Wydrukuj tę stronę

Czy akumulator może paść po 2 latach?

15 wrzesień 2019
Czy akumulator może paść po 2 latach? Czy akumulator może paść po 2 latach?

Umiejętne dobranie akumulatora do pojazdu lub maszyny to podstawa sukcesu. Bardziej doświadczone osoby nie mają z tym problemów, jednak kłopoty pojawiają się wtedy, gdy dana osoba zabiera się za to po raz pierwszy. Należy zadbać o to, aby akumulator cechował się długą żywotnością. Z fachowego punktu widzenia większość akumulatorów przestaje działać po 4-5 latach intensywnego użytkowania, więc jeśli komuś padnie on szybciej, wtedy wina najczęściej leży po stronie użytkownika. Nie jest to żadna wada produktu. Wiadomo, że z czasem akumulatory się starzeją, a ich wydajność powoli spada. Producenci dbają jednak o to, aby mogły być użytkowane jak najdłużej, nawet przez 6-7 lat. Nie da się jednak przewidzieć tego, ile konkretnie urządzeń znajduje się w kompletnym wyposażeniu samochodu.

Większość akumulatorów pada ze względu na złą eksploatacje

Użytkownicy powinni zwrócić uwagę na nieprawidłową eksploatację swojego akumulatora. W takich przypadkach może dojść do sytuacji, w której akumulator padł po 2 latach. Nie da się tego uniknąć, gdy posiadacze akumulatorów nie przykładają się do tego, aby w pełni je naładować, czy też narażają sprzęt na zbyt duże pobory energii w stanie spoczynku. To bardzo duże błędy ze strony wszystkich właścicieli, które muszą być natychmiastowo eliminowane, aby zaoszczędzić pieniądze na zakupie nowego akumulatora.

Nieprawidłowa eksploatacja związana jest również z następującymi elementami:

  • narażenie akumulatorów na zbyt długie oddziaływanie ekstremalnych temperatur,
  • nie wykonywanie działań profilaktycznych i prac konserwacyjnych,
  • wszelkie awarie elektryczne, które są przez właścicieli lekceważone, najczęściej złe ładowanie lub niesprawny rozrusznik.

Widać wyraźnie, że samemu ma się ogromny wpływ na to, przez jak długi czas akumulator w danym samochodzie będzie działał na wysokim poziomie. Wszelkie zaniedbania odbiją się na kierowcach bardzo niekorzystnie.

Czujniki stanu naładowania akumulatora

W nowoczesnych samochodach producenci zainstalowali tzw. czujniki stanu naładowania akumulatora, które informują zainteresowanych o tym, czy akumulator jest już w pełni naładowany, czy też jeszcze chwilę należy odczekać. Warto posługiwać się takimi danymi, aby nie mieć do czynienia z sytuacją, w której akumulator padł po 2 latach. Wtedy też nie pozostaje nic innego jak zakupienie nowego sprzętu, a to z pewnością pochłonie z budżetu domowego niemałe pieniądze. Czujniki pełnią w autach funkcję sterownika całym systemem zarządzania. Dzięki temu akumulator nie pobiera zbyt dużo energii, a czujnik niezwykle precyzyjnie mierzy wartość jego napięcia.