Skup katalizatorów Lubelskie - kiedy sprzedać katalizator?

26 wrzesień 2019
Skup katalizatorów Lubelskie - kiedy sprzedać katalizator?

Katalizator razem z silnikiem benzynowym pełnią bardzo ważną funkcję w samochodzie. Nie jest on jedynie oczyszczaczem spalin. Wpływa również na ilość spalanego paliwa, pracę jednostki napędowej oraz na osiągi, które może osiągać pojazd. Przyjrzyjmy się, jak działa katalizator samochodowy oraz czy, i co może się w nim popsuć.

Techniczna nazwa katalizatora samochodowego to konwerter katalityczny. Jest to jeden z ważniejszych elementów układu wydechowego i w głównej mierze ma zmniejszać ilość produkcji szkodliwych spalin. Katalizatorami są nieodłącznymi elementami samochodów od wielu lat, ponieważ jest to wymagane przez przepisy i normy czystości spalin.

Katalizator w samochodzie – jak działa?

W swoim wyglądzie katalizator do pewnego stopnia przypomina tłumik. Jest elementem układu wydechowego oraz blaszaną puszką. W jej wnętrzu znajdziemy różne kanały, które są pokryte rodem, platyną oraz palladem. Są to metale szlachetne, których działanie ma na celu zmniejszenie ilości składników toksycznych poprzez zajście reakcji pomiędzy pierwiastkami oraz spalinami. Katalizatory mogą być wykonywane z bloków ceramicznych (wtedy nazywamy je katalizatorami ceramicznymi) lub z metalu – wtedy są to katalizatory metalowe.

Stare samochody posiadają katalizator umieszczony pod podłogą pojazdu. Nowsze natomiast w większości przypadków mają katalizator zamontowany w kolektorze wydechowym. Spowodowane jest to zaostrzeniem norm odnośnie czystości spalin.

Katalizator w silniku spalinowym - najczęstsze awarie

Większość samochodów dysponuje bardzo wytrzymałymi i trwałymi katalizatorami. Mogą one pracować pomimo niekorzystnych warunków, jak np. narażenie na otarcia i uderzenia, zmienną temperaturę oraz wilgoć. Zdarzają się przypadki, w których jeden katalizator może funkcjonować nawet po przekroczeniu 200 tysięcy kilometrów. W takich sytuacjach możliwa jest słabsza filtracja spalin. W wielu starszych katalizatorach ceramicznych stopniowo zużywa się ceramiczny rdzeń. Jest to szczególnie częstym zjawiskiem w przypadku samochodów na gaz.

Do podobnego uszkodzenia może dojść w samochodzie napędzanym na benzynę. Dzieje się to kiedy pojawi się awaria układu zapłonowego i paliwo będzie się spalać w katalizatorze zamiast w cylindrze. Czasem do podobnej sytuacji dochodzi przy uruchamianiu samochodu podczas holowania. Duża i nagła dawka paliwa może wtedy dostać się do katalizatora i przedwcześnie się spalić. Niekiedy katalizator ulega awarii również przy gwałtownym schłodzeniu, np. kiedy po dłuższej jeździe wjedziemy w kałużę.  Bardziej na awarie narażone są katalizatory ceramiczne. Katalizatory metalowe są z kolei bardziej wytrzymałe, ale również i droższe.

Skup katalizatorów Lubelskie

Jedynym sposobem na naprawę katalizatora jest zazwyczaj jego wycięcie i wymiana. Czy to oznacza, że katalizator powinien zostać wyrzucony? Oczywiście, że nie! Skup katalizatorów Lubelskie jest miejscem, do którego powinniśmy się udać. Skup katalizatorów Lubelskie oferuje swoim klientom bardzo atrakcyjne ceny za każdy katalizator, ponieważ firma posiada profesjonalne narzędzia umożliwiające odzyskanie platyny, rodu i palladu, czyli metali szlachetnych.

Objawy awarii katalizatora w samochodzie

Kiedy dojdzie do uszkodzenia katalizatora, kierowca szybko może zorientować się, że coś z jego samochodem jest nie w porządku. Głównymi objawami uszkodzenia katalizatora są spadek mocy silnika oraz hałas dobiegający spod podwozia. Przypomina on nieco grzechotanie lub dzwonienie. O problemie możemy dowiedzieć się także po zapaleniu się kontrolki CHECK na desce rozdzielczej, chociaż nie zawsze oznacza ona awarie katalizatora.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Optima RedTop - moc na miarę oczekiwań!
  • czwartek, 23 listopad 2017

  Masz samochód po tuningu? Twój silnik potrzebuje ekstremalnie dużo mocy rozruchowej? Znalazłeś rozwiązanie - akumulator Optima RedTop!

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Banner Backup
  • wtorek, 26 wrzesień 2017

  Dzięki zastosowaniu identycznej innowacyjnej technologii AGM, jak w wypadku „dużego“ Running Bulla, akumulator Running Bull BackUp idealnie sprawdza się jako wsparcie dla akumulatora rozruchowego. To małe źródło energii wykorzystywane jest dla pojazdów wyposażonych w system start/stop i dodatkowych urządzeń z wysokim zapotrzebowaniem na energię, jak np. dodatkowe systemy bezpieczeństwa lub…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory motocyklowe Tuborg AGM
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory motocyklowe Tuborg AGM to szczelne i bezobsługowe akumulatory wykonane w technologii AGM (Absorbed Glass Mat). Znajdują zastosowanie głównie w pojazdach nowej generacji. Dzięki użyciu do produkcji wysokiej jakości komponentów akumulatory spełniają wymagające oczekiwania klientów, co do bezawaryjnej pracy nawet w najcięższych warunkach. Charakteryzują się niskim stopniem samorozładowania oraz wyższymi…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Trojan Smart Carbon RE
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Trojan Smart Carbon™ - technologia pozwalająca wydłużyć żywotność akumulatora pracującego w stanie częściowego rozładowania. Praca w stanie niedoładowania zmniejsza żywotność akumulatorów co w konsekwencji kończy się ich kosztowną wymianą. Akumulatory Trojan RE dedykowane są głównie do zastosowania w energii odnawialnej, telekomunikacji, zasilaniu awaryjnemu (UPS). Mogą z powodzeniem być wykorzystywane…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Uszkodzenie auta na dziurawej drodze — jak uzyskać odszkodowanie
  • poniedziałek, 07 październik 2019

  Według prawa ten, kto wyrządził szkodę, powinien ją naprawić. Wydaje się to oczywiste, ale gdy uszkodzimy auto wjeżdżając w dziurę, o tym zapominamy. A szkoda jest tutaj wyrządzona przez zarządcę drogi, który jest zobowiązany o utrzymanie jej w dobrym stanie. Jak starać się zatem o odszkodowanie?

  Czytaj więcej
 • Wsparcie finansowe dla klientów indywidualnych i firm
  • czwartek, 03 październik 2019

  Jeśli myślisz o zakupie nowego auta, na pewno zdajesz sobie sprawę, że to spory wydatek. Warto go dokładnie przemyśleć. Nie chodzi tutaj jedynie o wybór modelu, ale także o znalezienie wsparcia finansowego w przypadku, gdy nie stać nas na kupno od ręki. Z drugiej strony możemy prowadzić działalność gospodarczą i do jej prawidłowego funkcjonowania niezbędny jest nam samochód służbowy. Szczęśliwie na rynku znajduje się wiele rozwiązań, które można dopasować do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości.

  Czytaj więcej
 • Pielęgnacja samochodu
  • czwartek, 03 październik 2019

  Dbanie o samochód można porównać do troski o buty. Dopóki są nowe, czyścimy je, pastujemy i wstawiamy prawidła. Kiedy przestajemy dbać, buty szybko stają się brzydkie i niewygodne.

  Czytaj więcej
 • Ile się ładuje samochód elektryczny?
  • czwartek, 03 październik 2019

  Stacje paliw na terenie Polski działają w oparciu o markowe sieci. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby po przystąpieniu do współpracy z daną siecią stacji paliw nie postarać się, aby prowadzona przez nas stacja wyróżniała się czymś szczególnym, czego na innych stacjach paliw nie można znaleźć.

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej