Reklama

Leasing samochodu, kredyt czy pożyczka - co się opłaca?

11 luty 2021
Autor 
Leasing samochodu

Kupno samochodu można sfinansować na wiele różnych sposobów: za gotówkę, z kredytu lub pożyczki bądź wykorzystując do tego samego celu leasing samochodowy. Każda z tych form finansowania ma swoje wady i zalety, które dla poszczególnych kupujących mogą mieć większe lub mniejsze znaczenie. Kredyt, pożyczka czy leasing? Poznaj wady i zalety kilku form finansowania samochodu z Superauto.pl

Kredyt samochodowy czy pożyczka pozabankowa?

Kredyt samochodowy z banku

Kredyt samochodowy to jedna z kilku form zewnętrznego finansowania samochodów. Kredyt samochodowy udzielany jest na podstawie Prawa bankowego na podstawie zawartej umowy. Zabezpieczeniem dla banku udzielającego kredytu jest sam samochód kupowany w ramach tej umowy.

W przypadku gdy kredytobiorca nie będzie dotrzymywał terminów spłat rat kredytu, bank może dochodzić zwrotu udzielonego świadczenia, m.in. zajmując pojazd zakupiony w ramach kredytu. Podobnie jak w przypadku leasingu, do czasu całkowitej spłaty udzielonego kredytu bank może żądać wpisu do dowodu rejestracyjnego oraz dokonać przewłaszczenia na zabezpieczenie m.in. poprzez cesję praw z polisy ubezpieczeniowej AC pojazdu.

Kredyt samochodowy udzielany jest po wstępnej analizie wiarygodności kredytowej klienta. Szansę na jego uzyskanie mają wyłącznie ci klienci, którzy:

 • mają odpowiednio wysoką zdolność kredytową, rozumianą jako zdolność do spłaty miesięcznych rat kredytowych przez cały okres kredytowania;
 • mają dobrą historię kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej;
 • są pełnoletni i mają pełną zdolność do czynności prawnych;
 • złożą kompletny wniosek kredytowy, wraz z wymaganymi załącznikami do banku kredytującego – wśród załączników zwykle znajduje się zaświadczenie klienta o wysokości uzyskiwanych dochodów;
 • złożą załączniki związane z samochodem, który chcą kupić.

Kredyt samochodowy jest produktem w 100% bankowym, będący świadczeniem celowym. Środki przekazane w ramach takiego kredytu mogą zostać wykorzystane wyłącznie na zakup samochodu będącego przedmiotem umowy kredytowej. Co za tym idzie, podobnie jak w przypadku innych kredytów bankowych kredytobiorca musi liczyć się z kosztami, takimi jak:

 • opłata za rozpatrzenie wniosku kredytowego (opłata wstępna);
 • prowizja za przystąpienie do kredytu samochodowego;
 • odsetki naliczane według ustalonej stopy oprocentowania;
 • opłaty i prowizje naliczane za różne aktywności ze strony banku, np. skrócenie czy wydłużenie okresu kredytowania;
 • składki ubezpieczeniowe – np. składka na ubezpieczenie nieobowiązkowe AC, które może stanowić zabezpieczenie spłaty kredytu.

Koszty kredytowe tzw. opłaty manipulacyjne mogą spowodować, że kredyt samochodu jako forma finansowania będzie droższym sposobem na zakup pojazdu.Warto jednak podkreślić, że kredyt samochodowy może być udzielony nie tylko na zakup nowego pojazdu, ale także auta używanego.

Jak wybrać optymalny kredyt samochodowy?

Przy wyborze kredytu samochodowego warto kierować się poziomem RRSO przy porównywaniu ofert kredytowych. Alternatywą dla kredytowania bankowego może być pożyczka pozabankowa.

Pożyczka pozabankowa

Kredyt samochodowy jest usługą celową, jednak pożyczka pozabankowa może być zaciągnięta na całkowicie dowolny cel, który nie musi być ujęty w umowie pomiędzy pożyczkobiorcą a firmą udzielającą środków.

Pożyczka pozabankowa nie wymaga tylu formalności co kredyt bankowy, jednak w związku z tym pojawia się kilka zagrożeń, takich jak zaciągnięcie zobowiązania na osoby trzecie lub pod fałszywym dokumentem.

Wiele firm udzielających pożyczki stara się dokładnie zweryfikować osoby ubiegające się o środki finansowe. Dla wielu klientów będących nowymi klientami dla firmy przygotowane są oferty bezpłatne do kilku tysięcy złotych.

Wadą finansowania zakupu samochodu z pożyczki pozabankowej jest to, że zwykle takie zobowiązania są droższe niż kredyty bankowe. Są one udzielane na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego i ustawy antylichwiarskiej. Kolejnym sposobem sfinansowania kosztów związanych z zakupem samochodu jest leasing samochodowy.


Leasing samochodu czy to się opłaca?

Leasing samochodowy według ekspertów, posiada wiele zalet, które stawiają tą formę finansowania m.in. samochodu ponad innymi formami takimi jak kredyt czy pożyczka.

Leasing jest ciekawym sposobem zewnętrznego finansowania. Łączy w sobie elementy kredytu i dzierżawy, a podstawą jego udostępniania klientom przez firmy leasingowe jest umowa leasingowa. W umowie tej leasingobiorca zobowiązuje się do opłacania rat leasingowych w czasie trwania umowy i wniesienia tzw. czynszu inicjalnego, czyli opłaty wstępnej.

Z kolei leasingodawca, nazywany również finansującym, kupuje przedmiot leasingu, np. samochód, od oznaczonego zbywcy, a następnie przekazuje go leasingobiorcy do używania lub używania i pobierania pożytków.

Leasing samochodowy - rodzaje:

 • leasingu operacyjnego, w którym podatek VAT nalicza się stopniowo z uwzględnieniem każdej raty, amortyzacji dokonuje leasingodawca, ale wszystkie koszty związane z leasingiem można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów;
 • leasing finansowy, w którym podatek VAT płaci się z góry przy pierwszej racie leasingowej, leasingobiorca może dokonywać odpisów amortyzacyjnych i może część odsetkową raty leasingowej zaliczyć do kosztów podatkowych.
 • To może Cię zainteresować: Leasing operacyjny, czy finansowy - który wybrać?

W efekcie za leasingowany samochód leasingobiorca płaci ratalnie i korzysta z niego w ramach podpisanej umowy. Po zakończeniu umowy leasingowej może oddać auto do firmy leasingowej i wziąć kolejne, nowe w leasing albo też wykupić je po atrakcyjnej cenie i stać się jego prawnym właścicielem.

Również i klienci prywatni mogą wykorzystać leasing samochodowy dzięki formule leasingu konsumenckiego.

Szukasz sposobu na sfinansowanie nowego samochodu? Wejdź na Superauto.pl i poznaj najlepszą ofertę nowych samochodów oferowanych w kilku formach finansowania zewnętrznego: leasingu dla firm, pożyczki leasingowej, kredycie konsumenckim, a także coraz chętniej wybierane ofercie wynajmu długoterminowego. Poznaj szeroką gamę samochodów dostępnych od ręki z rabatem firmowym.

Reklama

Polecane

 • Akumulatory VOLT Silver Premium
  • czwartek, 16 styczeń 2020

  Akumulatory VOLT Silver Premium zostały stworzone przez najlepszych inżynierów, dlatego są przystosowane do pracy w ekstremalnych warunkach pogodowych. Jeśli ktoś wybiera się na długą podróż samochodową w okresie zimowym, powinien wyposażyć swoje auto właśnie w takie urządzenie rozruchowe. Tym samym zwiększa się własne szanse na to, iż w trakcie takiej…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Banner STARTING BULL
  • wtorek, 26 wrzesień 2017

  Akumulatory Banner Starting Bull zaliczane są pod względem ceny do średniego segmentu. Jednak bezpieczeństwo nie zna kompromisów, dlatego nawet ten milion razy sprawdzony produkt spełnia wymogi najnowocześniejszych standardów współczesnych akumulatorów. Za korzystna cenę, wygodny, o mocnej budowie, sprawdzony w eksploatacji i ulepszony pod każdym względem: Tak wygląda akumulator Starting Bull…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory VARTA Funstart
  • piątek, 26 styczeń 2018

  Akumulatory VARTA Funstart dostarczają energii, na której możesz polegać w każdej sytuacji. Niezależnie od tego czy będzie to relaksująca jazda na motorze, wypad na pustynię na quadzie, jazda na skuterze po mieście, karkołomne akrobacje na skuterze wodnym czy przygoda w głębokim śniegu na skuterze śnieżnym: AKUMULATORY MOTOCYKLOWE VARTA Funstart oferuje…

  Czytaj więcej
 • Technologia - Optima
  • sobota, 10 styczeń 2015

  Akumulatory (AGM), takie jak baterie OPTIMA®, nie rozlewają się, zasiarczają i rozładowują tak szybko jak tradycyjne akumulatory. Konstrukcja AGM utrzymuje elektrolit w separatorze wykonanym z maty szklanej, dzięki czemu ma stały kontakt z masą aktywną w akumulatorze.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Wypożyczalnia aut. Nie nazywaj jej carsharingiem, jeśli nie spełnia tego warunku
  • niedziela, 28 listopad 2021

  Czy każda wypożyczalnia samochodów to carsharing? Czy nazwa carsharing zawsze oznacza dbałość o ekologię? Z tego tekstu dowiesz się, co w branży rent-a-car ma tak naprawdę znaczenie dla środowiska. Ekologia odmieniana przez wszystkie przypadki stanowi dziś siłę napędową rozwoju motoryzacji. Coraz bardziej restrykcyjne normy emisji spalin i auta elektryczne to najbardziej jaskrawe przykłady tego rozwoju. Równocześnie jednak na znaczeniu zyskują usługi carsharingu, które również mogą powodować mniejsze zatruwanie środowiska naturalnego. Jednak nie każda wypożyczalnia samochodów, która określi się mianem carsharingu jest rzeczywiście ekologiczna.

  Czytaj więcej
 • Jak zdać egzamin na prawo jazdy w Krakowie?
  • niedziela, 28 listopad 2021

  Dziś życie bez prawa jazdy jest znacznie trudniejsze. Brak możliwości swobodnego poruszania się po mieście, a tym bardziej pomiędzy różnymi miejscowościami, to dla wielu osób po prostu problem. Warto więc mieć prawo jazdy i własny samochód, by nikogo nie prosząc, móc jeździć gdzie się chce i kiedy chce. Najpierw, trzeba tylko zdać egzaminy.

  Czytaj więcej
 • Jak bezpiecznie sprowadzić auto z USA?
  • wtorek, 23 listopad 2021

  Naszą specjalizacją są samochody z USA. I nie to byle jakie, bo amerykańskie. Zajmujemy się bowiem kompleksowym importem aut z USA i Kanady. Aby otrzymać niezbędną pomoc wystarczy wejść na stronę AutazUSA.pl i skontaktować się z nami.

  Czytaj więcej
 • Analiza czasu pracy kierowców
  • czwartek, 18 listopad 2021

  Każda osoba posiadająca firmę transportową zobowiązana jest do przeprowadzania dokładnej analizy czasu pracy kierowców, których zatrudnia. W związku z tym, że technologia nieustannie idzie do przodu, na rynku powstało wiele narzędzi, które ułatwiają to zadanie. Na co należy zwrócić uwagę wybierając program rozliczania i analizy czasu pracy kierowców? Najważniejsza jest intuicyjność, przejrzystość i… niezawodność.

  Czytaj więcej

News

 • Incar.pl - największy wybór części motoryzacyjnych w najlepszych cenach
  • wtorek, 02 listopad 2021

  Incar wyróżnia się na tle innych sklepów innowacyjnym podejściem do motoryzacji, która przede wszystkim jest ich pasją.

  Czytaj więcej
 • BSC Solutions - firma, która napędza przemysł!
  • wtorek, 26 październik 2021

  SERAPID to marka rozpoznawalna na całym świecie, która kojarzy się z doświadczeniem i rozwiązaniami bardzo wysokiej jakości. Jej specjalizacją jest produkcja siłowników do przemieszczeń liniowych, które wykorzystują technologię sztywnego łańcucha, tzw. RCT - Rigid Chain Technology. Marka zasłynęła z realizacji najbardziej wymagających projektów w branży dźwigowej. Klienci od ponad czterdziestu lat ufają tej technologii nie tylko ze względu na rozbudowane portfolio, ale też na jej zgodność z Dyrektywą Dźwigową.

  Czytaj więcej
 • Oprogramowanie BattMAN - kontrola stanu żywotności baterii
  • czwartek, 30 wrzesień 2021

  Oprogramowanie BattMAN to innowacyjne rozwiązanie służące do swobodnego kontrolowania stanu żywotności baterii. To właśnie z jego pomocą w krótkim czasie sprawdzi się stan techniczny akumulatora napędowego, który do tej pory służył w pojeździe elektrycznym. System w ciągu kilku minut wykryje ewentualne usterki i podpowie, które elementy nadają się do wymiany, a z jakich można w dalszym ciągu bezpiecznie korzystać.

  Czytaj więcej
 • Uruchom.com nowy oddział w Gdyni - Bogaty asortyment akumulatorów
  • poniedziałek, 06 wrzesień 2021

  Mieszkasz na Pomorzu, pasjonujesz się motoryzacją i poszukujesz do swojego samochodu najwyższej jakości akumulatora? Pomożemy! Nasz sklep z akumulatorami w Gdyni należy do sieci Uruchom.com i posiadamy w sprzedaży tylko certyfikowane i doskonałe jakościowo urządzenia, które nie zawodzą podczas eksploatacji.To u nas nabędziesz akumulatory takich marek jak: Exide, Bpower, Moretii, Bosch, Centra, CTEK, Fiamm, Jenox, Kukla, Lemania, Optima, Trojan, Yuasa, Volt, Vtech, Varta, Unibat, Uruchom, Zap i dużo więcej. Stale powiększamy naszą ofertę o nowe produkty, aby sprostać oczekiwaniom każdego naszego klienta. A współpracujemy zarówno z klientami indywidualnymi jak i firmami takimi jak: serwisy samochodowe, motocyklowe, instytucje rządowe i zakłady…

  Czytaj więcej

Nowości na rynku akumulatorów

 • Akumulatory Bosch EFB do Start-Stop
  • wtorek, 03 październik 2017

  Akumulatory Bosch EFB do Start-Stop - pełna moc we wszystkich modelach rynkowych. Technologia Bosch S5 EFB (Enhanced Flooded Battery) firmy Bosch wypełnia lukę istniejącą między tradycyjnymi akumulatorami rozruchowymi a technologią S6 AGM. Wydajność akumulatorów w tej technologii sprawdza się przy zastosowaniu w samochodach z systemami Start/Stop. Wysoka odporność na pracę cykliczną zapewnia odpowiednie rezerwy mocy przy ponownym rozruchu pojazdu. Wysokie natężenie prądu spełnia także wymagania pojazdów z dużą ilością elektrycznych odbiorników energii.

  Odsłony: 5587 Czytaj więcej
 • Wzmocniony akumulator Uruchom Bike - również do systemów start stop
  • sobota, 04 kwiecień 2020

  Start Stop w motocyklach i skuterach? Tak, na rynkach azjatyckich coraz więcej jednośladów wyposażona zostaje w system start stop. System start-stop w skuterach i motocyklach samodzielnie rozpoznaje zatrzymanie pojazdu i na określony czas dezaktywuje silnik. Zostaje on samoistnie uruchomiony po odkręceniu rączki od gazu. System ten poprzez analizę naszego ruchu zatrzymuje lub uruchamia jednostkę w taki sposób, aby nie było żadnych niedogodności dla kierowcy.

  Odsłony: 3994 Czytaj więcej
 • Porównanie akumulatorów Optima
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Optima, mają bardzo mały opór wewnętrzny, co przekłada się na większą moc startową akumulatora i lepsze charakterystyki ładowania. Dzięki zwartej budowie wewnętrznej, akumulatory Optima są odporne na wibracje i znajdują zastosowanie wszędzie tak, gdzie zwykłe akumulatory nie dałyby sobie rady: 4x4, maszyny budowalne. Poza tym zmniejszone wibracje minimalizują utratę aktywnej powłoki płytek, a w rezultacie oznaczają mniejsze straty energii i dłuższy okres żywotności akumulatora.

  Odsłony: 4888 Czytaj więcej
 • Akumulator Uruchom Silver- potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością
  • wtorek, 28 styczeń 2020

  Zamysłem powstania tej linii był jej montaż w samochodach europejskich. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych podzespołów, możemy liczyć na eliminacje ryzyka wystąpienia wady fabrycznej. W akumulatorach tych zastosowano nowoczesną płytę, której podstawę działania stanowi stop wapnia. Akumulatory Uruchom Silver, potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością, odpornością na wszelkie warunki atmosferyczne. Dokładając do tego idealne parametry techniczne oraz zastosowanie bardzo dobrych podzespołów otrzymujemy naprawdę dobry akumulator, który da sobie radę z wilgocią oraz wahaniami temperatury.

  Odsłony: 4410 Czytaj więcej

Nowości na rynku prostowników

 • Bezbateryjne urządzenie rozruchowe Telwin FLASH START 700
  • piątek, 06 październik 2017

  Bezbateryjne urządzenie rozruchowe Telwin FLASH START 700 wykonane w technologii ultra-kondensatorów: lekkie, kompaktowe, nie wymagające konserwacji, łatwe w transporcie. Szczytowy prąd rozruchu 700A zapewnia szybkie wspomaganie rozruchu motocykli, samochodów osobowych i dostawczych oraz łodzi. Telwin FLASH START 700 jest niezwykle prosty w obsłudze: wystarczy podłączyć zaciski urządzenia do rozładowanego akumulatora i odczekać ok.100 sekund,a następnie uruchomić pojazd.

  Odsłony: 4157 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 34 ÷ 120Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia, jest to korzystne dla akumulatora. Ładowanie akumulatorów tą ładowarką spełnia oczekiwania użytkownika jak i producenta akumulatorów.

  Odsłony: 4419 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A - Automatyczna ładowarka EST przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 24V i pojemności 74 ÷ 400Ah. Zaletą i wyróżnieniem ładowarki automatycznej EST jest to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia. Ładowanie tymi ładowarkami zapobiega intensywnemu gazowaniu akumulatora przedłużając jego żywotność.

  Odsłony: 4449 Czytaj więcej
 • Ładowarki CTEK
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Jest to najlepszy w Europie model ładowarki do akumulatorów, trzykrotny laureat nagrody "Best in Test, używany przez najważniejsze firmy motoryzacyjne, jako podstawowy model ładowarki stosowanej w ich pojazdach. ŁadowarkiCTEK są zalecane do wszystkich rodzajów akumulatorów kwasowo-ołowiowych, w tym elektrolitowych, bezobsługowych, żelowych, wapniowo-wapniowych oraz AGM.

  Odsłony: 4913 Czytaj więcej

Dobierz akumulator min

Kupno akumulatora może i specjaliście w tej dziedzinie przysporzyć wielu problemów. Ilość marek produkujących akumulatory potrafi szokować. Wiadomo, że ile osób, tyle opinii. Jeżeli chcesz poznać rzetelne, sprawdzone informacje oraz poznać zdanie fachowców w dziedzinie akumulatorów jesteś we właściwym miejscu! Na portalu oprócz tego, jaki akumulator czy prostownik będzie dla nas najlepszy dowiemy się, które sklepy są najbardziej profesjonalne i zawsze służą fachową poradą. Jesteśmy tu po to by kupno nowego akumulatora i prostownika było proste i możliwe w najkorzystniejszej na rynku cenie.

jaki akumulator

Kontakt z Redakcją

Email.: info(at)akustrefa.pl

Tel.: +48 690 940 134

NIP PL6652807743