Reklama

 

Jak poruszać się po drogach szybkiego ruchu? Tajniki wiedzy dla młodych kierowców.

22 grudzień 2020
Autor 
Jak poruszać się po drogach szybkiego ruchu

Nauka jazdy samochodem wraz ze wzrostem popularności samochodów stała się nieodłącznym elementem życia człowieka. Łatwość zakupu i przystępne ceny używanych samochodów sprawiły, że dużą część nowych kierowców stanowią osoby młode, które niedawno ukończyły pełnoletność. Wybierając szkołę nauki jazdy, warto zwrócić uwagę nie tylko na możliwość ukończenia kursu prawa jazdy danej kategorii, ale także na umiejętności praktyczne, jakie możemy podczas kursu zdobyć.

Co nam daje kurs nauki jazdy?

Wybierając się do szkoły jazdy, mamy prosty cel, zdobyć umiejętności teoretyczne i praktyczne poruszania się w ruchu drogowym pojazdem. O ile część teoretyczna opiera się na sztywnych przepisach kodeksu ruchu drogowego, o tyle część praktyczna to wyuczenie dobrych nawyków w połączeniu z wiedzą teoretyczną. Kurs prawa jazdy to zaledwie 30 godzin zajęć praktycznych, dlatego mimo obowiązku odbycia jazd w terenie niezabudowanym oraz na drogach o podwyższonej  prędkości, wiele szkół jazdy rozkłada czas jedynie na jazdy po mieście oraz zajęcia na placu manewrowym. Problem braku jazd w szybszym ruchu dotyczy głównie większych ośrodków miejskich, kiedy to wyjazd na drogi pozamiejskie wiąże się z długimi wyjazdami z centrum miasta. Często jazdy po drogach o podwyższonej dozwolonej prędkości nie są realizowane również ze względu na odległość, jaka dzieli miasto od najbliższej drogi ekspresowej czy autostrady.

Jazdy doszkalające po kursie.

Kiedy zdaliśmy egzamin na prawo jazdy i w ręku posiadamy już upragniony dokument uprawniający nas do poruszania się po drogach publicznych, warto zastanowić się nad dokupieniem jazd doszkalających. Bardzo często podczas nauki jazdy, a potem egzaminu towarzyszy nam stres, który skutecznie utrudnia skupianie się na kluczowych aspektach związanych z kierowaniem pojazdu. Jazdy doszkalające to także świetny moment na nauczenie poruszania się nie tylko w ruchu miejskim, ale przede wszystkim pozamiejskim. Wbrew pozorom i ogólnym przekonaniom, w ruchu poza terenem zabudowanym należy zachować taką samą, a nawet większą ostrożność. Jazda z wyższą prędkością wymaga od nas nie tylko wyjątkowego skupienia uwagi, ale przede wszystkim umiejętności przewidywania zdarzeń.

Drogi ekspresowe i autostrady.

Jazda po drogach szybkiego ruchu często pomijana jest na kursie prawa jazdy. Przed wybraniem się w pierwszą samodzielną podróż z wykorzystaniem prędkości autostradowych, warto skorzystać z jazd doszkalających, jakie oferują nam szkoły jazdy. Jazda pod okiem doświadczonego kierowcy, który, na co dzień zajmuje się szkoleniem nowych kierowców to szczególnie cenna lekcja, która pozwoli wyłapać wszelkie popełniane błędy oraz dowiedzieć się, jak prawidłowo włączać się na drogi o podwyższonych prędkościach, czy też jak szybko sygnalizować zamiar wyprzedzania pojazdu. Dodatkowe lekcje doszkalające pozwolą na przyswojenie się z nieco inną pracą samochodu. Uzyskanie wyższych prędkości wiąże się z koniecznością podniesienia obrotów silnika, aby z łatwością móc wykonać zamierzany manewr.

Wyprzedzanie.

Wyprzedzanie to najtrudniejszy z manewrów. Niezależnie czy poruszamy się drogą dwukierunkową czy ekspresówką lub autostradą, podczas wyprzedzania należy zachować szczególną ostrożność. Mimo iż teoretycznie wyprzedzanie na drodze dwupasmowej czy trzypasmowej wydaje się prostsze, to nie do końca tak jest. Podczas jazdy po drogach szybkiego ruchu nie musimy zwracać uwagi na pojazdy jadące w przeciwnym kierunku, natomiast należy pamiętać o bacznej obserwacji lusterka. Wyprzedzanie na ekspresówkach oraz autostradach jest utrudnione o tyle, że prędkości, z jakimi poruszają się inne pojazdy oraz nasz są znacznie wyższe niż w ruchu miejskim. Dlatego należy z większym wyprzedzeniem sygnalizować zamiar wykonania manewru oraz pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości od pojazdu nas poprzedzającego. Wyprzedzanie na drogach pozamiejskich jest bardziej utrudnione, gdyż należy pamiętać, że musimy zwracać uwagę nie tylko na pojazdy jadące w tym samym kierunku, ale również na te z przeciwnego kierunku. Podczas wykonywania manewru trzeba zachować szczególną ostrożność i upewnić się, czy posiadamy na tyle dużo miejsca i odpowiednią widoczność, aby wyprzedzanie było bezpieczne. Konieczne jest również uprzedzenie się, czy żaden pojazd nie zaczął już wykonywania manewru.

Zmęczenie, a jazda.

Niezależnie, czy posiadamy prawo jazdy od miesiąca, czy od kilkunastu lat, zawsze musimy pamiętać o tym, aby wykonywać przerwy podczas jazdy. 15 - minutowa przerwa na kawę czy herbatę, skutecznie odpręży nasz wzrok i sprawi, że dalszą drogę pokonywać będziemy wypoczęci, z możliwością skupienia pełnej uwagi na kierowaniu pojazdem.

Nie tylko dla młodych kierowców.

Jazdy doszkalające oferowane przez szkoły jazdy skierowane są nie tylko do osób, które dopiero co uzyskały dokument, ale również do tych, którzy mieli kilkuletnią przerwę od prowadzenia pojazdów. Kurs taki, warto odbyć nie tylko ze względu na chęć ponownego obycia się z pojazdem, ale również celem przypomnienia sobie najważniejszych zasad poruszania się samochodem po drogach publicznych. Wiele szkół jazdy oferuje także specjalne jazdy doszkalające. Jeśli dopiero co zrobiłeś prawo jazdy i nie czujesz się zbyt pewnie za kierownicą, albo Twoje prawo jazdy od lat zalega w portfelu i w końcu chciałbyś zacząć jeździć autem, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą naukajazdy-poznan.eu. U nas nie tylko nauczysz się jak jeździć zarówno w mieście jak i w terenie niezabudowanym, ale także dowiesz się, przy jakich obrotach Twój samochód posiada największy moment obrotowy, czy jak prawidłowo jeździć po drogach szybkiego ruchu.

Reklama

 

Polecane

 • Akumulatory Banner Bike Bull GEL
  • środa, 27 wrzesień 2017

  Akumulatory Banner Bike Bull GEL - Nowa linia produktowa Bike Bull GEL jest połączeniem innowacyjnej technologii żelowej z najwyższym komfortem obsługi i bezpieczeństwem pracy. Idealnie dostosowane do motocykli enduro i motocykli turystycznych. Akumulatory Bike Bull GEL to najwyższej jakości akumulator z płynnym elektrolitem uwięzionym w separatorze wykonanym z maty szklanej…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Optima Blue Top
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory OPTIMA Blue Top to specjalna linia akumulatorów dedykowanych zastosowania w sektorze marynistycznym. Wykonana w unikalnej technologii płyt spiralnych SPIRACELL zaprojektowana specjalnie do obsługi urządzeń na łodziach, pontonach. charakteryzująca się możliwością pracy w cyklach tzw. „ głębokiego rozładowania", będąc jednocześnie źródłem energii rozruchowej. Są odporne na wszelkie przechyły i wibracje,…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Banner Bike Bull AGM pro
  • środa, 27 wrzesień 2017

  Akumulatory Banner Bike Bull AGM Professional - Nowy akumulator Bike Bull AGM PROfessional to topowy produkt o jakości części stosowanych na pierwsze wyposażenie (OE)! Nasze akumulatory AGM klasy premium stosowane są w motocyklach Harley Davidson, BMW, motocyklach z ABS oraz motocyklach z bogatym wyposażeniem dodatkowym. Ich wysoka stabilność w niskich…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Exide MULTIFIT GEL
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory Exide EQUIPMENT przeznaczone są do zastosowania na łodziach z zestawem akumulatorów potrzebnym do zasilania urządzeń nawigacyjnych, awaryjnych, zabezpieczających i zapewniających wygodę podróżowania. Taki pobór mocy powoduje, że podczas użytkowania akumulatory ulegają częściowemu lub głębokiemu rozładowaniu, dlatego specjalna konstrukcja EQUIPMENT, przy zastosowaniu odpowiedniej procedury ładowania, daje najlepsze parametry i dobry…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Wypożyczalnia samochodów. Jak wybrać najlepszą ofertę?
  • piątek, 15 styczeń 2021

  Podróż biznesowa, weekendowy wypad do innego miasta, rodzinne wakacje lub, w przypadku osób nieposiadających własnego samochodu, konieczność skorzystania z niego przez kilka dni. To tylko niektóre z powodów, dla których decydujemy się na skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów. Ze względu na rosnącą popularność tego rozwiązania, w naszym kraju powstaje mnóstwo firm oferujących takie usługi. Dla klientów to z całą pewnością dobra wiadomość. Problem jednak w tym, że szeroki wybór może nieco dezorientować. Warto więc dowiedzieć się, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze wypożyczalni samochodów w Warszawie i innych polskich miastach?

  Czytaj więcej
 • Czym są agregaty prądotwórcze?
  • piątek, 08 styczeń 2021

  Zdarzają się sytuacje, kiedy długość podtrzymania napięcia, jaka zapewnia UPS, jest niewystarczająca. W takiej sytuacji warto zastosować agregaty prądotwórcze. Rozwiązanie to jest opłacalne, przede wszystkim ze względu na koszty – są niższe niż kupno baterii o właściwej pojemności do UPS. Czym są agregaty? Które parametry brać pod uwagę przy zakupie?

  Czytaj więcej
 • Walizka z narzędziami - nie tylko dla majsterkowicza
  • środa, 23 grudzień 2020

  Zestaw narzędzi w walizce to bardzo przydatne wyposażenie każdego domu.

  Czytaj więcej
 • Dlaczego warto wypróbować zewnętrzny serwis nawigacji fabrycznych?
  • środa, 23 grudzień 2020

  Bezpowrotnie minęły czasy, kiedy w trakcie kupna samochodu zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na jego przebieg oraz cenę. Bo choć kwestie te są nadal bardzo ważne i często decydują o tym, czy stajemy się właścicielami nowego nabytku, to jednak jest też szereg innych rzeczy, które są niemniej istotne. Zaliczamy do nich chociażby design, nawigację oraz dodatkowe funkcje, takie jak np. kamera cofania.

  Czytaj więcej

News

 • BMW pozostaje liderem sprzedaży w 2020r.
  • piątek, 22 styczeń 2021

  BMW M GmbH notuje coraz lepsze wyniki i stale się rozwija. Co najważniejsze BMW pozostaje liderem sprzedaży w 2020r. nawet mimo niesprzyjającej sytuacji na świecie (pandemia koronawirusa). Godne uwagi jest to, iż cały czas rośnie liczna sprzedawanych samochodów typu BMW M. Wartość ta skoczyła aż o 6 punktów procentowych (144 218). 

  Czytaj więcej
 • Dystrybucja akumulatorów Amega w Polsce
  • niedziela, 17 styczeń 2021

  Akumulatory Amega, zebrały doskonałe recenzje i zyskały popularność wśród kierowców w Europie, są produkowane przez ukraińską firmę Megatex Industrial. Obecnie te akumulatory są prezentowane w gamie modeli obejmującej warianty: M3, M5, M7 z przeznaczeniem zarówno do samochodów osobowych, jak i ciężarowych. W sercu popularności akumulatorów samochodowych Amega, znajduje się innowacyjna technologia Ca/Ca. Wszyscy wiedzą, że główne cechy każdej baterii, z wyjątkiem pojemności, to szybkość samorozładowania, zużycie wody i odporność na głębokie rozładowanie. Akumulatory Amega spełniają wszystkie te parametry. W Polsce dystrybucją tych urządzeń zajmuje się m.in. rodzinna firma AKBA, która swoją działalność rozpoczęła już w 1991 roku, obecnie posiada 10…

  Czytaj więcej
 • Tanie książki - kupuj bezpiecznie i sprawnie
  • piątek, 08 styczeń 2021

  Książka to jeden z tych szlachetnych przedmiotów, który zyskuje, gdy nadajesz mu drugie życie. Inaczej pachnie, inaczej wygląda, a ty, biorąc ją w ręce, masz świadomość, że komuś przed tobą opowiadał już tę samą historię. Kim była ta osoba? Jakie wrażenie zrobiła na niej właśnie ta książka? Są oczywiście i tacy czytelnicy, którzy uwielbiają zapach nowości. Ale i oni z pewnością chętnie kupią nowe, lecz tanie książki. Na szczęście są miejsca, w których można uzupełnić biblioteczkę zarówno w nowe, jak i używane pozycje.

  Czytaj więcej
 • Dla kogo wynajem samochodu jest najbardziej opłacalny?
  • czwartek, 07 styczeń 2021

  Podróżowanie samochodem jest szybkie, komfortowe i bezpieczne. Ma wiele zalet zarówno podczas krótkich, jak i długich tras. Nie każdy jednak posiada własny pojazd. Komu można polecić wynajęcie go?

  Czytaj więcej

Nowości na rynku akumulatorów

 • Akumulatory Bosch EFB do Start-Stop
  • wtorek, 03 październik 2017

  Akumulatory Bosch EFB do Start-Stop - pełna moc we wszystkich modelach rynkowych. Technologia Bosch S5 EFB (Enhanced Flooded Battery) firmy Bosch wypełnia lukę istniejącą między tradycyjnymi akumulatorami rozruchowymi a technologią S6 AGM. Wydajność akumulatorów w tej technologii sprawdza się przy zastosowaniu w samochodach z systemami Start/Stop. Wysoka odporność na pracę cykliczną zapewnia odpowiednie rezerwy mocy przy ponownym rozruchu pojazdu. Wysokie natężenie prądu spełnia także wymagania pojazdów z dużą ilością elektrycznych odbiorników energii.

  Odsłony: 3213 Czytaj więcej
 • Wzmocniony akumulator Uruchom Bike - również do systemów start stop
  • sobota, 04 kwiecień 2020

  Start Stop w motocyklach i skuterach? Tak, na rynkach azjatyckich coraz więcej jednośladów wyposażona zostaje w system start stop. System start-stop w skuterach i motocyklach samodzielnie rozpoznaje zatrzymanie pojazdu i na określony czas dezaktywuje silnik. Zostaje on samoistnie uruchomiony po odkręceniu rączki od gazu. System ten poprzez analizę naszego ruchu zatrzymuje lub uruchamia jednostkę w taki sposób, aby nie było żadnych niedogodności dla kierowcy.

  Odsłony: 1728 Czytaj więcej
 • Porównanie akumulatorów Optima
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Optima, mają bardzo mały opór wewnętrzny, co przekłada się na większą moc startową akumulatora i lepsze charakterystyki ładowania. Dzięki zwartej budowie wewnętrznej, akumulatory Optima są odporne na wibracje i znajdują zastosowanie wszędzie tak, gdzie zwykłe akumulatory nie dałyby sobie rady: 4x4, maszyny budowalne. Poza tym zmniejszone wibracje minimalizują utratę aktywnej powłoki płytek, a w rezultacie oznaczają mniejsze straty energii i dłuższy okres żywotności akumulatora.

  Odsłony: 2541 Czytaj więcej
 • Akumulator Uruchom Silver- potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością
  • wtorek, 28 styczeń 2020

  Zamysłem powstania tej linii był jej montaż w samochodach europejskich. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych podzespołów, możemy liczyć na eliminacje ryzyka wystąpienia wady fabrycznej. W akumulatorach tych zastosowano nowoczesną płytę, której podstawę działania stanowi stop wapnia. Akumulatory Uruchom Silver, potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością, odpornością na wszelkie warunki atmosferyczne. Dokładając do tego idealne parametry techniczne oraz zastosowanie bardzo dobrych podzespołów otrzymujemy naprawdę dobry akumulator, który da sobie radę z wilgocią oraz wahaniami temperatury.

  Odsłony: 2133 Czytaj więcej

Nowości na rynku prostowników

 • Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 34 ÷ 120Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia, jest to korzystne dla akumulatora. Ładowanie akumulatorów tą ładowarką spełnia oczekiwania użytkownika jak i producenta akumulatorów.

  Odsłony: 2448 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A - Automatyczna ładowarka EST przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 24V i pojemności 74 ÷ 400Ah. Zaletą i wyróżnieniem ładowarki automatycznej EST jest to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia. Ładowanie tymi ładowarkami zapobiega intensywnemu gazowaniu akumulatora przedłużając jego żywotność.

  Odsłony: 2463 Czytaj więcej
 • Ładowarki CTEK
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Jest to najlepszy w Europie model ładowarki do akumulatorów, trzykrotny laureat nagrody "Best in Test, używany przez najważniejsze firmy motoryzacyjne, jako podstawowy model ładowarki stosowanej w ich pojazdach. ŁadowarkiCTEK są zalecane do wszystkich rodzajów akumulatorów kwasowo-ołowiowych, w tym elektrolitowych, bezobsługowych, żelowych, wapniowo-wapniowych oraz AGM.

  Odsłony: 2388 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-513 36V 2,5A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-513 36V 2,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 36V i pojemności 17 ÷ 30Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia, jest to korzystne dla akumulatora. Ładowanie akumulatorów tą ładowarką spełnia oczekiwania użytkownika jak i producenta akumulatorów.

  Odsłony: 2163 Czytaj więcej

Dobierz akumulator min

Kupno akumulatora może i specjaliście w tej dziedzinie przysporzyć wielu problemów. Ilość marek produkujących akumulatory potrafi szokować. Wiadomo, że ile osób, tyle opinii. Jeżeli chcesz poznać rzetelne, sprawdzone informacje oraz poznać zdanie fachowców w dziedzinie akumulatorów jesteś we właściwym miejscu! Na portalu oprócz tego, jaki akumulator czy prostownik będzie dla nas najlepszy dowiemy się, które sklepy są najbardziej profesjonalne i zawsze służą fachową poradą. Jesteśmy tu po to by kupno nowego akumulatora i prostownika było proste i możliwe w najkorzystniejszej na rynku cenie.

jaki akumulator

Kontakt z Redakcją

Email.: info(at)akustrefa.pl

Tel.: 574 114 005

NIP PL6652807743