy kilkudziesięciu dni, oraz krótki czas podróży powodują permanentne niedoładowanie akumulatora, obniżając jego wydajność i żywotność. Podobnie nadmierne wstrząsy w trakcie jazdy grożą urwaniem się płyt ogniw i wewnętrznego zwarcia – stąd do aut terenowych dedykowane są specjalne akumulatory, odporne na silne drgania.

Także złe dopasowanie pojemności akumulatora do zapotrzebowania energetycznego samochodu może skutkować spadkiem jego mocy. Zbyt duża pojemność skutkuje nieustannym niedoładowaniem, obniżającym okres eksploatacji sprzętu.

Warto zadbać o odpowiednią czystość akumulatora. Istotne zabrudzenia mogą stanowić czynnik negatywnie działający na akumulator. Warstwa kurzu, oleju i wody jest dobrym przewodnikiem, tworząc idealne warunki do przepływu niewielkich prądów pomiędzy biegunami, w skrajnych przypadkach prowadząc nawet do całkowitego rozładowania urządzenia.

Dobrze będzie skontrolować też postojowe natężenie samochodu. Niekiedy dochodzi do zbyt dużego poboru energii w trakcie postoju – jest ona zużywania do sprawnego działania instalacji alarmowej, radia, komputera pokładowego i pamięci sterowników. Prawidłowa wartość nie powinna przekraczać 0,05A. Wyższe parametry mogą przyspieszać rozładowanie sprzętu.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

Najnowsze porady eksperta

 • Serwis klimatyzacji Ciechanów – Kiedy dokonać serwisu w pojazdach.
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Regularne czyszczenie i serwisowanie klimatyzacji to konieczność, jeśli zależy nam na tym, by móc cieszyć się z niższej temperatury w nagrzanym samochodzie. Warto również pamiętać o tym, że oprócz chłodzenia, klimatyzacja oczyszcza powietrze. Jeśli działa sprawnie i jest włączona, może skutecznie zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów. Ponadto dzięki niej w powietrzu nie ma pyłków ani kurzu. Czyste powietrze w samochodzie pozwala uniknąć groźnych chorób, takich jak legionelloza, która bardzo przypomina ciężkie zapalenie płuc.

  Czytaj więcej
 • Korzystanie z samochodu bez jego kupowania
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Korzystanie z samochodu należy do wygodnych rozwiązań. Wsiadając do niego, można w komfortowych warunkach przejechać z miejsca na miejsce. Jeśli nie ma się własnego, można skorzystać z oferty udzielanej w ramach usługi wynajem aut.

  Czytaj więcej
 • Jak często należy wymieniać filtr powietrza?
  • sobota, 15 czerwiec 2019

  Filtry są częściami eksploatacyjnymi pojazdu, ulegającymi codziennym zabrudzeniom, mającym wpływ na pracę silnika. Podczas regularnego serwisu motocykla jednym z elementów, o których trzeba pamiętać, jest filtr powietrza. Mocno zanieczyszczony, może prowadzić do zaburzenia trwałości, a nawet uszkodzenia jednostki napędowej.

  Czytaj więcej
 • Od czego zależy żywotność opony
  • poniedziałek, 08 lipiec 2019

  Dzisiejsze konstrukcje samochodów, a przede wszystkim wyśrubowane parametry techniczne, nastawione są na zapewnienie jak najlepszych osiągów. Dzieje się tak dlatego, że takie są podstawowe oczekiwania podażowe, stąd produkcja aut ukierunkowana jest bardziej na aspekty wizualne i technologiczne, niż na bezpieczeństwo. Klienci zapominają, że jeździe takim autem, towarzyszą olbrzymie przeciążenia, potencjalnie zagrażające bezpieczeństwu. W sytuacji, kiedy pojazd jest nowy, a wszystkie systemy kontrolujące i stabilizujące są w pełni sprawne, to ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji samochodu jest stosunkowo niewielkie. Problem zaczyna być poważny, w momencie, gdy pojazd ma już swoje lata, a na dodatek właściciel nie przywiązuje należytej uwagi do elementów, jakie tak naprawdę mają…

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej