Jak działa klimatyzacja samochodowa zimą

31 lipiec 2019
Jak działa klimatyzacja samochodowa zimą Jak działa klimatyzacja samochodowa zimą

Używanie klimatyzacji w samochodzie kojarzone jest przede wszystkim z latem i chłodzeniem auta. Mało który kierowca korzysta z niej także w zimie. Okazuje się jednak, że jest to ogromny błąd, a używanie klimatyzacji w chłodnych okresach roku znacząco zmniejsza ryzyko uszkodzenia i zanieczyszczenia tego sprzętu. 

Zasada działania klimatyzacji

Budowa układu klimatyzacji jest niezwykle prosta. Jest to układ zamknięty składający się z kilku  różnych elementów i przewodów, pomiędzy którymi krąży czynnik klimatyzacji odpowiedzialny za chłodzenie lub podgrzewanie powietrza dostającego się z układu wentylacji do kabiny samochodu. Sprawdź jak działa klimatyzacja samochodowa zimą.

Sercem układu jest kompresor, który odpowiada za sprężanie czynnika w układzie. Następnie czynnik trafia do skraplacza, gdzie następuje obniżenie jego temperatury i zmiana stanu skupienia z gazowego w ciekły. W takim stanie trafia do osuszacza, gdzie dochodzi do oddzielenia czynnika od pary wodnej, powietrza i zanieczyszczeń. Następnie dochodzi do rozprężenia czynnika, który w wyniku gwałtownej reakcji zostaje schłodzony. Powietrze trafiające do kabiny zostaje schłodzone w parowniku, przechodząc pomiędzy rurkami wypełnionymi czynnikiem. Jak działa klimatyzacja samochodowa zimą

Z powyższego opisu można wywnioskować, że klimatyzacja służy tylko i wyłącznie do chłodzenia wnętrza samochodu. Nic bardziej mylnego. Czynnik może osiągać różne temperatury, co pozwala nie tylko na chłodzenie, ale także na ogrzewanie samochodu w zimie. Bez problemu możemy ustawić temperaturę na 18-20 stopni Celsjusza co w okresie zimowym jest wystarczającą temperaturą wewnątrz auta. Dlaczego więc nie dogrzewać się klimatyzacją, zwłaszcza że wpływa to pozytywnie na jej działanie i może wpłynąć na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy. 

Klimatyzacja nie lubi przestojów

Wydajność klimatyzacji zależy od sprawności całego układu. Ten natomiast zależny jest od ilości czynnika chłodzącego w układzie. Przyjmuje się, że w ciągu roku może ubywać nawet 10-15% czynnika. 

Z tego powodu należy regularnie serwisować klimatyzację, by nie doprowadzić do zbyt dużych ubytków, a co za tym idzie pogorszenia efektywności działania całego układu. Niedobory czynnika chłodzącego sprawią, że poszczególne elementy nie będą aż tak dobrze smarowane, co może doprowadzić do zatarcia się kompresora i powstania rys na sprężarce tłokowej.

Pora teraz przejść do tematu naszego artykułu. Mechanicy samochodowi zalecają przynajmniej raz  tygodniu na kilkanaście minut uruchomić klimatyzację. W przeciwnym razie może dojść do wystąpienia korozji na elementach ciernych sprężarki. Co prawda klimatyzacja zwiększa zużycie paliwa, ale są to niemal niezauważalne koszty, a może nas to uratować od potrzeby wykonania kosztownego serwisu. 

Korzystanie z klimatyzacji w zimie - zalety

Co najmniej raz w tygodniu warto uruchomić klimatyzację w naszym samochodzie. Czynnik chłodzący jest także nośnikiem oleju. Po pewnym czasie oba płyny rozwarstwiają się i po ponownym uruchomieniu klimatyzacji układ nie ma odpowiedniego smarowania. Prowadzi to do szybkiego zużycia się sprężarki, a koszty jej naprawy są naprawdę ogromne.

Działanie klimatyzacji obniża poziom wilgotnoci powietrza wewnątrz pojazdu. Dzięki temu zmniejsza się ilość pary wodnej, która nie odkłada się w takich ilościach na szybach i nie utrudnia widoczności. Ma to wpływ nie tylko na sam komfort jazdy, ale też na okres, w którym nie używamy samochodu. W mroźne dni para nie zamarza wewnątrz samochodu, dzięki czemu można go uruchomić dużo szybciej po dłuższym czasie nieużywania. Zmniejsza się także ryzyko pojawienia się grzybów w kanałach wentylacyjnych i na tapicerce. 

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Centra Plus 3DX
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Do produkcji akumulatorów serii CENTRA PLUS wykorzystano najnowocześniejsze technologie produkcji wsparte wiedzą i doświadczeniem współpracujących z nami czołowych producentów samochodów osobowych. Dzięki takiemu podejściu firma potrafi sprostać wysokim wymaganiom użytkowników większości aut. 

  Czytaj więcej
 • Proces produkcji akumulatorów Tuborg
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Producent akumulatorów Tuborg (Auto Part) wytwarza tlenek ołowiu (podstawowy składnik pasty akumulatorowej) metodą rozpyleniową opartą na systemie BARTONA. Metoda ta jest stosowana w krajach Ameryki Północnej i Dalekiego Wschodu, gdzie wytwarzane jest 75% światowej produkcji akumulatorów. Jej cechą charakterystyczną jest łatwość i czułość sterowania procesem, co pozwala otrzymać wyrób o…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Moll EFB
  • czwartek, 14 grudzień 2017

  Akumulatory Moll EFB - Nowo opracowany typ baterii kwasowo-ołowiowych EFB Enhanced Flooded Battery czyli akumulator kwasowo-ołowiowy o wydłużonej żywotności. Specjalnie dla samochodów ze standardowym systemem Start-Stop bez rekuperacji energii hamowania (Fiat 500 Start-Stop, Toyota Yaris Start-Stop, Ford ECOnetic) i pojazdów z dużą iloscią urządzeń elektrycznych. Płyty w akumulatorze EFB są…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Varta PowerSports AGM
  • środa, 20 wrzesień 2017

  AKUMULATORY VARTA AGM - NAJWYŻSZA WYDAJNOŚĆ, TAKŻE W EKSTREMALNYCH WARUNKACH Utrzymywanie silnika na wysokich obrotach przez długi czas i przy zmiennej pogodzie nie jest problemem dla akumulatorów VARTA Powersports AGM. Akumulator ten został skonstruowany z myślą o ekstremalnych warunkach, dostarczy Ci więc maksymalnej energii bez utraty mocy.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Korytarz życia - co to jest, jak go utworzyć?
  • czwartek, 08 sierpień 2019

  Podczas poruszania się samochodem kierowcy nigdy nie powinni zapominać o tym, że mają nad sobą przepisy z zakresu ruchu drogowego, do których muszą dostosować swoje zachowanie. Nieodpowiedzialne zachowanie na drodze może zakończyć się tragicznie, zwłaszcza jeśli nie ustąpi się pierwszeństwa uprzywilejowanym pojazdom, takim jak karetka. Niestety coraz częściej ludzie nie przepuszczają karetek na drogach, przez co są one cały czas spowalniane i na miejsce zdarzenia docierają po czasie, kiedy dla jakiegoś człowieka jest już za późno na ratunek. W związku z tym tak ważne jest utworzenie tzw. korytarza życia, dzięki któremu Pogotowie Ratunkowe może znaleźć się na miejscu wypadku praktycznie…

  Czytaj więcej
 • Przegrzany silnik - jak rozwiązać usterkę, przyczyny i objawy
  • czwartek, 01 sierpień 2019

  Zupełnie naturalne jest to, że każdy silnik, podczas swojej pracy, generuje duże ilości ciepła. Nierzadko z tego powodu dochodzi do przegrzania. Zazwyczaj takie sytuacje zdarzają się podczas wielogodzinnej podróży, podczas gdy silnik pracuje nieustannie na wysokich obrotach. Poniżej opisane są najczęstsze objawy przegrzania się silnika i sposoby, jak z tym problemem sobie radzić.

  Czytaj więcej
 • Awaria automatycznej skrzyni biegów objawy
  • środa, 31 lipiec 2019

  Posiadanie automatycznej skrzyni biegów to bardzo duży komfort. Coraz większa grupa kierowców wyraża swojego zadowolenie z faktu, iż posiada taki element w swoim samochodzie. Bardzo często automatyczna skrzynia wybierana jest przez kobiety, które chcą zapewnić sobie większą wygodę i pełen spokój podczas prowadzenia swojego auta. Taki rodzaj skrzyni posiada wiele zalet, jednak trzeba mieć na uwadze to, że po drodze mogą się przytrafić liczne awarie techniczne. Ich eliminowanie jest dość kosztowne, zapłaci się za to dużo więcej niż za naprawę skrzyni manualnych. 

  Czytaj więcej
 • Jak schłodzić auto bez klimatyzacji?
  • środa, 31 lipiec 2019

  Podróżowanie autem w okresie letnim może być bardzo męczące, szczególnie jeśli wewnątrz posiada się niesprawną klimatyzację. Warto pamiętać o tym, że klimatyzacja nie jest jedynym sposobem na schłodzenie wnętrza samochodu. Istnieją inne pomysły, które można zastosować we własnym życiu. Co najważniejsze zadziałają szybko oraz bardzo skutecznie.  Prostym trikiem na pozbycie się ciepłego powietrza z auta jest otworzenie okna od strony kierowcy. Następnie należy chwycić za drzwi znajdujące się po stronie pasażera i gwałtownie je otworzyć oraz zamknąć, przynajmniej kilka razy. Oczywiście cały ten proces powinien odbyć się w momencie, gdy auto będzie stało w garażu lub też na parkingu. Dzięki…

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej