Reklama

 

Przyczepność samochodu – od czego zależy?

17 luty 2021
Autor 
Przyczepność samochodu

Przyczepność jest to parametr, który określa, jak bardzo jesteśmy połączeni z podłożem w momencie wykonywania manewru – najczęściej skręcania. Fizyka jazdy to skomplikowane zagadnienie, a rola ogumienia w tym przypadku ma kluczowe znaczenie dla zachowania pojazdu.

Najbardziej kluczowa dla przyczepności część samochodowa – opona

Siły fizyki, które oddziałują na pojazd, kumulują się na powierzchni opony. Znaczenie ma tu każdy element jej specyfikacji. Producenci na różne sposoby radzą sobie z zapewnieniem odpowiednich parametrów jazdy. Przyczepność przekłada się na sterowność, osiągi pojazdu, a w konsekwencji na bezpieczeństwo kierowcy. Na rynku istnieje wiele różnych rozwiązań, które pozwalają na zachowanie skutecznej przyczepności w różnych warunkach. Przykładowo Dębica Presto UHP 2 to ogumienie, na które warto zwrócić uwagę. Oferuje ono znakomitą przyczepność na mokrej nawierzchni w trakcie jazdy ze sporą prędkością.

Szerokość opony a przyczepność – skuteczna jazda w trudnych warunkach

Opony te zawdzięczają swoją skuteczność przede wszystkim konstrukcji bieżnika. To ten element opony ma styczność z nawierzchnią, a więc to on prezentuje najwyższy potencjał względem usprawnień konstrukcji. Jeśli zależy nam na tym, aby przyczepność latem stała na jak najwyższym poziomie, warto wybrać bieżnik asymetryczny. W przypadku ogumienia dostosowanego do warunków zimowych znacznie lepiej sprawdza się bieżnik kierunkowy.

Na tym się jednak nie kończy – trzeba sięgnąć głębiej niż tylko do bieżnika

Na bezpieczeństwo i skuteczność jazdy przekłada się wiele aspektów. W przypadku konstrukcji opony najczęściej mówimy o parametrach mieszanki gumowej. Oczywiście – kluczem jest użytkowanie opon dostosowanych do danych warunków. W zimie koniecznie trzeba sięgać po ogumienie zimowe, a w lecie po letnie. Chyba że podróżujesz na oponach całorocznych – wtedy możesz uniknąć konieczności zmieniania opon w zależności od aury na zewnątrz.

Twardość mieszanki przekłada się na skuteczne hamowanie w warunkach letnich. Jednak gdy przekroczy ona pewien krytyczny poziom – np. kiedy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza – istnieje ryzyko, że dojdzie do poważnych uszkodzeń w konstrukcji bieżnika. Zbyt miękka opona zaburza nieco fizykę jazdy i ma negatywny wpływ na osiągi samochodu. Jeśli chodzi zaś o same materiały, które wykorzystane są w danej konstrukcji, wielu producentów stawia na ogumienie wzbogacone krzemionką. Jest to rozwiązanie, które pozwala na osiągnięcie skuteczniejszej przyczepności na wilgotnej nawierzchni.

Przyczepność uzależniona jest także oczywiście od samego podłoża. Jeśli mamy do czynienia z niskim oporem – np. lodem lub wilgotną nawierzchnią, możemy spodziewać się znaczącego pogorszenia tego parametru. Dlatego kluczowe jest zapewnienie skutecznej kontroli nad pojazdem w takich warunkach. Zatem, aby właściwość ta stała na odpowiednio wysokim poziomie, stosowane są bieżniki o różnych typach. Na przykład asymetryczny, który zapewnia świetną sterowność w lecie, czy symetryczny – V-kształtny lub U-kształtny w warunkach zimowych.

Czy istnieje współczynnik przyczepności koła do podłoża?

Niestety, klasa przyczepności opon nie jest to łatwo mierzalną wartością – przynajmniej nie z aktualnymi możliwościami naszych symulacji. To, jak dany samochód poradzi sobie na zakręcie, zależy od ogromnej ilości czynników. Każda sytuacja jest inna. To, jak dobrze poradzimy sobie z zachowaniem odpowiedniej stabilności przy trudnych manewrach, spoczywa na barkach producentów opon. Klasa przyczepności na mokrej nawierzchni mierzy jedynie aspekt hamowania. Oczywiście istnieją także lepsze modele, które określają parametr przyczepności, jednak nie stosuje się ich powszechnie. Są one zarezerwowane np. dla służb.

Warto zadbać o doskonały dobór ogumienia do potrzeb Twojego pojazdu

Przyczepność opon zależna jest od wielu czynników, które łączy wspólny mianownik – opona. Choć oczywiście na zachowanie pojazdu mają wpływ także decyzje podejmowane w czasie jazdy przez kierowcę i jego działanie. Umiejętności osoby kierującej mogą mieć znaczący wpływ na skuteczniejszą, bezpieczniejszą jazdę i unikanie „wypadania z trasy”. W przypadku niedoświadczonych osób, kluczowe jest zwracanie uwagi na podstawowe aspekty. Takie jak to, czy bieżnik jest w odpowiednim stanie, tj. czy jego zużycie nie przemawia za zmianą opon. Ponadto, czy ciśnienie w oponach jest na odpowiednim poziomie – zbyt niskie może skutkować nadmiernym zmiękczeniem opony, a także na rodzaj mieszanki i konstrukcję ogumienia.

Utrata przyczepności – w jakich warunkach do niej dochodzi?

Utrata przyczepności następuje w momencie, kiedy siły działające na nasze auto (np. siła odśrodkowa) przekroczą możliwości zawieszenia lub opon względem adaptacji do panującego nacisku. Dochodzi do tego przy zbyt dynamicznym wejściu w zakręt, a także podczas akwaplanacji. Utracenie połączenia z jezdnią w praktycznie każdym przypadku (jeśli uwzględniamy tylko nasz pojazd) jest efektem zbyt wysokiej prędkości – nieadekwatnej do możliwości naszego samochodu.

Reklama

 

Polecane

Najnowsze porady eksperta

 • Czy opłaca się kupić samochód używany lub testowany od dealera samochodowego?
  • środa, 24 luty 2021

  Odpowiedź na pytanie - "Czy opłaca się kupić samochód używany lub testowy u dealera samochodowego?" - to raczej odpowiedź niełatwa. Mowa tu dokładnie o tym, że każdy człowiek inaczej eksploatuje dany egzemplarz samochodu i ta sama prawda dotyczy też dealera samochodowego. Dlatego dokładny sprawdzenie samochodu przed zakupem to podstawa.

  Czytaj więcej
 • Przyczepność samochodu – od czego zależy?
  • środa, 17 luty 2021

  Przyczepność jest to parametr, który określa, jak bardzo jesteśmy połączeni z podłożem w momencie wykonywania manewru – najczęściej skręcania. Fizyka jazdy to skomplikowane zagadnienie, a rola ogumienia w tym przypadku ma kluczowe znaczenie dla zachowania pojazdu.

  Czytaj więcej
 • Leasing samochodu, kredyt czy pożyczka - co się opłaca?
  • czwartek, 11 luty 2021

  Kupno samochodu można sfinansować na wiele różnych sposobów: za gotówkę, z kredytu lub pożyczki bądź wykorzystując do tego samego celu leasing samochodowy. Każda z tych form finansowania ma swoje wady i zalety, które dla poszczególnych kupujących mogą mieć większe lub mniejsze znaczenie. Kredyt, pożyczka czy leasing? Poznaj wady i zalety kilku form finansowania samochodu z Superauto.pl

  Czytaj więcej
 • Jak kupować części do auta przez internet? Cechy rzetelnego sklepu motoryzacyjnego
  • piątek, 29 styczeń 2021

  Samochód odmówił posłuszeństwa i chcesz spróbować naprawić go we własnym zakresie? A może oddajesz pojazd do warsztatu, jednak wolisz samodzielnie dostarczyć mechanikowi niezbędne elementy? W każdym z przypadków możesz skorzystać z internetowego sklepu motoryzacyjnego. Sprawdź, jakimi cechami powinien się wyróżniać, aby mieć pewność udanych zakupów.

  Czytaj więcej

News

 • Auta elektryczne - pojazdy przyszłości?
  • czwartek, 18 luty 2021

  Dzisiaj wydaje się to już niemal oczywiste, że przyszłość motoryzacji związana jest z samochodami elektrycznymi, promowanymi przede wszystkim ze względu na korzyści ekologiczne. Jednak nawet dzisiaj auta elektryczne posiadają szereg zalet, które kuszą nawet najbardziej odpornych na zmiany kierowców. Zalety współczesnych samochodów elektrycznych Wśród zalet, jakimi cieszą się silniki elektryczne, znajduje się wysoka wydajność. Tradycyjne napędy spalinowe tracą moc stosunkowo szybko z uwagi na np. emisję ciepła. Tymczasem napęd elektryczny daje wyższe osiągi właśnie wskutek zachowania mocy, którą tradycyjne silniki tak łatwo tracą. Ponadto sam mechanizm silnika elektrycznego jest znacznie prostszy w budowie, tzn. składa się na niego mniej części…

 • Foteliki Cybex Aton - odpowiednie dla niemowląt
  • sobota, 13 luty 2021

  Narodziny dziecka to szczególny okres w życiu każdego rodzica. W tym czasie życie bardzo się zmienia, a decyzji do podjęcia jest całe mnóstwo. Jedną z ważniejszych decyzji to wybór pierwszego fotelika dla naszej pociechy. Nosidełko jest niezbędnym elementem, abyśmy mogli w ogóle podróżować z dzieckiem w samochodzie.

  Czytaj więcej
 • Klippan Kiss 2 Plus – innowacyjny fotelik samochodowy z Testem Plus
  • sobota, 13 luty 2021

  Model Kiss 2 Plus fińskiej marki Klippan to innowacyjny fotelik samochodowy 3w1, który łączy w sobie funkcje fotelika 0-10 kg, 9-18 kg, a także miniwózka. Jest fotelikiem typu RWF, to znaczy, że należy go montować wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. Oprócz tego posiada uniwersalną bazę ISOFIX ułatwiającą montaż w samochodzie. Czym jeszcze wyróżnia się ten model?

  Czytaj więcej
 • BMW pozostaje liderem sprzedaży w 2020r.
  • piątek, 22 styczeń 2021

  BMW M GmbH notuje coraz lepsze wyniki i stale się rozwija. Co najważniejsze BMW pozostaje liderem sprzedaży w 2020r. nawet mimo niesprzyjającej sytuacji na świecie (pandemia koronawirusa). Godne uwagi jest to, iż cały czas rośnie liczna sprzedawanych samochodów typu BMW M. Wartość ta skoczyła aż o 6 punktów procentowych (144 218). 

  Czytaj więcej

Nowości na rynku akumulatorów

 • Akumulatory Bosch EFB do Start-Stop
  • wtorek, 03 październik 2017

  Akumulatory Bosch EFB do Start-Stop - pełna moc we wszystkich modelach rynkowych. Technologia Bosch S5 EFB (Enhanced Flooded Battery) firmy Bosch wypełnia lukę istniejącą między tradycyjnymi akumulatorami rozruchowymi a technologią S6 AGM. Wydajność akumulatorów w tej technologii sprawdza się przy zastosowaniu w samochodach z systemami Start/Stop. Wysoka odporność na pracę cykliczną zapewnia odpowiednie rezerwy mocy przy ponownym rozruchu pojazdu. Wysokie natężenie prądu spełnia także wymagania pojazdów z dużą ilością elektrycznych odbiorników energii.

  Odsłony: 3490 Czytaj więcej
 • Wzmocniony akumulator Uruchom Bike - również do systemów start stop
  • sobota, 04 kwiecień 2020

  Start Stop w motocyklach i skuterach? Tak, na rynkach azjatyckich coraz więcej jednośladów wyposażona zostaje w system start stop. System start-stop w skuterach i motocyklach samodzielnie rozpoznaje zatrzymanie pojazdu i na określony czas dezaktywuje silnik. Zostaje on samoistnie uruchomiony po odkręceniu rączki od gazu. System ten poprzez analizę naszego ruchu zatrzymuje lub uruchamia jednostkę w taki sposób, aby nie było żadnych niedogodności dla kierowcy.

  Odsłony: 2021 Czytaj więcej
 • Porównanie akumulatorów Optima
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Optima, mają bardzo mały opór wewnętrzny, co przekłada się na większą moc startową akumulatora i lepsze charakterystyki ładowania. Dzięki zwartej budowie wewnętrznej, akumulatory Optima są odporne na wibracje i znajdują zastosowanie wszędzie tak, gdzie zwykłe akumulatory nie dałyby sobie rady: 4x4, maszyny budowalne. Poza tym zmniejszone wibracje minimalizują utratę aktywnej powłoki płytek, a w rezultacie oznaczają mniejsze straty energii i dłuższy okres żywotności akumulatora.

  Odsłony: 2781 Czytaj więcej
 • Akumulator Uruchom Silver- potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością
  • wtorek, 28 styczeń 2020

  Zamysłem powstania tej linii był jej montaż w samochodach europejskich. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych podzespołów, możemy liczyć na eliminacje ryzyka wystąpienia wady fabrycznej. W akumulatorach tych zastosowano nowoczesną płytę, której podstawę działania stanowi stop wapnia. Akumulatory Uruchom Silver, potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością, odpornością na wszelkie warunki atmosferyczne. Dokładając do tego idealne parametry techniczne oraz zastosowanie bardzo dobrych podzespołów otrzymujemy naprawdę dobry akumulator, który da sobie radę z wilgocią oraz wahaniami temperatury.

  Odsłony: 2404 Czytaj więcej

Nowości na rynku prostowników

 • Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 34 ÷ 120Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia, jest to korzystne dla akumulatora. Ładowanie akumulatorów tą ładowarką spełnia oczekiwania użytkownika jak i producenta akumulatorów.

  Odsłony: 2689 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A - Automatyczna ładowarka EST przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 24V i pojemności 74 ÷ 400Ah. Zaletą i wyróżnieniem ładowarki automatycznej EST jest to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia. Ładowanie tymi ładowarkami zapobiega intensywnemu gazowaniu akumulatora przedłużając jego żywotność.

  Odsłony: 2709 Czytaj więcej
 • Ładowarki CTEK
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Jest to najlepszy w Europie model ładowarki do akumulatorów, trzykrotny laureat nagrody "Best in Test, używany przez najważniejsze firmy motoryzacyjne, jako podstawowy model ładowarki stosowanej w ich pojazdach. ŁadowarkiCTEK są zalecane do wszystkich rodzajów akumulatorów kwasowo-ołowiowych, w tym elektrolitowych, bezobsługowych, żelowych, wapniowo-wapniowych oraz AGM.

  Odsłony: 2630 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-513 36V 2,5A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-513 36V 2,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 36V i pojemności 17 ÷ 30Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia, jest to korzystne dla akumulatora. Ładowanie akumulatorów tą ładowarką spełnia oczekiwania użytkownika jak i producenta akumulatorów.

  Odsłony: 2347 Czytaj więcej

Dobierz akumulator min

Kupno akumulatora może i specjaliście w tej dziedzinie przysporzyć wielu problemów. Ilość marek produkujących akumulatory potrafi szokować. Wiadomo, że ile osób, tyle opinii. Jeżeli chcesz poznać rzetelne, sprawdzone informacje oraz poznać zdanie fachowców w dziedzinie akumulatorów jesteś we właściwym miejscu! Na portalu oprócz tego, jaki akumulator czy prostownik będzie dla nas najlepszy dowiemy się, które sklepy są najbardziej profesjonalne i zawsze służą fachową poradą. Jesteśmy tu po to by kupno nowego akumulatora i prostownika było proste i możliwe w najkorzystniejszej na rynku cenie.

jaki akumulator

Kontakt z Redakcją

Email.: info(at)akustrefa.pl

Tel.: 574 114 005

NIP PL6652807743