Uszkodzenie auta na dziurawej drodze — jak uzyskać odszkodowanie
Wyróżniony

07 październik 2019
Uszkodzenie auta na dziurawej drodze — jak uzyskać odszkodowanie

Według prawa ten, kto wyrządził szkodę, powinien ją naprawić. Wydaje się to oczywiste, ale gdy uszkodzimy auto wjeżdżając w dziurę, o tym zapominamy. A szkoda jest tutaj wyrządzona przez zarządcę drogi, który jest zobowiązany o utrzymanie jej w dobrym stanie. Jak starać się zatem o odszkodowanie?

Patrzmy na znaki

Zarządca drogi w przypadku jej złego stanu stosuje czasem specjalne oznaczenia ostrzegające kierowców. Powinni oni się do nich dostosować, zmniejszając prędkość. Jeśli tego nie zrobią, zarządca może odrzucić ich roszczenie odszkodowawcze. Nie dotyczy to jednak bardzo poważnych uszkodzeń nawierzchni, które powinny być dodatkowo oznaczone a czasem fragment drogi wyłączony z ruchu. Zdarza się bowiem, że ubytek w drodze jest tak znaczący, że nawet zmniejszenie prędkości pojazdu nie uchroni nas przed jego uszkodzeniem.

 

Jak uzyskać odszkodowanie

Zaraz po uszkodzeniu samochodu na dziurawej drodze, powinniśmy należycie udokumentować zdarzenie. Zróbmy zdjęcia i wezwijmy policję lub straż miejską. Protokół, który sporządzą funkcjonariusze, będzie ważny dla dalszego postępowania.

Kolejnym krokiem jest ustalenie zarządcy dziurawej drogi. Zazwyczaj będzie to Zarząd Dróg Miejskich, Zarząd Dróg Powiatowych czy Zarząd Dróg Wojewódzkich. Kontaktując się z konkretnym podmiotem, zdobędziemy informację o procedurze zgłaszania szkody. Często potrzebne informacje znajdziemy na stronie internetowej konkretnego zarządcy drogi.

Gdy zgłoszenie zostanie przyjęte, w ciągu miesiąca możemy się spodziewać wyceny szkody i przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego przez ubezpieczyciela zarządcy drogi. Wymaga to jednak cierpliwego oczekiwania na wizytę rzeczoznawcy. Jeśli nie możemy tyle czekać na naprawę auta, możemy zrobić to wcześniej. Pamiętajmy jednak o zachowaniu faktury z dokładnym wyliczeniem i specyfikacją dokonanych czynności.

Zdarza się, że ubezpieczyciel zarządzającego drogą wyznacza minimalną kwotę, od której wypłaca rekompensaty. Mimo to zarządca drogi i tak jest zobowiązany do naprawienia szkody, musimy jednak kierować się do niego z żądaniem bezpośrednio.

 

Kiedy pojawiają się trudności

Zdarza się niestety, że zarządca drogi może odrzucić wniosek o wypłatę odszkodowania. Wtedy pozostaje nam jedynie droga sądowa. Nie możemy niestety liczyć na własne ubezpieczenie OC, jedynie AC może pokryć taką szkodę. Jeśli szkoda dotyczy opon, pomoże także ich ubezpieczenie.

Rozwiązaniem są tu polisy UOP (Ubezpieczenie ochrony prawnej). Dzięki nim w przypadku doznania szkody otrzymujemy pomoc w postaci reprezentacji prawnej. Zadba ona o właściwe poprowadzenie sprawy oraz doradzi, jak zachować się po pechowym zdarzeniu. Zazwyczaj wystarczy zadzwonić na całodobowy telefon, by uzyskać poradę.

UOP jest dobrym narzędziem w sytuacji, gdy zarządca drogi nie uzna naszego roszczenia. Wtedy ubezpieczenie zapewni nam pokrycie kosztów sądowych oraz opłaci prawnika, występującego w naszym imieniu. Pozwoli to na bezstresowe załatwienie sprawy i odzyskanie pieniędzy wydanych na naprawienie szkody.

https://www.mkn-moto.pl/

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Optima RedTop - moc na miarę oczekiwań!
  • czwartek, 23 listopad 2017

  Masz samochód po tuningu? Twój silnik potrzebuje ekstremalnie dużo mocy rozruchowej? Znalazłeś rozwiązanie - akumulator Optima RedTop!

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Banner Backup
  • wtorek, 26 wrzesień 2017

  Dzięki zastosowaniu identycznej innowacyjnej technologii AGM, jak w wypadku „dużego“ Running Bulla, akumulator Running Bull BackUp idealnie sprawdza się jako wsparcie dla akumulatora rozruchowego. To małe źródło energii wykorzystywane jest dla pojazdów wyposażonych w system start/stop i dodatkowych urządzeń z wysokim zapotrzebowaniem na energię, jak np. dodatkowe systemy bezpieczeństwa lub…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory motocyklowe Tuborg AGM
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory motocyklowe Tuborg AGM to szczelne i bezobsługowe akumulatory wykonane w technologii AGM (Absorbed Glass Mat). Znajdują zastosowanie głównie w pojazdach nowej generacji. Dzięki użyciu do produkcji wysokiej jakości komponentów akumulatory spełniają wymagające oczekiwania klientów, co do bezawaryjnej pracy nawet w najcięższych warunkach. Charakteryzują się niskim stopniem samorozładowania oraz wyższymi…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Trojan Smart Carbon RE
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Trojan Smart Carbon™ - technologia pozwalająca wydłużyć żywotność akumulatora pracującego w stanie częściowego rozładowania. Praca w stanie niedoładowania zmniejsza żywotność akumulatorów co w konsekwencji kończy się ich kosztowną wymianą. Akumulatory Trojan RE dedykowane są głównie do zastosowania w energii odnawialnej, telekomunikacji, zasilaniu awaryjnemu (UPS). Mogą z powodzeniem być wykorzystywane…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Uszkodzenie auta na dziurawej drodze — jak uzyskać odszkodowanie
  • poniedziałek, 07 październik 2019

  Według prawa ten, kto wyrządził szkodę, powinien ją naprawić. Wydaje się to oczywiste, ale gdy uszkodzimy auto wjeżdżając w dziurę, o tym zapominamy. A szkoda jest tutaj wyrządzona przez zarządcę drogi, który jest zobowiązany o utrzymanie jej w dobrym stanie. Jak starać się zatem o odszkodowanie?

  Czytaj więcej
 • Wsparcie finansowe dla klientów indywidualnych i firm
  • czwartek, 03 październik 2019

  Jeśli myślisz o zakupie nowego auta, na pewno zdajesz sobie sprawę, że to spory wydatek. Warto go dokładnie przemyśleć. Nie chodzi tutaj jedynie o wybór modelu, ale także o znalezienie wsparcia finansowego w przypadku, gdy nie stać nas na kupno od ręki. Z drugiej strony możemy prowadzić działalność gospodarczą i do jej prawidłowego funkcjonowania niezbędny jest nam samochód służbowy. Szczęśliwie na rynku znajduje się wiele rozwiązań, które można dopasować do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości.

  Czytaj więcej
 • Pielęgnacja samochodu
  • czwartek, 03 październik 2019

  Dbanie o samochód można porównać do troski o buty. Dopóki są nowe, czyścimy je, pastujemy i wstawiamy prawidła. Kiedy przestajemy dbać, buty szybko stają się brzydkie i niewygodne.

  Czytaj więcej
 • Ile się ładuje samochód elektryczny?
  • czwartek, 03 październik 2019

  Stacje paliw na terenie Polski działają w oparciu o markowe sieci. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby po przystąpieniu do współpracy z daną siecią stacji paliw nie postarać się, aby prowadzona przez nas stacja wyróżniała się czymś szczególnym, czego na innych stacjach paliw nie można znaleźć.

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej