Prawidłowe używanie sprzęgła - poznaj zasady
Wyróżniony

31 lipiec 2019
Prawidłowe używanie sprzęgła - poznaj zasady Prawidłowe używanie sprzęgła - poznaj zasady

Sprzęgło to jeden z kluczowych podzespołów samochodu. Pełni niezwykle odpowiedzialną funkcję, jaką jest przeniesienie momentu obrotowego z silnika na układ napędowy, dlatego też koniecznie należy zadbać o to, by było w jak najlepszym stanie. Producenci przewidują, że okres sprawnej eksploatacji to ok. 300 tysięcy kilometrów, ale liczba ta zależy od tego, w jaki sposób korzysta z niego kierowca. Przyjrzymy się, dlaczego zasady używania sprzęgła są tak ważne i dlaczego powinniśmy ich przestrzegać.

Prawidłowe operowanie sprzęgłem

Nauka bezpiecznego i swobodnego operowania sprzęgłem to niezwykle ważny element kursu na prawo jazdy. Nieprawidłowe jego używanie może spowodować wiele problemów, włącznie z szarpaniem samochodem, zgaśnięciem silnika lub też ruszeniem z piskiem opon. O ile w trakcie nauki wiele osób wybaczy nam tego typu przypadki, tak w trakcie prawdziwej jazdy nikt nie da nam już taryfy ulgowej. Z całą pewnością zostaniemy otrąbieni przez innych kierowców, jeśli zdarzy nam się stanąć na ruchliwym skrzyżowaniu. 

Nadużywanie sprzęgła również jest niezbyt optymalnym rozwiązaniem. Zbyt częste wciskanie i przyciskanie pedału skutkuje szybszym zużywaniem się tarczy sprzęgła i łożyska, wpływa także negatywnie na pracę silnika i zwiększa zużycie paliwa. Warto nauczyć się kilku podstawowych odruchów, które pomogą nam nauczyć się operować dobrze sprzęgłem. Przed nami główne zasady używania sprzęgła, które nie zawsze są tak oczywiste, jak mogłoby się to wydawać.Hamowanie silnikiem

Umiejętność hamowania silnikiem jest niezwykle ważna dla każdego kierowcy. Pozwala ona lepiej zapanować nad samochodem, a także zmniejsza zużycie klocków i tarcz hamulcowych. Nie należy mylić tego z jazdą na luzie, która oznacza mniejszą kontrolę nad pojazdem, a także uniemożliwia natychmiastowe dodanie gazu w sytuacji awaryjnej. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, hamowanie silnikiem również pozwala oszczędzać sprzęgło, dlatego warto wyrobić u siebie ten nawyk.

Hamując silnikiem, sprzęgło należy wciskać dopiero w ostatniej chwili, tj. przy prędkościach rzędu 10-15 km/h tak by uniknąć zgaśnięcia silnika i być przygotowanym do szybkiej zmiany biegu.

Umiejętne prawidłowego puszczania sprzęgła

Warto nauczyć się tak operować sprzęgłem, by zmienianie biegów odbywało się płynnie i nie pojawiały się żadne przeskoki wpływające na komfort jazdy.

Zbyt gwałtowne puszczenie pedału sprzęgła powoduje szarpnięcie pojazdu spowodowane tym, że obroty silnika nie są w stanie płynnie dostosować się do prędkości układu jezdnego.

Zbyt powolne puszczanie sprzęgła powoduje dużo szybsze ścieranie się tarczy sprzęgła i wydzielanie się dużych ilości ciepła powodujących znacznie szybsze zużycie łożyska.

Zapamiętajmy, że ze sprzęgła korzystamy tylko i wyłącznie w momencie ruszania i końcowej fazy hamowania oraz przy zmianie biegów w pojeździe. Można również jechać na tzw. półsprzęgle, ale tylko wtedy, gdy wykonujemy precyzyjne manewry na pierwszym biegu.

Na światłach na luzie

Oczekując na zmianę świateł lub w trakcie krótkiego postoju z włączonym silnikiem należy wrzucić bieg jałowy. Sprzęgło zużywa się wtedy znacznie mniej, a my mamy możliwość krótkiego odpoczynku i zdjęcia nóg z pedałów.

Prawidłowe ruszanie na sprzęgle

W trakcie ruszania należy wciskać powoli pedał gazu, puszczając w tym samym czasie pedał sprzęgła. W momencie, gdy obroty zaczną być przekazywane na układ jezdny, należy dodać gazu i puścić sprzęgło, ale na tyle powoli, by auto nie szarpnęło.

Pokonywanie zakrętów

Bardzo częstym błędem jest wciskanie sprzęgła w momencie wchodzenia w zakręt. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż nie tylko powoduje szybsze zużycie się tego podzespołu, ale także negatywnie wpływa na nasze bezpieczeństwo. Pozbawione płynących z silnika obrotów auto bardzo łatwo może wpaść w poślizg, a my nie będziemy mieli czasu na to, by odpowiednio zareagować. 

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Bosch - Technologia PowerFrame
  • wtorek, 03 październik 2017

  Akumulatory Bosch - Technologia PowerFrame - Decydujące znaczenie dla wydajności i niezawodności akumulatora ma kratka. Jest ona odpowiedzialna za optymalny przepływ prądu. Opatentowana metoda wytłaczania kratki PowerFrame to rewolucyjny krok w rozwoju akumulatorów Bosch. W porównaniu z konwencjonalnymi metodami produkcji, jak odlewanie lub „rozciąganie” kratki z wąskiej taśmy ołowianej, nowa…

  Czytaj więcej
 • Przewody rozruchowe Stef-pol 900A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Uruchamianie samochodu przy użyciu przewodów rozruchowych to obrazek, który w zimowe poranki nie jest niczym szczególnym. Jest to metoda bardzo popularna i skuteczna, choć ze względu na coraz większą ilość elektroniki w samochodach powinna być ostatecznością. Przed przystąpieniem do tej czynności warto dowiedzieć się jak prawidłowo podejść do zadania i…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory DEKA Intimidator
  • piątek, 28 wrzesień 2018

  Biorąc pod uwagę parametry rozruchowe, dużą pojemność rezerwową, elastyczność oraz długotrwałe działanie, nic nie może się równać z akumulatorami serii Deka INTIMIDATOR. Dzięki zaawansowanej technologii AGM oraz wyposażeniu w różne rodzaje biegunów znakomicie nadają się do używania w wielu różnych rodzajach maszyn i urządzeń takich jak pojazdy samochodowe, systemy stereo,…

  Tags: Deka
  Czytaj więcej
 • Grupa Panasonic na świecie
  • niedziela, 29 październik 2017

  Lider na rynku światowym Panasonic Corporation jest jednym z największych producentów urządzeń elektronicznych na świecie. Firma produkuje i sprzedaje szeroką gamę produktów pod marką Panasonic, urozmaicając i pozytywnie wpływając na styl życia ludzi na całym świecie.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Korytarz życia - co to jest, jak go utworzyć?
  • czwartek, 08 sierpień 2019

  Podczas poruszania się samochodem kierowcy nigdy nie powinni zapominać o tym, że mają nad sobą przepisy z zakresu ruchu drogowego, do których muszą dostosować swoje zachowanie. Nieodpowiedzialne zachowanie na drodze może zakończyć się tragicznie, zwłaszcza jeśli nie ustąpi się pierwszeństwa uprzywilejowanym pojazdom, takim jak karetka. Niestety coraz częściej ludzie nie przepuszczają karetek na drogach, przez co są one cały czas spowalniane i na miejsce zdarzenia docierają po czasie, kiedy dla jakiegoś człowieka jest już za późno na ratunek. W związku z tym tak ważne jest utworzenie tzw. korytarza życia, dzięki któremu Pogotowie Ratunkowe może znaleźć się na miejscu wypadku praktycznie…

  Czytaj więcej
 • Przegrzany silnik - jak rozwiązać usterkę, przyczyny i objawy
  • czwartek, 01 sierpień 2019

  Zupełnie naturalne jest to, że każdy silnik, podczas swojej pracy, generuje duże ilości ciepła. Nierzadko z tego powodu dochodzi do przegrzania. Zazwyczaj takie sytuacje zdarzają się podczas wielogodzinnej podróży, podczas gdy silnik pracuje nieustannie na wysokich obrotach. Poniżej opisane są najczęstsze objawy przegrzania się silnika i sposoby, jak z tym problemem sobie radzić.

  Czytaj więcej
 • Awaria automatycznej skrzyni biegów objawy
  • środa, 31 lipiec 2019

  Posiadanie automatycznej skrzyni biegów to bardzo duży komfort. Coraz większa grupa kierowców wyraża swojego zadowolenie z faktu, iż posiada taki element w swoim samochodzie. Bardzo często automatyczna skrzynia wybierana jest przez kobiety, które chcą zapewnić sobie większą wygodę i pełen spokój podczas prowadzenia swojego auta. Taki rodzaj skrzyni posiada wiele zalet, jednak trzeba mieć na uwadze to, że po drodze mogą się przytrafić liczne awarie techniczne. Ich eliminowanie jest dość kosztowne, zapłaci się za to dużo więcej niż za naprawę skrzyni manualnych. 

  Czytaj więcej
 • Jak schłodzić auto bez klimatyzacji?
  • środa, 31 lipiec 2019

  Podróżowanie autem w okresie letnim może być bardzo męczące, szczególnie jeśli wewnątrz posiada się niesprawną klimatyzację. Warto pamiętać o tym, że klimatyzacja nie jest jedynym sposobem na schłodzenie wnętrza samochodu. Istnieją inne pomysły, które można zastosować we własnym życiu. Co najważniejsze zadziałają szybko oraz bardzo skutecznie.  Prostym trikiem na pozbycie się ciepłego powietrza z auta jest otworzenie okna od strony kierowcy. Następnie należy chwycić za drzwi znajdujące się po stronie pasażera i gwałtownie je otworzyć oraz zamknąć, przynajmniej kilka razy. Oczywiście cały ten proces powinien odbyć się w momencie, gdy auto będzie stało w garażu lub też na parkingu. Dzięki…

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej