prostowniki

Ładowanie akumulatora samochodowego prostownikiem

03 marzec 2023
Autor 
#Materiałsponsorowany

Rozładowany akumulator to niezbyt przyjemna niespodzianka, zwłaszcza zimą, gdy wsiadamy do zimnego auta, a po przekręceniu kluczyka dobiega nas apatyczny dźwięk rozrusznika. Bez baterii samochód nie ruszy z miejsca, a my będziemy zmuszeni znaleźć inny środek lokomocji i zadbać o to, aby akumulator nie sprawiał nam więcej problemów.

Jak ładować akumulator prostownikiem?

Przy zachowaniu kilku środków bezpieczeństwa uzupełnienie baterii samochodowej nie jest specjalnie złożonym zadaniem. Przed rozpoczęciem całej procedury trzeba się zaopatrzyć  w rękawice ochronne i okulary – wewnątrz akumulatora znajdują się substancje żrące, dlatego warto zadbać o odpowiedni strój. Niezbędnym elementem podczas ładowania akumulatora jest oczywiście prostownik. Obecnie na rynku można spotkać modele mikroprocesorowe (automatyczne), impulsowe oraz transformatorowe. Te ostatnie to zwykle najtańsze urządzenia o nieskomplikowanej budowie, które nie posiadają zabezpieczeń oraz wielu udogodnień, które znacznie ułatwiają całą procedurę. Zważywszy na fakt, że warianty mikroprocesorowe oraz impulsowe są niewiele droższe, warto wybrać jeden z tych modeli. Posiadają one systemy chroniące akumulator przed rozładowaniem oraz przeładowaniem, wyrównują napięcie, a także automatycznie przerywają pracę gdy bateria jest już pełna. Dzięki temu nie trzeba się zastanawiać ile ładować akumulator prostownikiem, chociaż zakłada się, że pustą baterię trzeba napełniać od 10 do 12 godzin.

Aby rozpocząć ładowanie zwykle trzeba wydobyć akumulator z auta – choć nie zawsze jest to potrzebne. W tym celu należy:

 • ubrać rękawice i okulary, przygotować odpowiednie klucze;
 • zaciągnąć hamulec ręczny oraz wyciągnąć kluczyki ze stacyjki;
 • odłączyć klemę ujemną, a następnie dodatnią – w tej kolejności. Podczas odpinania (odejmowania) akumulatora zawsze jako pierwszą odpinamy klemę oznaczoną minusem, natomiast podczas podpinania (dodawania) baterii zaczynamy od przypięcia uchwytu ze znakiem plusa;
 • odkręcić lub otworzyć elementy mocujące akumulator na miejscu;
 • wyjąć i przenieść na miejsce ładowania – warto zachować przy tym ostrożność, gdyż baterie samochodowe nie należą do lekkich, a niewielkie rozmiary mogą być zwodnicze;
 • w przypadku akumulatora obsługowego trzeba jeszcze zadbać o uzupełnienie poziomu elektrolitów – punkt ten nie dotyczy samochodów osobowych, gdyż w ich przypadku stosowane są baterie bezobsługowe.

Aby rozpocząć ładownie, trzeba też wiedzieć, jak podłączyć prostownik pod akumulator. Na szczęście nie jest to trudny proces. Należy:

 • umieścić szczęki prostownika (krokodyla) na odpowiednich biegunach – zaczynamy od połączenia dodatniego zacisku (oznaczonego plusem) z biegunem dodatnim, po czym podpinamy szczękę oznaczoną minusem do bieguna ujemnego;
 • podłączyć prostownik do źródła zasilania;
 • wybrać tryb ładowania na urządzeniu – z reguły najlepsze jest jak najniższe natężenie. Ładowanie zajmie wtedy więcej czasu, ale jest bezpieczniejsze dla baterii;
 • ładowanie akumulatora prostownikiem mikroprocesorowym lub impulsowym przebiega w dużej mierze automatycznie, ale po zakończeniu pracy należy odczekać około 20 minut przed odłączeniem szczęk prostownika. W wyniku reakcji chemicznych wewnątrz akumulatora wokół baterii obecny jest wodór, który po zmieszaniu z powietrzem w odpowiednich proporcjach staje się wybuchowy. Z tego powodu należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia, nie palić w pobliżu akumulatora i nie odpinać szczęk bezpośrednio po skończeniu ładowania, gdyż pomiędzy zaciskiem oraz biegunem może przeskoczyć iskra.

Dlaczego akumulator uległ rozładowaniu?

Gdy bateria została już podłączona do prostownika, warto zastanowić się, dlaczego z akumulatora uleciała cała energia. Oczywiście pierwszym możliwym rozwiązaniem jest pozostawienie włączonych świateł, radia lub innego sprzętu, który czerpie prąd z akumulatora. Jednakże takie przypadki zdarzają się wyjątkowo rzadko. Na pojemność baterii wpływają jednakże niskie temperatury, a spadek temperatury do -20° Celsjusza może obniżyć jej pojemność nawet o połowę – z kolei upalna pogoda sprzyja samowyładowaniu akumulatora. Zima to również okres, podczas którego bateria jest znacznie mocniej obciążona w wyniku użytkowania ogrzewania siedzeń oraz szyb, przez co zachodzi większe prawdopodobieństwo, iż po skończonej jeździe – zwłaszcza na krótki dystans – możemy pozostawić akumulator na noc z niskim poziomem energii. Należy do tego dodać, że w niskich temperaturach elektrolity znacznie wolniej torują sobie drogę przez masę czynną, co utrudnia płynny zapłon. Jeżeli z samego rana włączymy lampy, ogrzewanie i jednocześnie przekręcimy kluczyk w stacyjce, auto może mieć trudności z zapłonem, a wielokrotne próby odpalenia samochodu mogą skończyć się rozładowaniem akumulatora.

Sprawdź ofertę na akumulatory na Gemmaoleje.pl/akumulatory.

Warto nadmienić, że w przypadku użytkowania sprawnego auta ze sprawnym akumulatorem pod maską większość z powyższych wypadków po prostu nas ominie. Produkowane obecnie baterie samochodowe pozwalają na przynajmniej 5 lat bezproblemowego użytkowania, jednakże jeżeli mamy do czynienia ze starszym modelem, musimy wziąć pod uwagę, że baterie z czasem utrzymują coraz mniejszy ładunek. Co więcej, brudne lub zaśniedziałe styki, kable i połączenia sprzyjają rozładowaniu akumulatora, choć problem ten dotyczy głównie wyeksploatowanych samochodów. Niewykluczone, że brak energii w aucie niekoniecznie jest winą akumulatora, ale niedziałającego alternatora. W takiej sytuacji bateria nie jest ładowana podczas jazdy, a po wyczerpaniu energii nie może stanie dostarczyć prądu niezbędnego do podtrzymywania pracy świec zapłonowych. Jeżeli akumulator nie ładuje się prostownikiem, możemy mieć do czynienia z kompletnie rozładowaną baterią, którą najlepiej oddać w ręce fachowca lub do utylizacji. Zbyt długie pozostawienie akumulatora bez energii prowadzi do zasiarczenia, co można orzec po gwałtownym wzroście temperatury oraz niemożności naładowania baterii.

Reklama

Polecane

 • Ładowarka Stef-pol EST-514 12V 15A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-514 12V 15A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 34 ÷ 150Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Banner Bike Bull AGM
  • środa, 27 wrzesień 2017

  Akumulatory Banner Bike Bull AGM - Banner Power dla motocykli, ATV/quadów, skuterów wodnych i traktorków do koszenia trawy. Akumulator Bike Bull AGM to w pełni bezobsługowe akumulatory z najnowocześniejszą technologią AGM (AGM = Absorbent Glass Mat). Kwas jest zabsorbowany w separatorze z maty szklanej i dzięki temu zabezpieczony przed wyciekiem.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory VOLT EFB
  • czwartek, 16 styczeń 2020

  Akumulatory VOLT podzielone są przez producenta na różne serie, które różnią się od siebie poszczególnymi właściwościami oraz parametrami technicznymi. Z racji tego trzeba wziąć pod lupę wszystkie dostępne możliwości, aby mieć pewność, że dany akumulator spisze się poprawnie w nowoczesnych pojazdach, z dostępem do rozbudowanych systemów. Jeśli będzie się szukało…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Trojan Smart Carbon RE
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Trojan Smart Carbon™ - technologia pozwalająca wydłużyć żywotność akumulatora pracującego w stanie częściowego rozładowania. Praca w stanie niedoładowania zmniejsza żywotność akumulatorów co w konsekwencji kończy się ich kosztowną wymianą. Akumulatory Trojan RE dedykowane są głównie do zastosowania w energii odnawialnej, telekomunikacji, zasilaniu awaryjnemu (UPS). Mogą z powodzeniem być wykorzystywane…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Narzędzia akumulatorowe w warsztacie oraz przemyśle motoryzacyjnym - na co postawić i co trzeba wiedzieć?
  • środa, 15 marzec 2023

  Narzędzia akumulatorowe są rozpowszechnione na bardzo szeroką skalę. Czemu się tak dzieje? Przede wszystkim ze względu na to, że tego typu narzędzia są niezwykle wydajne, uniwersalne i solidne. Narzędzia akumulatorowe mają wszechstronne zastosowanie i trudno wyobrazić sobie bez nich profesjonalnie wyposażony warsztat czy też zakład mechaniki pojazdów. Jakie narzędzia rozważyć w pierwszej kolejności oraz co trzeba o nich wiedzieć?

  Czytaj więcej
 • Koszt sprowadzania auta z USA w 2023 roku - aktualne ceny
  • wtorek, 07 marzec 2023

  Sprowadzanie pojazdów zza oceanu wiąże się w większości przypadków z ogromnymi oszczędnościami rzędu 20-30% w porównaniu do zakupu samochodów pochodzących z krajów europejskich. Import jest także dobrym rozwiązaniem, aby sprowadzić egzemplarz wysokiej jakości pod kątem mechanicznym, do ewentualnych poprawek blacharskich. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje sprowadzenie auta z USA w 2023 roku - koniecznie przeczytaj ten artykuł! Miłej lektury.

  Czytaj więcej
 • Pojazdy na akumulator dla dzieci - od jakiego wieku są odpowiednie?
  • wtorek, 07 marzec 2023

  Pojazdy na akumulator dla dzieci cieszą się obecnie coraz to większym zainteresowaniem. Rodzice dostrzegli w nich bowiem ogromny potencjał - takie pojazdy nie tylko wypełniają czas maluchom, ale także mogą ich wiele nauczyć. Oczywistym jest fakt, że pojazdy elektryczne dla pociech wzbudzają również pewne wątpliwości. Głównie rodzice zastanawiają się od jakiego wieku maluchy faktycznie mogą z nich korzystać i w którym momencie ich zakup będzie jak najbardziej racjonalny. Wobec tego, kiedy jest dobry moment na zakup takich zabawek?

  Czytaj więcej
 • Parametry akumulatora a jego wydajność
  • wtorek, 07 marzec 2023

  Każdy akumulator z czasem traci swoje właściwości – nie ma w tym nic dziwnego, jest to bowiem część eksploatacyjna, którą należy wymieniać co 4-6 lat. Czy są uniwersalne parametry akumulatora, które sprawią, że jego wydajność będzie na najwyższym poziomie? Niestety nie, ponieważ ogniwo powinno zostać indywidualnie dopasowane do zapotrzebowania samochodu na prąd. Jak zatem wybrać idealne parametry akumulatora do własnego pojazdu? Odpowiedź w artykule! 

  Czytaj więcej

News

 • Samsung QLED do 3000 zł - ranking modeli
  • poniedziałek, 20 luty 2023

  Telewizory Samsung cieszą się dużą popularnością i zbierają świetne recenzje użytkowników. Nie bez przyczyny - koreański producent oferuje kupującym wiele innowacji. Jedną z najbardziej znanych jest technologia QLED, do niedawna będąca wyłącznością Samsunga i głównie z tą marką kojarzona. Dlaczego warto wybrać taki telewizor i czy mając 3000 zł możemy liczyć na ciekawe opcje? Pora przyjrzeć się bliżej dostępnym możliwościom!

  Czytaj więcej
 • Samochody elektryczne Renault
  • czwartek, 22 grudzień 2022

  Z roku na rok można zauważyć systematyczny wzrost liczby aut elektrycznych, które poruszają się po polskich drogach. W połowie 2022 roku wyniósł on aż 45 % i wszystko wskazuje, że trend ten będzie utrzymywać się w najbliższej przyszłości.

  Czytaj więcej
 • Mitsubishi Motors - niezawodna marka pojazdów
  • czwartek, 22 grudzień 2022

  Mitsubishi Motors Corporation to marka samochodowa, która od ponad 150 lat istnieje na rynku. Ich pierwszy samochód - model A - pojawił się na rynku w 1917 roku. Historia tej marki rozpoczęła się jednak zdecydowanie wcześniej, bo już w 1870 roku.

  Czytaj więcej
 • Czy współczesny elektryk spełnia wszystkie oczekiwania?
  • czwartek, 24 listopad 2022

  Powszechnym dylematem obecnych kierowców jest kwestia: elektryczny czy spalinowy. Oszczędna jazda w mieście jest kuszącą propozycją, jednak dalszy wyjazd elektrykiem wciąż budzi u niektórych obawy. Nowoczesne samochody elektryczne są w stanie udowodnić, że sobie poradzą, jeszcze przed ich zakupem. Sprawdź jak dowiedzieć się, czy samochód elektryczny spełni wszystkie wymagania Twojego stylu życia. Elektryczny czy spalinowy? – podstawowe różnice  Samochód elektryczny, podobnie jak benzynowy, wykorzystuje źródło energii do wytwarzania momentu obrotowego przenoszonego następnie na koła. Budowa samochodu elektrycznego jest jednak znacznie prostsza. Silniki najczęściej są zlokalizowane tuż przy kołach, więc układ przeniesienia napędu jest dużo krótszy. Również sprawność silników jest dużo…

Nowości na rynku akumulatorów

 • Akumulatory Uruchom Gold - Polska marka
  • wtorek, 07 styczeń 2020

  Akumulatory Uruchom są bardzo cenione zarówno przez doświadczonych kierowców, jak i tych początkujących. Nie ma nic dziwnego w tym, że na ich zakup decyduje się obecnie coraz większa grupa zmotoryzowanych osób. Jedną z nowości jest seria Gold, dzięki której można wyposażyć się w niezawodne urządzenie rozruchowe, doskonale spisujące się zwłaszcza w warunkach zimowych. Uruchom Gold zapewnią zainteresowanym bezproblemowy rozruch, nawet gdy za oknem będzie sypać śnieg.

  Odsłony: 4123 Czytaj więcej
 • Akumulatory Bosch EFB do Start-Stop
  • wtorek, 03 październik 2017

  Akumulatory Bosch EFB do Start-Stop - pełna moc we wszystkich modelach rynkowych. Technologia Bosch S5 EFB (Enhanced Flooded Battery) firmy Bosch wypełnia lukę istniejącą między tradycyjnymi akumulatorami rozruchowymi a technologią S6 AGM. Wydajność akumulatorów w tej technologii sprawdza się przy zastosowaniu w samochodach z systemami Start/Stop. Wysoka odporność na pracę cykliczną zapewnia odpowiednie rezerwy mocy przy ponownym rozruchu pojazdu. Wysokie natężenie prądu spełnia także wymagania pojazdów z dużą ilością elektrycznych odbiorników energii.

  Odsłony: 8294 Czytaj więcej
 • Wzmocniony akumulator Uruchom Bike - również do systemów start stop
  • sobota, 04 kwiecień 2020

  Start Stop w motocyklach i skuterach? Tak, na rynkach azjatyckich coraz więcej jednośladów wyposażona zostaje w system start stop. System start-stop w skuterach i motocyklach samodzielnie rozpoznaje zatrzymanie pojazdu i na określony czas dezaktywuje silnik. Zostaje on samoistnie uruchomiony po odkręceniu rączki od gazu. System ten poprzez analizę naszego ruchu zatrzymuje lub uruchamia jednostkę w taki sposób, aby nie było żadnych niedogodności dla kierowcy.

  Odsłony: 6237 Czytaj więcej
 • Porównanie akumulatorów Optima
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Optima, mają bardzo mały opór wewnętrzny, co przekłada się na większą moc startową akumulatora i lepsze charakterystyki ładowania. Dzięki zwartej budowie wewnętrznej, akumulatory Optima są odporne na wibracje i znajdują zastosowanie wszędzie tak, gdzie zwykłe akumulatory nie dałyby sobie rady: 4x4, maszyny budowalne. Poza tym zmniejszone wibracje minimalizują utratę aktywnej powłoki płytek, a w rezultacie oznaczają mniejsze straty energii i dłuższy okres żywotności akumulatora.

  Odsłony: 7597 Czytaj więcej

Nowości na rynku prostowników

 • Bezbateryjne urządzenie rozruchowe Telwin FLASH START 700
  • piątek, 06 październik 2017

  Bezbateryjne urządzenie rozruchowe Telwin FLASH START 700 wykonane w technologii ultra-kondensatorów: lekkie, kompaktowe, nie wymagające konserwacji, łatwe w transporcie. Szczytowy prąd rozruchu 700A zapewnia szybkie wspomaganie rozruchu motocykli, samochodów osobowych i dostawczych oraz łodzi. Telwin FLASH START 700 jest niezwykle prosty w obsłudze: wystarczy podłączyć zaciski urządzenia do rozładowanego akumulatora i odczekać ok.100 sekund,a następnie uruchomić pojazd.

  Odsłony: 6381 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 34 ÷ 120Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia, jest to korzystne dla akumulatora. Ładowanie akumulatorów tą ładowarką spełnia oczekiwania użytkownika jak i producenta akumulatorów.

  Odsłony: 6470 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A - Automatyczna ładowarka EST przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 24V i pojemności 74 ÷ 400Ah. Zaletą i wyróżnieniem ładowarki automatycznej EST jest to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia. Ładowanie tymi ładowarkami zapobiega intensywnemu gazowaniu akumulatora przedłużając jego żywotność.

  Odsłony: 6434 Czytaj więcej
 • Ładowarki CTEK
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Jest to najlepszy w Europie model ładowarki do akumulatorów, trzykrotny laureat nagrody "Best in Test, używany przez najważniejsze firmy motoryzacyjne, jako podstawowy model ładowarki stosowanej w ich pojazdach. ŁadowarkiCTEK są zalecane do wszystkich rodzajów akumulatorów kwasowo-ołowiowych, w tym elektrolitowych, bezobsługowych, żelowych, wapniowo-wapniowych oraz AGM.

  Odsłony: 8409 Czytaj więcej

Dobierz akumulator min

Kupno akumulatora może i specjaliście w tej dziedzinie przysporzyć wielu problemów. Ilość marek produkujących akumulatory potrafi szokować. Wiadomo, że ile osób, tyle opinii. Jeżeli chcesz poznać rzetelne, sprawdzone informacje oraz poznać zdanie fachowców w dziedzinie akumulatorów jesteś we właściwym miejscu! Na portalu oprócz tego, jaki akumulator czy prostownik będzie dla nas najlepszy dowiemy się, które sklepy są najbardziej profesjonalne i zawsze służą fachową poradą. Jesteśmy tu po to by kupno nowego akumulatora i prostownika było proste i możliwe w najkorzystniejszej na rynku cenie.

jaki akumulator

Kontakt z Redakcją

Email.: info(at)akustrefa.pl

Tel.: +48 690 940 134

NIP PL6652807743