Jak działa klimatyzacja samochodowa zimą

31 lipiec 2019
Jak działa klimatyzacja samochodowa zimą Jak działa klimatyzacja samochodowa zimą

Używanie klimatyzacji w samochodzie kojarzone jest przede wszystkim z latem i chłodzeniem auta. Mało który kierowca korzysta z niej także w zimie. Okazuje się jednak, że jest to ogromny błąd, a używanie klimatyzacji w chłodnych okresach roku znacząco zmniejsza ryzyko uszkodzenia i zanieczyszczenia tego sprzętu. 

Zasada działania klimatyzacji

Budowa układu klimatyzacji jest niezwykle prosta. Jest to układ zamknięty składający się z kilku  różnych elementów i przewodów, pomiędzy którymi krąży czynnik klimatyzacji odpowiedzialny za chłodzenie lub podgrzewanie powietrza dostającego się z układu wentylacji do kabiny samochodu. Sprawdź jak działa klimatyzacja samochodowa zimą.

Sercem układu jest kompresor, który odpowiada za sprężanie czynnika w układzie. Następnie czynnik trafia do skraplacza, gdzie następuje obniżenie jego temperatury i zmiana stanu skupienia z gazowego w ciekły. W takim stanie trafia do osuszacza, gdzie dochodzi do oddzielenia czynnika od pary wodnej, powietrza i zanieczyszczeń. Następnie dochodzi do rozprężenia czynnika, który w wyniku gwałtownej reakcji zostaje schłodzony. Powietrze trafiające do kabiny zostaje schłodzone w parowniku, przechodząc pomiędzy rurkami wypełnionymi czynnikiem. Jak działa klimatyzacja samochodowa zimą

Z powyższego opisu można wywnioskować, że klimatyzacja służy tylko i wyłącznie do chłodzenia wnętrza samochodu. Nic bardziej mylnego. Czynnik może osiągać różne temperatury, co pozwala nie tylko na chłodzenie, ale także na ogrzewanie samochodu w zimie. Bez problemu możemy ustawić temperaturę na 18-20 stopni Celsjusza co w okresie zimowym jest wystarczającą temperaturą wewnątrz auta. Dlaczego więc nie dogrzewać się klimatyzacją, zwłaszcza że wpływa to pozytywnie na jej działanie i może wpłynąć na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy. 

Klimatyzacja nie lubi przestojów

Wydajność klimatyzacji zależy od sprawności całego układu. Ten natomiast zależny jest od ilości czynnika chłodzącego w układzie. Przyjmuje się, że w ciągu roku może ubywać nawet 10-15% czynnika. 

Z tego powodu należy regularnie serwisować klimatyzację, by nie doprowadzić do zbyt dużych ubytków, a co za tym idzie pogorszenia efektywności działania całego układu. Niedobory czynnika chłodzącego sprawią, że poszczególne elementy nie będą aż tak dobrze smarowane, co może doprowadzić do zatarcia się kompresora i powstania rys na sprężarce tłokowej.

Pora teraz przejść do tematu naszego artykułu. Mechanicy samochodowi zalecają przynajmniej raz  tygodniu na kilkanaście minut uruchomić klimatyzację. W przeciwnym razie może dojść do wystąpienia korozji na elementach ciernych sprężarki. Co prawda klimatyzacja zwiększa zużycie paliwa, ale są to niemal niezauważalne koszty, a może nas to uratować od potrzeby wykonania kosztownego serwisu. 

Korzystanie z klimatyzacji w zimie - zalety

Co najmniej raz w tygodniu warto uruchomić klimatyzację w naszym samochodzie. Czynnik chłodzący jest także nośnikiem oleju. Po pewnym czasie oba płyny rozwarstwiają się i po ponownym uruchomieniu klimatyzacji układ nie ma odpowiedniego smarowania. Prowadzi to do szybkiego zużycia się sprężarki, a koszty jej naprawy są naprawdę ogromne.

Działanie klimatyzacji obniża poziom wilgotnoci powietrza wewnątrz pojazdu. Dzięki temu zmniejsza się ilość pary wodnej, która nie odkłada się w takich ilościach na szybach i nie utrudnia widoczności. Ma to wpływ nie tylko na sam komfort jazdy, ale też na okres, w którym nie używamy samochodu. W mroźne dni para nie zamarza wewnątrz samochodu, dzięki czemu można go uruchomić dużo szybciej po dłuższym czasie nieużywania. Zmniejsza się także ryzyko pojawienia się grzybów w kanałach wentylacyjnych i na tapicerce. 

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Historia firmy Trojan Batteries
  • piątek, 09 styczeń 2015

  Trojan Battery Company jest wiodącym na świecie producentem akumulatorów głębokiego rozładowania. Po odbyciu służby na łodzi podwodnej podczas I Wojny Światowej, George Godber założył firmę w Los Angeles wraz ze wspólnikiem Carl Speer. Początkowo Trojan produkował akumulatory samochodowe, później produkcję rozszerzono o akumulatory do samochodów ciężarowych. W 1940 roku Dick…

  Czytaj więcej
 • Urządzenie rozruchowe EST-801 12V 1500A
  • niedziela, 01 październik 2017

  Urządzenie rozruchowe EST-801 12V 1500A - Przenośne urządzenie rozruchowe BOOSTER przeznaczone jest do rozruchu silnika w trudnych warunkach a także do zasilania urządzeń na napięcie DC 12V np.: TV, radia, komputera, żarówki itp.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory motocyklowe Moll
  • środa, 27 grudzień 2017

  Akumulatory motocyklowe MOLL zostały zaprojektowane przez jednego z najlepszych producentów akumulatorów samochodowych na świecie. Niemiecka firma Moll posiada wieloletnie doświadczenie w konstruowaniu akumulatorów, doskonali dostawcy, rozwój i konstruowanie maszyn do produkcji akumulatorów włączając wyposażenie służące do kontroli jakości.

  Czytaj więcej
 • Exide Strong PRO & Carbon Boost
  • środa, 01 listopad 2017

  Nowy akumulator Exide Strong PRO cechuje wykorzystanie najnowszej generacji technologii HVR® (wysoka odporność na wstrząsy) oraz technologii Carbon BoostTM, inteligentnego rozwiązania Exide pozwalającego na obniżenie rozwarstwienia elektrolitu oraz umożliwiającego szybsze doładowanie. W związku z wprowadzeniem zbiorników AdBlue® (Euro 5/6), producenci pojazdów przenieśli lokalizację akumulatora na tylną oś, gdzie występują duże…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Uszkodzenie auta na dziurawej drodze — jak uzyskać odszkodowanie
  • poniedziałek, 07 październik 2019

  Według prawa ten, kto wyrządził szkodę, powinien ją naprawić. Wydaje się to oczywiste, ale gdy uszkodzimy auto wjeżdżając w dziurę, o tym zapominamy. A szkoda jest tutaj wyrządzona przez zarządcę drogi, który jest zobowiązany o utrzymanie jej w dobrym stanie. Jak starać się zatem o odszkodowanie?

  Czytaj więcej
 • Wsparcie finansowe dla klientów indywidualnych i firm
  • czwartek, 03 październik 2019

  Jeśli myślisz o zakupie nowego auta, na pewno zdajesz sobie sprawę, że to spory wydatek. Warto go dokładnie przemyśleć. Nie chodzi tutaj jedynie o wybór modelu, ale także o znalezienie wsparcia finansowego w przypadku, gdy nie stać nas na kupno od ręki. Z drugiej strony możemy prowadzić działalność gospodarczą i do jej prawidłowego funkcjonowania niezbędny jest nam samochód służbowy. Szczęśliwie na rynku znajduje się wiele rozwiązań, które można dopasować do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości.

  Czytaj więcej
 • Pielęgnacja samochodu
  • czwartek, 03 październik 2019

  Dbanie o samochód można porównać do troski o buty. Dopóki są nowe, czyścimy je, pastujemy i wstawiamy prawidła. Kiedy przestajemy dbać, buty szybko stają się brzydkie i niewygodne.

  Czytaj więcej
 • Ile się ładuje samochód elektryczny?
  • czwartek, 03 październik 2019

  Stacje paliw na terenie Polski działają w oparciu o markowe sieci. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby po przystąpieniu do współpracy z daną siecią stacji paliw nie postarać się, aby prowadzona przez nas stacja wyróżniała się czymś szczególnym, czego na innych stacjach paliw nie można znaleźć.

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej