Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing – korzyści płynące z członkostwa
Wyróżniony

21 lipiec 2019
Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing – korzyści płynące z członkostwa Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing – korzyści płynące z członkostwa

Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing funkcjonuje na terytorium województwa opolskiego, śląskiego oraz małopolskiego. Organizacja powstała z inicjatywy przedsiębiorstw sektora motoryzacyjnego pod egida Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.. Celem Klastra jest zacieśnianie współpracy przedsiębiorstw działających w branży motoryzacyjnej ze ściśle powiązaną z nią branżą zaawansowanych technologii. Jakie korzyści dla firm płyną z członkostwa? Zapraszamy do lektury.

Główne obszary i cele działania SA&AM

Wśród głównych zadań, jakie stawia przed sobą Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing, jest sieciowanie oraz wspieranie przedsiębiorstw członkowskich w osiąganiu lepszych efektów. Jednoczenie firm z województwa śląskiego, małopolskiego i opolskiego, a także innych współpracujących przedsiębiorstw ma na celu stworzenie środkowoeuropejskiego regionu kompetencji z branży technologicznej oraz motoryzacyjnej.

Założyciele pracują nad budową i rozwojem platformy współpracy między firmami członkowskimi oraz instytucjami naukowymi i edukacyjnymi. Klaster więc nie tylko rozwija kompetencje przedsiębiorców, ale również zwiększa ich szanse na rynku oraz przygotowuje miejsca pracy i nauki dla przyszłych wykwalifikowanych w toku edukacji i praktyki pracowników. Wspólne wypracowywanie rozwiązań na dynamicznie zmieniającym się rynku i współpraca między firmami umożliwia wymianę wiedzy oraz doświadczeń, co dodatkowo zwiększa kompetencje firm. Członkostwo w SA&AM stwarza także szansę na udział w projektach rozwojowych, biznesowych oraz technologicznych.

 

IMG_0293.JPG

Grupy tematyczne

W ramach działalności Klastra Silesia Automotive & Advanced Manufacturing funkcjonują grupy tematyczne, zrzeszające poszczególnych pracowników w celu nauki i wymiany doświadczeń. Członkowie mają dostęp do następujących grup:

 • Human Resources – dla dyrektorów i pracowników Działów HR.

 • Przemysł 4.0 – dla kierowników i pracowników Działu Produkcji, Utrzymania Ruchu oraz ICT.

 • Dostawcy Przemysłu 4.0 – dla przedstawicieli dostawców rozwiązań z zakresu Przemysł 4.0.

 • Logistyka w Motoryzacji – dla kierowników i pracowników Działu Logistyki, Administracji oraz Utrzymania Ruchu.

 • B+R – dla kierownictwa firmy, kierowników i pracowników działu B+R, specjalistów na stanowiskach techniczno-inżynierskich oraz przedstawicieli jednostek naukowych i edukacyjnych.

 • E-mobilność – dla firm produkujących baterie, infrastruktury e-mobilności, części i systemy elektroniczne oraz autonomiczne.

 • Nowe Materiały w Motoryzacji – dla kierowników i pracowników Działu B+R, Produkcji oraz specjalistów na stanowiskach techniczno-inżynieryjnych.

 • Zarządzanie Energią – dla kierowników i pracowników Działu Utrzymania Ruchu oraz menedżerów ds. zarządzania energią.

Na spotkaniach grup tematycznych poruszane są tematy dotyczące funkcjonowania konkretnych działów, w których mogą uczestniczyć zainteresowane osoby. Poszczególne firmy zgłaszają dodatkowo interesujące je tematy, aby objąć je harmonogramem spotkań. W minionym roku 2018 SA&AM zorganizował aż 24 spotkania branżowe, warsztatowe oraz tematyczne.

 

IMG_8350.jpg

 

Komunikacja z członkami

Płynna oraz sprawna komunikacja jest podstawą funkcjonowania klastra. SA&AM dociera do swoich członków poprzez regularnie aktualizowaną stronę internetową, a także media społecznościowe. Bardzo istotną formą komunikacji jest również cykliczne wydawanie Newslettera, w którym członkowie mogą dzielić się swoją wiedzą oraz przekazywać najnowsze informacje innym, współpracującym firmom. Dodatkowo w celu usprawnienia komunikacji każda firma deleguje swojego pracownika do kontaktu, który odbiera niezbędne informacje o nadchodzących spotkaniach tematycznych, a następnie kieruje je do właściwych osób.Jakie korzyści płyną z bycia członkiem SA&AM?

Członkostwo w SA&AM to szereg korzyści dla firmy, których nie sposób nie docenić. Poza możliwością konfrontowania swojej wiedzy i doświadczeń z innymi przedsiębiorcami, otrzymujemy również możliwość szukania rozwiązań dla firm, które borykają się z konkretnymi problemami, podczas gdy inni przedsiębiorcy mają już gotowe rozwiązania. Oszczędzamy więc nie tylko czas, ale również pieniądze. Wspólne warsztaty ułatwiają wprowadzanie innowacji w firmie, dzięki zapoznaniu z aktualnymi technologiami i rozwiązaniami wspomagającymi codzienną pracę. Podążanie za najnowszą wiedzą oraz postępem technicznym daje przewagę konkurencyjną nad firmami o podobnym profilu działalności.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Silesia Automotive & Advanced Manufacturing.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Optima Red Top - akumulator rozruchowy o najwyższej wydajności
  • poniedziałek, 13 listopad 2017

  Akumulatory Optima Red Top już sam wygląd jest ekscytujący. Akumulatory OPTIMA stworzone do samochodów tuningowych, ciężarówek, SUV i 4x4, wytrzymują wysokie temperatury powstające pod maską pojazdów wyposażonych w silniki o wysokiej mocy. Zamknięte ogniwa skutecznie chronią przed rozlaniem, nawet w razie instalacji na boku. Nie ma ryzyka potencjalnego uszkodzenia przez…

  Czytaj więcej
 • O firmie CTEK
  • czwartek, 02 listopad 2017

  CTEK, to najlepszy w Europie model ładowarki do akumulatorów, trzykrotny laureat nagrody "Best in Test, używany przez najważniejsze firmy motoryzacyjne, jako podstawowy model ładowarki stosowanej w ich pojazdach. Ładowarki CTEK są zalecane do wszystkich rodzajów akumulatorów kwasowo-ołowiowych, w tym elektrolitowych, bezobsługowych, żelowych, wapniowo-wapniowych oraz AGM. 

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Tuborg AGM
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory Tuborg AGM dedykowane są do pojazdów z systemem Start-Stop oraz do pojazdów wyposażonych w system hamowania regeneracyjnego (odzyskującego energię).Tuborg AGM może być także stosowany w pojazdach posiadających bogatą wersję wyposażenia dodatkowego. Dzięki zastosowaniu technologii AGM (Absorbent Glass Mat) akumulatory tego typu gwarantują optymalne działanie w wyjątkowo trudnej pracy alternatora…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Trojan Reliant AGM
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Trojan Reliant™ Line of U.S. - Reliant™ AGM with C-Max Technology™ jako akumulator głębokiego rozładowania w technologii Absorbed Glass Mat (AGM) z zastosowaniem w maszynach czyszczących, podnośnikach platformowych, pojazdach elektrycznych typu melex, club car, telekomunikacji, energii odnawialnej. Akumulatory Trojan Reliant Mogą być stosowane wszędzie tam gdzie przepisy nie pozwalają…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Korytarz życia - co to jest, jak go utworzyć?
  • czwartek, 08 sierpień 2019

  Podczas poruszania się samochodem kierowcy nigdy nie powinni zapominać o tym, że mają nad sobą przepisy z zakresu ruchu drogowego, do których muszą dostosować swoje zachowanie. Nieodpowiedzialne zachowanie na drodze może zakończyć się tragicznie, zwłaszcza jeśli nie ustąpi się pierwszeństwa uprzywilejowanym pojazdom, takim jak karetka. Niestety coraz częściej ludzie nie przepuszczają karetek na drogach, przez co są one cały czas spowalniane i na miejsce zdarzenia docierają po czasie, kiedy dla jakiegoś człowieka jest już za późno na ratunek. W związku z tym tak ważne jest utworzenie tzw. korytarza życia, dzięki któremu Pogotowie Ratunkowe może znaleźć się na miejscu wypadku praktycznie…

  Czytaj więcej
 • Przegrzany silnik - jak rozwiązać usterkę, przyczyny i objawy
  • czwartek, 01 sierpień 2019

  Zupełnie naturalne jest to, że każdy silnik, podczas swojej pracy, generuje duże ilości ciepła. Nierzadko z tego powodu dochodzi do przegrzania. Zazwyczaj takie sytuacje zdarzają się podczas wielogodzinnej podróży, podczas gdy silnik pracuje nieustannie na wysokich obrotach. Poniżej opisane są najczęstsze objawy przegrzania się silnika i sposoby, jak z tym problemem sobie radzić.

  Czytaj więcej
 • Awaria automatycznej skrzyni biegów objawy
  • środa, 31 lipiec 2019

  Posiadanie automatycznej skrzyni biegów to bardzo duży komfort. Coraz większa grupa kierowców wyraża swojego zadowolenie z faktu, iż posiada taki element w swoim samochodzie. Bardzo często automatyczna skrzynia wybierana jest przez kobiety, które chcą zapewnić sobie większą wygodę i pełen spokój podczas prowadzenia swojego auta. Taki rodzaj skrzyni posiada wiele zalet, jednak trzeba mieć na uwadze to, że po drodze mogą się przytrafić liczne awarie techniczne. Ich eliminowanie jest dość kosztowne, zapłaci się za to dużo więcej niż za naprawę skrzyni manualnych. 

  Czytaj więcej
 • Jak schłodzić auto bez klimatyzacji?
  • środa, 31 lipiec 2019

  Podróżowanie autem w okresie letnim może być bardzo męczące, szczególnie jeśli wewnątrz posiada się niesprawną klimatyzację. Warto pamiętać o tym, że klimatyzacja nie jest jedynym sposobem na schłodzenie wnętrza samochodu. Istnieją inne pomysły, które można zastosować we własnym życiu. Co najważniejsze zadziałają szybko oraz bardzo skutecznie.  Prostym trikiem na pozbycie się ciepłego powietrza z auta jest otworzenie okna od strony kierowcy. Następnie należy chwycić za drzwi znajdujące się po stronie pasażera i gwałtownie je otworzyć oraz zamknąć, przynajmniej kilka razy. Oczywiście cały ten proces powinien odbyć się w momencie, gdy auto będzie stało w garażu lub też na parkingu. Dzięki…

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej