Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing – korzyści płynące z członkostwa
Wyróżniony

21 lipiec 2019
Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing – korzyści płynące z członkostwa Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing – korzyści płynące z członkostwa

Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing funkcjonuje na terytorium województwa opolskiego, śląskiego oraz małopolskiego. Organizacja powstała z inicjatywy przedsiębiorstw sektora motoryzacyjnego pod egida Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.. Celem Klastra jest zacieśnianie współpracy przedsiębiorstw działających w branży motoryzacyjnej ze ściśle powiązaną z nią branżą zaawansowanych technologii. Jakie korzyści dla firm płyną z członkostwa? Zapraszamy do lektury.

Główne obszary i cele działania SA&AM

Wśród głównych zadań, jakie stawia przed sobą Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing, jest sieciowanie oraz wspieranie przedsiębiorstw członkowskich w osiąganiu lepszych efektów. Jednoczenie firm z województwa śląskiego, małopolskiego i opolskiego, a także innych współpracujących przedsiębiorstw ma na celu stworzenie środkowoeuropejskiego regionu kompetencji z branży technologicznej oraz motoryzacyjnej.

Założyciele pracują nad budową i rozwojem platformy współpracy między firmami członkowskimi oraz instytucjami naukowymi i edukacyjnymi. Klaster więc nie tylko rozwija kompetencje przedsiębiorców, ale również zwiększa ich szanse na rynku oraz przygotowuje miejsca pracy i nauki dla przyszłych wykwalifikowanych w toku edukacji i praktyki pracowników. Wspólne wypracowywanie rozwiązań na dynamicznie zmieniającym się rynku i współpraca między firmami umożliwia wymianę wiedzy oraz doświadczeń, co dodatkowo zwiększa kompetencje firm. Członkostwo w SA&AM stwarza także szansę na udział w projektach rozwojowych, biznesowych oraz technologicznych.

 

IMG_0293.JPG

Grupy tematyczne

W ramach działalności Klastra Silesia Automotive & Advanced Manufacturing funkcjonują grupy tematyczne, zrzeszające poszczególnych pracowników w celu nauki i wymiany doświadczeń. Członkowie mają dostęp do następujących grup:

 • Human Resources – dla dyrektorów i pracowników Działów HR.

 • Przemysł 4.0 – dla kierowników i pracowników Działu Produkcji, Utrzymania Ruchu oraz ICT.

 • Dostawcy Przemysłu 4.0 – dla przedstawicieli dostawców rozwiązań z zakresu Przemysł 4.0.

 • Logistyka w Motoryzacji – dla kierowników i pracowników Działu Logistyki, Administracji oraz Utrzymania Ruchu.

 • B+R – dla kierownictwa firmy, kierowników i pracowników działu B+R, specjalistów na stanowiskach techniczno-inżynierskich oraz przedstawicieli jednostek naukowych i edukacyjnych.

 • E-mobilność – dla firm produkujących baterie, infrastruktury e-mobilności, części i systemy elektroniczne oraz autonomiczne.

 • Nowe Materiały w Motoryzacji – dla kierowników i pracowników Działu B+R, Produkcji oraz specjalistów na stanowiskach techniczno-inżynieryjnych.

 • Zarządzanie Energią – dla kierowników i pracowników Działu Utrzymania Ruchu oraz menedżerów ds. zarządzania energią.

Na spotkaniach grup tematycznych poruszane są tematy dotyczące funkcjonowania konkretnych działów, w których mogą uczestniczyć zainteresowane osoby. Poszczególne firmy zgłaszają dodatkowo interesujące je tematy, aby objąć je harmonogramem spotkań. W minionym roku 2018 SA&AM zorganizował aż 24 spotkania branżowe, warsztatowe oraz tematyczne.

 

IMG_8350.jpg

 

Komunikacja z członkami

Płynna oraz sprawna komunikacja jest podstawą funkcjonowania klastra. SA&AM dociera do swoich członków poprzez regularnie aktualizowaną stronę internetową, a także media społecznościowe. Bardzo istotną formą komunikacji jest również cykliczne wydawanie Newslettera, w którym członkowie mogą dzielić się swoją wiedzą oraz przekazywać najnowsze informacje innym, współpracującym firmom. Dodatkowo w celu usprawnienia komunikacji każda firma deleguje swojego pracownika do kontaktu, który odbiera niezbędne informacje o nadchodzących spotkaniach tematycznych, a następnie kieruje je do właściwych osób.Jakie korzyści płyną z bycia członkiem SA&AM?

Członkostwo w SA&AM to szereg korzyści dla firmy, których nie sposób nie docenić. Poza możliwością konfrontowania swojej wiedzy i doświadczeń z innymi przedsiębiorcami, otrzymujemy również możliwość szukania rozwiązań dla firm, które borykają się z konkretnymi problemami, podczas gdy inni przedsiębiorcy mają już gotowe rozwiązania. Oszczędzamy więc nie tylko czas, ale również pieniądze. Wspólne warsztaty ułatwiają wprowadzanie innowacji w firmie, dzięki zapoznaniu z aktualnymi technologiami i rozwiązaniami wspomagającymi codzienną pracę. Podążanie za najnowszą wiedzą oraz postępem technicznym daje przewagę konkurencyjną nad firmami o podobnym profilu działalności.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Silesia Automotive & Advanced Manufacturing.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Jenox SHD
  • środa, 27 wrzesień 2017

  Akumulatory Jenox SHD (Super Heavy Duty) to specjalna gama produktów stworzonych z myślą o pojazdach posiadających silniki o dużej mocy oraz pracujące w trudnych warunkach terenowych. Wykonany w technologii hybrydowej akumulator gwarantuje wysoką wydajność energetyczną i wysoki prąd rozruchowy, przy niskim poziomie samorozładowania. Dzięki tym parametrom akumulatory serii SHD znalazły…

  Czytaj więcej
 • Exide Power PRO Imponująca moc przy każdym starcie.
  • środa, 01 listopad 2017

  Logistyka w czasach, gdy klienci oczekują szybkich i pewnych dostaw, ma znaczenie większe niż kiedykolwiek. Działając w tak konkurencyjnym otoczeniu, właściciele flot bacznie monitorują swoje koszty stałe. Nieplanowana przerwa w użytkowaniu samochodu ciężarowego oznacza: niezadowolenie klienta, niewykorzystanie siły roboczej i kapitału, a nawet potencjalne kary.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory do łodzi Exide Start Marine
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulator Exide START można zastosować jako pojedyncze źródło energii zapewniające prąd o dużej mocy do rozruchu silnika łodzi o prostej konstrukcji, ale również jako element zestawu akumulatorów przeznaczonego do uruchamiania silnika na bardziej wyrafinowanych jachtach. Wykorzystanie akumulatora jedynie do rozruchu silnika sprawia, że pozostaje on zwykle w stanie naładowanym, ponieważ…

  Czytaj więcej
 • Akumulator Bosch S3
  • wtorek, 03 październik 2017

  Akumulator Bosch S3 -  bezpieczna podróż. Akumulator Bosch S3 to najlepsze rozwiązanie dla klientów, którzy zwracają uwagę na korzystną cenę, ale równocześnie chcieliby mieć produkt dysponujący zaawansowaną technologią i gwarantujący niezawodny rozruch pojazdom o średnim wyposażeniu w odbiorniki elektryczne.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Uszkodzenie auta na dziurawej drodze — jak uzyskać odszkodowanie
  • poniedziałek, 07 październik 2019

  Według prawa ten, kto wyrządził szkodę, powinien ją naprawić. Wydaje się to oczywiste, ale gdy uszkodzimy auto wjeżdżając w dziurę, o tym zapominamy. A szkoda jest tutaj wyrządzona przez zarządcę drogi, który jest zobowiązany o utrzymanie jej w dobrym stanie. Jak starać się zatem o odszkodowanie?

  Czytaj więcej
 • Wsparcie finansowe dla klientów indywidualnych i firm
  • czwartek, 03 październik 2019

  Jeśli myślisz o zakupie nowego auta, na pewno zdajesz sobie sprawę, że to spory wydatek. Warto go dokładnie przemyśleć. Nie chodzi tutaj jedynie o wybór modelu, ale także o znalezienie wsparcia finansowego w przypadku, gdy nie stać nas na kupno od ręki. Z drugiej strony możemy prowadzić działalność gospodarczą i do jej prawidłowego funkcjonowania niezbędny jest nam samochód służbowy. Szczęśliwie na rynku znajduje się wiele rozwiązań, które można dopasować do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości.

  Czytaj więcej
 • Pielęgnacja samochodu
  • czwartek, 03 październik 2019

  Dbanie o samochód można porównać do troski o buty. Dopóki są nowe, czyścimy je, pastujemy i wstawiamy prawidła. Kiedy przestajemy dbać, buty szybko stają się brzydkie i niewygodne.

  Czytaj więcej
 • Ile się ładuje samochód elektryczny?
  • czwartek, 03 październik 2019

  Stacje paliw na terenie Polski działają w oparciu o markowe sieci. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby po przystąpieniu do współpracy z daną siecią stacji paliw nie postarać się, aby prowadzona przez nas stacja wyróżniała się czymś szczególnym, czego na innych stacjach paliw nie można znaleźć.

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej