Przekładnia kierownicza ‒ co warto wiedzieć?

27 czerwiec 2019
Przekładnia kierownicza ‒ co warto wiedzieć? Przekładnia kierownicza ‒ co warto wiedzieć?

Usterki przekładni kierowniczej zagrażają bezpieczeństwu kierowcy, pasażerów, jak również innych użytkowników ruchu drogowego. Awaria maglownicy może doprowadzić do zablokowania kół, a w konsekwencji do wypadku drogowego. Gdy tylko zauważymy jakiekolwiek objawy uszkodzenia maglownicy, powinniśmy skonsultować się z fachowcem.

Przekładnia kierownicza ‒ co to?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest przekładnia kierownicza. Przekładnia kierownicza, zwana również maglownicą, to zespół mechaniczny, którego zadaniem jest przekazanie ruchu z kierownicy na mechanizm zwrotniczy ‒ dzięki temu możliwy jest ruch kół samochodu. To właśnie maglownica sprawia, że nasz samochód porusza się w wybranym przez nas kierunku.

Przekładnia kierownicza stanowi część układu kierowniczego i zazwyczaj ułożona jest poziomo względem kolumny kierownicy. Końcówki przekładni kierowniczej łączą się z drążkami kierowniczymi, które zmieniają położenie maglownicy, a co za tym idzie, kierunek jazdy auta.

Samochody  z napędem na przednią oś wyposażone są w zębatkowe przekładnie kierownicze

W samochodach na tylną oś montowane są w maglownice ślimakowe lub śrubowo-kulkowe.

Przyczyny awarii maglownicy

Jakie są najczęstsze sygnały awarii przekładni kierowniczej? Już wyjaśniamy!

 • Jedną z najbardziej delikatnych części w układzie kierowniczym są drążki kierownicze, a w szczególności końcówki drążków kierowniczych. To właśnie końcówki drążków kierowniczych amortyzują drgania, które powstają podczas jazdy samochodem. Awaria drążków sprawia, że drgania przenoszą się na drążki kierownicze oraz na maglownicę.
 • W przypadku zębatkowych przekładni kierowniczych przyczynę może stanowić wytarcie elementów zębnika i zębatki na listwie oraz zużycie tulei, które prowadzą listwę.
 • Maglownicę możemy również uszkodzić, gdy najedziemy oponami  na nierówność lub krawężnik.
 • Kolejnym powodem jest słaba jakość materiałów, z których wykonana została listwa maglownicy. Zdarzają się sytuacje, że już po kilku latach użytkowania auta, listwa maglownicy jest skorodowana. Najczęściej ma to miejsce  w przypadku takich modeli aut, jak Skoda Octavia, Golf IV.
 • Przyczyną awarii maglownicy mogą być również koła ‒ szerokie i nisko profilowane  bardzo często powodują usterki przekładni kierowniczych.

 Przekładnia kierownicza ‒ objawy awarii

Luzy w przekładni kierowniczej to awaria, która postępuje stopniowo ‒ nie pojawia się ona z dnia na dzień. Co powinno wzmocnić naszą czujność?

 • Stuki, wydobywające się z okolicy opon, które nasilają się podczas wykonywania manewrów autem
 • Problemy z utrzymaniem kierunku jazdy
 • Wyciek płynu z przekładni kierowniczej
 • Blokady kierownicy
 • Drgania kierownicy przenoszące sią na sały samochód
 • Duży ruch jałowy kierownicy ‒ powyżej 30-40 mm bez ruchu kół samochodu.
 • Zanik wspomagania lub jego brak.

W momencie, w którym zauważymy jakiekolwiek objawy mogące świadczyć o usterkach maglownicy, powinniśmy czym prędzej skonsultować się z fachowcem ‒ wizyta w specjalistycznym warsztacie jest bardzo wskazana. Kontrola staniu przekładnie kierowniczej da nam pewność, że wszystko działa jak należy, a jeśli będzie taka konieczność pozwoli podjąć odpowiednie kroki,

Przekładnie kierownicze ‒ regeneracja

Wymiana przekładni kierowniczej generuje koszty sięgające kilku tysięcy złotych. Na całe szczęście nie zawsze  przekładnie kierownicze  trzeba wymieniać, często wystarczy przeprowadzona w fachowy sposób regeneracja.  

Na czym polega regeneracja maglownicy?

Mówiąc w dużym skrócie, regeneracja maglownicy polega na otwarciu przekładni i wyczyszczeniu wszystkich jej elementów, najczęściej z wykorzystaniem myjki parowej, przeprowadzane jest również piaskowanie. Kolejne czynności to wymiana wszystkich uszkodzonych bądź zużytych części maglownicy na nowe, tulejowanie listwy maglownicy. Po wykonaniu wszystkich czynności maglownica jest zamykana i przeprowadzane są testy poprawności działania.

Naprawa przekładni bez wspomagania generuje niższe koszty niż naprawa przekładni ze wspomaganie. Różnica może wynosić ok 250-300 zł.

Avanti oferta

W przypadku problemów z maglownicą warto zdać się na prawdziwych fachowców. My polecamy zespół mechaników z  Avantiregeneracja, którzy z pewnością zadbają o to, by przekładnia działała jak należy.

Fachowcy przeprowadzają regenerację  maglownic różnych modeli aut, między innymi takich jak mercedes benz, chevrolet, fiat ford, opel, peugeot, audi i wiele innych. 

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory do kampera Exide AGM
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulator Exide Dual przeznaczony do zasilania większości rodzajów camperów i przyczep kempingowych, charakteryzujący się dobrą mocą rozruchową. Jego konstrukcja daje różne możliwości instalacji (w kabinie pasażerskiej, w położeniu bocznym), ułatwia serwisowanie (akumulator całkowicie bezobsługowy, odpowiedni przy długich okresach nieużywania, dający oszczędności czasu ładowania do 50%) i gwarantuje niezawodność (duża odporność…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory motocyklowe Tuborg AGM
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory motocyklowe Tuborg AGM to szczelne i bezobsługowe akumulatory wykonane w technologii AGM (Absorbed Glass Mat). Znajdują zastosowanie głównie w pojazdach nowej generacji. Dzięki użyciu do produkcji wysokiej jakości komponentów akumulatory spełniają wymagające oczekiwania klientów, co do bezawaryjnej pracy nawet w najcięższych warunkach. Charakteryzują się niskim stopniem samorozładowania oraz wyższymi…

  Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-510 12V 3,5A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-510 12V 3,5A - przeznaczona są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 17 ÷ 35Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego…

  Czytaj więcej
 • Prostowniki DECA seria FL
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Prostowniki DECA FL, to inteligentny prostownik sterowany mikroprocesorem o szerokim zakresie zastosowań. Można go z powodzeniem używać w domu jak i w profesjonalnym warsztacie. Obsługuje akumulatory 6/12/24V o pojemności od 15 do 260Ah oznacza to, że znajdzie swoje zastosowanie przy ładowaniu samochodów osobowych, busów, samochodów ciężarowych, camperów, łodzi oraz ciągników…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Serwis klimatyzacji Ciechanów – Kiedy dokonać serwisu w pojazdach.
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Regularne czyszczenie i serwisowanie klimatyzacji to konieczność, jeśli zależy nam na tym, by móc cieszyć się z niższej temperatury w nagrzanym samochodzie. Warto również pamiętać o tym, że oprócz chłodzenia, klimatyzacja oczyszcza powietrze. Jeśli działa sprawnie i jest włączona, może skutecznie zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów. Ponadto dzięki niej w powietrzu nie ma pyłków ani kurzu. Czyste powietrze w samochodzie pozwala uniknąć groźnych chorób, takich jak legionelloza, która bardzo przypomina ciężkie zapalenie płuc.

  Czytaj więcej
 • Korzystanie z samochodu bez jego kupowania
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Korzystanie z samochodu należy do wygodnych rozwiązań. Wsiadając do niego, można w komfortowych warunkach przejechać z miejsca na miejsce. Jeśli nie ma się własnego, można skorzystać z oferty udzielanej w ramach usługi wynajem aut.

  Czytaj więcej
 • Jak często należy wymieniać filtr powietrza?
  • sobota, 15 czerwiec 2019

  Filtry są częściami eksploatacyjnymi pojazdu, ulegającymi codziennym zabrudzeniom, mającym wpływ na pracę silnika. Podczas regularnego serwisu motocykla jednym z elementów, o których trzeba pamiętać, jest filtr powietrza. Mocno zanieczyszczony, może prowadzić do zaburzenia trwałości, a nawet uszkodzenia jednostki napędowej.

  Czytaj więcej
 • Od czego zależy żywotność opony
  • poniedziałek, 08 lipiec 2019

  Dzisiejsze konstrukcje samochodów, a przede wszystkim wyśrubowane parametry techniczne, nastawione są na zapewnienie jak najlepszych osiągów. Dzieje się tak dlatego, że takie są podstawowe oczekiwania podażowe, stąd produkcja aut ukierunkowana jest bardziej na aspekty wizualne i technologiczne, niż na bezpieczeństwo. Klienci zapominają, że jeździe takim autem, towarzyszą olbrzymie przeciążenia, potencjalnie zagrażające bezpieczeństwu. W sytuacji, kiedy pojazd jest nowy, a wszystkie systemy kontrolujące i stabilizujące są w pełni sprawne, to ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji samochodu jest stosunkowo niewielkie. Problem zaczyna być poważny, w momencie, gdy pojazd ma już swoje lata, a na dodatek właściciel nie przywiązuje należytej uwagi do elementów, jakie tak naprawdę mają…

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej