Przekładnia kierownicza ‒ co warto wiedzieć?

27 czerwiec 2019
Przekładnia kierownicza ‒ co warto wiedzieć? Przekładnia kierownicza ‒ co warto wiedzieć?

Usterki przekładni kierowniczej zagrażają bezpieczeństwu kierowcy, pasażerów, jak również innych użytkowników ruchu drogowego. Awaria maglownicy może doprowadzić do zablokowania kół, a w konsekwencji do wypadku drogowego. Gdy tylko zauważymy jakiekolwiek objawy uszkodzenia maglownicy, powinniśmy skonsultować się z fachowcem.

Przekładnia kierownicza ‒ co to?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest przekładnia kierownicza. Przekładnia kierownicza, zwana również maglownicą, to zespół mechaniczny, którego zadaniem jest przekazanie ruchu z kierownicy na mechanizm zwrotniczy ‒ dzięki temu możliwy jest ruch kół samochodu. To właśnie maglownica sprawia, że nasz samochód porusza się w wybranym przez nas kierunku.

Przekładnia kierownicza stanowi część układu kierowniczego i zazwyczaj ułożona jest poziomo względem kolumny kierownicy. Końcówki przekładni kierowniczej łączą się z drążkami kierowniczymi, które zmieniają położenie maglownicy, a co za tym idzie, kierunek jazdy auta.

Samochody  z napędem na przednią oś wyposażone są w zębatkowe przekładnie kierownicze

W samochodach na tylną oś montowane są w maglownice ślimakowe lub śrubowo-kulkowe.Przyczyny awarii maglownicy

Jakie są najczęstsze sygnały awarii przekładni kierowniczej? Już wyjaśniamy!

 • Jedną z najbardziej delikatnych części w układzie kierowniczym są drążki kierownicze, a w szczególności końcówki drążków kierowniczych. To właśnie końcówki drążków kierowniczych amortyzują drgania, które powstają podczas jazdy samochodem. Awaria drążków sprawia, że drgania przenoszą się na drążki kierownicze oraz na maglownicę.
 • W przypadku zębatkowych przekładni kierowniczych przyczynę może stanowić wytarcie elementów zębnika i zębatki na listwie oraz zużycie tulei, które prowadzą listwę.
 • Maglownicę możemy również uszkodzić, gdy najedziemy oponami  na nierówność lub krawężnik.
 • Kolejnym powodem jest słaba jakość materiałów, z których wykonana została listwa maglownicy. Zdarzają się sytuacje, że już po kilku latach użytkowania auta, listwa maglownicy jest skorodowana. Najczęściej ma to miejsce  w przypadku takich modeli aut, jak Skoda Octavia, Golf IV.
 • Przyczyną awarii maglownicy mogą być również koła ‒ szerokie i nisko profilowane  bardzo często powodują usterki przekładni kierowniczych.

 Przekładnia kierownicza ‒ objawy awarii

Luzy w przekładni kierowniczej to awaria, która postępuje stopniowo ‒ nie pojawia się ona z dnia na dzień. Co powinno wzmocnić naszą czujność?

 • Stuki, wydobywające się z okolicy opon, które nasilają się podczas wykonywania manewrów autem
 • Problemy z utrzymaniem kierunku jazdy
 • Wyciek płynu z przekładni kierowniczej
 • Blokady kierownicy
 • Drgania kierownicy przenoszące sią na sały samochód
 • Duży ruch jałowy kierownicy ‒ powyżej 30-40 mm bez ruchu kół samochodu.
 • Zanik wspomagania lub jego brak.

W momencie, w którym zauważymy jakiekolwiek objawy mogące świadczyć o usterkach maglownicy, powinniśmy czym prędzej skonsultować się z fachowcem ‒ wizyta w specjalistycznym warsztacie jest bardzo wskazana. Kontrola staniu przekładnie kierowniczej da nam pewność, że wszystko działa jak należy, a jeśli będzie taka konieczność pozwoli podjąć odpowiednie kroki,

Przekładnie kierownicze ‒ regeneracja

Wymiana przekładni kierowniczej generuje koszty sięgające kilku tysięcy złotych. Na całe szczęście nie zawsze  przekładnie kierownicze  trzeba wymieniać, często wystarczy przeprowadzona w fachowy sposób regeneracja.  

Na czym polega regeneracja maglownicy?

Mówiąc w dużym skrócie, regeneracja maglownicy polega na otwarciu przekładni i wyczyszczeniu wszystkich jej elementów, najczęściej z wykorzystaniem myjki parowej, przeprowadzane jest również piaskowanie. Kolejne czynności to wymiana wszystkich uszkodzonych bądź zużytych części maglownicy na nowe, tulejowanie listwy maglownicy. Po wykonaniu wszystkich czynności maglownica jest zamykana i przeprowadzane są testy poprawności działania.

Naprawa przekładni bez wspomagania generuje niższe koszty niż naprawa przekładni ze wspomaganie. Różnica może wynosić ok 250-300 zł.

Avanti oferta

W przypadku problemów z maglownicą warto zdać się na prawdziwych fachowców. My polecamy zespół mechaników z  Avantiregeneracja, którzy z pewnością zadbają o to, by przekładnia działała jak należy.

Fachowcy przeprowadzają regenerację  maglownic różnych modeli aut, między innymi takich jak mercedes benz, chevrolet, fiat ford, opel, peugeot, audi i wiele innych. 

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Jenox SHD
  • środa, 27 wrzesień 2017

  Akumulatory Jenox SHD (Super Heavy Duty) to specjalna gama produktów stworzonych z myślą o pojazdach posiadających silniki o dużej mocy oraz pracujące w trudnych warunkach terenowych. Wykonany w technologii hybrydowej akumulator gwarantuje wysoką wydajność energetyczną i wysoki prąd rozruchowy, przy niskim poziomie samorozładowania. Dzięki tym parametrom akumulatory serii SHD znalazły…

  Czytaj więcej
 • Exide Power PRO Imponująca moc przy każdym starcie.
  • środa, 01 listopad 2017

  Logistyka w czasach, gdy klienci oczekują szybkich i pewnych dostaw, ma znaczenie większe niż kiedykolwiek. Działając w tak konkurencyjnym otoczeniu, właściciele flot bacznie monitorują swoje koszty stałe. Nieplanowana przerwa w użytkowaniu samochodu ciężarowego oznacza: niezadowolenie klienta, niewykorzystanie siły roboczej i kapitału, a nawet potencjalne kary.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory do łodzi Exide Start Marine
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulator Exide START można zastosować jako pojedyncze źródło energii zapewniające prąd o dużej mocy do rozruchu silnika łodzi o prostej konstrukcji, ale również jako element zestawu akumulatorów przeznaczonego do uruchamiania silnika na bardziej wyrafinowanych jachtach. Wykorzystanie akumulatora jedynie do rozruchu silnika sprawia, że pozostaje on zwykle w stanie naładowanym, ponieważ…

  Czytaj więcej
 • Akumulator Bosch S3
  • wtorek, 03 październik 2017

  Akumulator Bosch S3 -  bezpieczna podróż. Akumulator Bosch S3 to najlepsze rozwiązanie dla klientów, którzy zwracają uwagę na korzystną cenę, ale równocześnie chcieliby mieć produkt dysponujący zaawansowaną technologią i gwarantujący niezawodny rozruch pojazdom o średnim wyposażeniu w odbiorniki elektryczne.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Uszkodzenie auta na dziurawej drodze — jak uzyskać odszkodowanie
  • poniedziałek, 07 październik 2019

  Według prawa ten, kto wyrządził szkodę, powinien ją naprawić. Wydaje się to oczywiste, ale gdy uszkodzimy auto wjeżdżając w dziurę, o tym zapominamy. A szkoda jest tutaj wyrządzona przez zarządcę drogi, który jest zobowiązany o utrzymanie jej w dobrym stanie. Jak starać się zatem o odszkodowanie?

  Czytaj więcej
 • Wsparcie finansowe dla klientów indywidualnych i firm
  • czwartek, 03 październik 2019

  Jeśli myślisz o zakupie nowego auta, na pewno zdajesz sobie sprawę, że to spory wydatek. Warto go dokładnie przemyśleć. Nie chodzi tutaj jedynie o wybór modelu, ale także o znalezienie wsparcia finansowego w przypadku, gdy nie stać nas na kupno od ręki. Z drugiej strony możemy prowadzić działalność gospodarczą i do jej prawidłowego funkcjonowania niezbędny jest nam samochód służbowy. Szczęśliwie na rynku znajduje się wiele rozwiązań, które można dopasować do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości.

  Czytaj więcej
 • Pielęgnacja samochodu
  • czwartek, 03 październik 2019

  Dbanie o samochód można porównać do troski o buty. Dopóki są nowe, czyścimy je, pastujemy i wstawiamy prawidła. Kiedy przestajemy dbać, buty szybko stają się brzydkie i niewygodne.

  Czytaj więcej
 • Ile się ładuje samochód elektryczny?
  • czwartek, 03 październik 2019

  Stacje paliw na terenie Polski działają w oparciu o markowe sieci. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby po przystąpieniu do współpracy z daną siecią stacji paliw nie postarać się, aby prowadzona przez nas stacja wyróżniała się czymś szczególnym, czego na innych stacjach paliw nie można znaleźć.

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej