Dochodzenie odszkodowań - najważniejsze informacje

23 lipiec 2019
Dochodzenie odszkodowań - najważniejsze informacje

Miałeś wypadek i nie wiesz co dalej? Chcesz ubiegać się o odszkodowanie? Sprawdź co musisz wiedzieć!

Odzyskanie odszkodowania po wypadku to tylko jedna z rzeczy jaką musisz się zająć jako poszkodowany. Odzyskanie pełnej sprawności to najważniejsze na czym powinieneś zwrócić uwagę jeśli w wyniku zdarzenia zostałeś ranny lub uszkodzony. Musisz pamiętać, że okres rehabilitacji jest najlepszym czasem, żeby zbierać dokumentację medyczną oraz inne dokumenty, które po zakończeniu kuracji pozwoli ci na uzyskanie stosownego świadczenia od ubezpieczyciela.

Ubieganie się o odszkodowanie

W Polskim prawie istnieją 2 różne formy rekompensaty. Pierwszą z nich jest odszkodowanie za straty majątkowe jakich doświadczyliśmy, a drugą zadośćuczynienie za doznaną krzywdę o charaktere niematerialnym. Również o rekompensatę może ubiegać się osoba, której krzywda lub szkoda powstała w wyniku przestępstwa, musi ona jednak uzyskać status pokrzywdzonego na czas toku śledztwa. Według kodeksu karnego poszkodowanym jest się jeśli doszło do naruszenia lub zagrożenia naszego dobra prawnego przez przestępstwo.

Pokrzywdzony może złożyć wniosek o zadośćuczynienie za krzywdę jaką doznał lub naprawienie szkody już na etapie postępowania karnego. Taka możliwość istnieje dzięki dzięki art. 46 Kodeksu karnego. Pamiętajmy, że w przypadku złożenia wniosków orzeczenie środków sąd orzeka obligatoryjnie. W innych wypadkach istnieje sąd może orzec je według własnego uznania, wówczas nie będzie potrzebny ze strony pokrzywdzonego żaden wniosek. Odszkodowanie za zdarzenie sprzed lat

Osoby poszkodowane często nie wiedzą, że mimo upłynięcia długiego czasu od zdarzenia ciągle mogą się ubiegać o odszkodowanie. Często bywa przecież tak, że skutki wypadku dają o sobie znać dopiero po latach i wtedy uświadamiamy sobie jakie świadczenia się nam należą.

Najistotniejszy jest okres przedawnienia w takich sprawach, czyli czas w jakim osoba poszkodowana ma prawo zgłosić roszczenia do sprawcy lub jego ubezpieczyciela. Na dochodzenie praw do należnego odszkodowania mamy termin 3 lat. Warto też zapamiętać, że jeśli szkoda powstała w wyniku zbrodni lub występku to jej przedawnienie dokonuje się dopiero po 20 latach od dnia popełnienia przestępstwa. 

Rozstrój zdrowia

Kodeks karny uznaje jako czyn noszący znamiona przestępstwa zdarzenie, na skutek którego ofiara doświadcza rozstroju zdrowia (zaburzenia w funkcjonowaniu organów ciała mimo braku widocznego uszkodzenia, często są to skutki w strefie psychicznej osoby) w okresie trwającym powyżej 7 dni lub jej śmiercią. Co za tym idzie, każda osoba która straciła bliskiego lub doświadczyła długotrwałych obrażeń może skorzystać z dwudziestoletniego okresu przedawnienia. Inaczej wygląda sprawa jeśli chodzi o osoby małoletnie. Jeśli to one są poszkodowane to okres zadośćuczynienia upływa po ukończeniu 20 lat. 


W uzyskiwaniu odszkodowań można też skorzystać z pomocy kancelarii adwokackiej. Osoba z kancelarii ma za zadanie dopełnić wszystkich niezbędnych formalności oraz nadzorować terminów jakie obowiązują w procesie. Będzie on negocjował z ubezpieczycielem naszą sprawę oraz ma za zadanie weryfikować kwoty jakie proponuje zakład ubezpieczeń z tym jak wysokie jest roszczenie.

Źródło: JWC Kancelaria - Dochodzenie odszkodowań  http://jwc-kancelaria.pl/specjalizacje/odszkodowania

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulator AutoPart Galaxy EFB
  • niedziela, 28 kwiecień 2019

  Kiedy Twoje auto jest bardzo często uruchamiane, np. służąc jako taksówka, akumulator jest bardziej obciążony niż zazwyczaj - można to porównać do tego, co "przeżywa" klasyczna żarówka, będąca poddawana nieustanemu włączaniu i wyłączaniu. Pod wpływem takiego cyklicznego włączania żarówka zużywa się o wiele szybciej - tak samo zachowuje się akumulator.…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Exide AGM
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Przeznaczona jest do pojazdów mikrohybrydowych wyposażonych w system Start & Stop oraz system hamowania regeneracyjnego. Dzięki technologii AGM (Absorbent Glass Mat) akumulatory tego typu zapewniają optymalne działanie w ekstremalnych zastosowaniach pracy pojazdu jakim jest system Start & Stop.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Bosch nowej generacji: źródła energii pełne innowacyjnych rozwiązań
  • wtorek, 03 październik 2017

  Akumulatory Bosch - Technologia PowerFrame - Decydujące znaczenie dla wydajności i niezawodności akumulatora ma kratka. Jest ona odpowiedzialna za optymalny przepływ prądu. Opatentowana metoda wytłaczania kratki PowerFrame to rewolucyjny krok w rozwoju akumulatorów Bosch. W porównaniu z konwencjonalnymi metodami produkcji, jak odlewanie lub „rozciąganie” kratki z wąskiej taśmy ołowianej, nowa…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Moll M3plus
  • sobota, 30 wrzesień 2017

  Niemiecka firma Moll posiada wieloletnie doświadczenie w konstruowaniu akumulatorów, doskonali dostawcy,rozwój i konstruowanie maszyn do produkcji akumulatorów włączając wyposażenie służące do kontroli jakości,zarządzanie jakością według norm DIN EN ISO 9001 i dodatku VDA 6.1 sprawiają, że akumulatory moll cieszą się doskonałą jakością i zaufaniem czołowych producentów samochodów. Potwierdzają ją rozmaite…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Korytarz życia - co to jest, jak go utworzyć?
  • czwartek, 08 sierpień 2019

  Podczas poruszania się samochodem kierowcy nigdy nie powinni zapominać o tym, że mają nad sobą przepisy z zakresu ruchu drogowego, do których muszą dostosować swoje zachowanie. Nieodpowiedzialne zachowanie na drodze może zakończyć się tragicznie, zwłaszcza jeśli nie ustąpi się pierwszeństwa uprzywilejowanym pojazdom, takim jak karetka. Niestety coraz częściej ludzie nie przepuszczają karetek na drogach, przez co są one cały czas spowalniane i na miejsce zdarzenia docierają po czasie, kiedy dla jakiegoś człowieka jest już za późno na ratunek. W związku z tym tak ważne jest utworzenie tzw. korytarza życia, dzięki któremu Pogotowie Ratunkowe może znaleźć się na miejscu wypadku praktycznie…

  Czytaj więcej
 • Przegrzany silnik - jak rozwiązać usterkę, przyczyny i objawy
  • czwartek, 01 sierpień 2019

  Zupełnie naturalne jest to, że każdy silnik, podczas swojej pracy, generuje duże ilości ciepła. Nierzadko z tego powodu dochodzi do przegrzania. Zazwyczaj takie sytuacje zdarzają się podczas wielogodzinnej podróży, podczas gdy silnik pracuje nieustannie na wysokich obrotach. Poniżej opisane są najczęstsze objawy przegrzania się silnika i sposoby, jak z tym problemem sobie radzić.

  Czytaj więcej
 • Awaria automatycznej skrzyni biegów objawy
  • środa, 31 lipiec 2019

  Posiadanie automatycznej skrzyni biegów to bardzo duży komfort. Coraz większa grupa kierowców wyraża swojego zadowolenie z faktu, iż posiada taki element w swoim samochodzie. Bardzo często automatyczna skrzynia wybierana jest przez kobiety, które chcą zapewnić sobie większą wygodę i pełen spokój podczas prowadzenia swojego auta. Taki rodzaj skrzyni posiada wiele zalet, jednak trzeba mieć na uwadze to, że po drodze mogą się przytrafić liczne awarie techniczne. Ich eliminowanie jest dość kosztowne, zapłaci się za to dużo więcej niż za naprawę skrzyni manualnych. 

  Czytaj więcej
 • Jak schłodzić auto bez klimatyzacji?
  • środa, 31 lipiec 2019

  Podróżowanie autem w okresie letnim może być bardzo męczące, szczególnie jeśli wewnątrz posiada się niesprawną klimatyzację. Warto pamiętać o tym, że klimatyzacja nie jest jedynym sposobem na schłodzenie wnętrza samochodu. Istnieją inne pomysły, które można zastosować we własnym życiu. Co najważniejsze zadziałają szybko oraz bardzo skutecznie.  Prostym trikiem na pozbycie się ciepłego powietrza z auta jest otworzenie okna od strony kierowcy. Następnie należy chwycić za drzwi znajdujące się po stronie pasażera i gwałtownie je otworzyć oraz zamknąć, przynajmniej kilka razy. Oczywiście cały ten proces powinien odbyć się w momencie, gdy auto będzie stało w garażu lub też na parkingu. Dzięki…

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej