Wszystko co trzeba wiedzieć o oleju silnikowym

08 lipiec 2019
Wszystko co trzeba wiedzieć o oleju silnikowym

Silnik jest najważniejszym elementem samochodu. Zatem oszczędzanie na oleju silnikowym będzie srogim błędem, za który właściciel samochodu będzie musiał w przyszłości zapłacić. Wiele osób nie interesuje się tym, jaki powinien być odpowiedni olej, ponieważ jeżdżą oni do mechanika, który powinien wiedzieć czego dolać do silnika. Jednak nawet odrobina wiedzy w tej dziedzinie może pomóc uchronić samochód przed uszkodzeniami.

Kiedy występuje największe zużycie silnika

Mogłoby się wydawać, że będą to setki przebytych kilometrów. Nie jest to prawdą i największe zużycie przypada na moment odpalenia samochodu i pierwsze kilometry. W tym czasie silnik nie posiada odpowiedniej temperatury roboczej, a im ona jest niższa, tym olej silnikowy gorzej spełnia swoją funkcję. Bardzo ważne jest, żeby nie katować silnika ciągłym odpalaniem i gaszeniem go, ponieważ wszystkim kierowcą zależy na długowieczności ich auta. Z drugiej strony stoją producenci samochodów, którzy chcieliby, żeby ich samochody były jak najczęściej wymieniane, więc nie zwracają tak dużej uwagi na silnik i olej silnikowy.

Olej, który dolewany jest przez mechanika

Osoby, które nie znają się na olejach i wierzą mechanikowi mogą na tym sporo stracić. Najwięcej co do oleju można dowiedzieć się od producenta samochodu, który opisuje, jaka powinna być jego lepkość i klasa jakości. Na tej podstawie powinien paść wybór na daną półkę z olejami. Jednak mechanicy mają podpisane umowy z różnymi firmami, które oferują im rabaty w zamian za polecanie i sprzedawanie ich produktów. Każdy mechanik musi dbać o swój biznes i sprzeda klientowi to co się mu najbardziej opłaca.

Czym kierować się przy wyborze oleju

1. Lepkością, która musi być dopasowana do norm, które zalecił producent auta.

2. Klasą jakości według ACEA.

3. Olej musi być dostosowany do sposobu użytkowania samochodu. Jeśli wyrusza ktoś w jedną trasę na kilkatysięcy kilometrów to powinien korzystać z innego oleju silnikowego, niż osoba, która jeździ raz dziennie do sklepu.

Jak często wymieniać olej

Producenci aut zalecają wymieniać go po około 30-40 tys kilometrów. Jednak na przestrzeni lat bardzo zmieniała się polityka wymiany oleju. W latach 70. wymieniało się go po około 6 tys kilometrów, z czasem liczby te rosły i dziś liczone są w dziesiątkach tysięcy. Mechanicy cały czas zwracają uwagę, żeby wymieniać go 2, a nawet 3 razy częściej niż zaleca producent. Z jednej strony jest to dla nich pewien zarobek, a z drugiej zdroworozsądkowe podejście, którego powinni posłuchać wszyscy kierowcy. Można się również spotkać z czynnikami, które skłonią do sprawdzenia i wymiany oleju silnikowego w swoim samochodzie, a są to:

- jeżdżenie krótkich tras,

- częste zwalnianie i przyspieszanie samochodu, np. jazda w mieście,

- duża eksploatacja silnika, np. jazdy wyczynowe,

- tuning silnika,

- jeżdżenie drogami, które są mocno zapylone.

Te czynniki powinny skłonić kierowcę do wymiany oleju. Może to zrobić oczywiście sam we własnym zakresie, jednak jeśli jego wiedza jest dość uboga to powinien udać się do mechanika, który pomoże w doborze odpowiedniego oleju silnikowego.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Proces produkcji akumulatorów Tuborg
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Producent akumulatorów Tuborg (Auto Part) wytwarza tlenek ołowiu (podstawowy składnik pasty akumulatorowej) metodą rozpyleniową opartą na systemie BARTONA. Metoda ta jest stosowana w krajach Ameryki Północnej i Dalekiego Wschodu, gdzie wytwarzane jest 75% światowej produkcji akumulatorów. Jej cechą charakterystyczną jest łatwość i czułość sterowania procesem, co pozwala otrzymać wyrób o…

  Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-516 P/12V/ 15A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-516 P/12V/ 15A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 34 ÷ 150Ah . Ładowarki EST – 516 przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 34 ÷…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Varta Blue Dynamic
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory Varta Blue Dynamic dynamic to sprawdzony, wysokiej jakości akumulator, bardzo popularny wśród kierowców. Dlatego też pojawia się w nowej, ulepszonej wersji. Teraz akumulator Varta BLUE dynamic jest mocniejszy niż wcześniej i dostępny w zakresie pojemności aż do 95Ah. Nadaje się także do samochodów o dużym zapotrzebowaniu na moc rozruchowa.…

  Czytaj więcej
 • CTEK BATTERY SENSE - monitor stanu akumulatorów
  • piątek, 22 wrzesień 2017

  Zapobieganie awariom. Łatwe śledzenie stanu akumulatora dzięki unikalnemu, inteligentnemu urządzeniu śledzącemu z łączem Bluetooth. Łatwość instalowania i dostarczania danych poprzez bezpłatnie pobieraną aplikację dla systemu iPhone bądź Android.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Serwis klimatyzacji Ciechanów – Kiedy dokonać serwisu w pojazdach.
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Regularne czyszczenie i serwisowanie klimatyzacji to konieczność, jeśli zależy nam na tym, by móc cieszyć się z niższej temperatury w nagrzanym samochodzie. Warto również pamiętać o tym, że oprócz chłodzenia, klimatyzacja oczyszcza powietrze. Jeśli działa sprawnie i jest włączona, może skutecznie zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów. Ponadto dzięki niej w powietrzu nie ma pyłków ani kurzu. Czyste powietrze w samochodzie pozwala uniknąć groźnych chorób, takich jak legionelloza, która bardzo przypomina ciężkie zapalenie płuc.

  Czytaj więcej
 • Korzystanie z samochodu bez jego kupowania
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Korzystanie z samochodu należy do wygodnych rozwiązań. Wsiadając do niego, można w komfortowych warunkach przejechać z miejsca na miejsce. Jeśli nie ma się własnego, można skorzystać z oferty udzielanej w ramach usługi wynajem aut.

  Czytaj więcej
 • Jak często należy wymieniać filtr powietrza?
  • sobota, 15 czerwiec 2019

  Filtry są częściami eksploatacyjnymi pojazdu, ulegającymi codziennym zabrudzeniom, mającym wpływ na pracę silnika. Podczas regularnego serwisu motocykla jednym z elementów, o których trzeba pamiętać, jest filtr powietrza. Mocno zanieczyszczony, może prowadzić do zaburzenia trwałości, a nawet uszkodzenia jednostki napędowej.

  Czytaj więcej
 • Od czego zależy żywotność opony
  • poniedziałek, 08 lipiec 2019

  Dzisiejsze konstrukcje samochodów, a przede wszystkim wyśrubowane parametry techniczne, nastawione są na zapewnienie jak najlepszych osiągów. Dzieje się tak dlatego, że takie są podstawowe oczekiwania podażowe, stąd produkcja aut ukierunkowana jest bardziej na aspekty wizualne i technologiczne, niż na bezpieczeństwo. Klienci zapominają, że jeździe takim autem, towarzyszą olbrzymie przeciążenia, potencjalnie zagrażające bezpieczeństwu. W sytuacji, kiedy pojazd jest nowy, a wszystkie systemy kontrolujące i stabilizujące są w pełni sprawne, to ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji samochodu jest stosunkowo niewielkie. Problem zaczyna być poważny, w momencie, gdy pojazd ma już swoje lata, a na dodatek właściciel nie przywiązuje należytej uwagi do elementów, jakie tak naprawdę mają…

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej