Dochodzenie odszkodowań - najważniejsze informacje

23 lipiec 2019
Dochodzenie odszkodowań - najważniejsze informacje

Miałeś wypadek i nie wiesz co dalej? Chcesz ubiegać się o odszkodowanie? Sprawdź co musisz wiedzieć!

Odzyskanie odszkodowania po wypadku to tylko jedna z rzeczy jaką musisz się zająć jako poszkodowany. Odzyskanie pełnej sprawności to najważniejsze na czym powinieneś zwrócić uwagę jeśli w wyniku zdarzenia zostałeś ranny lub uszkodzony. Musisz pamiętać, że okres rehabilitacji jest najlepszym czasem, żeby zbierać dokumentację medyczną oraz inne dokumenty, które po zakończeniu kuracji pozwoli ci na uzyskanie stosownego świadczenia od ubezpieczyciela.

Ubieganie się o odszkodowanie

W Polskim prawie istnieją 2 różne formy rekompensaty. Pierwszą z nich jest odszkodowanie za straty majątkowe jakich doświadczyliśmy, a drugą zadośćuczynienie za doznaną krzywdę o charaktere niematerialnym. Również o rekompensatę może ubiegać się osoba, której krzywda lub szkoda powstała w wyniku przestępstwa, musi ona jednak uzyskać status pokrzywdzonego na czas toku śledztwa. Według kodeksu karnego poszkodowanym jest się jeśli doszło do naruszenia lub zagrożenia naszego dobra prawnego przez przestępstwo.

Pokrzywdzony może złożyć wniosek o zadośćuczynienie za krzywdę jaką doznał lub naprawienie szkody już na etapie postępowania karnego. Taka możliwość istnieje dzięki dzięki art. 46 Kodeksu karnego. Pamiętajmy, że w przypadku złożenia wniosków orzeczenie środków sąd orzeka obligatoryjnie. W innych wypadkach istnieje sąd może orzec je według własnego uznania, wówczas nie będzie potrzebny ze strony pokrzywdzonego żaden wniosek. Odszkodowanie za zdarzenie sprzed lat

Osoby poszkodowane często nie wiedzą, że mimo upłynięcia długiego czasu od zdarzenia ciągle mogą się ubiegać o odszkodowanie. Często bywa przecież tak, że skutki wypadku dają o sobie znać dopiero po latach i wtedy uświadamiamy sobie jakie świadczenia się nam należą.

Najistotniejszy jest okres przedawnienia w takich sprawach, czyli czas w jakim osoba poszkodowana ma prawo zgłosić roszczenia do sprawcy lub jego ubezpieczyciela. Na dochodzenie praw do należnego odszkodowania mamy termin 3 lat. Warto też zapamiętać, że jeśli szkoda powstała w wyniku zbrodni lub występku to jej przedawnienie dokonuje się dopiero po 20 latach od dnia popełnienia przestępstwa. 

Rozstrój zdrowia

Kodeks karny uznaje jako czyn noszący znamiona przestępstwa zdarzenie, na skutek którego ofiara doświadcza rozstroju zdrowia (zaburzenia w funkcjonowaniu organów ciała mimo braku widocznego uszkodzenia, często są to skutki w strefie psychicznej osoby) w okresie trwającym powyżej 7 dni lub jej śmiercią. Co za tym idzie, każda osoba która straciła bliskiego lub doświadczyła długotrwałych obrażeń może skorzystać z dwudziestoletniego okresu przedawnienia. Inaczej wygląda sprawa jeśli chodzi o osoby małoletnie. Jeśli to one są poszkodowane to okres zadośćuczynienia upływa po ukończeniu 20 lat. 


W uzyskiwaniu odszkodowań można też skorzystać z pomocy kancelarii adwokackiej. Osoba z kancelarii ma za zadanie dopełnić wszystkich niezbędnych formalności oraz nadzorować terminów jakie obowiązują w procesie. Będzie on negocjował z ubezpieczycielem naszą sprawę oraz ma za zadanie weryfikować kwoty jakie proponuje zakład ubezpieczeń z tym jak wysokie jest roszczenie.

Źródło: JWC Kancelaria - Dochodzenie odszkodowań  http://jwc-kancelaria.pl/specjalizacje/odszkodowania

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Bosch nowej generacji: źródła energii pełne innowacyjnych rozwiązań
  • wtorek, 03 październik 2017

  Akumulatory Bosch - Technologia PowerFrame - Decydujące znaczenie dla wydajności i niezawodności akumulatora ma kratka. Jest ona odpowiedzialna za optymalny przepływ prądu. Opatentowana metoda wytłaczania kratki PowerFrame to rewolucyjny krok w rozwoju akumulatorów Bosch. W porównaniu z konwencjonalnymi metodami produkcji, jak odlewanie lub „rozciąganie” kratki z wąskiej taśmy ołowianej, nowa…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory do kampera Exide AGM
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulator Exide Dual przeznaczony do zasilania większości rodzajów camperów i przyczep kempingowych, charakteryzujący się dobrą mocą rozruchową. Jego konstrukcja daje różne możliwości instalacji (w kabinie pasażerskiej, w położeniu bocznym), ułatwia serwisowanie (akumulator całkowicie bezobsługowy, odpowiedni przy długich okresach nieużywania, dający oszczędności czasu ładowania do 50%) i gwarantuje niezawodność (duża odporność…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Banner Energy bull
  • wtorek, 26 wrzesień 2017

  Akumulatory Banner Energy Bull  - Banner prezentuje, specjalny akumulator do zastosowań hobbistycznych oraz alternatywnego zasilania. Właściwości akumulatora Energy Bull sprawiają, że jest on solidnym i idealnym zasobnikiem energii podczas kempingu/karawaningu, na łodzi oraz w wielu innych zastosowaniach jak np. instalacje sygnalizacyjne, czy zasilanie silników elektrycznych.

  Czytaj więcej
 • Przewody rozruchowe Stef-pol 600A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Uruchamianie samochodu przy użyciu przewodów rozruchowych to obrazek, który w zimowe poranki nie jest niczym szczególnym. Jest to metoda bardzo popularna i skuteczna, choć ze względu na coraz większą ilość elektroniki w samochodach powinna być ostatecznością. Przed przystąpieniem do tej czynności warto dowiedzieć się jak prawidłowo podejść do zadania i…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Uszkodzenie auta na dziurawej drodze — jak uzyskać odszkodowanie
  • poniedziałek, 07 październik 2019

  Według prawa ten, kto wyrządził szkodę, powinien ją naprawić. Wydaje się to oczywiste, ale gdy uszkodzimy auto wjeżdżając w dziurę, o tym zapominamy. A szkoda jest tutaj wyrządzona przez zarządcę drogi, który jest zobowiązany o utrzymanie jej w dobrym stanie. Jak starać się zatem o odszkodowanie?

  Czytaj więcej
 • Wsparcie finansowe dla klientów indywidualnych i firm
  • czwartek, 03 październik 2019

  Jeśli myślisz o zakupie nowego auta, na pewno zdajesz sobie sprawę, że to spory wydatek. Warto go dokładnie przemyśleć. Nie chodzi tutaj jedynie o wybór modelu, ale także o znalezienie wsparcia finansowego w przypadku, gdy nie stać nas na kupno od ręki. Z drugiej strony możemy prowadzić działalność gospodarczą i do jej prawidłowego funkcjonowania niezbędny jest nam samochód służbowy. Szczęśliwie na rynku znajduje się wiele rozwiązań, które można dopasować do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości.

  Czytaj więcej
 • Pielęgnacja samochodu
  • czwartek, 03 październik 2019

  Dbanie o samochód można porównać do troski o buty. Dopóki są nowe, czyścimy je, pastujemy i wstawiamy prawidła. Kiedy przestajemy dbać, buty szybko stają się brzydkie i niewygodne.

  Czytaj więcej
 • Ile się ładuje samochód elektryczny?
  • czwartek, 03 październik 2019

  Stacje paliw na terenie Polski działają w oparciu o markowe sieci. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby po przystąpieniu do współpracy z daną siecią stacji paliw nie postarać się, aby prowadzona przez nas stacja wyróżniała się czymś szczególnym, czego na innych stacjach paliw nie można znaleźć.

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej