Korytarz życia - co to jest, jak go utworzyć?

08 sierpień 2019
Korytarz życia - co to jest, jak go utworzyć? Korytarz życia - co to jest, jak go utworzyć?

Podczas poruszania się samochodem kierowcy nigdy nie powinni zapominać o tym, że mają nad sobą przepisy z zakresu ruchu drogowego, do których muszą dostosować swoje zachowanie. Nieodpowiedzialne zachowanie na drodze może zakończyć się tragicznie, zwłaszcza jeśli nie ustąpi się pierwszeństwa uprzywilejowanym pojazdom, takim jak karetka. Niestety coraz częściej ludzie nie przepuszczają karetek na drogach, przez co są one cały czas spowalniane i na miejsce zdarzenia docierają po czasie, kiedy dla jakiegoś człowieka jest już za późno na ratunek. W związku z tym tak ważne jest utworzenie tzw. korytarza życia, dzięki któremu Pogotowie Ratunkowe może znaleźć się na miejscu wypadku praktycznie natychmiastowo i udzielić pomocy medycznej poszkodowanym. Utworzenie korytarza wcale nie jest trudnym zadaniem, wystarczy wiedzieć jak się za to zabrać.

Jakie kroki należy wykonać?

Warto zadać sobie czasem pytanie korytarz życia jak utworzyć? Odpowiedź na nie można znaleźć m.in. na wielu forach internetowych o tematyce motoryzacyjnej, na których warto się zarejestrować i śledzić tamtejsze wątki. Korytarz to nic innego jak sporo miejsca pozostawionego pojazdom uprzywilejowanym, nie tylko karetkom, ale też samochodom policyjnym, czy też przedstawicielom Straży Pożarnej. Dzięki temu karetka Pogotowia Ratunkowego nie będzie stała w korku i czekała na swój przejazd. Pojazdy powinny jak najszybciej zjechać na bok, oczywiście troszcząc się przy tym o bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników ruchu. Niekiedy kierowcy wykorzystują sytuację i podczepiają się pod przejazd uprzywilejowany, za co grożą bardzo surowe konsekwencje finansowe, więc lepiej nie decydować się na taki krok.

Utworzenie korytarza życia opiera się na kilku podstawowych zasadach:

 • w sytuacji, gdy pojawia się spory korek warto zjechać na bok własnego pasa ruchu,
 • nie należy czekać do momentu, w którym usłyszy się sygnał karetki z bliska. Lepiej zrobić to zdecydowanie wcześniej, aby kierowca karetki nie musiał tracić czasu,
 • jeśli sytuacja ma miejsce na autostradzie z dwoma pasami ruchu, wtedy kierowcy znajdujący się na lewym pasie zjeżdżają na lewą stronę, natomiast pozostali na prawą,
 • dzięki takim działaniom na środku drogi tworzy się bardzo szeroki pas, którym karetka może sobie bezpiecznie przejechać i dojechać do chorego lub przewieźć go jak najszybciej do szpitala.

Widać, że nie jest to trudne zadanie, dlatego warto wejść na fora i wpisać frazę korytarz życia jak utworzyć? Na pewno kierowcy dowiedzą się wszystkiego tego, co będzie im potrzebne na drodze.

Co mówią przepisy drogowe?

Bardzo wiele na temat korytarza życia mówią przepisy drogowe. Mowa tutaj o przepisach znajdujących się w Prawie o ruchu drogowym, a konkretniej w artykule dziewiątym. Mówi on o tym, że każdy uczestnik ruchu znajdujący się na drodze ma obowiązek przepuścić pojazd uprzywilejowany i nie może mu hamować drogi. Chodzi konkretniej o ja najszybsze usunięcie się z drogi, oczywiście z zachowaniem należytej rozwagi, aby nie zrobić sobie oraz pasażerom krzywdy.

Do przepisów powinni się też odnieść piesi znajdujący się na pasach drogowych, którzy powinni się zawrócić i poczekać na przejazd karetki, aby nie utrudniać kierowcy życia. W Polsce planowane jest wprowadzenie obowiązku prawnego, mówiącego o tworzeniu korytarza życia, tak jak ma to miejsce na terenie Austrii oraz Niemiec. Na razie traktowane jest to jako tzw. dobry zwyczaj, dlatego nie wszyscy dostosowują się do panujących zasad, przez co tak wiele karetek pojawia się na miejscu wypadku odrobinę za późno. 

 

Korytarz zycia

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Historia firmy Trojan Batteries
  • piątek, 09 styczeń 2015

  Trojan Battery Company jest wiodącym na świecie producentem akumulatorów głębokiego rozładowania. Po odbyciu służby na łodzi podwodnej podczas I Wojny Światowej, George Godber założył firmę w Los Angeles wraz ze wspólnikiem Carl Speer. Początkowo Trojan produkował akumulatory samochodowe, później produkcję rozszerzono o akumulatory do samochodów ciężarowych. W 1940 roku Dick…

  Czytaj więcej
 • Urządzenie rozruchowe EST-801 12V 1500A
  • niedziela, 01 październik 2017

  Urządzenie rozruchowe EST-801 12V 1500A - Przenośne urządzenie rozruchowe BOOSTER przeznaczone jest do rozruchu silnika w trudnych warunkach a także do zasilania urządzeń na napięcie DC 12V np.: TV, radia, komputera, żarówki itp.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory motocyklowe Moll
  • środa, 27 grudzień 2017

  Akumulatory motocyklowe MOLL zostały zaprojektowane przez jednego z najlepszych producentów akumulatorów samochodowych na świecie. Niemiecka firma Moll posiada wieloletnie doświadczenie w konstruowaniu akumulatorów, doskonali dostawcy, rozwój i konstruowanie maszyn do produkcji akumulatorów włączając wyposażenie służące do kontroli jakości.

  Czytaj więcej
 • Exide Strong PRO & Carbon Boost
  • środa, 01 listopad 2017

  Nowy akumulator Exide Strong PRO cechuje wykorzystanie najnowszej generacji technologii HVR® (wysoka odporność na wstrząsy) oraz technologii Carbon BoostTM, inteligentnego rozwiązania Exide pozwalającego na obniżenie rozwarstwienia elektrolitu oraz umożliwiającego szybsze doładowanie. W związku z wprowadzeniem zbiorników AdBlue® (Euro 5/6), producenci pojazdów przenieśli lokalizację akumulatora na tylną oś, gdzie występują duże…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Uszkodzenie auta na dziurawej drodze — jak uzyskać odszkodowanie
  • poniedziałek, 07 październik 2019

  Według prawa ten, kto wyrządził szkodę, powinien ją naprawić. Wydaje się to oczywiste, ale gdy uszkodzimy auto wjeżdżając w dziurę, o tym zapominamy. A szkoda jest tutaj wyrządzona przez zarządcę drogi, który jest zobowiązany o utrzymanie jej w dobrym stanie. Jak starać się zatem o odszkodowanie?

  Czytaj więcej
 • Wsparcie finansowe dla klientów indywidualnych i firm
  • czwartek, 03 październik 2019

  Jeśli myślisz o zakupie nowego auta, na pewno zdajesz sobie sprawę, że to spory wydatek. Warto go dokładnie przemyśleć. Nie chodzi tutaj jedynie o wybór modelu, ale także o znalezienie wsparcia finansowego w przypadku, gdy nie stać nas na kupno od ręki. Z drugiej strony możemy prowadzić działalność gospodarczą i do jej prawidłowego funkcjonowania niezbędny jest nam samochód służbowy. Szczęśliwie na rynku znajduje się wiele rozwiązań, które można dopasować do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości.

  Czytaj więcej
 • Pielęgnacja samochodu
  • czwartek, 03 październik 2019

  Dbanie o samochód można porównać do troski o buty. Dopóki są nowe, czyścimy je, pastujemy i wstawiamy prawidła. Kiedy przestajemy dbać, buty szybko stają się brzydkie i niewygodne.

  Czytaj więcej
 • Ile się ładuje samochód elektryczny?
  • czwartek, 03 październik 2019

  Stacje paliw na terenie Polski działają w oparciu o markowe sieci. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby po przystąpieniu do współpracy z daną siecią stacji paliw nie postarać się, aby prowadzona przez nas stacja wyróżniała się czymś szczególnym, czego na innych stacjach paliw nie można znaleźć.

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej