Przegrzany silnik - jak rozwiązać usterkę, przyczyny i objawy

01 sierpień 2019
Przegrzany silnik Przegrzany silnik

Zupełnie naturalne jest to, że każdy silnik, podczas swojej pracy, generuje duże ilości ciepła. Nierzadko z tego powodu dochodzi do przegrzania. Zazwyczaj takie sytuacje zdarzają się podczas wielogodzinnej podróży, podczas gdy silnik pracuje nieustannie na wysokich obrotach. Poniżej opisane są najczęstsze objawy przegrzania się silnika i sposoby, jak z tym problemem sobie radzić.

Regularna kontrola

Prowadząc samochód, warto regularnie zerkać na kontrolkę temperatury cieczy chłodzącej. To pozwoli Ci zareagować w odpowiednim momencie, ponieważ kiedy przegapisz ten moment, a ciecz się zagotuje, może to skończyć się poważną i kosztowną awarią. 

Przyczyn takiego stanu może być bardzo wiele, jednak ta najprostsza i zarazem najczęściej się zdarzająca, to wyciek płynu chłodniczego. Dlatego warto jest regularnie sprawdzać jego poziom, bo dzięki temu możesz uniknąć wielu nieprzyjemności na drodze. W innym wypadku konieczne będzie wezwanie pomocy drogowej, która zajmie się transportem auta do warsztatu samochodowego. 

Objawy przegrzania się silnika

Tą główną przyczyną, która zdarza się najczęściej, to, jak już wyżej zostało napisane, wzrost temperatury płynu chłodzącego. Silnik podczas regularnej pracy osiąga temperaturą sięgającą do 90 -100 stopni Celsjusza. Jest to i tak niższa temperatur od tej panującej we wnętrzu jednostki napędowej. Podczas niebezpiecznego wzrostu wartości cieczy, kontrolka na desce rozdzielczej samochodu od razu to zasygnalizuje. 

Jednak to nie jedyne objawy wskazujące na przegrzanie się silnika. Innym z nich może być wydobywanie się wyłącznie zimnego lub ciepłego powietrza bez możliwości jego regulacji. To spowoduje zaprzestanie pracy klimatyzacji. A w kabinie pojazdu poczuć będzie można intensywny zapach płynu chłodniczego. Jeżeli nie zorientujesz się odpowiednio wcześnie, to może dojść do zagotowania płynu chłodniczego, a w dalszej kolejności poważniejszych usterek. Najgorszym objawem, świadczącym o poważnej awarii, jest dym wydobywający się spod maski samochodu. 

 

silnik-przegrzanie.jpg

 

Po przegrzaniu silnika warto udać się do mechanika, który sprawdzi, czy awaria była jednorazowa, czy wiąże się z większym problemem

Przegrzanie się silnika - co robić?

Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której przegrzał się silnik w Twoim aucie, przede wszystkim zatrzymaj się w najbliższym możliwym i bezpiecznym miejscu. Jeżeli jednak z konieczności musisz przejechać niewielką liczbę kilometrów, zrób to przy maksymalnie włączonym ogrzewaniu. Dzięki temu nagrzewnica pobierze część ciepła z obiegu płynu chłodniczego, co delikatnie schłodzi silnik. 

Po bezpiecznym zatrzymaniu się samochodu, priorytetem będzie obniżenie temperatury silnika. Przed zgaszeniem silnika, otwórz maskę i zobaczy, czy wentylator chłodnicy działa oraz czy w zbiorniczku wyrównawczym znajduje się płyn. Jeśli nastąpił wyciek, to dobrze byłoby zlokalizować w którym miejscu do niego doszło i zakleić prowizorycznie za pomocą taśmy. 

Jeżeli silnik się ochłodzi, warto spróbować uzupełnić płyn chłodzący. Uwaga! Trzeba to robić bardzo ostrożnie, ponieważ nierozważne odkręcenie korka od zbiorniczka płynu skończyć może się na poparzeniu. Nie można dolewać żadnego płynu, jeśli silnik nie ostygł, ponieważ skutkować to może pęknięciem głowicy. 

Wizyta u mechanika

Nie ma co liczyć, że samodzielnie zdołamy naprawić awarię, nawet jeśli na miejscu zdołamy zniwelować usterkę. Takie przegrzanie silnika świadczyć może bowiem o poważniejszej usterce pojazdu oraz prowadzić do kolejnych awarii, które nie zawsze widoczne będą gołym okiem. 

Przegrzanie silnika - skutki

Na to pytanie nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Wiele zależy od powodu, przez który wystąpiła tego rodzaju awaria, ale również od szybkości reakcji kierowcy na przegrzanie silnika. W związku z tym skutki mogą być niewielkie lub bardzo poważne, włącznie z uszkodzeniem silnika. 

 

samochod-silnik.jpg

 

Pamiętaj, aby nie próbować dolewać oleju chłodniczego przy gorącym silniku

Do najczęstszych skutków przegrzania silnika zalicza się awaria uszczelki pod głowicą. GHF jest zmorą wielu kierowców, a jego naprawa może okazać się skomplikowana. Jedynym plusem jest to, że te awarie dość łatwo zauważyć - w zbiorniczku płynu chłodniczego zaczyna pojawiać się olej, o czym świadczy jego barwa i gęstsza konsystencja. Przegrzanie silnika spowodować może nawet pęknięcie samej głowicy, zerwanie paska rozrządu, awarii pompy, zatarcia układu korbowo-tłokowego i wiele wiele innych usterek. Zdarzają się nietypowe skutki awarii, takie jak stopiony silniczek wycieraczek. 

Podsumowując, najważniejsza w dbaniu o nieprzegrzanie silnika jest szybka reakcja. Im szybciej zauważysz problem, wzrastającą temperaturę silnika, to tym szybciej będziesz mógł zareagować, unikając poważniejszych uszkodzeń. 

Tekst powstał przy współpracy z Michałem Kutą, właścicielem warsztatu Kuta Autoserwis i pomocy drogowej z Poznania. 

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Jenox SHD
  • środa, 27 wrzesień 2017

  Akumulatory Jenox SHD (Super Heavy Duty) to specjalna gama produktów stworzonych z myślą o pojazdach posiadających silniki o dużej mocy oraz pracujące w trudnych warunkach terenowych. Wykonany w technologii hybrydowej akumulator gwarantuje wysoką wydajność energetyczną i wysoki prąd rozruchowy, przy niskim poziomie samorozładowania. Dzięki tym parametrom akumulatory serii SHD znalazły…

  Czytaj więcej
 • Exide Power PRO Imponująca moc przy każdym starcie.
  • środa, 01 listopad 2017

  Logistyka w czasach, gdy klienci oczekują szybkich i pewnych dostaw, ma znaczenie większe niż kiedykolwiek. Działając w tak konkurencyjnym otoczeniu, właściciele flot bacznie monitorują swoje koszty stałe. Nieplanowana przerwa w użytkowaniu samochodu ciężarowego oznacza: niezadowolenie klienta, niewykorzystanie siły roboczej i kapitału, a nawet potencjalne kary.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory do łodzi Exide Start Marine
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulator Exide START można zastosować jako pojedyncze źródło energii zapewniające prąd o dużej mocy do rozruchu silnika łodzi o prostej konstrukcji, ale również jako element zestawu akumulatorów przeznaczonego do uruchamiania silnika na bardziej wyrafinowanych jachtach. Wykorzystanie akumulatora jedynie do rozruchu silnika sprawia, że pozostaje on zwykle w stanie naładowanym, ponieważ…

  Czytaj więcej
 • Akumulator Bosch S3
  • wtorek, 03 październik 2017

  Akumulator Bosch S3 -  bezpieczna podróż. Akumulator Bosch S3 to najlepsze rozwiązanie dla klientów, którzy zwracają uwagę na korzystną cenę, ale równocześnie chcieliby mieć produkt dysponujący zaawansowaną technologią i gwarantujący niezawodny rozruch pojazdom o średnim wyposażeniu w odbiorniki elektryczne.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Uszkodzenie auta na dziurawej drodze — jak uzyskać odszkodowanie
  • poniedziałek, 07 październik 2019

  Według prawa ten, kto wyrządził szkodę, powinien ją naprawić. Wydaje się to oczywiste, ale gdy uszkodzimy auto wjeżdżając w dziurę, o tym zapominamy. A szkoda jest tutaj wyrządzona przez zarządcę drogi, który jest zobowiązany o utrzymanie jej w dobrym stanie. Jak starać się zatem o odszkodowanie?

  Czytaj więcej
 • Wsparcie finansowe dla klientów indywidualnych i firm
  • czwartek, 03 październik 2019

  Jeśli myślisz o zakupie nowego auta, na pewno zdajesz sobie sprawę, że to spory wydatek. Warto go dokładnie przemyśleć. Nie chodzi tutaj jedynie o wybór modelu, ale także o znalezienie wsparcia finansowego w przypadku, gdy nie stać nas na kupno od ręki. Z drugiej strony możemy prowadzić działalność gospodarczą i do jej prawidłowego funkcjonowania niezbędny jest nam samochód służbowy. Szczęśliwie na rynku znajduje się wiele rozwiązań, które można dopasować do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości.

  Czytaj więcej
 • Pielęgnacja samochodu
  • czwartek, 03 październik 2019

  Dbanie o samochód można porównać do troski o buty. Dopóki są nowe, czyścimy je, pastujemy i wstawiamy prawidła. Kiedy przestajemy dbać, buty szybko stają się brzydkie i niewygodne.

  Czytaj więcej
 • Ile się ładuje samochód elektryczny?
  • czwartek, 03 październik 2019

  Stacje paliw na terenie Polski działają w oparciu o markowe sieci. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby po przystąpieniu do współpracy z daną siecią stacji paliw nie postarać się, aby prowadzona przez nas stacja wyróżniała się czymś szczególnym, czego na innych stacjach paliw nie można znaleźć.

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej