Od czego zależy żywotność opony

08 lipiec 2019
Od czego zależy żywotność opony

Dzisiejsze konstrukcje samochodów, a przede wszystkim wyśrubowane parametry techniczne, nastawione są na zapewnienie jak najlepszych osiągów. Dzieje się tak dlatego, że takie są podstawowe oczekiwania podażowe, stąd produkcja aut ukierunkowana jest bardziej na aspekty wizualne i technologiczne, niż na bezpieczeństwo. Klienci zapominają, że jeździe takim autem, towarzyszą olbrzymie przeciążenia, potencjalnie zagrażające bezpieczeństwu. W sytuacji, kiedy pojazd jest nowy, a wszystkie systemy kontrolujące i stabilizujące są w pełni sprawne, to ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji samochodu jest stosunkowo niewielkie. Problem zaczyna być poważny, w momencie, gdy pojazd ma już swoje lata, a na dodatek właściciel nie przywiązuje należytej uwagi do elementów, jakie tak naprawdę mają decydujący wpływ - zarówno na komfort samej jazdy, koszty eksploatacji, jak i bezpieczeństwo. Mowa tu w głównej mierze o ogumieniu samochodowym.

Od czego zależy żywotność opony

Właściwy dobór opon, uwzględniający z jednej strony konstrukcję i moc samochodu, a z drugiej - warunki pogodowe (opony letnie i zimowe), jest bardzo istotna, wręcz kluczowa. Opony odpowiedzialne są za skuteczność hamowania, reakcje auta podczas dużej prędkości czy ostrych zakrętów, dlatego nie należy na nich oszczędzać i powinno zdecydować się w tym zakresie na najwyższą jakość. Poziom zużycia opon oraz tempo tego procesu zależne są od głównie od rodzaju nawierzchni, po jakich się poruszamy, prędkości, obciążenia oraz ciśnienia w kołach. Ważnym czynnikiem jest także indywidualna specyfika i charakterystyka jazdy, czyli to jak dynamicznie ruszamy, jak prowadzimy samochód oraz jak najczęściej hamujemy (gwałtownie lub redukcją biegów). Przyjmuje się, że przeciętny "czas życia" opon, wyrażony w przebytych kilometrach, wynosi 60-70 tysięcy. Jeśli chodzi o to kiedy należy wymienić "gumy", to decydujące są tutaj dwie kwestie, mianowicie ich stan techniczny oraz/lub wiek opon."Stare, ale jare?"

Nawet jeżeli wizualna ocena stanu technicznego jest pozytywna, maja one relatywnie niewielki przebieg (np. 30-40 tys. km), jednak wyprodukowano je 10 lat temu, to ze względu na ryzyko wystąpienia niezauważalnych zmian w samej strukturze gumy, zaleca się wymianę opon. W zakresie podstawowego kryterium żywotności opon, jakim jest wizualna ocena ich stanu technicznego, badanie opiera się przede wszystkim na ocenie wskaźnika TWI (wskaźnika zużycia bieżnika), którego minimalna, dopuszczalna wartość wynosi 1,6 mm. Eksperci dowodzą i optują jednak, że opony letnie warto wymienić już przy 2 mm wysokości bieżnika, a zimowych przy 4 mm. Bardzo często klienci zwracają uwagę na rok produkcji opony. To istotne, ale nie należy tego demonizować, bowiem prawidłowo przechowywana w punkcie handlowym czy magazynie opona, może być z powodzeniem użytkowana nawet po 5 latach od daty jej wyprodukowania. Co ciekawe, miesiąc jazdy na nieodpowiednim, zbyt niskim ciśnieniu powietrza w oponie, powoduje jej "postarzenie się" o rok, zaś użytkowanie w takich warunkach auta przez 12 miesięcy, skutkuje skokowym zużyciem opony o 5 lat. Ciśnienie w oponach samochodowych należy regularnie kontrolować co 2-3 tygodnie.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

Najnowsze porady eksperta

 • Uszkodzenie auta na dziurawej drodze — jak uzyskać odszkodowanie
  • poniedziałek, 07 październik 2019

  Według prawa ten, kto wyrządził szkodę, powinien ją naprawić. Wydaje się to oczywiste, ale gdy uszkodzimy auto wjeżdżając w dziurę, o tym zapominamy. A szkoda jest tutaj wyrządzona przez zarządcę drogi, który jest zobowiązany o utrzymanie jej w dobrym stanie. Jak starać się zatem o odszkodowanie?

  Czytaj więcej
 • Wsparcie finansowe dla klientów indywidualnych i firm
  • czwartek, 03 październik 2019

  Jeśli myślisz o zakupie nowego auta, na pewno zdajesz sobie sprawę, że to spory wydatek. Warto go dokładnie przemyśleć. Nie chodzi tutaj jedynie o wybór modelu, ale także o znalezienie wsparcia finansowego w przypadku, gdy nie stać nas na kupno od ręki. Z drugiej strony możemy prowadzić działalność gospodarczą i do jej prawidłowego funkcjonowania niezbędny jest nam samochód służbowy. Szczęśliwie na rynku znajduje się wiele rozwiązań, które można dopasować do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości.

  Czytaj więcej
 • Pielęgnacja samochodu
  • czwartek, 03 październik 2019

  Dbanie o samochód można porównać do troski o buty. Dopóki są nowe, czyścimy je, pastujemy i wstawiamy prawidła. Kiedy przestajemy dbać, buty szybko stają się brzydkie i niewygodne.

  Czytaj więcej
 • Ile się ładuje samochód elektryczny?
  • czwartek, 03 październik 2019

  Stacje paliw na terenie Polski działają w oparciu o markowe sieci. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby po przystąpieniu do współpracy z daną siecią stacji paliw nie postarać się, aby prowadzona przez nas stacja wyróżniała się czymś szczególnym, czego na innych stacjach paliw nie można znaleźć.

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej