Przegrzany silnik - jak rozwiązać usterkę, przyczyny i objawy

01 sierpień 2019
Przegrzany silnik Przegrzany silnik

Zupełnie naturalne jest to, że każdy silnik, podczas swojej pracy, generuje duże ilości ciepła. Nierzadko z tego powodu dochodzi do przegrzania. Zazwyczaj takie sytuacje zdarzają się podczas wielogodzinnej podróży, podczas gdy silnik pracuje nieustannie na wysokich obrotach. Poniżej opisane są najczęstsze objawy przegrzania się silnika i sposoby, jak z tym problemem sobie radzić.

Regularna kontrola

Prowadząc samochód, warto regularnie zerkać na kontrolkę temperatury cieczy chłodzącej. To pozwoli Ci zareagować w odpowiednim momencie, ponieważ kiedy przegapisz ten moment, a ciecz się zagotuje, może to skończyć się poważną i kosztowną awarią. 

Przyczyn takiego stanu może być bardzo wiele, jednak ta najprostsza i zarazem najczęściej się zdarzająca, to wyciek płynu chłodniczego. Dlatego warto jest regularnie sprawdzać jego poziom, bo dzięki temu możesz uniknąć wielu nieprzyjemności na drodze. W innym wypadku konieczne będzie wezwanie pomocy drogowej, która zajmie się transportem auta do warsztatu samochodowego. 

Objawy przegrzania się silnika

Tą główną przyczyną, która zdarza się najczęściej, to, jak już wyżej zostało napisane, wzrost temperatury płynu chłodzącego. Silnik podczas regularnej pracy osiąga temperaturą sięgającą do 90 -100 stopni Celsjusza. Jest to i tak niższa temperatur od tej panującej we wnętrzu jednostki napędowej. Podczas niebezpiecznego wzrostu wartości cieczy, kontrolka na desce rozdzielczej samochodu od razu to zasygnalizuje. 

Jednak to nie jedyne objawy wskazujące na przegrzanie się silnika. Innym z nich może być wydobywanie się wyłącznie zimnego lub ciepłego powietrza bez możliwości jego regulacji. To spowoduje zaprzestanie pracy klimatyzacji. A w kabinie pojazdu poczuć będzie można intensywny zapach płynu chłodniczego. Jeżeli nie zorientujesz się odpowiednio wcześnie, to może dojść do zagotowania płynu chłodniczego, a w dalszej kolejności poważniejszych usterek. Najgorszym objawem, świadczącym o poważnej awarii, jest dym wydobywający się spod maski samochodu. 

 

silnik-przegrzanie.jpg

 

Po przegrzaniu silnika warto udać się do mechanika, który sprawdzi, czy awaria była jednorazowa, czy wiąże się z większym problemem

Przegrzanie się silnika - co robić?

Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której przegrzał się silnik w Twoim aucie, przede wszystkim zatrzymaj się w najbliższym możliwym i bezpiecznym miejscu. Jeżeli jednak z konieczności musisz przejechać niewielką liczbę kilometrów, zrób to przy maksymalnie włączonym ogrzewaniu. Dzięki temu nagrzewnica pobierze część ciepła z obiegu płynu chłodniczego, co delikatnie schłodzi silnik. 

Po bezpiecznym zatrzymaniu się samochodu, priorytetem będzie obniżenie temperatury silnika. Przed zgaszeniem silnika, otwórz maskę i zobaczy, czy wentylator chłodnicy działa oraz czy w zbiorniczku wyrównawczym znajduje się płyn. Jeśli nastąpił wyciek, to dobrze byłoby zlokalizować w którym miejscu do niego doszło i zakleić prowizorycznie za pomocą taśmy. 

Jeżeli silnik się ochłodzi, warto spróbować uzupełnić płyn chłodzący. Uwaga! Trzeba to robić bardzo ostrożnie, ponieważ nierozważne odkręcenie korka od zbiorniczka płynu skończyć może się na poparzeniu. Nie można dolewać żadnego płynu, jeśli silnik nie ostygł, ponieważ skutkować to może pęknięciem głowicy. 

Wizyta u mechanika

Nie ma co liczyć, że samodzielnie zdołamy naprawić awarię, nawet jeśli na miejscu zdołamy zniwelować usterkę. Takie przegrzanie silnika świadczyć może bowiem o poważniejszej usterce pojazdu oraz prowadzić do kolejnych awarii, które nie zawsze widoczne będą gołym okiem. 

Przegrzanie silnika - skutki

Na to pytanie nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Wiele zależy od powodu, przez który wystąpiła tego rodzaju awaria, ale również od szybkości reakcji kierowcy na przegrzanie silnika. W związku z tym skutki mogą być niewielkie lub bardzo poważne, włącznie z uszkodzeniem silnika. 

 

samochod-silnik.jpg

 

Pamiętaj, aby nie próbować dolewać oleju chłodniczego przy gorącym silniku

Do najczęstszych skutków przegrzania silnika zalicza się awaria uszczelki pod głowicą. GHF jest zmorą wielu kierowców, a jego naprawa może okazać się skomplikowana. Jedynym plusem jest to, że te awarie dość łatwo zauważyć - w zbiorniczku płynu chłodniczego zaczyna pojawiać się olej, o czym świadczy jego barwa i gęstsza konsystencja. Przegrzanie silnika spowodować może nawet pęknięcie samej głowicy, zerwanie paska rozrządu, awarii pompy, zatarcia układu korbowo-tłokowego i wiele wiele innych usterek. Zdarzają się nietypowe skutki awarii, takie jak stopiony silniczek wycieraczek. 

Podsumowując, najważniejsza w dbaniu o nieprzegrzanie silnika jest szybka reakcja. Im szybciej zauważysz problem, wzrastającą temperaturę silnika, to tym szybciej będziesz mógł zareagować, unikając poważniejszych uszkodzeń. 

Tekst powstał przy współpracy z Michałem Kutą, właścicielem warsztatu Kuta Autoserwis i pomocy drogowej z Poznania. 

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Bosch - Technologia PowerFrame
  • wtorek, 03 październik 2017

  Akumulatory Bosch - Technologia PowerFrame - Decydujące znaczenie dla wydajności i niezawodności akumulatora ma kratka. Jest ona odpowiedzialna za optymalny przepływ prądu. Opatentowana metoda wytłaczania kratki PowerFrame to rewolucyjny krok w rozwoju akumulatorów Bosch. W porównaniu z konwencjonalnymi metodami produkcji, jak odlewanie lub „rozciąganie” kratki z wąskiej taśmy ołowianej, nowa…

  Czytaj więcej
 • Przewody rozruchowe Stef-pol 900A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Uruchamianie samochodu przy użyciu przewodów rozruchowych to obrazek, który w zimowe poranki nie jest niczym szczególnym. Jest to metoda bardzo popularna i skuteczna, choć ze względu na coraz większą ilość elektroniki w samochodach powinna być ostatecznością. Przed przystąpieniem do tej czynności warto dowiedzieć się jak prawidłowo podejść do zadania i…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory DEKA Intimidator
  • piątek, 28 wrzesień 2018

  Biorąc pod uwagę parametry rozruchowe, dużą pojemność rezerwową, elastyczność oraz długotrwałe działanie, nic nie może się równać z akumulatorami serii Deka INTIMIDATOR. Dzięki zaawansowanej technologii AGM oraz wyposażeniu w różne rodzaje biegunów znakomicie nadają się do używania w wielu różnych rodzajach maszyn i urządzeń takich jak pojazdy samochodowe, systemy stereo,…

  Tags: Deka
  Czytaj więcej
 • Grupa Panasonic na świecie
  • niedziela, 29 październik 2017

  Lider na rynku światowym Panasonic Corporation jest jednym z największych producentów urządzeń elektronicznych na świecie. Firma produkuje i sprzedaje szeroką gamę produktów pod marką Panasonic, urozmaicając i pozytywnie wpływając na styl życia ludzi na całym świecie.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Korytarz życia - co to jest, jak go utworzyć?
  • czwartek, 08 sierpień 2019

  Podczas poruszania się samochodem kierowcy nigdy nie powinni zapominać o tym, że mają nad sobą przepisy z zakresu ruchu drogowego, do których muszą dostosować swoje zachowanie. Nieodpowiedzialne zachowanie na drodze może zakończyć się tragicznie, zwłaszcza jeśli nie ustąpi się pierwszeństwa uprzywilejowanym pojazdom, takim jak karetka. Niestety coraz częściej ludzie nie przepuszczają karetek na drogach, przez co są one cały czas spowalniane i na miejsce zdarzenia docierają po czasie, kiedy dla jakiegoś człowieka jest już za późno na ratunek. W związku z tym tak ważne jest utworzenie tzw. korytarza życia, dzięki któremu Pogotowie Ratunkowe może znaleźć się na miejscu wypadku praktycznie…

  Czytaj więcej
 • Przegrzany silnik - jak rozwiązać usterkę, przyczyny i objawy
  • czwartek, 01 sierpień 2019

  Zupełnie naturalne jest to, że każdy silnik, podczas swojej pracy, generuje duże ilości ciepła. Nierzadko z tego powodu dochodzi do przegrzania. Zazwyczaj takie sytuacje zdarzają się podczas wielogodzinnej podróży, podczas gdy silnik pracuje nieustannie na wysokich obrotach. Poniżej opisane są najczęstsze objawy przegrzania się silnika i sposoby, jak z tym problemem sobie radzić.

  Czytaj więcej
 • Awaria automatycznej skrzyni biegów objawy
  • środa, 31 lipiec 2019

  Posiadanie automatycznej skrzyni biegów to bardzo duży komfort. Coraz większa grupa kierowców wyraża swojego zadowolenie z faktu, iż posiada taki element w swoim samochodzie. Bardzo często automatyczna skrzynia wybierana jest przez kobiety, które chcą zapewnić sobie większą wygodę i pełen spokój podczas prowadzenia swojego auta. Taki rodzaj skrzyni posiada wiele zalet, jednak trzeba mieć na uwadze to, że po drodze mogą się przytrafić liczne awarie techniczne. Ich eliminowanie jest dość kosztowne, zapłaci się za to dużo więcej niż za naprawę skrzyni manualnych. 

  Czytaj więcej
 • Jak schłodzić auto bez klimatyzacji?
  • środa, 31 lipiec 2019

  Podróżowanie autem w okresie letnim może być bardzo męczące, szczególnie jeśli wewnątrz posiada się niesprawną klimatyzację. Warto pamiętać o tym, że klimatyzacja nie jest jedynym sposobem na schłodzenie wnętrza samochodu. Istnieją inne pomysły, które można zastosować we własnym życiu. Co najważniejsze zadziałają szybko oraz bardzo skutecznie.  Prostym trikiem na pozbycie się ciepłego powietrza z auta jest otworzenie okna od strony kierowcy. Następnie należy chwycić za drzwi znajdujące się po stronie pasażera i gwałtownie je otworzyć oraz zamknąć, przynajmniej kilka razy. Oczywiście cały ten proces powinien odbyć się w momencie, gdy auto będzie stało w garażu lub też na parkingu. Dzięki…

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej