Prawidłowe używanie sprzęgła - poznaj zasady
Wyróżniony

31 lipiec 2019
Prawidłowe używanie sprzęgła - poznaj zasady Prawidłowe używanie sprzęgła - poznaj zasady

Sprzęgło to jeden z kluczowych podzespołów samochodu. Pełni niezwykle odpowiedzialną funkcję, jaką jest przeniesienie momentu obrotowego z silnika na układ napędowy, dlatego też koniecznie należy zadbać o to, by było w jak najlepszym stanie. Producenci przewidują, że okres sprawnej eksploatacji to ok. 300 tysięcy kilometrów, ale liczba ta zależy od tego, w jaki sposób korzysta z niego kierowca. Przyjrzymy się, dlaczego zasady używania sprzęgła są tak ważne i dlaczego powinniśmy ich przestrzegać.

Prawidłowe operowanie sprzęgłem

Nauka bezpiecznego i swobodnego operowania sprzęgłem to niezwykle ważny element kursu na prawo jazdy. Nieprawidłowe jego używanie może spowodować wiele problemów, włącznie z szarpaniem samochodem, zgaśnięciem silnika lub też ruszeniem z piskiem opon. O ile w trakcie nauki wiele osób wybaczy nam tego typu przypadki, tak w trakcie prawdziwej jazdy nikt nie da nam już taryfy ulgowej. Z całą pewnością zostaniemy otrąbieni przez innych kierowców, jeśli zdarzy nam się stanąć na ruchliwym skrzyżowaniu. 

Nadużywanie sprzęgła również jest niezbyt optymalnym rozwiązaniem. Zbyt częste wciskanie i przyciskanie pedału skutkuje szybszym zużywaniem się tarczy sprzęgła i łożyska, wpływa także negatywnie na pracę silnika i zwiększa zużycie paliwa. Warto nauczyć się kilku podstawowych odruchów, które pomogą nam nauczyć się operować dobrze sprzęgłem. Przed nami główne zasady używania sprzęgła, które nie zawsze są tak oczywiste, jak mogłoby się to wydawać.Hamowanie silnikiem

Umiejętność hamowania silnikiem jest niezwykle ważna dla każdego kierowcy. Pozwala ona lepiej zapanować nad samochodem, a także zmniejsza zużycie klocków i tarcz hamulcowych. Nie należy mylić tego z jazdą na luzie, która oznacza mniejszą kontrolę nad pojazdem, a także uniemożliwia natychmiastowe dodanie gazu w sytuacji awaryjnej. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, hamowanie silnikiem również pozwala oszczędzać sprzęgło, dlatego warto wyrobić u siebie ten nawyk.

Hamując silnikiem, sprzęgło należy wciskać dopiero w ostatniej chwili, tj. przy prędkościach rzędu 10-15 km/h tak by uniknąć zgaśnięcia silnika i być przygotowanym do szybkiej zmiany biegu.

Umiejętne prawidłowego puszczania sprzęgła

Warto nauczyć się tak operować sprzęgłem, by zmienianie biegów odbywało się płynnie i nie pojawiały się żadne przeskoki wpływające na komfort jazdy.

Zbyt gwałtowne puszczenie pedału sprzęgła powoduje szarpnięcie pojazdu spowodowane tym, że obroty silnika nie są w stanie płynnie dostosować się do prędkości układu jezdnego.

Zbyt powolne puszczanie sprzęgła powoduje dużo szybsze ścieranie się tarczy sprzęgła i wydzielanie się dużych ilości ciepła powodujących znacznie szybsze zużycie łożyska.

Zapamiętajmy, że ze sprzęgła korzystamy tylko i wyłącznie w momencie ruszania i końcowej fazy hamowania oraz przy zmianie biegów w pojeździe. Można również jechać na tzw. półsprzęgle, ale tylko wtedy, gdy wykonujemy precyzyjne manewry na pierwszym biegu.

Na światłach na luzie

Oczekując na zmianę świateł lub w trakcie krótkiego postoju z włączonym silnikiem należy wrzucić bieg jałowy. Sprzęgło zużywa się wtedy znacznie mniej, a my mamy możliwość krótkiego odpoczynku i zdjęcia nóg z pedałów.

Prawidłowe ruszanie na sprzęgle

W trakcie ruszania należy wciskać powoli pedał gazu, puszczając w tym samym czasie pedał sprzęgła. W momencie, gdy obroty zaczną być przekazywane na układ jezdny, należy dodać gazu i puścić sprzęgło, ale na tyle powoli, by auto nie szarpnęło.

Pokonywanie zakrętów

Bardzo częstym błędem jest wciskanie sprzęgła w momencie wchodzenia w zakręt. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż nie tylko powoduje szybsze zużycie się tego podzespołu, ale także negatywnie wpływa na nasze bezpieczeństwo. Pozbawione płynących z silnika obrotów auto bardzo łatwo może wpaść w poślizg, a my nie będziemy mieli czasu na to, by odpowiednio zareagować. 

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Jenox SHD
  • środa, 27 wrzesień 2017

  Akumulatory Jenox SHD (Super Heavy Duty) to specjalna gama produktów stworzonych z myślą o pojazdach posiadających silniki o dużej mocy oraz pracujące w trudnych warunkach terenowych. Wykonany w technologii hybrydowej akumulator gwarantuje wysoką wydajność energetyczną i wysoki prąd rozruchowy, przy niskim poziomie samorozładowania. Dzięki tym parametrom akumulatory serii SHD znalazły…

  Czytaj więcej
 • Exide Power PRO Imponująca moc przy każdym starcie.
  • środa, 01 listopad 2017

  Logistyka w czasach, gdy klienci oczekują szybkich i pewnych dostaw, ma znaczenie większe niż kiedykolwiek. Działając w tak konkurencyjnym otoczeniu, właściciele flot bacznie monitorują swoje koszty stałe. Nieplanowana przerwa w użytkowaniu samochodu ciężarowego oznacza: niezadowolenie klienta, niewykorzystanie siły roboczej i kapitału, a nawet potencjalne kary.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory do łodzi Exide Start Marine
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulator Exide START można zastosować jako pojedyncze źródło energii zapewniające prąd o dużej mocy do rozruchu silnika łodzi o prostej konstrukcji, ale również jako element zestawu akumulatorów przeznaczonego do uruchamiania silnika na bardziej wyrafinowanych jachtach. Wykorzystanie akumulatora jedynie do rozruchu silnika sprawia, że pozostaje on zwykle w stanie naładowanym, ponieważ…

  Czytaj więcej
 • Akumulator Bosch S3
  • wtorek, 03 październik 2017

  Akumulator Bosch S3 -  bezpieczna podróż. Akumulator Bosch S3 to najlepsze rozwiązanie dla klientów, którzy zwracają uwagę na korzystną cenę, ale równocześnie chcieliby mieć produkt dysponujący zaawansowaną technologią i gwarantujący niezawodny rozruch pojazdom o średnim wyposażeniu w odbiorniki elektryczne.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Uszkodzenie auta na dziurawej drodze — jak uzyskać odszkodowanie
  • poniedziałek, 07 październik 2019

  Według prawa ten, kto wyrządził szkodę, powinien ją naprawić. Wydaje się to oczywiste, ale gdy uszkodzimy auto wjeżdżając w dziurę, o tym zapominamy. A szkoda jest tutaj wyrządzona przez zarządcę drogi, który jest zobowiązany o utrzymanie jej w dobrym stanie. Jak starać się zatem o odszkodowanie?

  Czytaj więcej
 • Wsparcie finansowe dla klientów indywidualnych i firm
  • czwartek, 03 październik 2019

  Jeśli myślisz o zakupie nowego auta, na pewno zdajesz sobie sprawę, że to spory wydatek. Warto go dokładnie przemyśleć. Nie chodzi tutaj jedynie o wybór modelu, ale także o znalezienie wsparcia finansowego w przypadku, gdy nie stać nas na kupno od ręki. Z drugiej strony możemy prowadzić działalność gospodarczą i do jej prawidłowego funkcjonowania niezbędny jest nam samochód służbowy. Szczęśliwie na rynku znajduje się wiele rozwiązań, które można dopasować do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości.

  Czytaj więcej
 • Pielęgnacja samochodu
  • czwartek, 03 październik 2019

  Dbanie o samochód można porównać do troski o buty. Dopóki są nowe, czyścimy je, pastujemy i wstawiamy prawidła. Kiedy przestajemy dbać, buty szybko stają się brzydkie i niewygodne.

  Czytaj więcej
 • Ile się ładuje samochód elektryczny?
  • czwartek, 03 październik 2019

  Stacje paliw na terenie Polski działają w oparciu o markowe sieci. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby po przystąpieniu do współpracy z daną siecią stacji paliw nie postarać się, aby prowadzona przez nas stacja wyróżniała się czymś szczególnym, czego na innych stacjach paliw nie można znaleźć.

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej